svetovna industrija

Nekateri proizvajalci avtomobilov začasno ustavljajo izvoz v ZDA
07. 04. 2025 18.24Proizvajalca avtomobilov Audi in Jaguar Land Rover naj bi zaradi nove carinske politike ZDA začasno zaustavila izvoz v ZDA. Pri Audiju naj bi to po pisanju revije Automobilwoche veljalo za tiste avtomobile, ki so bili v ameriška pristanišča dobavljeni po 2. aprilu, ko so začele veljati 25-odstotne carine na njihov uvoz v ZDA. Trump je medtem Kitajski zagrozil z dodatnimi 50-odstotnimi carinami.

Trump naznanil imena svoje vlade: bitcoin dosegel nov rekord
05. 12. 2024 06.38Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v sredo naznanil vrsto imenovanj v novo vlado, ki bo nastopila mandat 20. januarja. Med drugim je industrijo kriptovalut razveselil z imenovanjem Paula Atkinsa za predsednika Komisije za vrednostne papirje in borzo. Se je pa pod vprašajem znašlo imenovanje Peta Hegsetha za obrambnega ministra. Po tem, ko je Trump razkril imena kandidatov za sestavo svoje administracije, je bitcoin dosegel nove rekordne vrednosti.

Bruce Springsteen mladim glasbenikom: Umreti mlad je dobro za založbo, kaj pa za vas?
21. 10. 2024 08.02Smrt pevca Liama Payna ni pretresla le njegove družine in oboževalcev, temveč tudi glasbeno industrijo. Čeprav 31-letnik ni prvi, ki je podlegel pritiskom, ki jih prinese svetovna slava pri mladih letih, pa je vsaka takšna smrt tragedija, ki močno odmeva, o pritiskih, s katerimi se srečujejo mladi glasbeniki, pa je spregovoril tudi Bruce Springsteen, za katerim je že dolga kariera.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem
24. 09. 2024 07.00Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

ZDA z UI na globalni lov za elementi, nujnimi za zeleni prehod
21. 08. 2024 19.25Medtem ko se UI-manija vse bolj širi, je vse širši tudi nabor področij, kjer naj bi že kmalu igrala ključno vlogo. Zdaj nekatera podjetja in agencije v ZDA ocenjujejo, da lahko umetna inteligenca pomaga tudi pri boju Združenih držav za ključne minerale, ki so bistveni za proizvodnjo zelenih tehnologij v središču energetskega prehoda.

Finančni komentar: Bitcoin volivci in strateška rezerva
30. 07. 2024 08.00Predsedniški kandidat Donald Trump je nagovoril kripto skupnost na največji svetovni bitcoin konferenci, ki je čez vikend potekala v ZDA. Bitcoin lahko postane državna strateška rezerva, podobno kot surova nafta, če bo izvoljen za predsednika, vendar cena ni poskočila v nebo.

Finančni komentar: Ali je pilot v letalu?
23. 01. 2024 07.28Komedija iz leta 1980 Ali je pilot v letalu po mnenju Amazona velja za najbolj smešen film vseh časov. Tehnološke delnice, ki stavijo na umetno inteligenco, letijo visoko. Ali je mehki pristanek sploh še mogoč?

Plače iz pekla do raja
14. 01. 2024 07.16Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta
09. 12. 2023 07.00Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Milijardna sanacija škode: v podjetju KLS bodo posledice čutili vsaj še leto dni
21. 08. 2023 15.27Čeprav so poplave prizadele del Slovenije, pa škoda ni omejena le na državno mejo. Posledice bo čutila tudi tujina, močno so namreč prizadete proizvodnje, ki predstavljajo pomemben del svetovnega gospodarstva. Eno izmed takih podjetij je tudi KLS Ljubno, na katerem sloni svetovna avtomobilska proizvodnja. Zaradi njihovega izpada se bo ustavila tudi proizvodnja širom sveta, njihova sanacija pa bo, kot ocenjujejo, trajala leto in več. Če želimo, da naša podjetja še naprej predstavljajo pomemben košček svetovnega mozaika, bodo potrebni hitri ukrepi. Gospodarstvo je namreč močno prizadeto, pravi Gospodarska zbornica, ki ocenjuje, da bo popoplavna škoda krepko presegla milijardo evrov. Po ukrepu čakanja na delo je v neurju prizadetim omogočen tudi odlog plačila obveznosti za največ 24 mesecev, obresti pa se v tem času ne bodo obračunale.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'
11. 06. 2023 09.11Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Ne zamudite! Najnovejši dosežki svetovne industrije na Celjskem sejmu
14. 04. 2023 00.15Celjski sejem, Mednarodni industrijski sejem in sejem Lestech, 18. – 21. april

Lukašenko svari pred jedrsko vojno v Ukrajini, Kitajska pripravljena na spopade
31. 03. 2023 13.30Beloruski predsednik Lukašenko je izjavil, da zahodna podpora Ukrajini povečuje verjetnost izbruha jedrske vojne v tej državi. Ob tem je pozval k premirju in zatrdil, da je treba vsa odprta vprašanja med sprtima stranema urediti za pogajalsko mizo in brez predpogojev. Na vojaške spopade pa se pripravlja tudi Kitajska. Ši Džinping je svoje generale pozval, naj bodo pripravljeni na boj.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga
18. 03. 2023 09.00Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

Letalski prevoznik podaril 100 milijonov za žrtve potresa v Turčiji
03. 03. 2023 11.39Turški nacionalni prevoznik Turkish Airlines je aktivno sodeloval pri sanaciji posledic nedavnega potresa v Turčiji in doniral 100 milijonov evrov vsem tistim, ki jih je ta naravna nesreča prizadela.

Ford bo v Evropi ukinil 3800 delovnih mest
14. 02. 2023 16.26Ford bo ukinil več tisoč delovnih mest v Evropi, saj se nagibajo k bolj električni prihodnosti. Ameriški proizvajalec je navedel, da bodo ukinili približno 2300 delovnih mest v Nemčiji in 1300 v Združenem kraljestvu.

Odstotek kadilcev pri nas se znižuje, a izziv so novi tobačni in nikotinski izdelki
31. 01. 2023 07.00Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, s katerim se kadilce spodbuja k opustitvi kajenja. Ker mnogi to težko storijo, na NIJZ priporočajo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči. Ob tem pa opozarjajo, da so pred nami novi izzivi. Pojavljajo se namreč novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Te izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov. Trenutno poznamo le kratkoročne učinke in pomembno je, da se zavedamo, da je vdihavanje kakršnekoli snovi potencialno nevarno.

Kaj nas na filmskih platnih čaka letos?
04. 01. 2023 20.36Poznate rek, da v kinu nisi nikoli sam? Omogoča nam namreč, da se potopimo v nešteto ustvarjenih svetov, zato se včasih težko odločimo, kaj bi šli gledat. Da vam pri tem pomagamo, smo pripravili pregled filmskih favoritov za leto 2023. Še pokovka in ste pripravljeni!

Tretjina dijakinj razmišlja o lepotni operaciji
03. 01. 2023 13.37Skoraj polovica najstnikov že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s popolnimi podobami vplivnežev na spletu. Več kot polovici srednješolcev se zaradi spletnih objav zdi, da so življenja drugih boljša kot njihova.

Pahor podelil državna odlikovanja za pomembno delovanje na poslovnem področju
30. 08. 2022 19.36Red za zasluge sta dobila Anka Lipušček Miklavič, ki je v mlekarni Planika dokazala, da smo lahko uspešni pri pridelavi hrane, ter Bogomir Strašek, ki je v Ljubnem ustvaril podjetje, brez katerega ne more svetovna avtomobilska industrija. Srebrni red za zasluge pa je dobil človek, ki svet povezuje dobesedno: Marjan Pipenbaher gradi mostove, tiste največje.

'Zavajajoča sporočila o mlečnih formulah ovirajo dojenje, ki je najboljše za dojenčke in matere'
23. 02. 2022 13.39Poročilo Unicefa in Svetovne zdravstvene organizacije navaja, da je bilo 51 odstotkov staršev in nosečnic, ki so sodelovali v anketi, izpostavljenih neetičnim tržnim praksam industrije mlečnih formul, ki kršijo mednarodne standarde o prehrani dojenčkov. Nenehna izpostavljenost zavajajočim tržnim praksam dodatno krepi mite o dojenju. Ti med drugim omenjajo, da materino mleko ne zadošča prehranskim potrebam dojenčkov, zato je nujno dodajanje mlečnih formul, ki naj bi krepile imunski sistem in izboljšale razvoj. Kljub vsem prednostim dojenja je izključno dojenih samo 44 odstotkov dojenčkov, mlajših od šest mesecev.

Ruski napad na Ukrajino: kakšen je najbolj črn scenarij?
14. 02. 2022 06.00Če bi Rusija dejansko napadla Ukrajino, bi bila to največja in potencialno najbolj krvava vojaška akcija v Evropi po drugi svetovni vojni. V najslabšem možnem scenariju bi pripeljala do več deset tisoč smrtnih žrtev med vojaki in civilisti ter na milijone beguncev, ki bi bežali v Evropo. Kako realna je grožnja? Eden ključnih datumov je 20. februar, opozarjajo analitiki.

Cepljeni lahko po letu in pol spet potujejo v ZDA
08. 11. 2021 06.31ZDA znova odpirajo meje za vse potnike iz tujine, ki so cepljeni proti covidu-19. S tem se po letu in pol končuje prekinitev potovanj v ZDA iz večjega dela sveta, vključno z EU, Kitajsko in Indijo. Ameriške oblasti bodo priznale cepljenje s cepivi, ki jih je odobrila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Poleg cepiv Pfizerja, Moderne in Johnson & Johnsona, ki jih uporabljajo v ZDA, so to še cepiva AstraZeneca, Sinopharm, Sinovac in Covishield.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana
02. 11. 2021 06.34V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Nesmrtna Henrietta Lacks: njene celice še danes rešujejo življenja
17. 10. 2021 17.30Pred 70 leti je temnopolta 31-letna Henrietta Lacks zbolela za rakom na materničnem vratu in nekaj mesecev po diagnozi umrla. Njene rakave celice, ki so jih brez njenega vedenja takrat odvzeli v bolnišnici, pa živijo in se razmnožujejo še danes. Številnih medicinskih raziskav in prebojev ne bi bilo brez njih. Med drugim so s pomočjo celic HeLa razvili cepivi proti HPV in proti otroški paralizi, nenazadnje pa jih uporabljajo tudi pri raziskavah o covidu-19. Dolga leta zamolčana junakinja je zdaj posthumno prejela priznanje Svetovne zdravstvene organizacije za svoj prispevek k razvoju znanosti, predvsem na področju medicine in farmacije.

Tajni iranski dokumenti z načrti za kibernetske napade na ladje in pametne stavbe
27. 07. 2021 09.20Britanski Sky News razkriva domnevne iranske tajne dokumente, ki razodevajo načrte o kibernetskih napadih na ladje in bencinske črpalke. Dokumenti prav tako vsebujejo podatke o satelitskih komunikacijskih napravah, ki jih uporablja svetovna pomorska industrija, ter tudi računalniških sistemih, ki nadzorujejo pametne zgradbe po svetu.

Zdravljenje s konopljo neurejeno, črni trg cveti, "za običajno olje so plačali 1000 evrov"
24. 07. 2021 07.30V Sloveniji naj bi bilo okoli 10 tisoč bolnikov, po nekaterih ocenah še več, ki se samozdravijo z izvlečki iz konoplje. Pomagala naj bi pri 46 različnih težavah, najpogosteje za rakava obolenja, kronične bolečine, motnje spanja, depresijo … A jasnih pravil za proizvodnjo konoplje v medicinske namene še vedno ni, zato črni trg cveti. Kaos vlada tudi pri industrijski konoplji, proizvodnja se opušča, priložnost za posel je tako pograbila tujina.

Zaradi velikega povpraševanja bi se lahko cene potovanj poleti zvišale
07. 05. 2021 11.00Cene mednarodnih potovanj bi se lahko poleti zaradi nenadnega povečanja povpraševanja in manj letalskih povezav zvišale, opozarjajo poznavalci letalske industrije. Številne države, še posebej tiste, ki so že precepile velik del prebivalstva, že sproščajo omejitve, a pri tem ostaja še veliko nejasnosti. Vlade po svetu še namreč niso sprejele enotnih pravil o priznavanju statusov cepljenih, prebolelih ali testiranih.

Nobelovi nagrajenci pozvali vlade sveta: 'Fosilna goriva naj ostanejo pod zemljo'
22. 04. 2021 19.04Več kot sto Nobelovih nagrajencev, na čelu z Dalajlamo, je vlade sveta pozvalo, da se pridružijo zavezi o neuporabi fosilnih goriv, da tako pomagajo v boju proti podnebnim spremembam. Ob svetovnem dnevu Zemlje pa je slišati tudi opozorila, da bodo letošnji izpusti, tudi na račun povečane uporabe premoga v Aziji zaradi prizadevanj po gospodarskem okrevanju zaradi svetovne pandemije, izničili rezultate, dosežene v koronski krizi, ki je ustavila gospodarstva po svetu.