svetovna populacija

Pod vodstvom slovenskih raziskovalcev na pomoč redki vrsti mačke
17. 02. 2025 08.35Kako se sporazumevajo snežni leopardi in kako lahko to pomaga pri spremljanju njihovih populacij? Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost in obnašanje. Mednarodna ekipa pod vodstvom Biotehniške fakultete iz Ljubljane je raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke mačke.

Ukrajinka iz morja izvleka strogo zaščitene školjke, grozi ji kazen
20. 08. 2024 11.34Hrvaška policija je kazensko ovadila 36-letno ukrajinsko državljanko, ki je na otoku Krk iz morja izvlekla tri školjke strogo zaščitene vrste veliki leščur. Sumijo jo kaznivega dejanja uničevanja zaščitenih delov narave. Ta vrsta školjke je tudi v Sloveniji doživela tragično usodo, ko je bila zaradi 'morske pandemije', katere vzroke še preučujejo, v Sredozemlju uničena skoraj celotna populacija te velike školjke.

'In če si ne želimo Nata, si mar res želimo režim, kot je v Rusiji?'
30. 03. 2024 07.00Leta 2004 je Slovenija v okviru največje širitve severnoatlantskega zavezništva v svoji zgodovini postala članica Nata. 20 let kasneje je slovenska predsednica Nataša Pirc Musar vstop v Nato označila za pravilno odločitev, ki je izboljšala življenje prebivalcev in varnost Slovenije. Podpora Slovencev vstopu v Nato je bila takrat manjša kot podpora za članstvo v Evropski uniji, kar se vse do danes ni spremenilo. Zagotovo pa je danes svet drugačen, predvsem z vojno v Ukrajini so oboroženi konflikti Sloveniji precej bližje kot ob prelomu stoletja.

Našli štiri nove kolonije cesarskih pingvinov
24. 01. 2024 09.43Iz Antarktike prihajajo dobre novice. Satelistki posnetki kažejo, da so odkrili štiri nove kolonije cesarskih pingvinov. S tem se je število znanih kolonij teh karizmatičnih živali povečalo na 66.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

V majhni himalajski kraljevini močno naraslo število divjih tigrov
29. 07. 2023 16.16Po rezultatih nove raziskave se je v Butanu občutno povečala populacija divjih tigrov, v tej majhni himalajski kraljevini namreč živi 131 tigrov, kar je 27 odstotkov več kot pri zadnjem štetju leta 2015.

Postanite lastnik nepremičnine v Dubaju
20. 06. 2023 00.15Povprečni donos naložbene nepremičnine v Sloveniji znaša od 2-3 % letno, v Dubaju pa lahko dosegate donose med 7 in 10 % letno, v nekaterih primerih tudi do 30 % letno.

V objektiv ujeli kar dve ogroženi sredozemski medvedjici
05. 04. 2023 10.59Iz Albanije prihajajo novi posnetki ogrožene sredozemske medvedjice. V objektiv v nacionalnem parku Karaburun-Sazan so ujeli kar dve medvedjici.

Čez deset dni naj bi na Zemlji živelo osem milijard ljudi
05. 11. 2022 07.00V točno desetih dneh bo po ocenah Združenih narodov število ljudi na Zemlji preseglo mejnik 8 milijard. Strokovnjaki organizacije so v nedavnem poročilu napovedali tudi, da bo v prihodnjem letu populacija Indije presegla Kitajsko in se tako uvrstila na mesto države z največjim številom prebivalcev. Kljub podiranju novih rekordov pa je rast populacije že drugo leto zapored in prvič po letu 1950 padla pod en odstotek.

Je pomanjkanje železa vzrok vaše utrujenosti? Preverite!
03. 10. 2022 00.15Za preprečevanje slabokrvnosti je potrebno pomanjkanje železa zgodaj odkriti in pravilno nasloviti. V klinični raziskavi lahko preverite svoj status.

Svetovni dan prebivalstva: Na svetu kmalu osem milijard ljudi
11. 07. 2022 11.20Praznujemo že 34. svetovni dan prebivalstva. Na svetu trenutno po ocenah živi 7,8 milijarde ljudi. Leta 2011 je svetovna populacija dosegala sedem milijard. Naslednji mejnik, osmo milijardo, bi po projekcijah Združenih narodov lahko dosegli že v prihodnjih dveh letih. Leta 2057 naj bi medtem na svetu živelo že deset milijard ljudi.

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa
23. 10. 2021 07.00Drvimo po napačni – katastrofalni – poti, opozarjajo klimatologi. Ekstremne vremenske razmere – suše, poplave, so vsepogostejše. Alarmi zvonijo že nekaj časa. Spremembe, ki bodo spremenile naš planet, pa se dogajajo s takšno hitrostjo, da jih bodo čutili že naši otroci.

Bomo tudi v Sloveniji cepili s tretjim odmerkom?
04. 08. 2021 20.18Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da bomo cepili s tretjim odmerkom, a da bomo najprej počakali na odobritev Evropske agencije za zdravila. Začeti bi bilo treba čim prej, opozarja profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta, tretji odmerek bi namreč lahko pomembno omejil širjenje virusa. Da je še prezgodaj, da bi razmišljali o poživitvenem odmerku, saj da ni študij, ki bi nakazovale, da je to potrebno, pa je prepričan prvi epidemiolog Mario Fafangel.

'Slovenija je majhen otok sredi Evrope. Ne smemo se zapreti'
10. 07. 2021 07.00Nekatere države že odsvetujejo potovanja v Španijo in na Portugalsko. Mlade predčasno iz Španije v domovino že vozi belgijska turistična agencija, medtem ko Francija potovanja v to državo odsvetuje. Za necepljene pa meje zapira otoška država Malta. Pa pri nas? Vlada je odločila, da morajo osebe s 15. julijem za vstop v državo izpolnjevati pogoj PCT. Karantena vam tako ne bo odrejena, če ste covid-19 že preboleli, če ste bili cepljeni ali če ste bili testirani.

Kamere ujele kotitev mladička žirafe
14. 03. 2021 12.04V angleškem živalskem vrtu Chester Zoo je žirafa skotila potomca. Samček se je hitro postavil na noge in že pridno sesa mleko. Njegove prve korake so ujele tudi kamere, fotografski objektiv mladička naravnost obožuje, saj so nastale čudovite fotografije.

Poročilo ZN: mirovni načrt za obnovo po vojni proti naravi
19. 02. 2021 08.12Človeštvo vodi "nesmiselno in samomorilno" vojno proti naravi, ki povzroča naše trpljenje in ogromne izgube, hkrati pa pospešuje uničevanje življenja na Zemlji, je ob predstavitvi poročila, ki opozarja, da zmanjkuje časa za rešitev planeta, hkrati pa ponuja konkretne rešitve, opozoril generalni sekretar Združenih narodov António Guterres.

Covid-19 uvrščen v 1. skupino nalezljivih bolezni: bo cepljenje res obvezno?
07. 10. 2020 06.00Umestitev covida-19 v prvo skupino nalezljivih bolezni, kar je vlada storila z odlokom, ki je začel veljati v začetku septembra, je v javnosti dvignila nemalo prahu. Očitke, da gre za manever, s katerim želijo uvesti obvezno ali celo prisilno cepljenje proti covidu-19, na pristojnem ministrstvu zavračajo in poudarjajo, da vse odločitve sprejemajo po posvetovanju s stroko. Mikrobiolog dr. Alojz Ihan pravi, da na Komisiji za cepljenje o tem sicer niso razpravljali, a hkrati miri, da je strah glede obveznega cepljenja odveč. Zakaj torej ta vladni odlok in kaj pomeni za državljane?

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili
29. 09. 2020 09.55Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov
29. 09. 2020 06.00Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Satelitski posnetki odkrili 11 novih kolonij ogroženih cesarskih pingvinov
05. 08. 2020 10.13Znanstveniki so s pomočjo satelitskih posnetkov odkrili 11 novih in do zdaj še neznanih kolonij cesarskih pingvinov na Antarktiki. Eno od kolonij so našli 112 kilometrov stran od celine. Populacija omenjenih živali je tako po novih izračunih okoli 10 odstotkov večja, kot je bilo do zdaj znano.

Padec rodnosti po vsem svetu pomeni nepredstavljive posledice za družbo
15. 07. 2020 08.27Svet je slabo pripravljen na svetovni padec rodnosti, ki bo imel na številne družbe nepredstavljive posledice, ugotavljajo znanstveniki Univerze v Washingtonu v svoji študiji. Država z največjo populacijo bo postala Indija, dramatičen padec pa napovedujejo 23 državam, vključno z Japonsko, Italijo, Španijo, Portugalsko, Tajsko in Južno Korejo. Problem bo predvsem staranje prebivalstva.

Veliki brat v času virusa: varnost proti zasebnosti
19. 04. 2020 09.41Ob pandemiji novega koronavirusa se zdi, da je svet skočil s tečajev. Države so sprejele številne ukrepe, da bi zajezile širjenje bolezni, s tem pa nam neizogibno omejile številne svoboščine, ki so se nam v demokratični družbi zdele samoumevne, recimo svobodo gibanja. Eno izmed orodij, s katerimi se nekatere države že borijo proti koronavirusu, so aplikacije za beleženje okužb. Tu pa se hitro pojavi dilema, v veliki meri odvisna od našega zaupanja v oblast – nam je bolj pomembna naša zasebnost ali javno zdravje?

Jugoslavija nad črne koze: Popolna izolacija, cepljenje in delovni dan od 'zore do mraka'
29. 01. 2020 14.22Črne koze, osepnice, variola. Grozljiva bolezen, katere zadnji izbruh na evropskih tleh je bil leta 1972 v Jugoslaviji. Skoraj vse skladiščene zaloge črnih koz so uničili konec sedemdesetih let, preostanek pa je Svetovna zdravstvena organizacija 'pospravila' v ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni ter ruski državni raziskovalni center za virologijo in biotehnologijo Vector.

Mož, ki je ustrelil diktatorja: 'Takrat so vsi želeli biti na mojem mestu. Danes – nihče'
25. 12. 2019 08.03"Vsaka revolucija je krvava, zahteva žrtve, revolucija tudi "požre svoje heroje" – ne pozabite tega," pravi mož, ki je po bliskovitem sojenju na božični dan pred tremi desetletji ustrelil romunskega diktatorja in njegovo soprogo. Čeprav so te dni v Romuniji obletnico večinoma obeležili kot obletnico rojstva demokratične države, odnos Romunov s preteklostjo ostaja zapleten, izzivov pa državi, ki je v zadnjih desetletjih zaradi težkih razmer izgubila skoraj štiri milijone prebivalcev – ne manjka.

Na Zemlji je 7,7 milijard prebivalcev, po 2023 predviden upad rasti
11. 07. 2019 12.17Združeni narodi so leta 1987, ko je svetovno prebivalstvo doseglo pet milijard, 11. julij razglasili za svetovni dan prebivalstva. Na našem planetu danes živi že več kot 7,7 milijarde prebivalcev, po napovedih pa bomo leta 2056 presegli 10 milijard. Tudi število prebivalcev Slovenije raste, po 2023 pa je predviden počasen upad.

Morski konjički, ki jih Kitajci uporabljajo kot naravno viagro, ogroženi
10. 06. 2019 17.10Morski biologi so začeli opozarjati na ogroženost morskih konjičkov. Poleg kitajske tradicionalne medicine, ki verjame v njihovo zdravilno moč – pomagali naj bi pri astmi in impotenci – jih ogroža tudi ribiška industrija, saj so pogosto nedolžne žrtve vlečnih mrež.

Zaradi česa ljudje umiramo?
09. 03. 2019 10.01Konstantno daljšanje življenjske dobe ni zagotovljeno, zato znanstveniki opozarjajo na pomembnost razumevanja razlogov smrti. Čeprav je naša življenjska doba daljša, smrti zaradi razlogov, ki jih lahko preprečimo, pa vedno manj, bi se stanje lahko še izboljšalo.

Temna plat globalizacije: ko država za ceno uspeha žrtvuje mlade
26. 01. 2019 06.00Globalizacija je pripeljala do velikega preobrata v glasbeni industriji. Pozornost je pritegnil tako imenovani K-pop, ki je 'povozil' celotno ameriško glasbeno industrijo in se zavihtel na vrh glasbenih lestvic. Kako in za kakšno ceno je uspel doseči tolikšen uspeh?

Je naslednji korak države popolna prepoved oglaševanja čokolade in ostalih sladkarij?
21. 07. 2018 07.00Ne samo Slovenija, tudi nekatere druge države si prizadevajo, da bi nas s prepovedmi, zakoni pripravile do tega, da se začnemo bolj zdravo prehranjevati. Poskušale so uvesti davke na maščobe, sladkor ali lepile zdravstvena opozorila na izdelke. Večina ukrepov ni dosegla želenih rezultatov. In čeprav gre na prvi pogled za dober namen, se na drugi strani zastavlja vprašanje, ali je naloga države, da diktira, kaj smemo in česa ne vzeti s trgovskih polic.

Nasvidenje v naslednji vojni?
09. 05. 2018 10.459. maja 1945 si je svet vsaj malo oddahnil, to je dan, ko se je v Evropi uradno končala 2. svetovna vojna, to je dan, ko praznujemo zmago nad nacizmom in fašizmom. Ker je bila druga svetovna vojna tako izredno pomembna za Evropo, za predvojne in povojne generacije, smo preverili, kaj se o njej danes učijo v osnovnih in srednjih šolah oziroma kakšno je znanje in vedenje otrok o teh dogodkih.