svetovni slovenski kongres

Kaveh Solhekol: Čeferinu smo dolžni opravičilo

08. 02. 2024 19.36

Po zaključku 48. kongresa Evropske nogometne zveze v Parizu, kjer je postalo jasno, da je njen aktualni predsednik Aleksander Čeferin prejel večinsko podporo pri predlogu o spremembi statuta glede podaljšanja predsedniškega mandata, je v vrstah večine najuglednejših evropskih in svetovnih medijev završalo predvsem po Čeferinovi naznanitvi, da ne bo kandidiral še za svoj četrti mandat na čelu Uefe.

Teden shodov, upora in zmag v fotografijah

11. 03. 2023 10.44

Lahko bi rekli, da so minuli teden zaznamovali protestni shodi. Po železniški nesreči v Grčiji so se na ulice odpravili sindikati, v Gruziji so ulice vseh večjih mest preplavili besni državljani, ki nasprotujejo predlogu zakona, ki zatira delovanje civilne družbe in omejuje medije, še naprej je vroče na pariških ulicah, kjer nasprotujejo pokojninski reformi. Z množičnimi shodi po svetu pa so ženske obeležile 8. marec in opozorile na številne krivice, ki se jim dogajajo. Rusija še naprej raketira ukrajinska mesta, Ši Džinping pa je bil še tretjič izvoljen za predsednika Kitajske.

Zakaj (ne)poslušaš jazz?

30. 04. 2022 10.00

Glasba ima že od nekdaj pomembno vlogo v življenju ljudi. Če jo je človek najprej ustvarjal za obredne namene, je danes predvsem sredstvo sproščanja in izražanja identitete. Da je pomemben del našega vsakdana, se strinjajo tudi strokovnjaki, pomemben del pa je predvsem v življenju mladih, saj naj bi pri njih predstavljala osrednjo kulturno dejavnost. Rek, povej mi, kaj poslušaš in povem ti, kdo si, tako zagotovo drži, saj je glasbeni okus ena izmed pomembnih skupnih točk, po katerih izbiramo družbo. Svetovni splet in globalizacija sta imela pomemben vpliv na to, kakšno glasbo danes poslušamo, predvsem radijske glasbene lestvice pa narekujejo glasbeni okus množic. Se ob tem zavedamo, kje je njen izvor?

Svetovni voditelji obsojajo nasilje: To je napad na demokracijo

07. 01. 2021 11.14

Iz sveta se vrstijo odzivi na nasilni vdor privržencev predsednika ZDA Donalda Trumpa v ameriški kongres. Merklova je zaradi dogodkov "žalostna in jezna". Kar se je zgodilo v Kapitolu, ni ameriško, pravi Macron. Guterres je užaloščen, izraelski premier Netanjahu pa ogorčen. Da obsoja vsakršno nasilje, je sporočil tudi predsednik Pahor. Iran medtem opozarja na ranljivost zahodne demokracije, Rusija pa na zastarel volilni sistem v ZDA.

Svetovni državniki obsojajo nasilje v Washingtonu, Janša: Vsi bi morali biti zaskrbljeni

06. 01. 2021 23.06

Dogajanje v Washingtonu, kjer so danes privrženci predsednika Donalda Trumpa nasilno vdrli v kongres, ki je potrjeval zmago demokrata Joeja Bidna, je deležno obsodb in zgražanja po svetu. Številni državniki so dogajanje označili za napad na demokracijo. Odzval se je tudi slovenski premier Janez Janša ter delil, da v Sloveniji "desnega" nasilja ni.

Zaradi novega koronavirusa v več kot 20 državah zaprli vse šole

12. 03. 2020 11.06

Ker so na koronavirus posumili pri ženi kanadskega premierja Justina Trudeauja sta oba v samoizolaciji. Na Hrvaškem so potrdili pet novih primerov, v Braziliji zboleli tiskovni predstavnik predsednika Bolsonara pa je bil v stiku tudi s Trumpom. V Italiji je število mrtvih preseglo 1000, a vlada vseeno trdi, da ukrep splošne karantene učinkuje. V izolaciji je tudi norveški kralj, šole pa so po podatkih Unesca zaprte v več kot 20 državah.

Umrl belokranjski znanstvenik, ki je v vesolje spravil dva satelita Voyager

22. 11. 2019 13.05

Umrl je v ZDA živeči priznani slovenski znanstvenik Anton Mavretič, ki je med drugim sodeloval pri programu Voyager. Leta 2015 mu je predsednik republike Borut Pahor podelil srebrni red za zasluge. Bil je tudi velik domoljub, s svojim znanstvenim delom pa je prispeval k najvišjim dosežkom na področju vesoljske tehnologije.

Slovenci med evropskimi nacijami, ki najbolj varčujejo

31. 10. 2018 06.00

Stopnja bruto varčevanja gospodinjstev v Sloveniji je bila v letu 2017 13,9-odstotna. To je bila pri nas ena najvišjih stopenj varčevanja v zadnjih letih, med evropskimi državami pa ena najvišjih v letu 2017.

Dvoličnost družbe? Spletno goloto všečkamo, nad nudistom za mizo se zgražamo

22. 08. 2018 07.00

Medtem ko v Franciji, Nemčiji in Skandinaviji naturizem znova postaja priljubljen, se pri nas o njem kot obliki turizma bolj sramežljivo pogovarjamo. Očitno naša družba vendarle še ni tako zrela, da bi dovolila odkrite razprave o naturizmu, njegovi družbeni sprejemljivosti in prednostih, ki jih ta lahko prinese zeleni shemi slovenskega turizma.

Slovenski kirurg izumil simulator prsnega koša, na katerem se učijo svetovni kirurgi

01. 06. 2018 19.21

Kirurg Tomaž Štupnik, ki je pred tremi leti prvi v Sloveniji odstranil tumor na pljučih skozi en sam rez, je izumil poseben simulator za učenje te malo-invazivne tehnike – dejansko poenostavljeno repliko človeškega prsnega koša. Na tem modelu se je te dni, ko je v Ljubljani potekal Evropski torakalni kongres, učilo približno 160 kirurgov in bodočih kirurgov.

FOTO: Slovenska igralka v Londonu žanje uspeh za uspehom

06. 07. 2016 12.58

Sanja Gregorčič se je po nekaj letih življenja in dela v Hollywoodu preselila v London - in s to potezo zadela v polno. V irskem kratkem filmu Blindness je namreč dobila glavno vlogo, redno pa so ji namenili seriji Borderline, ki jo bodo na britanski televizijski postaji Channel 5 začeli predvajati 2. avgusta. Naši predstavniki v Cannesu pa so jo odpravili v nekaj minutah.

Pahor: Enotnost je mogoče zgraditi le okrog vizije

26. 12. 2015 07.29

Pred 25 leti je takratna slovenska skupščina razglasila izide plebiscita o odcepitvi od Jugoslavije. Premier Cerar je v voščilu poudaril, da "vse, kar imamo, ni samoumevno in tudi v prihodnje si bo treba vedno znova skupno prizadevati, da bomo Slovenijo in vse njeno bogastvo ohranili lepo in zdravo ter jo uspešno razvijali v skupno dobrobit".

FOTO in VIDEO: Grško-makedonsko mejo lahko prečkajo le še Sirci, Afganistanci in Iračani, Slovenija še sprejema migrante

20. 11. 2015 07.07

Boštjan Šefic pričakuje, da bo migracijski tok trajal še nadaljnjih pet let. Zaskrbljen je nad napovedjo o prihodu 20 milijonov ljudi, tudi iz severne in centralne Afrike. Slovenija sicer še vedno sprejema tudi ekonomske migrante. Odločitev Srbije in Makedonije o zavračanju vstopa migrantom se pri nas se še ne odraža.

FOTO in VIDEO: Francija žaluje za žrtvami, napoveduje nadaljevanje boja proti IS. Dva napadalca naj bi prečkala Grčijo

14. 11. 2015 07.31

V Franciji se po terorističnih napadih Islamske države nadaljuje ugotavljanje identitete napadalcev. Po Evropi in drugod po svetu veljajo poostrene varnostne razmere. Napadi odpirajo tudi novo razpravo o beguncih, še posebej po tem, ko bi naj vsaj enega od napadalcev v Grčiji registrirali kot begunca.

Slovenska ljudska stranka SLS

16. 06. 2014 08.13

Slovenska ljudska stranka je prva ustanovljena demokratična politična stranka po 2. svetovni vojni v Sloveniji. V tokratnem volilnem boju stavijo naizkušene ljudmi, ki so se s političnim delom že izkazali, pravijo.

Finskega veleposlanika je nasprotovanje družinskemu zakoniku presenetilo

19. 03. 2012 20.25

Svetovni slovenski kongres je predstavil svoje nasprotovanje družinskemu zakoniku, ki gre na referendum. Menijo, da bo ta razvrednotil tradicionalno slovensko družino in ogrozil demografsko rast Slovencev. Kaj pa o tem pravi veleposlanik Finske - države, v kateri tak zakonik velja že desetletje?

STA pred 20 leti: O carinski vojni, grbu in zastavi

20. 06. 2011 09.42

Pred 20 leti je Slovenska tiskovna agencija objavila prvo novico, ki jo je prejelo več kot sto naslovnikov. Ustanovitev STA je bila povezana s sklepnimi dejanji nastajanja samostojne Slovenije.

Vladi izrekli 'popolno nezaupnico'

27. 04. 2011 10.19

Člani Konference za Slovenijo Svetovnega slovenskega kongresa pravijo, da naša vlada ni pokazala "popolnoma nobene volje oziroma interesa, da bi v organih EU vsaj poskušala izposlovati klavzulo za zaščito območij vzdolž meje z Italijo, Avstrijo in Madžarsko".

Obama in Pahor tudi o Guantanamu

09. 02. 2011 06.53

Borut Pahor je tridnevni obisk v ZDA sklenil z obiskom pri ameriškem predsedniku Baracku Obami. Ta mu je namenil pol ure svojega časa, pogovor pa je nanesel tudi na zapor Guantanamo.

Dan, posvečen vsem materam

25. 03. 2010 07.07

V večini kultur ima mati posebno veljavo. Tako večina religij izkazuje posebno čast boginjam – materam ali pomembnim osebnostim, povezanim z bogovi ali božanstvi.

Slovenski barmani izvrstni na svetovnem prvenstvu

18. 08. 2009 16.01

V Berlinu je potekal 58. svetovni barmanski kongres, 35. svetovno prvenstvo v klasični pripravi koktajlov in 10. svetovno prvenstvo v atraktivni pripravi koktajlov. Navdušili so tudi Slovenci.

Bodo identificirali žrtve Hude Jame?

31. 05. 2009 16.01

Sarajevski genetiki so z novo tehniko, ki omogoča odvzem vzorca DNK tudi iz povsem uničenih kosti, identificirali pet žrtev pobojev pri Škofji Loki. Identificirali bi lahko tudi žrtve iz Hude Jame pri Laškem.

Zapleti začinili zadnji teden kampanje

19. 10. 2007 15.34

Začel se je volilni molk. Zaradi glasovnic, ki so bile poslane v tujino, lahko nastanejo po volitvah tudi spori.

Bo kdo rešil Korotan?

19. 10. 2005 09.33

Študentski dom na Dunaju je v finančnih težavah. Slovenija o nakupu zaenkrat ne razmišlja.

8. april - svetovni dan Romov

08. 04. 2005 00.00

Romi po vsem svetu so praznovali svetovni dan, ki ga obeležujejo v spomin na prvi svetovni kongres Romov leta 1971 v Londonu.

'Srce v breznu' odmeva

04. 02. 2005 00.00

V Trstu so pred precej selektivno izbranim občinstvom predvajali kontraverzni film o nasilju partizanov nad Italijani.

Zapleti v Luki Koper

08. 09. 2004 00.00

Pomorska mejna policija s svojimi zakoni otežuje vstop ladjarjem v Luko Koper, kar se že kaže kot gospodarski primanjkljaj.

Svetovni dan Romov

08. 04. 2004 00.00

Ob svetovnem dnevu Romov predstavniki slovenskih Romov opozarjajo predvsem na stanovanjsko problematiko.

Ameriška zahvala Sloveniji

02. 04. 2003 00.00

Kongres ZDA je v torek objavil besedilo resolucije, v kateri se zahvaljuje državam vključenim v koalicijo za razorožitev Iraka. V njem so naštete vse države, ki podpirajo ameriško vojno v Iraku, med njimi je tudi Slovenija. Slovenski premier Anton Rop pa je znova poudaril, da Slovenija ni v koaliciji v vojni proti Iraku.

500 slovenskih zdravnikov deluje v tujini

12. 10. 2002 00.00

Zaključilo se je tridnevno strokovno srečanje slovenskih zdravnikov iz sveta in domovine. Organizatorji so zbrali podatke o več kot 500 slovenskih zdravnikov, ki delujejo v tujini.