svet vrtcev in šol

Minilo je pet let: prvi okužbi sledil plaz

04. 03. 2025 08.44

Bilo je 4. marca 2020, že v večernih urah, ko je odhajajoči predsednik vlade Marjan Šarec na družbenem omrežju na kratko sporočil: "Odkrili prvo okužbo s koronavirusom tudi pri nas." Potrdili so jo pri moškem, ki se je par dni prej s skupino potnikov prek Italije vrnil iz Maroka. In prav Italija je bila največje žarišče zunaj Kitajske. Ko so v Sloveniji potrdili prvi primer, je pri naših zahodnih sosedih število smrtnih žrtev že doseglo sto, v več delih države je bilo javno življenje ustavljeno, Bergamo je bil na kolenih.

Zanju ni ovir: eden ustvarja z usti, drugi pa z nogami

24. 12. 2024 08.47

Željku Vertelju je pred 30 leti življenje na glavo obrnila prometna nesreča, zaradi katere je postal tetraplegik, 21-letni Eric Pibernik pa se je rodil z razvojno napako, zaradi katere se mu roke niso razvile. Oba sta umetnika in to, da nimata rok, jima ne predstavlja nobenih ovir. Eric ustvarja z nogami, Željko pa z usti. "Večkrat rečem, da sem se ponesrečil na najbolj možen srečen način," pravi Željko, Eric pa: "Nič drugačen nisem od drugih." Rada imata barve, smeha v njuni družbi ne manjka, njuni zgodbi pa sta preprosto navdihujoči.

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso

29. 01. 2024 13.58

Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

Arsenovič: Pri tožbi ne gre za nezaupanje mestnim svetnikom

29. 01. 2024 15.19

Mariborski župan Saša Arsenovič poudarja, da tožba zoper mestni svet zaradi prenosa ustanoviteljskih pravic v javnem holdingu ne pomeni nezaupanja v delo sveta, temveč preverjanje zakonitosti odloka. Poudaril je, da holding trenutno dobro dela, zato bo naredil "vse, da bo ta lahko brez vpletanja politike živel svoje svobodno življenje".

Prvič v zgodovini mesta: Arsenovič toži mestni svet

26. 01. 2024 12.40

Mariborski župan Saša Arsenovič je uresničil svojo napoved z nedavne seje mestnega sveta in vložil upravni spor, s katerim poskuša razveljaviti odločitev mestnega sveta, ki mu je odvzel ustanoviteljske pravice v Javnem holdingu Maribor ter jih prenesel nase. Mestni svetniki, ki so glasovali za spremembo, so ogorčeni.

Reorganizacija vrtcev v Ljubljani. MOL: Za otroke sprememb ne bo

19. 12. 2023 10.26

Kljub kritikam in opozorilom stroke je ljubljanski mestni svet podprl namero združitve javnih vrtcev. Predlog sklepa sta komentirala ljubljanski podžupan Aleš Čerin in vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Mola Marija Fabčič. Vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje na Mestni občini Ljubljana (Mol) Marija Fabčič je zavrnila večino pomislekov in ponovno zagotovila, da sprememb za otroke in starše ne bo ter da programov ne bodo zmanjševali.

Z možem sta si obljubila, da njune pravljice kljub besnenju narave ne bo konec

07. 10. 2023 17.52

Ko se pripravljamo na pot do družin v stiski po naši deželi, ki jih strokovne institucije predlagajo za pomoč, ali pa se na nas obračajo za celostno podporo in pomoč same, si vselej želimo vsaj stabilnega vremena. Tako lažje obvladujemo poti in so dostopnejši tudi tisti skriti kotički bivališč, ob katerih pogosto pomislimo, kako je mogoče v takem odročnem kraju sploh postaviti dom.

Mestni svetniki zahtevajo objavo razpisa za štipendije za nadarjene

28. 09. 2023 19.53

Mariborski mestni svetniki so na seji izglasovali odločitev, da občina letos vendarle objavi razpis za nadarjene. Zelo kritični so bili tudi do podatkov o izvrševanju občinskega proračuna v prvi polovici leta, saj ti po njihovih besedah kažejo, da so bili njihovi pomisleki ob sprejemanju proračuna upravičeni.

Projekt Pomahajmo v svet: Slovenija navdušuje vrtce in šole po vsem svetu

28. 08. 2023 00.15

Pred 11 leti sta Kaja Kink in Andreja Majnar ustanovili projekt Pomahajmo v svet, ki je namenjen povezovanju vrtcev in šol iz celega sveta. Projekt se je izkazal za izjemno inovativen ter osvojil pozornost tako domače kot mednarodne javnosti.

Poplave poškodovale 12 vrtcev in 19 osnovnih šol, pouk 1. septembra bo

23. 08. 2023 16.25

Po podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje je bilo v poplavah poškodovanih 12 vrtcev, 19 osnovnih šol in pet srednješolskih zavodov. Večinoma sicer ne gre za resnejše poškodbe, tako da lahko s poukom v vseh šolah pričnejo že 1. septembra. Nekaj težav je le z dostopom do nekaterih šol, in sicer zaradi poškodovanih cest, dve šoli poročata o težavah pri oskrbi s pitno in komunalno vodo. Kot so sporočile občine, bodo šole iskale najboljše možne rešitve za posamezne učence.

Za neznance poprijeli za lopate, grablje, samokolnice, udarno kladivo

14. 08. 2023 07.12

Okoli tisoč prostovoljcev je na pomoč odhitelo v Mozirje, več kot 700 na Škofjeloško, samo iz Celja se jih je z avtobusi odpravilo 500. Na štajerski avtocesti je bil večkilometrski konvoj gasilskih vozil, v Kostelu so odpovedali občinsko prireditev in se odpravili v Črno na Koroškem, izjemen odziv pa je ganil tudi župana Braslovč. S prostovoljci podprte akcije pa so bile na dan solidarnosti tudi na poplavljenih delih Ljubljane. Prazne dlani so bile hitro zaposlene, v marljivih rokah so "pele" lopate, grablje, samokolnice, kotli, na Sneberskem nabrežju so prostovoljci prijeli tudi za udarno kladivo.

Redarji v Splitu spisali prve kazni za pijančevanje v višini 300 evrov

05. 06. 2023 10.31

Mestne oblasti v Splitu so uresničile napovedi in začele pisati prve kazni za pijančevanje in nedostojno vedenje na javnih mestih, predvsem na območju starega mestnega jedra. Upajo namreč, da bodo s tem ukrepom pregnale podivjane mlade turiste, ki ponoči pijani motijo javni red in mir.

Pijančevanje, uriniranje, spanje v parkih vas bo stalo 300 evrov

19. 05. 2023 10.29

V Splitu uvajajo globe za neprimerno vedenje na javnih mestih v času turistične sezone. Z njimi bodo glede na novi odlok mestnega sveta med drugim kaznovali uživanje alkohola in bruhanje na javnih mestih, spanje v parkih in sedenje na spomenikih. Pri nadzoru javnega reda bodo policistom pomagali varnostniki. Že lansko leto so sicer v tem priljubljenem turističnem mestu uvedli kazni za sprehajanje po mestnih ulicah v kopalkah.

Pismo ukrajinskega veleposlanika

08. 05. 2023 14.51

Veleposlanik Ukrajine v Republiki Sloveniji Andrij Taran: "Nad starim svetom ponovno lebdi duh smrti, genocida in neofašizma. Ali je bilo na tisoče žrtev druge svetovne vojne zaman?"

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

V Mariboru gneča kandidatov za županski prestol

20. 10. 2022 17.26

Vladimir Šega, ki ga Levica vnovič predlaga kot kandidata za župana Mestne občine Maribor na prihajajočih volitvah, je napovedal, da želi s svojo stranko delati predvsem na socialnem področju, reševanju stanovanjske problematike in "združevanju Maribora". NSi pošilja v boj za županski stolček štajerske prestolnice mestnega svetnika Bernarda Memona, ki v svojem programu med drugim izpostavlja enakomeren razvoj celotne občine in medgeneracijsko solidarnost. Za mariborskega župana se bo vnovič potegoval tudi Matic Matjašič, predsednik in trenutno edini predstavnik Liste mladih. 27-letnik, ki napoveduje "pomladitev Maribora na vseh področjih", je že 12. najavljeni županski kandidat v Mariboru za tokratne lokalne volitve.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko

20. 10. 2022 08.21

Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Previdno, šolarji so spet na cestah

01. 09. 2022 06.00

Na cestah v okolici šol in vrtcev je spet bolj živahno, da bo tudi varno, pa skrbijo možje v modrem. V teh dneh namreč poostreno nadzirajo hitrost vožnje, pozorni pa so tudi na uporabo varnostnih pasov in telefonov. Prav tako jih zanima, ali se otroci varno pripeljejo v šolo, pa naj bo to z avtobusom, avtomobilom, kolesom ali skirojem. Opozarjajo tudi, da je rumena rutica obvezna tudi za učence drugih razredov, ne le za prvošolčke.

Arsenovič zaradi nasilnega ravnanja izgubil večino v mestnem svetu

21. 04. 2022 17.25

Mariborski župan Saša Arsenovič je izgubil večino v mestnem svetu. Pred današnjo sejo je namreč Lista kolesarjev in pešcev sporočila, da zaradi nedavnega "nasilnega ravnanja župana" izstopa iz koalicije. Župana na seji ni bilo. Tik pred njenim začetkom je sporočil, da se slabo počuti, zato je sejo vodil podžupan Samo Peter Medved.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni

18. 01. 2022 09.12

V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Državni svet ni izglasoval veta na zakon o organiziranosti šolstva

29. 12. 2021 14.08

DS na izredni seji ni izglasoval odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov. Za veto je bilo 14 svetnikov, proti 21. Pobudo zanj je podala interesna skupina delojemalcev, ki meni, da spremembe zmanjšujejo vlogo stroke na račun večjega vpliva politike.

'Waldorfska' šola Radost življenja poučevala brez soglasij, nevpisana v razvid šol

15. 12. 2021 14.55

Šola Radost življenja na Bledu je sredi šolskega leta zaprla vrata, 33 učencev pa je tako ostalo brez pouka. Ni namreč izpolnjevala pogojev, ki jih morajo šole izpolnjevati, če se želijo vpisati v razvid osnovnih šol. Nakopičili so se ji neplačani računi, zato naprej ni več šlo. Poleg tega se je oglaševala pod imenom "waldorfska šola", čeprav to sploh ni bila. Direktor Waldorfske šole Ljubljana je bil jasen, da blejski šoli niso podelili soglasja, ker je vse delala za njihovim hrbtom. Direktor zato razmišlja o tožbi.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

'Strah, da bi imela katera od strani v svetu zavoda večino, je odveč'

20. 09. 2021 21.10

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je na seji DZ odgovorila na poslansko vprašanje o noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ta med drugim predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja, a po besedah Kustečeve je vsakršen strah, da bi imela katera od treh strani v svetu večino, odveč. V primerjavi s sestavo svetov zavodov na področju vzgoje in izobraževanja v drugih državah po Evropi je slovenski sistem svojevrsten unikum, je še dodala.

Število okužb se veča, vedno več cepljenih tudi med otroki in mladimi

24. 08. 2021 19.25

Nov porast okužb, 477 smo jih potrdili v ponedeljek, nazadnje smo o tako visokih številkah poročali v sredini maja. Tudi skoraj 20 odstotkov pozitivnih testov ni bilo že skoraj tri mesece in pol, vreme pa je zunaj še lepo in temperature visoke. Kmalu se bo začela hladnejša sezona, ko bomo vedno več časa preživeli notri, otroci pa se bodo vrnili v zaprte prostore vrtcev in šol, kar pomeni še boljše pogoje za širjenje različice delta. Njena nalezljivost je namreč primerljiva s kužnostjo noric. Mnogi starši se zato zdaj skupaj s svojimi otroki odločajo za cepljenje, da bi zaščitili sebe in okolico, a prav zaradi skrbi za zdravje so zdaj tarča nasprotnikov cepljenja.

Orehovec: Vladni skupini smo predlagali samotestiranje zaposlenih v šolstvu

18. 08. 2021 06.48

Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec je dejal, da je ministrstvo vladni skupini predlagalo samotestiranje učiteljev. Izjavo je podal po končanih videokonferencah z ravnatelji osnovnih in srednjih šol ter vrtcev o začetku novega šolskega leta. Predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan pa je dejal, da konkretnih odgovorov na sestanku niso dobili. Za zdaj je znano le, da naj bi se pouk 1. septembra pričel po t. i. modelu B.

Apel vladi, naj zagotovi nujno varstvo tudi za otroke zaposlenih v industriji

30. 03. 2021 17.24

Starši, ki delajo v industriji, niso upravičeni do nujnega varstva otrok, saj niso zaposleni v kritični infrastrukturi. Veliko jih bo zato pomoč poiskalo pri starih starših in drugih sorodnikih, kar pa ni namen predlaganih ukrepov, opozarjajo v Klubu slovenskih podjetnikov. Vlado so pozvali k spremembi odloka, da bi bila odločitev o tem v rokah posameznih županov oz. vrtcev in šol, kot je bilo to urejeno v jesenskem in zimskem času zaprtja vrtcev in šol.

Pristojni v Nemčiji svarijo: Tretji val hujši od minulih

26. 03. 2021 08.33

Obstajajo jasni znaki, da utegne biti tretji val epidemije novega koronavirusa, ki pridobiva zagon v Nemčiji, hujši od minulih dveh, je opozoril vodja inštituta Robert Koch (RKI) Lothar Wieler in dodal še zaskrbljujoče svarilo, da bi lahko število dnevno potrjenih okužb celo preseglo 100.000. V Braziliji so v četrtek prvič od izbruha pandemije potrdili več kot 100.000 novih okužb z novim koronavirusom v enem dnevu, v ZDA pa so presegli 30 milijonov okužb, zaradi covida-19 pa je umrlo že več kot 546.000 ljudi. Nemčija pa uvaja strožje ukrepe za tiste, ki v državo prihajajo z letalom.

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati

26. 03. 2021 08.03

Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

Na Hrvaškem v sredo 1673 novih okužb s koronavirusom

25. 03. 2021 09.46

Medtem ko bo za avstrijsko prestolnico Dunaj in dve sosednji regiji na vzhodu Avstrije med veliko nočjo veljalo začasno zaprtje javnega življenja zaradi epidemije covida-19, je Brazilija, ki je do srede zaradi covida-19 zabeležila več kot 300.000 smrti, po ZDA postala druga država na svetu, ki je presegla ta mejnik. Število okuženih pa vztrajno narašča na Hrvaškem.