svetovni dan okolja

Znamenitosti zažarele v modri barvi
11. 04. 2025 19.48Tromostovje, mariborski grad, Vojkova koča na Nanosu, dvorec Lanthieri v Vipavi in kozolci v Deželi kozolcev. To je le nekaj znamenitosti, ki so zažarele v modri svetlobi. Na ta način želijo izkazati podporo ljudem, ki živijo s Parkinsonovo boleznijo, ter povečati prepoznavnost in razumevanje te nevrološke bolezni. Sporočilo je jasno: niste sami.

Intervju z dvema sodelavkama: svetovni dan ESG
30. 11. 2024 07.00Na PRO PLUS veliko vlagamo v trajnostni razvoj, nižamo negativni vpliv na okolje med snemanji naših vsebin ter vzpodbujamo trajnostno oglaševanje. Vračamo skupnosti. Podpiramo nevladne organizacije, doniramo oglaševalski prostor, smo medijski partner Verige dobrih ljudi, z Rdečim križem Slovenije imamo sklenjeno dolgoročno partnerstvo. Skrbimo za dobro počutje zaposlenih in jim omogočamo mnoge brezplačne ugodnosti, vzpodbujamo prostovoljstvo, saj smo prepričani, da ni potreben praznik, da delamo dobro.

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'
26. 08. 2024 06.03''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'
24. 06. 2024 16.37Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'
03. 05. 2024 07.35Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Apres-ski brez skija
10. 03. 2024 21.32Ko je le nekaj dni po zeleni luči za izvedbo slovenskega smučarskega praznika nenadoma zagorela rdeča, se je razpoloženje v Kranjski Gori nemudoma uskladilo z vremenom. Turobnost se je zavlekla v vse pore. Pripravljalci proge na Pokalu Vitranc so nemočno opazovali, kako jim je močno deževje odneslo večmesečni trud, sobodajalci so razočarano preštevali odpovedane rezervacije, gostinci so nemo opazovali prazne mize. Poskus, da bi vsaj nekoliko ublažili vso to žalost, pa se je nazadnje izkazal za zadetek v polno. V kranjskogorski dvorani je v soboto ure in ure poplesavalo več kot tisoč ljudi.

Shamso69: Ne želim biti v starem, zdolgočasenem bendu
20. 02. 2024 07.48Dvajset let, osem albumov, na tisoče koncertov in neustavljiva energija, ki jo pooseblja frontman Shamso69 na vsakem njihovem koncertu. Zagrebška punk folk wellness atrakcija Brkovi obeležuje dve desetletji delovanja, zato smo pevca Vedrana Peharja, kot je njegovo pravo ime, povabili pred mikrofon. Spomnil se je začetkov zasedbe, razložil, kako mu služi alter ego, o strasti do glasbe in načrtih ob velikem jubileju.

Teden, ko so na ulicah kraljevali šeme, študentje, navijači in kmetje
17. 02. 2024 18.16Pustno rajanje v Sloveniji in pri naših zahodnih sosedih, čarobni ples zelenih luči na severu, polet proti skrivnostnemu južnemu polu Lune in zmagoslavje v rdeče odetih navijačev čez lužo, ki pa se je naposled spremenilo v pravo nočno moro. Grozljivi prizori trpljenja pa se še naprej širijo tudi z Bližnjega vzhoda in iz Ukrajine, kjer še vedno divjata vojni. Ruski predsednik Vladimir Putin je o tem prvič spregovoril s kontroverznim ameriškim komentatorjem. Katere fotografije so ovekovečile pretekli teden? Morda kar prizori traktorjev na slovenskih (in svetovnih) ulicah? "Ko kmeta ne bo več, boste praznih ust zrli v nebo," je bilo sporočilo razočaranih kmetov pri nas.

S 25 let starim avtom po svilni poti: 'V enem potovanju za 10 let življenja'
04. 02. 2024 10.36Od nekdaj je navdihovala popotnike, pesnike in pisatelje, po njej je nekoč potoval tudi znameniti beneški pustolovec Marco Polo. In v zadnjih letih se o svilni poti znova govori tudi v svetovni politiki. A večina ljudi ima napačne predstave, da je svilna pot le ena označena in urejena pot. V resnici gre za mrežo poti in cest, ki so se prepletale od skrajnega vzhoda do zahoda. Čeprav je v svetovni književnosti veliko literature na to temo, za zdaj še nihče ni podrobno opisal in raziskal vseh teh cest na svilni poti. Prav to pa si je za svoj življenjski cilj zadal bosansko-hercegovski popotnik in publicist Hamza Ridžal, ki se je na popotovanje po svilni poti odpravil s starim passatom. V predvidoma sedmih ekspedicijah namerava prečesati in obiskati prav vsak kotiček nekdaj znamenite evrazijske trgovske poti in tako napisati najpopolnejši potopis o svilni poti doslej.

Nika Prevc druga na Ljubnem, zmaga Evi Pinkelnig
27. 01. 2024 12.56Avstrijka Eva Pinkelnig je po vodstvu v prvi seriji tekme svetovnega pokala na Ljubnem ob Savinji ubranila zmago. Vodilna v skupnem seštevku pokala Nika Prevc je bil pred 8500 gledalci druga.

Turki prihajajo!
21. 01. 2024 07.57Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'
03. 12. 2023 17.24Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'
25. 11. 2023 18.29"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

Avtobusi in vlaki vse bolj prazni, v avtu povprečno manj kot dva potnika
21. 11. 2023 12.18Avtobusi in vlaki v Sloveniji prepeljejo vse manj potnikov. Zmanjšalo se je število potniških in tovornih vagonov, čeprav vlaki prepeljejo več blaga. Pot s kolesom je medtem v povprečju trajala skoraj 25 minut, povprečna zasedenost osebnih avtomobilov pa se je zmanjšala na 1,49 potnika, kažejo podatki statističnega urada, ki jih je objavil pred svetovnim dnevom trajnostnega prometa.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

'Stiske in izzivi so normalen del odraščanja'
10. 10. 2023 07.1010. oktober je svetovni dan duševnega zdravja. Tudi pri otrocih in mladostnikih so duševne težave v porastu, zato je pomembno odpraviti stigmo duševnih stisk, da se lahko o njih odprto pogovarjamo. "Stiske in izzivi so normalen del odraščanja in življenja in pri tem mladostniki niso nemočni – pomagajo si lahko sami, obstajajo pa tudi drugi viri pomoči, na katere se lahko obrnejo," je pomembno sporočilo priročnika o veščinah, ki ga bodo prejeli devetošolci in devetošolke.

Politika od spodaj
24. 09. 2023 07.00Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

'Ekološki dolg Slovenije ni razlog za obup, temveč poziv k ukrepanju'
01. 08. 2023 14.38Ekološki dolg Slovenije ni razlog za obup, temveč poziv k ukrepanju, je v okviru posebnega dogodka pred dnevom svetovnega dneva ekološkega dolga, ki je letos 2. avgusta, izpostavil pristojni minister Bojan Kumer. K bolj ambicioznim politikam za prilagajanje na podnebne spremembe pa je pozvala predsednica države Nataša Pirc Musar.

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev
11. 07. 2023 09.24V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.

Po izvolitvi: 'Eden največjih slovenskih uspehov v mednarodni diplomaciji'
06. 06. 2023 17.27"Danes je Slovenija dosegla enega svojih največjih uspehov v mednarodni diplomaciji," je ob izvolitvi Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta ZN povedal predsednik vlade Robert Golob. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je poudarila, da nam je uspelo skupaj in da se zdaj začenja trdo delo.

Ljubiti narcisa: začetna popolnost, ki te 'zasvoji', in travma, ki ostane
03. 06. 2023 11.45Je razmerje, ki očara, ki zasvoji, na koncu pa tudi izjemno močno boli. "To je eden najbolj nasilnih odnosov, okrevanje po njem pa traja zelo dolgo. Narcistična zloraba lahko tudi trajno spremeni delovanje osebe v odnosih," pove psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek. Osebe z narcistično motnjo so v sebi izjemno krhke in negotove, krivdo za svoje neuspehe pa prelagajo na druge. Zato sogovornica pove, da bomo tako sebi kot tudi narcisom najbolj pomagali predvsem, če jim bomo postavili jasne meje.

Tudi princa Charlesa so tunkali v straniščno školjko
20. 05. 2023 07.00Kako neprijetno je bilo lahko odraščanje nekoč, poznamo iz vrhunske literature, na primer James Joyce, Umetnikov mladostni portret ali pa romana Roberta Musila, Zablode gojenca Torlessa, ki se dogaja v internatu za bogate Avstrijce še v času Avstro-Ogrske, kjer se učenci med seboj tudi bičajo in posiljujejo. Menda tudi princu Charlesu, ki je pred kratkim postal kralj Karel, ni bilo nič kaj lepo v prestižnem šolskem internatu za cvet angleške družbe.

Okronani kraljevi par nepregledno množico pozdravil z balkona
06. 05. 2023 06.57V Westminstrski opatiji so pred približno 2300 povabljenimi gosti okronali britanskega kralja Karla III. in njegovo soprogo Camillo. Na ulicah v središču Londona se je ob tem pomembnem zgodovinskem dogodku za britansko monarhijo zbralo na tisoče ljudi. Karl III. je sicer prestol zasedel že ob smrti Elizabete II. septembra lani. Slovesen obred pa simbolično predstavlja začetek njegovega vladanja. Med visokimi gosti na ceremoniji je bila tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar.

Neslavni rekordi: 'Tekma je izgubljena'
22. 04. 2023 08.05Svetovni ledeniki so v lanskem letu izginjali s pospešeno hitrostjo, njihovo reševanje pa je izgubljena tekma, v novem letnem poročilu ugotavlja Svetovna meteorološka organizacija. Kot so sporočili iz organizacije, so kazalniki podnebnih sprememb znova dosegli rekordne vrednosti. Lani so jo sicer najslabše odnesli ledeniki v Alpah.

'Afrika ni kriva za podnebno krizo, a je najbolj na udaru njenih posledic'
20. 04. 2023 15.26Podnebna kriza je bila v središču razprav ob prvem dnevu 12. mednarodne konference Dan Afrike. Slovenija si bo tudi v Varnostnem svetu ZN, če bo izvoljena, prizadevala za pospeševanje agende podnebne in okoljske varnosti, je ob tej priložnosti afriškim partnerjem sporočila Nataša Pirc Musar. Da se nobena država sama ne more spopasti s podnebnimi spremembami, pa je v svojem nagovoru poudarila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.

Svetovni dan spanja: Slovenci premalo spimo
17. 03. 2023 06.02Spanje je naravno stanje sprostitve. Poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti je tudi eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. In ker imamo ponavadi vsi spanca malce premalo, se poskusimo danes vsaj malo bolj naspati. Praznujemo namreč svetovni dan spanja.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno
07. 12. 2022 06.00V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Akcija Slovenija oživlja! za večjo možnost preživetja
16. 10. 2022 07.46Obeležujemo svetovni dan oživljanja, ki letos poteka pod sloganom Prva pomoč povsod in za vsakogar. Glavno sporočilo je pomembnost vseživljenjskega učenja prve pomoči, ki je ključno dejanje za učinkovito in hitro zdravljenje poškodb in bolezni, so poudarili na Rdečem križu. "Zastoj srca, ki se zgodi izven bolnišničnega okolja, je namreč najpogostejši vzrok smrti v razvitih državah. Preživi le vsak deseti bolnik, ki doživi srčni zastoj," so dodali.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'
16. 10. 2022 07.0046-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Festival pohodništva Dolina Soče
14. 09. 2022 00.15Lepote narave v družbi dediščine in dobrot: 9. september – 2. oktober 2022