svet za obnovo

Trump sporočil: Ameriški pogajalci so na poti v Rusijo

12. 03. 2025 10.54

Ameriški predsednik Donald Trump je novinarjem v Beli hiši povedal, da so ameriški pogajalci na poti v Rusijo na pogovore o premirju z Ukrajino, ki je sprejela ameriški predlog za 30-dnevno prekinitev spopadov. Državni sekretar Marco Rubio je že prej povedal, da bo Washington dal predlog neposredno Moskvi, Kremelj pa je sporočil, da čaka na pojasnila Washingtona.

Z bagrom nad prvo ogroženo stavbo, za njo ostal le kup ruševin

05. 03. 2025 06.42

Na Poljani pri Prevaljah so zrušili prvi objekt po ujmi avgusta 2023. "Danes je zelo čustven dan," je ob tem povedala zdaj že nekdanja lastnica hiše Cveta Berložnik. Kljub dolgotrajnim postopkom je s tem, kako je država poskrbela za njo, zadovoljna. Končni seznam objektov za odstranitev bo po napovedih zajemal okoli 350 objektov. V Braslovčah so podpisali pogodbo za ureditev Savinje, s katero želijo zagotoviti poplavno varnost urbaniziranih območij od Ločice ob Savinji do Letuša.

Bodo marca podpisali pismo o nameri gradnje nove žičnice na Kanin?

19. 02. 2025 16.27

Marca bi lahko bilo podpisano pismo o nameri, s katerim bi se država zavezala, da bo financirala postavitev nove krožne kabinske žičnice na Kanin, je v Bovcu obljubil podpredsednik vlade Matej Arčon. A pogoj za vstop države v projekt je, da občina pridobi gradbeno dovoljenje za napravo in zasebnega vlagatelja za smučišče.

Fajonova: Če Ukrajine in Evrope ni za mizo, je to lahko nevarno

17. 02. 2025 08.11

Pred pogovori evropskih voditeljev o varnosti v Evropi in vojni v Ukrajini je predsednica republike Nataša Pirc Musar sporočila, da obžaluje, da v prizadevanjih za mir v Ukrajini iz Evrope prihajajo napačna sporočila. Na izrednem vrhu o Ukrajini namreč ne bodo sodelovali voditelji vseh evropskih držav oz. držav članic EU. "Neformalno srečanje v Parizu vidimo predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato," pa je sporočil premier Golob. Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je ocenila, da so pogajanja brez Ukrajine in Evrope lahko celo nevarna.

Umrl nekdanji nemški predsednik Horst Köhler

01. 02. 2025 11.06

Po kratki bolezni je umrl nekdanji nemški predsednik Horst Köhler, so sporočili iz urada nemškega predsednika. Star je bil 81 let, predsednik pa je bil med letoma 2004 in 2010.

Korošci zaradi dolgotrajne prenove ceste počasi izgubljajo živce

28. 01. 2025 20.24

Skoraj leto in pol po poplavah je na edini regionalni cesti, ki povezuje tamkajšnje občine še vedno vrsta semaforjev, ker promet na posameznih odsekih poteka zgolj po enem pasu. Tam zato nastajajo dolgi zastoji. In medtem ko se domačini sprašujejo, zakaj sanacija državne ceste traja tako dolgo, ko pa so lokalne ceste, ki so jih sanirale občine, že zdavnaj končane, je ministrica za infrastrukturo s popoplavno obnovo zadovoljna.

Butična vila Muhr: štiri razkošne suite in džakuzi s pogledom na Triglav

20. 01. 2025 19.55

V življenje se je po desetletjih propadanja tudi uradno vrnila legendarna Vila Muhr v Bohinju, kjer se je zaročil stric kraljice Elizabete in kjer je poletja zelo rad preživljal jugoslovanski kralj Aleksander Karađorđević. Nove zgodbe pa bodo zdaj gostje v hotelu, ki ga je leta 2019 odkupil kriptomilijonar Damian Merlak, lahko pisali v štirih razkošnih suitah, ki se ponašajo z imenitnim razgledom na Bohinjsko jezero.

V Mengšu napet spor glede lokacije obnovljenega Marijinega znamenja

17. 01. 2025 19.06

Obeležje je do leta 1955 stalo na Glavnem trgu, nato so ga podrli,12 let kasneje pa znova postavili pred cerkvijo svetega Mihaela. Župan podpira ohranitev te lokacije, a civilna iniciativa z več kot 1.500 podpisi zahteva vrnitev Marijinega kipa na prvotno mesto. Napetosti je dodatno zaostrila mengeška župnija, ki nasprotuje vnovični postavitvi kipa pred njeno cerkvijo. Zakaj 230 centimetrov visok in 700 kilogramov težak simbol vere in tradicije, za obnovo katerega je občina doslej odštela več kot 100 tisoč evrov, razdvaja krajane Mengša?

Zavrnil vabilo iz ZDA, med 100 najboljših na svetu se je prebil iz Bele krajine

17. 01. 2025 06.00

Si predstavljate, da vam ponujajo sanjsko službo v New Yorku ali Los Angelesu, vi pa ste postavljeni pred dilemo: oditi v neznano ali ostati v domačem kraju, daleč od velikega mesta? To je odločitev, ki jo je moral doslej že nekajkrat sprejeti Belokranjec Dušan Vukčevič, ki so ga pred devetimi leti uvrstili med 100 najboljših 3D-umetnikov na svetu. Po domače to pomeni, da s pomočjo računalnika ustvarja podobe, ki še ne obstajajo – recimo še nezgrajeno hišo ali neopremljeno stanovanje, ki ga prav zaradi privlačnega videza potem lažje prodajo. Eden od oglasov, pri katerem je sodeloval, se je vrtel na newyorškem Times Squareu, vabili so ga v Nemčijo, ZDA, Kitajsko, a se je zaradi otrok – ima dve hčerki – odločil, da ostane doma, v Miličih v Beli krajini, tik ob meji s Hrvaško.

Tommy Lee kritiziral glasbenike, ki v času požarov promovirajo svojo glasbo

16. 01. 2025 10.54

Bobnar skupine Mötley Crüe, Tommy Lee, je ostro kritiziral glasbene kolege, ki v času požarov, ki pustošijo po Los Angelesu, promovirajo svojo novo glasbo. 62-letnik je na družbenem omrežju objavil zapis, v katerem ni pazljivo izbiral besed, izrazil pa je jezo in ogorčenje, saj se mu ne zdi prav, da se osredotočajo na stvari, ki v izrednih razmerah, ki vladajo, niso bistvenega pomena.

Putin: Padec Asadovega režima za Rusijo ne pomeni poraza

19. 12. 2024 13.10

Ruski predsednik Vladimir Putin je na letni novinarski konferenci poudaril, da padec režima Bašarja al Asada v Siriji ne pomeni poraza za Rusijo, in dodal, da bo Rusija ohranila nadzor nad svojimi vojaškimi oporišči v Siriji. Poleg tega je obljubil, da bodo ruske sile ponovno prevzele nadzor nad regijo Kursk, kjer dele od avgusta nadzira ukrajinska vojska. Čeprav je izrazil zaskrbljenost zaradi visoke inflacije v državi, je vztrajal, da je gospodarstvo stabilno.

Skoraj leto in pol po poplavah otroci v začasnih enotah, do novega vrtca še dolga pot

11. 12. 2024 12.42

Februarja prihodnje leto bo minilo leto in pol od katastrofalnih poplav, ki so hudo prizadele občino Mengeš in poplavile tamkajšnji vrtec. Otroci so od takrat razporejeni po vsej občini, za reševanje prostorske stiske pa so začasno postavili dve začasni bivalni enoti. Občina je že pred časom napovedala, da bo zgradila povsem nov vrtec, a starši menijo, da se časovnica odvija prepočasi. V nove prostore se bodo otroci in njihovi vzgojitelji oz. vzgojiteljice vselili predvidoma leta 2026, tudi na račun dolgotrajnih birokratskih postopkov.

Ponovno rojstvo Notre-Dame: katedrala pokazala svojo novo podobo

29. 11. 2024 15.18

Po več kot petih letih obnovitvenih del je znamenita katedrala Notre-Dame znova odprla svoja vrata in svetu pokazala svojo novo podobo. Ko so spomladi leta 2019 svet preplavile žalostne podobe pogorišča, je francoski predsednik Emmanuel Macron obljubil, da bodo cerkev hitro obnovili. Njegova napoved se je uresničila, k temu pa so pripomogle tudi številne finančne donacije. Najpremožnejši Francozi so namreč kar tekmovali, kdo bo ponudil več. Skupno so tako zbrali več kot 840 milijonov, denarja pa je bilo na koncu še celo preveč.

Rušenje uničenih domov: 22 lastnikov že prejelo odškodnine

27. 11. 2024 17.24

Država je do sedaj 22 lastnikom objektov, ki so se odločili za izplačilo odškodnin, potem ko so jim pristojni njihove domove zaradi ogroženosti po lanski avgustovski ujmi umestili na seznam za odstranitev, izplačala približno 7,5 milijona evrov odškodnin. Trenutno je v teku še izplačilo odškodnin 34 lastnikom.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere

16. 11. 2024 16.14

Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

'Hišo so ocenili na 98.000, 45 odstotkov so odbili, torej sem pristal na 51.000'

24. 10. 2024 19.38

"V jesensko vlažno vreme smo že dobro zakorakali, na vrata bo lahko čez dober mesec potrkala tudi zima, naša stanovanja in hiše pa po poplavah le na pol obnovljene, propadajo, kleti zajema vlaga, vonj po plesni je že prisoten," pravi eden izmed prebivalcev, ki so mu lanske avgustovske poplave uničile dom. Številni se počutijo izigrane. Cenitve so jih presenetile. Vrednost doma sicer ni tako slabo ocenjena, pravijo, a občuten odbitek, tudi več kot 50-odstoten, je nekaterim prinesla amortizacija. Pravijo, da so svoje domove obnavljali in vanje redno vlagali. A cenitve so dobre, verjame pristojen za obnovo po poplavah Boštjan Šefic in zatrjuje, da je postopek reševanja v koraku s predvideno časovnico.

Biden: S partnerji, kot je Slovenija, je svet varnejši

22. 10. 2024 18.32

Ameriški predsednik Joe Biden je v Beli hiši sprejel premierja Roberta Goloba in se mu ob tem znova zahvalil za posredovanje Slovenije v veliki izmenjavi zapornikov med Rusijo in Zahodom letos poleti. "Smo močnejši in varnejši, ko stojimo skupaj z dobrimi partnerji, kakršni ste tudi vi," je dejal predsednik ZDA. Golob se je po delovnem sestanku zahvalil "prijatelju Joeju" za čas, prijateljstvo in zaupanje, ki ga izkazuje Sloveniji. "Verjamem, da bo imela Slovenija zaradi tega obiska v bodoče odprta še marsikatera vrata," je dodal.

Evroposlanci dokončno potrdili izplačilo iz solidarnostnega sklada Sloveniji

08. 10. 2024 12.53

Evropski parlament je dokončno potrdil izplačilo sredstev iz evropskega solidarnostnega sklada Sloveniji za odpravo posledic lanskih poplav. Nakazilo v višini približno 328 milijonov evrov je mogoče pričakovati do konca leta. 100 milijonov evrov predplačila je sicer Slovenija prejela že lani.

Svet EU podprl izplačilo iz solidarnostnega sklada: Sloveniji 428 milijonov

23. 09. 2024 18.02

Svet EU je podprl izplačilo sredstev iz evropskega solidarnostnega sklada Sloveniji za odpravo posledic lanskih poplav. Izplačilu nekaj nad 428 milijonov evrov je zeleno luč prižgal tudi odbor Evropskega parlamenta za proračun, parlament pa ga bo moral potrditi še na plenarnem zasedanju. Nakazilo je mogoče pričakovati do konca leta.

Vlada potrdila kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko

19. 09. 2024 13.16

Vlada je potrdila kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko. Medtem jo je že poslala v Bruselj, madžarsko predsedstvo Sveta EU pa je sprožilo postopek uradnega potrjevanja seznama komisarskih kandidatov.

'Ker se veliki med seboj ne razumejo, je več prostora za male'

30. 08. 2024 06.00

Slovenija bo dogajanju v Gazi in konfliktom po svetu veliko pozornosti namenila tudi v okviru enomesečnega predsedovanja Varnostnemu svetu Združenih narodov, ki ga bo uradno prevzela to nedeljo. Pogovarjali smo se s slovenskim veleposlanikom v Varnostnem svetu Samuelom Žbogarjem.

Sloveniji iz solidarnostnega sklada EU še 328 milijonov evrov

27. 08. 2024 19.16

Slovenija si lahko iz solidarnostnega sklada EU obeta še 328 milijonov evrov za odpravo posledic lanskih poplav. Danes predstavljeni predlog Evropske komisije morata potrditi še Evropski parlament in Svet EU. 100 milijonov evrov je Slovenija iz solidarnostnega sklada prejela že konec lanskega leta.

Bodo družine domove gradile v lastni režiji ali se bodo odločili za nadomestne gradnje?

02. 08. 2024 18.58

Hiša družine Jelšnik je zaradi lanskoletne avgustovske ujme vse do danes ostala zakopana 13 metrov pod zemljo. Ker je zaradi ogroženosti njihovo zemljišče pristalo na vladnem seznamu objektov za odstranitev, se družina v svoj nekdanji dom ne bo mogla nikoli več vrniti. Podobno usodo si z Jelšnikovimi deli še 258 družin po Sloveniji, ki se bodo zaradi popoplavne ogroženosti iz svojih domov morale izseliti.

S seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti odstranili 85 objektov

01. 08. 2024 18.40

Vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih ima za vseh 343 objektov, ki so se znašli na seznamu za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti, zaključene strokovne podlage za nadaljnje aktivnosti, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. S seznama so umaknili 85 objektov, nanj pa bodo naknadno uvrstili dodatne objekte.

Za nadaljnjo podporo Ukrajini glasovali vsi slovenski evroposlanci razen Grimsa

17. 07. 2024 16.51

Evropski parlament je v Strasbourgu podprl resolucijo o Ukrajini, v kateri je ob začetku novega mandata potrdil podporo Ukrajini in pozval članice EU k povečanju vojaške pomoči, obenem pa obsodil nedavni obisk madžarskega premierja Viktorja Orbana v Moskvi. Za je glasovalo 495, proti 137, vzdržalo pa se je 47 evropskih poslancev. Medtem je tudi Evropska komisija podala pozitivno oceno ukrajinskega zahtevka za prvo redno izplačilo iz 50 milijard evrov vrednega svežnja makrofinančne pomoči. Ko bo izplačilo potrdil še Svet EU, bo lahko Kijevu izplačala skoraj 4,2 milijarde evrov. Skupaj bo tako iz finančnega instrumenta za Ukrajino izplačala 12 milijard.

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?

29. 06. 2024 17.32

Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

Luka Pangos po zmagi v MasterChefu našel tudi svojo sanjsko kmetijo

28. 06. 2024 08.13

Letošnje leto je njegovo leto, bi lahko rekli za izjemno talentiranega kuharja Luko Pangosa. Po zmagoslavnem zaključku 10. sezone MasterChefa Slovenija se 29-letni Ljubljančan veseli številnih kulinaričnih sodelovanj in projektov, našel pa je tudi svojo sanjsko kmetijo.

Kam izginjajo kozolci – nepogrešljiv del slovenske kulturne dediščine?

23. 06. 2024 10.21

V nocojšnji 24ur Fokus smo postavili kozolce. Slovenci jim imamo na 10 tisoče, a niso prav vsi dobrem stanju. Premnogi namreč končajo v pečeh, gospodarji jih podrejo in porabijo za drva, ker so postali predragi in prezahtevni za vzdrževanje. Nekatere občine so prepoznale vrednost kozolcev, lastnikom pomagajo s subvencijami za njihovo obnovo. A to (žal) ni dovolj, da bi kozolci po slovenskih travnikih obstali. Redkokdo jih še uporablja za sušenje, travo namreč danes mnogi balirajo. Še vedno so kozolci prostor za shranjevanje, nekatere pa so preuredili v turistične ali gostinske objekte in jih na ta način ohranili pri življenju.