svetovne zaloge

Nam bodo ameriške carine prinesle cenejše avtomobile, oblačila in hrano?
08. 04. 2025 12.01Delniške trge pretresa nestanovitnost. Podjetja, ki so vpletena v globalne dobavne verige, pa čutijo negotovost. Ameriška uvedba vzajemnih carin, ki so bile veliko višje, kot so mnogi pričakovali, je sprožila svetovno negodovanje. Kaj pa carine pomenijo za evropske potrošnike? Lahko bi prinesle nižje cene blaga, vsaj kratkoročno, ocenjujejo strokovnjaki.

'Ena najbolj provokativnih odločitev Bidna, ki ima lahko katastrofalne posledice'
18. 11. 2024 06.57Zelena luč ameriškega predsednika Joeja Bidna Ukrajini za uporabo pehotnih taktičnih raketnih sistemov ATACMS z dometom do 300 kilometrov naj bi uvodoma veljala prvenstveno za napade na ruske položaje v regiji Kursk, poročajo ameriški mediji, ki se sklicujejo na neimenovane vire v Bidnovi vladi. Odločitev je v Rusiji pričakovano sprožila niz negativnih odzivov, odločitve pa zaenkrat še ni komentiral predsednik Vladimir Putin.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Je Rusija za dosego ciljev uporabila kemično orožje kloropikrin?
02. 05. 2024 14.53ZDA obtožujejo Rusijo, da je v Ukrajini uporabila kemično orožje kot "metodo vojskovanja" in s tem kršila mednarodne zakone, ki prepovedujejo uporabo kemičnega orožja. Uporabili naj bi dušilno sredstvo kloropikrin, ki ga sicer kot bojni strup poznamo že iz časa prve svetovne vojne. ZDA so sicer uvedle dodatne sankcije proti več deset posameznikom in okoli 200 podjetjem, povezanim z rusko orožarsko industrijo, so sporočili iz Washingtona. Ruske sile so medtem zavzele vas Berdiči v regiji Doneck na vzhodu Ukrajine, je sporočilo obrambno ministrstvo v Moskvi. Ob tem je ukrajinska vojska potrdila, da je njihov sovražnik dosegel preboj na območju vasi Očeretine, ki leži dobrih deset kilometrov severno od Berdičev.

Lani zaradi izsekavanja izgubili za površino Švice tropskega pragozda
06. 04. 2024 10.09Lani je bilo predvsem zaradi izsekavanja izgubljenih 3,7 milijona hektarov tropskega pragozda. To je skoraj površina Švice, kaže poročilo organizacije World Resources Institute. Izguba je bila ob izboljšanju v Braziliji za devet odstotkov manjša kot v 2022, a ostaja visoka. Zaradi požarov v Kanadi je medtem narasla izguba gozda drugod po svetu.

Po zaloge vode in baterij, za prvih 36 ur
18. 02. 2024 11.27"Naj povem jasno in odkrito, na Švedskem lahko pride do vojne," je pred kratkim na konferenci v kraju Sälen dejal švedski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin. Vrhovni poveljnik švedske vojske Micael Bydén in obrambni minister Pål Jonson sta njegovim besedam pritrdila.

Katastrofa v Gazi: 'Moji otroci kričijo od lakote'
16. 01. 2024 11.39Vojna v Gazi pušča velik davek na ljudeh, ki se borijo s hitro približujočo in na nekaterih območjih že prisotno lakoto. Na sto tisoče Palestincev namreč strada v oblegani enklavi, je potrdil vodja nujne pomoči ZN. Pomoč sicer prihaja v Gazo z dveh mejnih prehodov na jugu, vendar premalo, da bi nahranili vse prebivalce.

Kljub pozivom k trajnemu premirju Izrael nadaljuje z napadi na Gazo
28. 12. 2023 10.22Prebivalci območja Gaze so v veliki nevarnosti, je opozoril generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije. Dejal je, da sta na od vojne razdejanem območju prisotna huda lakota in obup. Mednarodno skupnost pa je pozval k nujnim ukrepom za ublažitev nevarnosti za prebivalce Gaze in humanitarne delavce. Medtem pa izraelske vojaške sile nadaljujejo z okrepljenimi napadi na jugu Gaze, tarča napadov pa so med drugim območje bolnišnice in begunsko taborišče.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta
09. 12. 2023 07.00Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

V Gazo prispel prvi tovornjak z gorivom. 'To ni dovolj. Potrebujemo veliko več!'
15. 11. 2023 06.18Agencije Združenih narodov in Mednarodni odbor Rdečega križa so izrazili globoko zaskrbljenost zaradi vdora izraelske vojske na območje največje bolnišnice na območju Gaze Al Šifa, v kateri je skupaj z bolniki in osebjem ter razseljenimi osebami več tisoč ljudi. Izpostavili so nujnost zaščite civilistov in pacientov. Izrael trdi, da ima Hamas pod bolnišnico vkopano svojo operativno bazo, pod otroško bolnišnico pa sobo z orožjem in eksplozivom. Hamas trditve zavrača. Prek mejnega prehoda Rafa pa je v Gazo prispel prvi tovornjak z gorivom od začetka obleganja te palestinske enklave. Gorivo naj bi bilo namenjeno Združenim narodom, ki delujejo v Gazi.

Trgovina, 120 metrov visoko v skalni steni
06. 11. 2023 10.27Majhna, komaj dva kvadratna metra velika lesena koliba, "obešena" na pečini 120 metrov nad tlemi, je najbrž najtežje dostopna trgovina na svetu. Našli jo boste na Kitajskem, v provinci Hunan, znani po številnih dih jemajočih skalnih formacijah, ki pritegnejo plezalce z vsega sveta. In prav njim je omenjena trgovinica tudi namenjena.

Prvi humanitarni tovornjaki naj bi v Gazo zapeljali v petek
19. 10. 2023 07.38Mejni prehod Rafa med Egiptom in Gazo se bo v skladu z napovedmi odprl v petek, poroča egiptovska televizija, ki je blizu tamkajšnji vladi. Glede na pretekle izkušnje pa generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zaenkrat ostaja zadržan do te napovedi. Območje Gaze potrebuje ogromno količino humanitarne pomoči, pa opozarja koordinator ZN za nujno pomoč Martin Griffiths. Ocenjuje, da potreba po pomoči znaša približno sto tovornjakov na dan.

Zdravila in osnovne zdravstvene zaloge že na poti v Gazo
14. 10. 2023 16.33Letalo z zdravstvenimi potrebščinami za prizadete prebivalce v Gazi je pristalo v Egiptu, ob meji z Gazo. Humanitarna pomoč med drugim vključuje zdravila in medicinski material ter osnovne zdravstvene zaloge za potrebe 300.000 ljudi, so navedli pri Svetovni zdravstveni organizaciji. Evropska unija je sporočila, da bo potrojila humanitarno pomoč Palestincem v Gazi. Kmalu naj bi se začela evakuacija ameriških državljanov, Savdska Arabija pa je prekinila pogovore o normalizaciji odnosov z Izraelom.

Poljska in Ukrajina napredujeta: dosežen dogovor o ukrajinskem žitu
03. 10. 2023 12.56Varšava in Kijev sta na poti, da zopet obudita dobre odnose, skupaj z Litvo sta namreč uspeli doseči dogovor o pospešitvi tranzita ukrajinskega žita prek Poljske v tretje države.

Kaos v Sudanu: zaloge vode in hrane kopnijo, vedno več plenjenja
26. 04. 2023 17.49V Sudanu je še vedno v veljavi krhka prekinitev ognja, a iz nekaterih delov države poročajo o nadaljevanju spopadov. Posebni odposlanec ZN v Sudanu Volker Perthes je ocenil, da zaenkrat nobena od vojskujočih strani ne kaže znakov pripravljenosti na pogajanja.

Pripravljeni že od 1940: 'Nismo pozabili, to je v naši DNK'
09. 04. 2023 07.00Pred rusko invazijo na Ukrajino je le malokdo verjel, da bo Finska že aprila 2023 članica zveze Nato. A so nato odločitve Vladimirja Putina povsem spremenile varnostno sliko regije, Evrope in sveta. Podpora članstvu med Finci se je močno povečala – in na koncu je Nato dobil pomembno novo članico, Putin pa veliko daljšo mejo s severnoatlantskim zavezništvom. Vstop pa je pomemben tudi zaradi prihodnjega dogajanja na Arktiki.

'Zdaj vemo, kaj je v resnici v njem – on je morilec'
18. 03. 2023 14.25Potem ko so jo geostrategi leta ignorirali, se je črnomorska regija nenadoma znašla v središču pozornosti geopolitike. Z invazijo Rusije na Ukrajino in njeno agresivno držo drugod v regiji so se namreč države ob obalah Črnega morja znašle na nevarni prelomnici.

Ukrajinski predsednik Zelenski postavlja modne trende
21. 02. 2023 14.44Smisel za modo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki od začetka vojne v Ukrajini nosi predvsem olivno zelene majice in puloverje, je obnorel širšo javnost, svetovne voditelje in znane osebnosti. Ukrajinsko podjetje, ki izdeluje ta oblačila, namreč ne more slediti povpraševanju.

Konec motorjev na notranje izgorevanje: se streljamo v koleno?
07. 02. 2023 10.52Motorji z notranjim izgorevanjem naj bi se poslovili do leta 2035. To tudi pomeni razcvet e-mobilnosti. In čeprav je izvajanje načrta že v teku, je neznank toliko, da jih ni malo, ki menijo, da bi morali imeti Evropejci več besede pri sprejemanju strategije, ki bo zaznamovala njihova življenja – in v kateri so morda hude napake.

UNP – vedno zanesljiva izbira
17. 12. 2022 00.15Negotove razmere v ospredje postavljajo pomen zanesljive oskrbe z energijo. Utekočinjen naftni plin (UNP) ostaja stabilen ter nepogrešljiv vir.

Povečano povpraševanje po kalijevem jodidu v luči jedrskih groženj
31. 10. 2022 19.18Strah pred jedrsko grožnjo je Evropo spodbudil k nakupu večjih količin tablet kalijevega jodida. O nenadnem povečanju povpraševanja po jodu v svojih lekarnah poročajo Romunija, Bolgarija, Poljska, Belgija in celo Hrvaška. V Belgiji so na primer jodove tablete brezplačne za vse prebivalce, v Franciji, kjer njihovo proizvodnjo nadzoruje vojska, prodajo določa vlada. Številne evropske države kopičijo zaloge, prav tako Združene države Amerike. Ameriška vlada je nedavno napovedala nakup ogromnih količin kalijevega jodida zaradi potencialne zaščite prebivalstva v primeru jedrskega napada. Googlovo iskanje za kalijev jodid se je konec februarja kmalu po ruski invaziji na Ukrajino močno povečalo, zdaj spet narašča. Kako je pri nas? Kdo je upravičen do teh tablet in kdo ne? Kakšni so negativni učinki in ali jih imamo dovolj?

Rusija bo pomagala evakuirati civiliste iz zasedenega Hersona
13. 10. 2022 07.17Ukrajinska mesta se že od jutra ponovno soočajo z obstreljevanjem. Guverner Hersona je družine v regiji pozval, naj se evakuirajo v Rusijo, pri evakuacijah pa bo pomagala tudi Rusija. Predsednik Volodimir Zelenski je medtem zaveznike prosil za dodatno pomoč in pojasnil, da ima Ukrajina le desetino zmogljivosti, ki jih potrebuje za izgradnjo uspešnega sistema zračne obrambe. Nemčija je Ukrajini že dostavila prvo pošiljko sistemov zračne obrambe Iris-T, rakete za obrambo pred ruskimi zračnimi napadi pa bo poslala tudi Velika Britanija. Namestnik sekretarja Varnostnega sveta Ruske federacije Aleksander Venediktov pa je opozoril, da bi morebiten vstop Ukrajine v Nato lahko povzročil tretjo svetovno vojno.

Kje je ruska vojska? '1.150.000 vojakov manjka'
07. 10. 2022 15.13Ruski televizijski novinar Vladimir Solovjov, ki je bolj kot ne znan po svojih radikalnih pogledih, se sprašuje, kje je dvomilijonska ruska vojska in zakaj je trenutno na fronti le 150.000 vojakov? Kritike prihajajo v času, ko sta tudi Ramzan Kadirov in Jevgenij Prigožin besno nastopila proti vrhu ministrstva za obrambo. Ali v Kremlju poteka boj za vpliv nad nadzorom ruske vojske in obrambnega ministrstva?

Politico: Predlog G7 o omejitvi cen nafte predstavlja tveganje
28. 09. 2022 08.49Voditelji G7 so se v začetku septembra dogovorili, da bodo uvedli omejitev cen za izvoz ruske energije, a Politico poroča, da predlog predstavlja tveganje. Evropa, ki ima v svetovni panogi pomorskega zavarovanja osrednji položaj, bi le-tega lahko izkoristila, da bi ruske prihodke od energije zmanjšala ne le prek sankcij držav EU, ampak tudi prek vpliva tretjih držav. Težava nastane, če se tretje države dogovoru ne bodo želele pridružiti, in za zdaj kaže, da mu niso naklonjene. Peking namesto k sankcijam poziva k dialogu, New Delhi se sklicuje na svojo "moralno dolžnost", da zagotovi cenovno dostopno energijo, Ankara pa je Evropi dejala, naj po uvedbi sankcij "žanje, kar je sejala".

Špansko-norveški finale v moški konkurenci v Flushing Meadowsu
10. 09. 2022 08.03Norvežan Casper Ruud in Španec Carlos Alcaraz sta finalista teniškega odprtega prvenstva ZDA. V nedeljskem finalu se bosta na zadnjem letošnjem turnirju za veliki slam udarila za prvi naslov na turnirjih za grand slam v karieri, obenem pa tudi za prvo mesto na svetovni lestvici ATP.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom
23. 08. 2022 17.28Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Na razpis za odkup pšenice se je odzval le en ponudnik
16. 08. 2022 17.13Na javno naročilo Zavoda za blagovne rezerve RS za razširjen odkup 40.000 ton pšenice letine 2022 za človeško prehrano je prispela ena ponudba, so sporočili iz zavoda. Ta bo ponudbo zdaj pregledal in se odločil o oddaji naročila. Podrobnosti o ponujenih količinah niso razkrili. Premier Robert Golob meni, da je to tako dobra kot slaba novica.

Ladja z ukrajinsko koruzo prestala inšpekcijski nadzor
03. 08. 2022 09.16Prva ladja z žitom, ki je zapustila Ukrajino po ruski invaziji, je v torek prispela v turško Bosporsko ožino. Ladjo Razoni, ki prevaža 26.000 ton koruze, so pregledali uradniki iz Rusije, Ukrajine, Turčije in Združenih narodov. Zgodaj popoldne so turške oblasti sporočile, da je ladja prestala inšpekcijski pregled v turškem Istanbulu. Ladja, ki pluje pod zastavo Sierre Leone, je sicer namenjena v libanonski Tripoli.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'
17. 07. 2022 11.39Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Rusijo in Ukrajino od sporazuma za izvoz žita 'ločita dva koraka'
13. 07. 2022 15.30Ruska in ukrajinska delegacija sta se v Istanbulu sestali s predstavniki ZN in Turčije, da bi prekinili več mesecev trajajočo blokado izvoza ukrajinskega žita. Obe strani trdita, da sta v pogovorih dosegli napredek, vendar tudi vztrajata pri svojih zahtevah. Po oceni ukrajinskega zunanjega ministra Dmitra Kulebe je sporazum na vidiku. Kot so sporočili s turškega obrambnega ministrstva, sta Ukrajina in Rusija v Istanbulu dosegli zadosten napredek pri reševanju spora glede izvoza žita, da bosta prihodnji teden nadaljevali s pogajanji.