sveženj covid-19

Med prazniki ne bo prekinitve ognja

15. 12. 2022 10.26

Moskva je sporočila, da po skoraj 10 mesecih vojne v Ukrajini "božične prekinitve ognja" ni na vidiku. Tako se zdi, da se bodo spopadi vlekli tudi čez zimo. V ruskem obstreljevanju Hersona sta sicer umrli dve osebi, ukrajinske sile pa so čez noč obstreljevale vzhodnoukrajinsko mesto Doneck, pri čemer naj bi šlo po besedah Rusov za enega največjih napadov v zadnjih letih. Nekateri analitiki sicer predvidevajo, da bo vseeno prišlo do "upada" spopadov. Popolna prekinitev ognja z ukrajinske strani pa bo veljala šele takrat, ko na ukrajinskih tleh ne bo več okupatorja, pravi general ukrajinske vojske.

Nad naravnim snegom brnijo še topovi, smučarska sezona se začenja

01. 12. 2021 07.19

Zelene doline in bele strmine, bi lahko dejali. Medtem ko se je večjega dela države zima le bežno dotaknila, so se v višjih legah razveselili kar krepke novembrske pošiljke snega, ki je ponudila odlično podlago za začetek smučarske sezone. Nižje ležeča smučišča hitijo z dodatnim zasneževanjem, odprtje večinoma načrtujejo že ta konec tedna. Lansko zapiranje sredi sezone, ko so se morale žičniške naprave vmes kar trikrat ugasniti, pa je pustilo posledice na nezaupljivosti ljudi – kljub možnosti unovčitve bonov je bila predprodaja vozovnic precej katastrofalna.

Odgovor gostincem: 'Žičničarji s preverjanjem potrdil niso imeli težav'

04. 05. 2021 07.27

Kakšno poletje nas čaka? Ključna pri tem bosta potek cepljenja in pripravljenost ljudi, da se cepijo, menijo strokovnjaki. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, zakaj je več deset tisoč odmerkov cepiva AstraZenece ostalo neporabljenih, medtem ko tisti, ki se želijo cepiti, ne pridejo na vrsto. Kdaj bo pri nas prišlo do splošnega cepljenja populacije? In katera nova sproščanja si lahko obetamo kmalu? Tudi množične koncerte, odprtje diskotek in barov? O tem je spregovorila vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar.

Slovenija po precepljenosti boljša od Nemčije, po dostopnosti podatkov zaostaja

11. 02. 2021 06.00

Z dvema odmerkoma je bilo v Sloveniji do 9. februarja cepljenih 43.008 ljudi. A kdo so ti ljudje? Na podlagi česa so bili cepljeni – zaradi poklica, starosti, ker so kronični bolniki? Zakaj še vedno niso bili cepljeni nekateri, ki so stari okoli 90 let in si tega želijo, zakaj se ne ve, koliko starejših je, ki na cepivo še čaka? Nemčija medtem vse te podatke beleži, dnevno posodablja in javno objavlja.

Evropska komisija predlaga uvedbo temnordečih območij v EU

22. 01. 2021 06.13

Resnost razmer ob pojavu novih sevov virusa terja natančnejšo opredelitev najbolj tveganih predelov v EU, zato Evropska komisija predlaga uvedbo nove kategorije "temnordečih" območij, kjer naj bi bila vsa nenujna potovanja močno odsvetovana, je po virtualnem vrhu EU povedala predsednica komisije Ursula von der Leyen.

Beseda leta 2020 je postala karantena, drugouvrščeno kolesarjenje

11. 01. 2021 15.55

Beseda leta 2020 je karantena. Zmagovalna beseda je na izboru ZRC SAZU prejela nekaj več kot 1000 glasov. Na drugem mestu ji sledi kolesarjenje, na tretjem pa besedna zveza 14 dni. Beseda sicer izhaja iz italijanščine, saj quaranta giorni pomeni 40 dni (obdobje izolacije). Hkrati so razglasili tudi kretnjo leta – koronavirus oziroma covid-19.

Jeseni naraslo nezadovoljstvo in nasprotovanje ukrepom, padla podpora vladi

30. 12. 2020 15.55

V raziskavi #Novanormalnost, ki jo je izvedel Valicon, so spremljali ključne indikatorje odziva javnosti na ukrepe in doživljanje vsakodnevnega življenja v novih razmerah. Ugotovili so, da sta se v jesenskih mesecih krepko povečala pesimizem in nestrinjanje z ukrepi vlade, ki ji je tudi občutno padla podpora. Povečal se je tudi delež tistih, ki so ocenili, da se je njihovo finančno stanje poslabšalo v primerjavi s prejšnjo polovico leta.

Trije nekdanji poljski predsedniki vlado pozvali k umiku veta na sveženj EU

08. 12. 2020 10.51

Trije nekdanji poljski predsedniki Lech Walesa, Aleksander Kwasniewski in Bronislaw Komorowski so poljsko vlado in sedanjega poljskega predsednika Andrzeja Dudo pozvali, naj umakneta veto na sveženj za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19.

Poljska pripravljena na kompromis pri finančnem svežnju EU

04. 12. 2020 08.30

Namestnik poljskega premierja Jaroslaw Gowin je povedal, da je pri sprejemanju svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19 možen kompromis. Po njegovem mnenju bi lahko zadoščala že zavezujoča izjava, s katero bi pojasnili sporen mehanizem o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava. Evropski komisar za gospodarstvo pravi, da EU ne bo popuščala Poljski in Madžarski, predsednik Evropskega sveta pa ostaja optimističen.

V Rusiji in Ukrajini najvišje število dnevnih okužb z novim koronavirusom doslej

26. 11. 2020 20.56

V Rusiji so v zadnjem dnevu zabeležili skoraj 25.500 novih okužb z novim koronavirusom in 524 smrti zaradi covida-19, kar je drugi rekord v zadnjem tednu dni. Tudi v Ukrajini so v zadnjih 24 urah zabeležili največ novih okužb od začetka pandemije, in sicer več kot 15.300. Novoizvoljeni predsednik ZDA Joe Biden je v nagovoru Američanom pred današnjim zahvalnim dnem sodržavljane pozval, naj poskrbijo za varnost sebe in svojih bližnjih, ko se bodo udeleževali prazničnih pojedin. Na Madžarskem pa, kljub vse višjim številkam, ne načrtujejo uvajati dodatnih omejevalnih ukrepov.

Zelena luč evropskih regulatorjev pred koncem leta. Kaj pa proizvodnja, transport in število odmerkov cepiva?

19. 11. 2020 08.39

Čeprav je Evropa v močnem primežu drugega vala okužb z novim koronavirusom, je zadnje dni zavelo precej optimizma zaradi dobrih rezultatov, ki sta jih na testiranjih dosegla dva kandidata za cepivo. Vseeno je jasno, da bo trajalo še nekaj časa, preden bo pandemije dejansko konec – čeprav bomo imeli cepivo. Vzrokov za to pa je več – od vprašanja proizvodnje do nasprotovanja cepivom.

EU: dosegli politični dogovor o financiranju za obdobje 2021–2027

10. 11. 2020 15.50

Pogajalci evropskega parlamenta, evropske komisije ter držav članic so dosegli preliminarni politični dogovor o financiranju EU med letoma 2021 in 2027. Celotni proračun je sicer skupaj z denarjem za okrevanje po pandemiji covida-19 vreden 1824,3 milijarde evrov, pogoj za koriščenje evropskih sredstev pa bo spoštovanje vladavine prava.

Hrvaška: 'Naš sever gori, številke so tam skrb vzbujajoče'

09. 11. 2020 08.21

Države po svetu dnevno poročajo o vedno večjem številu okuženih z novim koronavirusom in tudi o novih smrtnih žrtvah. Po podatkih univerze Johns Hopkins je zaradi okužbe umrlo že več kot 1,25 milijona ljudi, Evropa pa znova zaseda vrh po številu okuženih. Hrvaška je ob 5670 testiranjih potrdila 1592 novih primerov. Najslabše je v Varaždinski in Medžimurski županiji, kjer 14-dnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev znaša med 1300 in 1400. Pristojni so napovedali podaljšanje ukrepov. V Rusiji pa so dosegli največje dnevno število okuženih do zdaj.

EU namenja 220 milijonov za čezmejni prevoz kovidnih bolnikov

29. 10. 2020 22.57

EU bo namenila 220 milijonov evrov v pomoč članicam pri čezmejnem prevozu bolnikov s covidom-19, je napovedala von der Leyenova. S tem želijo preprečiti kolaps zdravstvenih sistemov v državah, ki jih je epidemija najbolj prizadela. Voditelji so se sicer zavzeli za skupen pristop k hitrim antigenskim testom in cepljenju ter za okrepitev uporabe koronskih aplikacij.

Neuradno potrdili več kot 500 okužb s koronavirusom

13. 10. 2020 10.28

Vlada je končala krizni sestanek, na sredini seji pa bodo razpravljali o novih ukrepih. Neuradno pa smo v torek dosegli novi neslavni mejnik in doslej zabeležili že več kot 500 okužb. Ali bodo sprejeti vsi ukrepi, predvideni za tretji sveženj oranžne faze, bo jasno po seji vlade.

Vlada bi zaprla fitnese, ker naj bi bili tvegana območja, a podatkov o tem ni

12. 10. 2020 12.04

Zadnji sveženj oranžnega paketa med drugim predvideva tudi zaprtje fitnes centrov in športnih dvoran. To naj bi bila tudi tvegana okolja, je pojasnil Kacin, ki kot eno od možnosti omenja, da vseh fitnes centrov ne bodo zapirali, bi pa omejili vadbo le na enega posameznika. In medtem ko naj bi Kacin podatke o tem, koliko okužb izhaja iz fitnes centrov, pridobil na podlagi epidemioloških anketiranj, pa na NIJZ pravijo, da teh podatkov nimajo in jih ne zbirajo. To velja tudi za gostinske lokale, ki so prav tako naslednji na udaru vlade.

V četrtek rekordnih 192 okužb s koronavirusom

25. 09. 2020 07.26

Vlada je sporočila, da so v četrtek v Sloveniji potrdili 192 novih okužb s koronavirusom, kar je rekordno število do zdaj, rekordno pa je bilo tudi število testiranj, in sicer 3645. V bolnišnični oskrbi je 60 ljudi, na intenzivni negi 15. Iz bolnišnice so odpustili 11 oseb. Umrl ni nihče. "Vnosov v državo skoraj ni, ukvarjamo se z okužbami, ki se dogajajo v lokalnem okolju. Še vedno pa je preveč okužb neznanega izvora," je opozoril Kacin. Če se bo stanje še poslabšalo, bodo za vikend razpravljali o zaostritvi ukrepov. V CUDV Črna so potrdili že več kot 30 primerov koronavirusa.

Čakanje na delo vsaj do konca leta, nadomestila staršem, pomoč samozaposlenim ...

24. 09. 2020 16.51

Vlada v predlogu petega protikoronskega zakona, ki ga je potrdila v sredo, ostaja pa odprt do ponedeljka, podaljšuje nekatere obstoječe protikrizne ukrepe ter uvaja nove. Med ključnimi so podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo vsaj do konca leta, mesečni temeljni dohodek za samozaposlene in ukrepi za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu. Predvideno je tudi, da bi lahko globe po zakonu o nalezljivih boleznih izrekali policisti in občinski redarji.

Začasni ukrep: mesečni temeljni dohodek za samozaposlene

24. 09. 2020 06.35

Vlada je na sredini večerni seji obravnavala predlog zakona o demografskem skladu in predlog petega protikoronskega zakona z nujnimi ukrepi za obvladovanje in blaženje posledic covid-19. Eden novih ukrepov, ki bo začel veljati s 1. oktobrom, se nanaša tudi na samozaposlene. Ti bodo namreč v primeru vsaj 30-odstotnega izpada glede na lanskoletno poslovanje, lahko uveljavljali pravico do mesečnega temeljnega dohodka.

Evroposlanci kritični do znižanja sredstev za zdravstvo in raziskave

23. 07. 2020 13.00

Evropski poslanci so bili v razpravi s predsednikoma Evropskega sveta Charlesom Michelom in Evropske komisije Ursulo von der Leyen o svežnju za obnovo po pandemiji covid-19 kritični do rezov na področjih zdravstva, raziskav in digitalizacije. Poudarili so tudi pomen vladavine prava in vzpostavitve lastnih virov sredstev.

Vrh EU: dogovora ni na obzorju

18. 07. 2020 07.45

Voditelji članic EU so po osmih urah posvetovanj v različnih ožjih sestavah sedli za skupno večerjo. Dogovora še ni na obzorju. Glavna tema na večerji naj bi bilo vprašanje vladavine prava. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel naj bi nov pogajalski predlog predstavil v nedeljo.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'

18. 07. 2020 07.00

Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

Drugi val koronavirusa in politične nestabilnosti

04. 07. 2020 07.00

Še nekaj tednov nazaj se nam je zdelo, da smo opravili z novim koronavirusom. Države so se začele odpirati, čez Slovenijo so v znak zmage nad novim koronavirusom slavnostno poletela ameriška vojaška letala. A ta zahrbtni virus ima svojo računico – prvi val okužb po svetu še vedno ne pojenja, gospodarska in politična kriza pa sta vedno bolj očitni.

100 dni Janševe vlade: od epidemije, afere z zaščitno opremo do Janševe basni o vojni z mediji

19. 06. 2020 17.55

13. marca je zaprisegla vlada Janeza Janša, ki jo je prvih 100 dni zaznamoval boj z epidemijo covid-19, domnevne nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme, kar je vodilo tudi v prvo interpelacijo zoper ministra Počivalška, ta čaka tudi ministra Hojsa. Že več tednov zapored se pred državnim zborom zbirajo protestniki – kljub temu pa koalicijski partnerji zatrjujejo, da je vlada trdna. Iz opozicijskih vrst je medtem slišati številne kritike, tudi glede napadov na medije, odmevne kadrovske menjave ter odpiranja ideoloških tem.

Boni prenosljivi med sorodniki do drugega kolena, ponudnike bo nadzoroval tržni inšpektorat

29. 05. 2020 11.02

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je tudi uradno sporočil nekaj podrobnosti glede koriščenja turističnih bonov. Izrazil je začudenje nad ponudniki, ki so želeli dvigniti cene in zlorabiti njihovo uvedbo. Ponudnike bo zdaj tako nadzoroval tržni inšpektorat. Bon je prenosljiv na upravičenca na podlagi izjave, ki je določena z uredbo in se ne deduje. Bon je evidentiran kot dobroimetje v korist upravičenca, unovčljiv pa bo do konca leta. Lahko se unovči le za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom, je pojasnil minister. Koristiti jih bo sicer mogoče pri kateremkoli ponudniku nočitev, ki je bil registriran do 13. marca letos.

Odpirajo se avtopralnice, omejitve gibanja ostajajo v veljavi

24. 04. 2020 09.28

Tudi med prvomajskimi prazniki bo treba spoštovati ukrepe za zajezitev epidemije. Še vedno namreč velja prepoved gibanja izven občin in zbiranja na javnih krajih, kar bo policija tudi preverjala. Gospodarski minister Počivalšek je medtem dejal, da bi se meje lahko odprle v maju, napovedal je tudi sestanek s hrvaškim ministrom za turizem, s katerim bosta konkretneje dorekla, kako bi lahko bila videti letošnja poletna sezona. Se pa kmalu spet odpirajo avtopralnice, znova bodo na delu tudi zavarovalniški posredniki.

Na pomoč gospodarstvu z dvema milijardama težko garancijsko shemo

22. 04. 2020 07.04

Člani vladne svetovalne skupine so predstavili sveženj ukrepov, predvidenih v t. i. drugem protikoronskem zakonu, s katerim želi vlada predvsem zagotoviti likvidnost podjetij. Država z zakonom daje poroštvo za mikro, mala in srednja podjetja v višini 80 odstotkov, za velika pa v višini 70 odstotkov. Obseg garancijske oziroma poroštvene sheme je določen v višini dveh milijard evrov. S tem država nase prevzema večino potencialnih kreditnih izgub. Lahovnik pri tem pravi, da gre za pomoč podjetjem, ki so se v težavah znašla zaradi epidemije, ne pa tudi tistim, ki so bila v težavah že prej. Fiskalni prostor ni neomejen, denar bo treba nekoč vračati, opozarja.

Država pozabila na najbolj ranljive: ’Zakaj je moja družina in moja oblika dela manj vredna?'

09. 04. 2020 07.00

Čeprav vlada v en glas zagotavlja, da v drugem svežnju ukrepov ne bodo nikogar pozabili, so mnogi vsak dan v večjem strahu in negotovosti. Samozaposleni starši, ki koristijo pravico do skrajšanega delovnega časa, so bili kljub vloženemu amandmaju izvzeti iz prvega paketa pomoči. Družine z otroki s posebnimi potrebami vse bolj obupane: "Ker so zavodi zaprti, so se naši življenjski stroški močno zvišali." Pomoč bi potrebovali takoj, ne pa čez en mesec, opozarjajo. Za najbolj ranljive se je zdaj zavzel zagovornik načela enakosti, ki je začel s postopkom ocene diskriminatornosti.

Po velikonočnih praznikih morda zagon nekaterih gospodarskih panog

06. 04. 2020 06.19

V zadnjih 24 urah so opravili 489 testiranj, na novo je potrjenih 24 pozitivnih primerov. V bolnišnični oskrbi je 114 okuženih, od tega jih je 30 na intenzivni negi. Iz bolnišnice so odpustili štiri osebe, dve sta umrli. Vladni govorec Jelko Kacin je medtem dejal, da vlada že pripravlja ukrepe, da bi lahko omogočila zagon nekaterih gospodarskih panog po velikonočnih praznikih.

Vlada že snuje drugi paket ukrepov: se obeta mehanizem odkupovanja terjatev podjetij?

03. 04. 2020 10.21

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so razočarani nad vsebino prvega paketa ukrepov za blažitev posledic epidemije koronavirusa, zato pričakujejo, da bo spregledane skupine prizadetih zajel drugi protikoronski sveženj. Zahtevajo tudi, da se v pripravo ukrepov vključi Ekonomsko-socialni svet. Vključitev pričakujejo tudi športniki, sporoča OKS, vlada pa medtem že snuje drugi paket ukrepov.