svetovne krize

Kirsty Coventry iz Zimbabveja prva predsednica Moka
20. 03. 2025 20.12Kirsty Coventry, nekdanja olimpijska zmagovalka v plavanju iz Zimbabveja, je bila izvoljena za prvo predsednico Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) v zgodovini. Med rekordno sedmerico kandidatov je bila z 41 leti najmlajša in je bila med 144. zasedanjem Moka v grškem Pilosu presenetljivo izvoljena že v prvem krogu.

'Kandidiral sem, ker sem verjel, da je na kocki duša Amerike'
15. 01. 2025 16.12"Privilegij je, da sem lahko temu narodu služil več kot 50 let. Nikjer drugje na svetu ne bi mogel jecljajoči otrok iz skromne družine nekega dne postati predsednik ZDA," je v svojem poslovilnem pismu pred odhodom iz Bele hiše Američanom sporočil Joe Biden. Ob tem ni prizanesel svojemu predhodniku in nasledniku, ki se na mesto ameriškega predsednika uradno vrača 20. januarja, spomnil pa je tudi na uspehe zadnjih štirih let.

Od gojitelja arašidov do predsednika ZDA
30. 12. 2024 06.24Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin. Star je bil 100 let. Carter je od skromnih začetkov na podeželju Georgie vodil državo med letoma 1977 in 1981. Leta 2002 je dobil Nobelovo nagrado za mir.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'
24. 11. 2024 12.30Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

12 milijonov Harrisove za zasebne lete, Musk 'kar naprej' v zraku
23. 11. 2024 13.11Medtem ko mnogi čutijo okoljsko krivdo že, ker sedejo v avto za nujno pot do službe, kamor ni javnega prevoza, drugi nimajo nobenih težav z onesnaževanjem okolja. Še posebej številni ultra bogati. Tudi tisti, ki se sicer prištevajo med zagovornike varovanja okolja.

Putin o Trumpu: Po poskusu atentata je ravnal kot pravi moški
08. 11. 2024 09.44Po prvotnih informacijah tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova, da ruski predsednik Trumpu ne namerava čestitati za zmago na volitvah, je to naposled vendarle storil. Ob svojem govoru v ruskem letovišču Soči je Trumpu čestital, pohvalil pa je tudi njegovo ravnanje ob julijskem poskusu atentata.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

35. Liffe: skoraj sto filmov, tudi vrhunci leta
22. 10. 2024 19.38Ljubljanski mednarodni filmski festival Liffe se bo v 35. izdaji odvijal med 13. in 24. novembrom, ko bodo na šestih prizoriščih in še nekaj počez, prikazali 91 celovečercev, tri sklope kratkih filmov, retrospektivo pa bodo letos namenili Costi-Gavrasu.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?
17. 10. 2024 13.35Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'
09. 10. 2024 06.47Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Ko se vozi z vlakom, Angleži zmagujejo
14. 07. 2024 14.21V sredo zvečer, ravno v času, ko so Angleži na drugem polfinalnem obračunu evropskega prvenstva v nogometu merili moči z Nizozemci, je britanska veleposlanica Tiffany Sadler sedla na vlak in po štirih letih zapustila Slovenijo. "Pogrešala bom vašo prelepo pokrajino in gore, najbolj pa si bom zapomnila čudovite ljudi, ki sem jih spoznala," nam je povedala pred odhodom. Spregovorila je o načrtih nove britanske vlade, o slovensko-britanskih odnosih na področju obrambe, o njenem delu, pa tudi o učenju slovenščine in plezanju na Triglav.

Putin vzpostavlja nov blok proti Zahodu, jeza v Washingtonu in Bruslju
20. 06. 2024 06.15Vladimir Putin je po obisku pri prijatelju Kim Džong Unu prispel še v Vietnam na pogovore s tamkajšnjimi komunističnimi voditelji. To je njegova zadnja postaja na njegovi turneji po azijskih državah, potem ko je s severnokorejskim voditeljem podpisal obrambni pakt. Putin je pristal v vietnamski prestolnici, kjer sta ga na rdeči preprogi pričakala vietnamski podpredsednik vlade Tran Hong Ha in partijski diplomat Le Hoai Trung.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?
17. 06. 2024 14.27Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

G7 proti Rusiji in Kitajski: kam se premika težišče?
13. 06. 2024 13.18Minilo je desetletje, odkar je skupina sedmih izločila Rusijo. V tem času se je klub pod vodstvom ZDA, ki predstavlja 44 odstotkov svetovnega gospodarstva, prilagodil razmeram. Kot sta se tudi Rusija in Kitajska.

Deroča voda je odnesla njegovo 15-letno prijateljico, zdaj toži naftno podjetje
31. 05. 2024 16.34Benjamin je tvegal svoje življenje, ko je leta 2021 v poplavah poskušal rešiti svojo 15-letno prijateljico Roso. Prepričan je, da so za ekstremne podnebne dogodke, kot je bil ta, odgovorna podjetja, ki trgujejo s fosilnimi gorivi. Skupaj s še osmimi posamezniki so sprožili postopek proti naftnemu podjetju TotalEnergies, saj so prepričani, da je podjetje odgovorno za podnebne tragedije.

Putin prispel na Kitajsko: srečanje 'starih prijateljev'
16. 05. 2024 09.46Ruski predsednik Vladimir Putin je prispel na dvodnevni obisk na Kitajsko, kjer se je srečal s kitajskim kolegom Ši Džinpingom. Ši je v pogovoru s starim prijateljem, kot je imenoval Putina, potrdil dobre meddržavne odnose in ocenil, da prispevajo k miru. Voditelja sta se strinjala o potrebi po politični rešitvi vojne v Ukrajini.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma
21. 04. 2024 11.36"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Iran: Zračna obramba je prestregla tri drone, dokazov o raketnem napadu ni
19. 04. 2024 06.02V bližini vojaške baze v iranski pokrajini Isfahan je odjeknilo več eksplozij. Neimenovani ameriški uradniki trdijo, da je Izrael uresničil napovedi in izvedel povračilni raketni napad na Iran. Iran je sicer potrdil aktivacijo sistema zračne obrambe, a ne zaradi raketnega napada na njihovo ozemlje – po navedbah iranskih vojaških uradnikov so sestrelili tri drone. Iran naj ne bi načrtoval povračilnega ukrepa, češ da ozadje incidenta še ni pojasnjeno in da za napadom lahko stojijo "infiltriranci" znotraj ozemlja, ne pa tuja država.

Zunanje ministrstvo spremenilo stopnjo tveganja za Iran: Zapustite državo
19. 04. 2024 15.53"Vsem svetujemo, da zaradi resnih varnostnih razmer zapustite državo," sporoča ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Zaradi zaostrenih razmer so namreč spremenili stopnjo tveganja za potovanja v to azijsko državo. Vsem slovenskim državljanom, ki se še nahajajo tam, svetujejo, da v lastni organizaciji in na varen način zapustijo državo. Po oceni konzularnega sektorja se v Iranu trenutno nahaja do 10 Slovencev. In kako v luči zaostrenih razmer postopajo slovenske turistične agencije, ki sicer organizirajo potovanja v Iran?

Finančni komentar: Sijoča gospodarska zvezda
26. 03. 2024 07.09Švicarska centralna banka je znižala obrestno mero, enako tudi brazilska, in medtem ko ves svet drvi proti recesiji, ZDA ohranjajo blišč in ključno obrestno mero nespremenjeno. Dolar spet pridobiva vrednost in delniški trgi dosegajo zgodovinsko najvišje vrednosti.

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni
27. 02. 2024 08.15Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.

Golob s Harrisovo in Guterresom o tem, kako preprečiti katastrofo v Rafi
16. 02. 2024 16.37Premier Robert Golob je v Münchnu s podpredsednico Združenih držav Amerike in generalnim sekretarjem Organizacije združenih narodov razpravljal o tem, kako preprečiti katastrofo v Rafi. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ob odprtju Münchenske varnostne konference (MSC) ocenil, da je svetovna skupnost kljub skupnim izzivom vse bolj razdrobljena. Pozval je še k trajni mirovni rešitvi za Ukrajino, ki mora temeljiti na ozemeljski celovitosti, glede Gaze pa posvaril, da humanitarne operacije še komaj delujejo.

Japonska in Britanija zdrsnili v recesijo, nemško gospodarstvo tretje največje
15. 02. 2024 08.56Potem ko se je japonsko gospodarstvo že drugo četrtletje zapored skrčilo, je država konec lanskega leta nepričakovano zdrsnila v recesijo in s tem izgubila naziv tretjega največjega svetovnega gospodarstva. Na njihovo mesto se je tako zdaj povzpela Nemčija. Vendar pa Japonska ni edina država, ki je zapadla v recesijo. Tam se je namreč znašla tudi Velika Britanija.

Kljub pozivom k trajnemu premirju Izrael nadaljuje z napadi na Gazo
28. 12. 2023 10.22Prebivalci območja Gaze so v veliki nevarnosti, je opozoril generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije. Dejal je, da sta na od vojne razdejanem območju prisotna huda lakota in obup. Mednarodno skupnost pa je pozval k nujnim ukrepom za ublažitev nevarnosti za prebivalce Gaze in humanitarne delavce. Medtem pa izraelske vojaške sile nadaljujejo z okrepljenimi napadi na jugu Gaze, tarča napadov pa so med drugim območje bolnišnice in begunsko taborišče.

COP28: Bogate države v sklad doslej nabrale za manj kot odstotek potreb
07. 12. 2023 10.29Sklad za izgube in škodo, o katerem so se dogovorili ob odprtju podnebnega vrha COP28 v Dubaju, so označili za zgodovinsko potezo. Za pokrivanje škode in izgub, ki so jih podnebne spremembe že, ali jih še bodo povzročile, in večjo odpornost nanje, bi države v razvoju potrebovale na leto več kot 371 milijard evrov. A najbogatejše države na svetu, ki so tudi najbolj odgovorne za večino emisij CO2, so se doslej zavezale, da bodo v sklad namenile le okoli 650 milijonov evrov. To pa bi pokrilo manj kot odstotek potreb.

Izrael v zameno za Hamasove talce izpustil 39 palestinskih žensk in otrok
24. 11. 2023 06.22Po tem, ko je davi začela veljati štiridnevna prekinitev ognja, se Palestinci z območja Gaze množično vračajo na svoje domove. Kljub temu so ponekod izbruhnili spopadi med Palestinci in izraelsko vojsko, ki v času premirja ostaja v Gazi. Palestinsko gibanje Hamas je v skladu z dogovorom z Izraelom izpustilo prvih 13 izraelskih talcev. Te je na egiptovski strani prehoda Rafa prevzela izraelska varnostna služba. Poleg njih je izpustil še deset Tajcev in enega Filipinca. Izrael je medtem v zameno iz zapora že izpustil 39 Palestincev – 24 žensk in 15 mladoletnikov.

Finančni Popkast: Geopolitična tveganja
23. 11. 2023 07.36Vojna v Ukrajini ima velik vpliv na slabe gospodarske rezultate v Evropski uniji. V primeru vojaških eskalacij v Tajvanu bi se z gospodarsko recesijo spopadel ves svet. Globalizacije ni več, živimo v multipolarnem svetu.