svetovalni delavci

'Vrniti se moramo k tistemu, kar je pomagalo našim babicam in dedkom'
06. 04. 2025 18.34Dve trenutno najbolj pereči temi, ne le v Sloveniji, pač pa tudi po svetu, sta medvrstniško nasilje in stiske mladih. O rešitvah sta razmišljali Nina Triller, ravnateljica OŠ Kolezija, in Ema Rogač Randl, vodja projekta Od Alje do Žana. "Filozofija dr. Anice Mikuš Kos je, da se moramo vrniti k naravnim virom pomoči, torej k stvarem, ki so pomagale našim babicam in dedkom, ko institucij za področje duševnega zdravja še ni bilo. Pomoč moramo uvrstiti tja, kjer otroci preživijo največ časa – v šole, med vrstnike in skupnosti," je povedala Rogač Randlova in dodala, da je to srce projekta Od Alje do Žana. S Trillerjevo sta med drugim spregovorili še o "TikTok diagnozah", uporabi telefonov in sočutju.

Učenca sta se pogovarjala, da bosta v razred prinesla orožje
04. 04. 2025 19.57Na eni izmed slovenskih osnovnih šol sta se učenca pogovarjala, da bosta v razred prišla z orožjem. Ravnateljica je nemudoma obvestila starše, Policijo in druge institucije ter otrokoma izrekla opomin. Psihoterapevtka Nada Mirnik Trtnik je povedala, da se kot družba na nasilje ne bi smeli kar navaditi in poudarila pomen pogovora. Ravnatelj druge šole pa je prepričan, da so posledice za takšne grožnje premajhne.

Spremembe v šolstvu: na posvetu pripombe, vlada zamaknila sprejetje novele
06. 02. 2025 06.17Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na jutranjem posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet, je bilo podanih nekaj pripomb, zato bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden, je pojasnil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Mesec boja proti medvrstniškemu nasilju na spletu
18. 03. 2024 13.14Ministrstvo za digitalno preobrazbo s partnerji začenja kampanjo z naslovom Mesec boja proti medvrstniškemu nasilju in sovražnemu govoru na spletu. Njen namen je mlade, šolnike in starše ozaveščati o varnem in odgovornem vedenju na spletu ter kako se odzvati v primerih spletnega nasilja, so predstavili na novinarski konferenci.

'Pri zahtevah bomo vztrajali dokler bo potrebno, pika'
25. 10. 2023 06.38Predstavniki zaposlenih s področja šolstva, kulture in znanosti so na protestnem shodu vladi sporočili, da so proti razvrednotenju njihovega dela. Zahteve po odpravi plačnih nesorazmerij, usklajevanju plač z inflacijo in utrjevanju strokovnih nazivov so pred vladnim poslopjem izrazili opremljeni s transparenti, piščalkami in trobljami.Glavni tajnik Sviz Branimir Štrukelj je dejal, da bodo pri svojih zahtevah vztrajali do konca.

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?
15. 10. 2023 15.49Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
18. 09. 2023 10.02Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Pedagogi ogorčeni nad vladnim predlogom, Sviz zahteva umik
21. 06. 2023 14.02V pedagoških krogih so ogorčeni nad vladnim predlogom, ki izhodiščni plačni razred svetovalnih delavcev uvršča nižje od učiteljev. Predstavniki fakultet in več združenj poudarjajo, da gre za enako zahtevno delo, in terjajo odziv resornega ministrstva. Po opozorilu sindikalista Branimirja Štruklja je predlog tudi v nasprotju s stavkovnim sporazumom.

Felda: Če obstaja utemeljen sum, se šolsko torbo lahko pregleda
10. 05. 2023 06.00Po napadih v Srbiji bo tudi v Sloveniji v petek potekal dan nenasilja. Več o tem je v oddaji 24UR ZVEČER povedal minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda. "Zagotovo policija v šole ne sodi," meni, prav tako rešitve ne vidi v povečanem številu varnostnikov. Spregovoril je tudi o pooblastilih učiteljev in pojasnil, da se torbo, če obstaja utemeljen sum, lahko pregleda. "Ne tako, da se jo učencu iztrga iz rok, ampak se ga povabi, da sam pokaže, kaj je v torbi," je povedal.

Okrepljen nadzor okoli šol: 'Ključno je, da okrepimo stik z učenci'
08. 05. 2023 16.06Posledice tragedij v Srbiji so kot val pljusknile tudi k nam. Policisti so po navodilih ministrstva za notranje zadeve in ministrstva za šolstvo okrepili nadzor v okolici šolskih ustanov. Gre za začasen ukrep, ki daje občutek varnosti. A ključno po vsem tem dogajanju je, da okrepimo stik z učenci, so jasni ravnatelji, torej število svetovalnih delavcev v šolah, zdaj je namreč na voljo en svetovalni delavec na 300 otrok.

Letos se obeta več prevzemov podjetij, tudi v Sloveniji
19. 02. 2023 08.29Po rekordnem letu 2021, ko je vrednost prevzemov in združitev po svetu prvič v zgodovini presegla 5000 milijard dolarjev, so se lani z vojno v Ukrajini, rekordno stopnjo inflacije in naraščajočimi cenami te aktivnosti občutno umirile. Letos pri svetovalni družbi PwC spet napovedujejo višje številke, tudi za Slovenijo.

Kadrovsko pomanjkanje med svetovalnimi delavci: otroci ostajajo brez pomoči
11. 07. 2022 19.06Pot od osnovne do srednje šole je za marsikoga lahko zelo zahtevna. Otroci in mladostniki v šoli dozorevajo, se prvič soočajo s težavami, ki jih srečajo na poti življenja, kar jim lahko povzroči hude stiske. V zadnjih dveh kovidnih letih so te stiske še bolj pogoste, na kar so sedaj opozorili tudi svetovalni delavci, ki zaradi pomanjkanja kadra ne morejo pomagati vsem otrokom in mladostnikom, ki se znajdejo v stiski.

14-letnik v šolo prinesel pištolo in nenamerno ranil 13-letnika
26. 04. 2022 14.1114-letnik je na Osnovno šolo Žužemberk prinesel pištolo, v garderobnih prostorih pa je prišlo do nenamerne izstrelitve krogle iz te pištole, pri čemer je bil lažje poškodovan 13-letnik. Ob sprožitvi v tla so delci iz krogle oplazili njegove noge. Učenci so bili po dogodku izredno pretreseni.

Podatki zavoda za zaposlovanje: Marca rekordno nizka brezposelnost
05. 04. 2022 10.41Brezposelnost v Sloveniji še vedno pada. Konec marca so na Zavodu RS za zaposlovanje beležili rekordno nizko brezposelnost – taka je bila namreč le še konec leta 2008. Tudi prejemnikov denarnega nadomestila je bilo februarja malo, 17.461, kar je 27 odstotkov vseh brezposelnih oseb.

'Dovolijo naj si postavljati visoke cilje in verjeti v vizijo, ki jo imajo'
10. 02. 2022 09.25Bliža se čas, ko bodo bodoči dijaki in študenti sprejeli odločitev, na katerem področju bi radi poglobili znanje. Da bi bil ta korak čim bolj premišljen in pravilen, srednje šole in fakultete javnih univerz v Ljubljani, Mariboru in Novem mestu organizirajo informativne dneve v petek in soboto, 11. in 12. februarja. Letos bodo zaradi epidemiološke situacije potekali po spletu. Svetovalni delavci učencem priporočajo, naj na informativnih dnevih ne skoparijo z vprašanji, pri razmisleku, katero šolo izbrati, pa naj se osredotočijo na svoje interese in zmožnosti. Študenti naj ne pozabijo izvedeti, kakšno prihodnost ponuja študij, kje vse se lahko z določeno smerjo zaposlijo, kako je s prepisi med študijskimi programi, izpiti in tako dalje.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'
28. 11. 2021 15.39Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Svetovalni delavci opažajo naraščanje stisk pri otrocih in mladostnikih
21. 10. 2021 12.39Dolgoročni učinki epidemije covida-19 na mlado generacijo še niso znani, v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Maribor pa že zdaj opažajo naraščanje stisk. Potrebe po pomoči prihajajo v sunkih, velikokrat je potrebno takojšnje ukrepanje. Zato je pomoč svetovalnih služb še toliko pomembnejša, poudarjajo.

V Trstu drugi dan protestov, na Danskem vsem cepljenim na voljo poživitveni odmerek
16. 10. 2021 10.40Pristaniški delavci v Trstu nadaljujejo proteste proti uvedbi covidnega potrdila, ki je v Italiji v veljavi od petka. Na Danskem bodo oblasti vsem prebivalcem omogočile cepljenje s tretjim odmerkom cepiva proti covidu-19, je v petek sporočil danski minister za zdravje Magnus Heunicke. Svetovalni odbor pri ameriški Upravi za hrano in zdravila pa je v petek priporočil izredno uporabo poživitvenega odmerka po cepljenju s cepivom proti covidu-19 podjetja Johnson & Johnson. FDA je pred tem že odobrila poživitveni odmerek cepiv proti covidu-19 podjetij Pfizer in Moderna.

Epidemija zarezala v duše najmlajših: osamljenost, apatija, tesnoba
13. 09. 2021 07.17Šole so ponovno odprle svoja vrata, po učilnicah odzvanja otroški smeh, toda marsikateri nasmejani obraz osnovnošolca skriva težke rane, ki mu jih je zadala epidemija. Šolski psihologi ugotavljajo, da so se pri otrocih stopnjevali občutki osamljenosti, pojavila se je tudi vedenjska problematika. Ob tem pa ugotavljajo, da imajo v šolah premalo resursov, da bi vsem pomagali. Učitelji učencem sporočajo, da so njihova trdna opora, starši pa pristojne pozivajo, naj ne zapirajo šol. Že sedaj opažajo, da učna snov pri otrocih ni dobro utrjena in "starši ne moremo biti tako dobri v poučevanju, kot so lahko učitelji".

Tedensko zmoremo 200.000 cepljenj: 'Smo pripravljeni, čakamo vas'
10. 09. 2021 08.26Predsednik Borut Pahor se je sestal z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem in strokovno skupino za covid-19 pod vodstvom infektologinje Mateje Logar. Predsednik je ob tej priložnosti prebivalce, še posebej tiste, ki so starejši od 50 let, znova pozval k cepljenju. "Znanost pravi, da je cepivo varno in učinkovito. Smemo in moramo zaupati znanosti," je dejal. Minister Poklukar je medtem dejal, naj bo protokol PCT v prihodnje vse bolj CPT in nato CP.

Šolski delavci ob zaključku leta opozarjajo: Socialne razlike med otroki so vse večje
23. 06. 2021 13.52Šolski svetovalni delavci so ob koncu šolskega leta zaskrbljeni, saj opažajo, da se je duševno zdravje otrok med epidemijo močno poslabšalo. Ogorčeni so, ker jih pristojni ne poslušajo glede potrebnih sprememb v svetovalni službi, ki da so kadrovsko podhranjene. Šolski sindikat Sviz je napovedal, da bo storil "vse, da se ta problematika reši".

Ko 'slab dan' traja več tednov
17. 06. 2021 06.00Posledice epidemije covida-19, dolgotrajnega šolanja na daljavo in omejevanja stikov so pri otrocih in mladostnikih že vidne. Duševne stiske, predvsem v spektru depresije in anksioznosti, so se v času epidemije poglobile, pokažejo pa se predvsem kot 'pobeg' v neproduktiven upor, odpor do učenja, umik od sošolcev in zapiranje vase, pravijo učitelji in socialni delavci. Pokazalo se je tudi "resno in kritično pomanjkanje usposobljenih strokovnjakov na področju duševnega zdravja", šola pa je tako za dijake pogosto ne le prvi, ampak tudi edini dostop do pomoči. Za razliko od mladostnikov se duševne stiske pri predšolskih otrocih medtem najpogosteje kažejo s telesnimi simptomi.

Slovenija bo cepljenje s cepivom AstraZenece nadaljevala po načrtu
07. 04. 2021 19.39Slovenija bo cepljenje nadaljevala po načrtu, kar pomeni, da bo s cepivom AstraZenece za zdaj cepila starejše od 60 let. V prihodnjih dneh in tednih pa se bodo odločili, tudi po zgledu drugih evropskih držav, ali bi cepivo britansko-švedskega farmacevtskega podjetja in Univerze v Oxfordu uporabili tudi za mlajše od 60 let. Minister Poklukar bo sicer posvetovalno skupino za cepljenje pozval, da Emine ugotovitve obravnava in poda strokovno stališče.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'
17. 03. 2021 13.59Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.

Cigler Kralj: Vlada v PKP 8 naslavlja resnične stiske ljudi
02. 02. 2021 06.47Državni zbor je na izredni seji začel z obravnavo predloga osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov pomoči za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna temelja PKP 8 sta subvencioniranje minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo. Opozicija je kritična do protikoronskih paketov, češ da so prepozni in neučinkoviti.

Otroci do 3. razreda se v 9 regijah s torkom vračajo v šole
20. 01. 2021 13.29Premier Janez Janša je po seji vlade sporočil, da se v devetih slovenskih regijah učenci do 3. razreda OŠ naslednji teden vračajo v šolske klopi, a pod strogimi ukrepi in po t.i. C programu. V ponedeljek bo potekalo testiranje zaposlenih, v šole se vračajo s torkom. Odpirajo se tudi vrtci, ki bodo prav tako delovali pod strogimi varnostnimi pogoji.

569 novih okužb. Ko gre za sproščanja, bodo tehtali med škodo in koristjo
17. 01. 2021 10.21V soboto so v Sloveniji opravili 3067 PCR in hitrih testov ter potrdili 569 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 40 covidnih bolnikov, je sporočila vlada. Delež pozitivnih PCR testov je bil 20,7-odstoten, hitrih testov pa 9,3 odstotka.

Joe Biden prejel prvo dozo cepiva proti covidu-19
21. 12. 2020 21.35V ZDA so začeli cepljenje s cepivom proti covidu-19, ki sta ga razvila ameriško podjetje Moderna in Nacionalni inštitut za zdravje ZDA (NIH). Med prvimi ga je prejela ena od medicinskih sester v Connecticutu. Cepljenje s cepivom, ki sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech, se je v ZDA začelo pred enim tednom. Da bi javnost prepričal v varnost cepiva, se je javno cepil tudi novoizvoljeni ameriški predsednik Joe Biden.

Italija zahteva sočasen začetek cepljenja proti covidu-19 v vsej Evropi
11. 12. 2020 07.49"Smo za to, da se cepljenje v vseh državah Evropske unije začne na isti dan. Nihče ne bi smel začeti prej ali kasneje," meni komisar italijanske vlade Domenico Arcuri. Naši zahodni sosedje sicer načrtujejo, da bi začeli cepiti konec januarja. V Nemčiji se medtem vrstijo pozivi k zaostritvi ukrepov, in to še pred božičnimi prazniki.

V ZDA odločajo o dovoljenju za uporabo cepiva proti covidu-19
11. 12. 2020 07.19Svetovalni odbor strokovnjakov je ameriški zvezni Upravi za hrano in zdravila (FDA) po dolgi razpravi priporočil, naj izda izredno dovoljenje za uporabo cepiva proti covidu-19, ki sta ga izdelala ameriški Pfizer in nemški BioNTech. FDA bo odločitev sprejela v naslednjih dneh. Za odobritev je glasovalo 17 članov odbora, ki ga sestavljajo znanstveniki, akademiki, zdravniki in uradniki zdravstvenih agencij, proti so bili štirje, en član pa se je glasovanja vzdržal. Gre za podporo izredni odobritvi uporabe cepiva za osebe, starejše od 16 let. Mlajši bodo morali še malce počakati.