svetovna vojna

Na Goriškem našli jeklenko z 10 kilogrami bojnega strupa

10. 04. 2025 15.13

V okolici vasi Ravnica je potekalo odstranjevanje kovinskega vložka topovske granate s kemičnim bojnim strupom iz časa prve svetovne vojne. Policisti so zavarovali okolico, strokovnjaki pa so neeksplodirano ubojno sredstvo pregledali in ko so ugotovili, da jeklenka ne pušča, so jo v posebni komori odpeljali na uničenje. Zaradi odvoza nevarnega predmeta je bila lokalna cesta za nekaj minut zaprta za ves promet.

Carinsko seštevanje: Trump Kitajcem skupno 104-odstotne carine

07. 04. 2025 12.24

Evropske borze še naprej beležijo občutne padce, potem ko so svetovne trge zamajale obsežne carine na uvoz blaga v ZDA. Indeksi na osrednjih azijskih borzah so strmoglavili, tone pa tudi Ljubljanska borza. Seštevek carin ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki jih je napovedal Kitajski, je dosegel 104 odstotke.

Cene nafte najnižje v zadnjih štirih letih

07. 04. 2025 08.53

Nafta, ki se je občutno pocenila že pretekli teden, se ceni še naprej. Trge skrbi, da bo zaostrovanje trgovinske vojne med ZDA in preostalim svetom vodilo v recesijo, kar bi zmanjšalo povpraševanje po tekočem zlatu. ZDA so pretekli teden napovedale nove carine, tudi za Kitajsko, ki je hitro odgovorila z napovedjo svojih carin na ameriški uvoz.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli

19. 03. 2025 19.47

Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

09. 03. 2025 08.49

Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

'Rusija bo prekršila vsak šibek dogovor'

01. 03. 2025 07.00

Tri leta od začetka ruske invazije na Ukrajino se zdi, da smo blizu začetku pogajanj o prekinitvi ognja. A doseči trajen mir ne bo lahka naloga. Ameriški predsednik Donald Trump je dal jasno vedeti, da nadaljnja ameriška vojaška podpora ni več samoumevna, še manj pa brezplačna. Čeprav vojna poteka na evropskih tleh, so bili iz prvih pogovorov med rusko in ameriško stranjo izključeni tako evropski voditelji kot Ukrajina. Britanski diplomat ob tem poudarja: "Pogajanj o Ukrajini brez Ukrajine ne sme biti."

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Trump si je premislil: carine za Kanado in Mehiko zamrznjene

03. 02. 2025 06.26

Ameriški predsednik Donald Trump si je, kot kaže, vsaj začasno premislil. Ukrep, ki je predvideval uvedbo višjih carin na uvoz iz Mehike, je zamrznil za mesec dni. Tudi kanadski premier Justin Trudeau je po ponedeljkovem telefonskem pogovoru s Trumpom sporočil, da ZDA naslednjih 30 dni še ne bodo uvedle carin na uvoz iz Kanade. Tako Kanada kot Mehika sta sicer pred tem napovedali povračilne ukrepe.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

V Gazi pod ruševinami po ocenah na tisoče trupel, Izrael izpustil 90 Palestincev

20. 01. 2025 06.44

Izrael je okviru dogovora o prekinitvi ognja na območju Gaze iz zaporov izpustil 90 Palestincev, večinoma žensk in mladoletnikov, ki so jih ob vrnitvi na zasedenem Zahodnem bregu pozdravile navdušene množice. Pred tem je v prvi izmenjavi po uveljavitvi premirja palestinski Hamas v nedeljo Izraelu predal tri talke. V Gazi dan po prekinitvi ognja poteka iskanje na tisoče ljudi, ki naj bi bili še vedno pokopani pod ruševinami. Po ocenah oblasti v razdejani palestinski enklavi je pod ruševinami več kot 10.000 trupel. V palestinsko enklavo je po navedbah egiptovskega Rdečega polmeseca vstopilo več kot 200 tovornjakov s pomočjo.

Božična premirja 1914: ko se je vojna za trenutek ustavila

25. 12. 2024 16.27

Tudi pred 100 leti je divjala vojna. Bil je začetek prve svetovne vojne in v mračnih zimskih dneh leta 1914 se je sredi vojne vihre zgodil "čudežni preblisk človečnosti". Vzdolž zahodne fronte so se namreč zgodila spontana premirija, ko so se med božičnimi prazniki vojaki na obeh straneh odločili, da za trenutek odložijo orožje. Kaj podobnega se nato nikoli več ni ponovilo. In tudi danes smo žal priča, da mnogi v Ukrajini, Gazi in na Zahodnem bregu božične praznike preživljajo ob zvokih strelov in eksplozij.

Bidnova zelena luč Ukrajini sprožila val kritik Trumpovih zaveznikov

19. 11. 2024 09.41

Še preden je Donald Trump prevzel vajeti v Beli hiši, že prihaja do prvih nasprotovanj. Zelena luč predsednika Joeja Bidna, da Ukrajini dovoli napade na Rusijo z ameriškimi raketami dolgega dosega, je povzročila osuplost in požela kritike zaveznikov bodočega predsednika. Trump sicer te odločitve še ni komentiral, so se pa na njo odzvali njegovi podporniki.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

16. 11. 2024 20.24

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

Izraelski napadi na Bližnjem vzhodu: ljudje umirajo v Gazi, Libanonu in Siriji

14. 11. 2024 17.16

Izrael se je znova znesel nad cilji v sirski prestolnici Damask. Po navedbah sirskega obrambnega ministrstva je bilo med izraelskim bombardiranjem ubitih 15 ljudi, med žrtvami pa naj bi bilo tudi več civilistov. Izraelska vojska je sicer trdi, da je bil napad usmerjen proti palestinski skupini Islamski džihad. Po navedbah vojske pa so v zadnjih 24 urah napadli tudi več sto ciljev v Libanonu in Gazi. Na severu od vojne uničene enklave naj bi ubila več deset palestinskih borcev, v napadu na libanonsko mesto Baalbek pa najmanj tri osebe.

Odkrili zadnje počivališče 'plesoče miške'

12. 11. 2024 07.51

Odkrite so bile razbitine dolgo izgubljene ameriške vojaške ladje, rušilca USS Edsalla, ki so jo Japonci med drugo svetovno vojno poslali na dno morja. "Zadnje počivališče" ladje se nahaja pri Božičnem otoku v Avstraliji.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Hezbolah z balističnimi raketami nad Izrael, v Gazi ubitih najman 41 ljudi

14. 10. 2024 07.11

Iz Libanona je proti Izraelu znova poletelo več raket, v osrednjem Izraelu, vključno s Tel Avivom, pa so se oglasile sirene. Zračna obramba je prestregla več izstrelkov. V izraelskih napadih v Gazi je bilo po podatkih bolnišnic v nedeljo ubitih najmanj 41 ljudi, med njimi najmanj 13 otrok. V povračilnem napadu šiitskega gibanja Hezbolah z brezpilotnimi letali na vojaško oporišče na severu Izraela so bili medtem v nedeljo ubiti štirje izraelski vojaki, več kot 60 ljudi pa je ranjenih.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

'Moč naroda nikoli ne izhaja iz razdvajanja'

15. 09. 2024 06.44

Na proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Vipavi so govorci poudarili pogum naroda ter grozote in teror, ki jih je ta doživel. Premier Robert Golob je izpostavil moč v tem, da kljub razlikam prisluhnemo drug drugemu in iščemo skupne rešitve. Proslava je sicer letos dvignila tudi nekaj prahu zaradi drugačnega poimenovanja

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'

02. 09. 2024 14.27

Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Črna obletnica: Varšava s pozivom Berlinu, naj plača vojno odškodnino

01. 09. 2024 14.28

Poljski premier Donald Tusk je na današnji osrednji slovesnosti ob 85. obletnici začetka druge svetovne vojne dejal, da lekcija druge svetovne vojne ni abstrakcija iz knjig in potegnil vzporednico z vojno v sosednji Ukrajini. Zavzel se je za okrepitev obrambnih zmogljivosti Poljske in drugih članic Nata.

Cepivo za otroško paralizo prihaja v Gazo, a za enoletnega Abdula je prepozno

31. 08. 2024 08.54

Prihodnost več tisočih otrok v Gazi ni ravno svetla. Poleg tega, da lahko vsak trenutek umrejo zaradi raketnih napadov, jim grozi še ena nevarnost, taka, ki ji skoraj ne morejo ubežati. Bolezen. In to bolezen, ki jo je zlahka mogoče preprečiti s cepivom, a teh v Gazi na žalost ni. In četudi pridejo do cepiva, je za nekatere žal že prepozno.

79 let od napada na Nagasaki, župan izrazil zaskrbljenost glede svetovnega miru

09. 08. 2024 12.20

V japonskem Nagasakiju so se spomnili napada z atomsko bombo pred 79 leti. Župan Nagasakija Shiro Suzuki je na spominski slovesnosti izrazil zaskrbljenost glede svetovnega miru v luči spopadov v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu. Ker na slovesnost ni povabil izraelskega veleposlanika, je več držav poslalo predstavnike pod veleposlaniško ravnjo.

V Hirošimi se spominjajo napada z atomsko bombo

06. 08. 2024 06.22

V japonski Hirošimi obeležujejo spomin na eksplozijo atomske bombe, ki je pred 79 leti razdejala mesto in terjala okoli 80.000 življenj. Eksplozija atomske bombe nad Hirošimo je bila prva uporaba jedrskega orožja v vojaškem spopadu.

BlackRock, Pimco, Amundi in drugi Ukrajini sporočajo: čas je, da začnete vračati dolgove

07. 07. 2024 14.51

Rusija krepi napade na Ukrajino in ruši ukrajinsko infrastrukturo, na čelu z energetskimi objekti. Ob tem pa Ukrajina bije močno bitko še na eni fronti. In sicer z najmočnejšimi financerji Zahoda. To je bitka, ki je ne bodo odločale težka artilerija in bombe, temveč "zoom klici" in preglednice.

Nemčija namerava žrtvam nacizma na Poljskem izplačati odškodnino

02. 07. 2024 17.45

Nemčija namerava izplačati odškodnino približno 40.000 še živečim žrtvam nemške nacistične okupacije Poljske med drugo svetovno vojno, je med obiskom v Varšavi napovedal nemški kancler Olaf Scholz. Poljski premier Donald Tusk je odločitev Nemčije pozdravil in dodal, da bi žrtve odškodnino lahko prejele v prihodnjih mesecih.

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski

27. 06. 2024 15.15

Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

Finančni komentar: Konec 'petrodolarja' in lažne novice

18. 06. 2024 08.41

Po spletu kroži, da je Savdska Arabija 9. junija po 50 letih prekinila dogovor z ZDA, ki je narekoval prodajo surove nafte na mednarodnih trgih izključno v ameriški valuti. Zgodba o 'petrodolarju' je precej drugačna od teorij zarote, ki napovedujejo zlom svetovne rezervne valute.

Slovenci dvignili palestinsko zastavo, Španci pokal, Korejci smrdljive balone

08. 06. 2024 07.00

Napenjanje mišic. Tako bi lahko opisali minuli teden. Figurativno so mišice napenjali politiki: v Sloveniji so se pregovarjali o priznanju Palestine, Severna Koreja je k svoji južni sosedi znova poslala smrdljive balone, v Združenih državah pa sta prste drug v drugega še naprej uperjala Joe Biden in Donald Trump. Slednji meni, da mu bo odločitev sodišča, ki ga je dan pred tem spoznalo za krivega, le še povečala možnosti za zmago na novembrskih volitvah. A mišice so kazali tudi športniki. V Londonu se je odvil težko pričakovani nogometni spektakel, finale Lige prvakov, ki pa sicer ni postregel z večjim presenečenjem, saj je Real že 15. dvignil pokal evropskega klubskega prvaka.