sueški prekop

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Turiste v Grčiji opozarjajo pred strupenimi morskimi zmaji
02. 08. 2024 09.50Najbolj strupena riba, ki jo srečamo tudi v Jadranu, se vse pogosteje pojavlja tudi v Grčiji. Morski zmaj, riba s strupenimi bodicami, ima termolabilen strup, kar pomeni, da morate strup uničiti s temperaturo. Največkrat je potrebno mesto vboda ali pika segreti ali potopiti v zelo vročo vodo.

Jadranje okoli sveta: neokrnjena narava, napadi piratov in zaloga 120 jajc
28. 07. 2024 07.00Po skoraj treh letih sta se v Slovenijo s popotovanja okoli sveta vrnila Peter Kočjaž in Natalija Ogrinc. Videla sta neverjetno lepe kraje, spoznala številne zanimive ljudi in se srečala z raznimi eksotičnimi živalmi. Ni šlo vedno vse po načrtih, sredi Tihega oceana sta skoraj ostala brez jambora, v Indoneziji pa so ju zaradi težav z dokumenti zadrževali skoraj dva tedna. A vendar sta imela srečo, pravita. Njune jadralske prijatelje so denimo s pištolami napadli in oropali pirati. Kočjaž nam je med drugim povedal še, da sta imela na neki točki s sabo zalogo 120 jajc, da sta ugotovila, da je Sredozemlje v bistvu kar luksuz ... zaupala pa sta nam tudi, kakšni so njuni načrti za naprej.

Eksplozije na Češkem, zastrupitve in Vila Elena: Kdo sta zloglasna ruska vohuna?
30. 04. 2024 09.04Ko je skladišče streliva v kraju Vrbetice na vzhodu Češke eksplodiralo, pri tem pa sta umrla dva človeka, so mnogi s prstom kazali na Rusijo, a konkretnih dokazov za to ni bilo. Zdaj, ob zaključku preiskave, pa je stvar bolj jasna. Za eksplozijo je stala Rusija, natančneje enota GRU 29155, ruska enota za atentate in sabotaže. Pri tem pa sta odločilno vlogo igrala Elena in Nikolaj Šapošnikov, zakonca, ki sta delovala kot vohuna, trgovca z orožjem in pripadnika enote GRU.

'Treba je sprejemati odločitve, ki ne gredo v škodo gospodarstva'
05. 03. 2024 20.04Če želi Slovenija ponovno zagnati svoje družbene in gospodarske potenciale, je treba takoj sprejeti celovite reforme, je ob podelitvi nagrad GZS pozvala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Vodilo reform mora biti, da bodo državljani živeli bolje, kar pa je mogoče zagotoviti le skupaj z gospodarstvom, je dodala. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je za leto 2023 podelila štiri nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, najstarejša in najprestižnejša tovrstna priznanja v Sloveniji, ki jih podeljujejo že od leta 1969.

16.000 živali na ladji čaka na svojo usodo: jim bo Avstralija dovolila izkrcanje?
31. 01. 2024 16.46Na tisoče ovac in krav je obtičalo pred avstralsko obalo, potem ko so oblasti ladji, ki je v lasti Izraela in prevaža živi tovor, ukazale, naj se obrne, saj se bojijo, da bi ji lahko sledili jemenski uporniki Hutiji. 16.000 živali na krovu ladje MV Bahijah, zasidrane nekje pri zahodni Avstraliji, je tako na milost in nemilost prepuščenih žgočemu soncu, medtem ko se avstralska vlada odloča, ali naj ladji dovoli, da pripluje v pristanišče. Kontejnerski promet v Rdečem morju je ob napadih jemenskih hutijevcev na ladje upadel za približno tretjino, ocenjujejo v Mednarodnem denarnem skladu (IMF). Obrambni ministri članic EU tako na neformalnem zasedanju v Bruslju razpravljajo tudi o vzpostavitvi vojaške operacije v Rdečem morju.

Negotovost v Luki Koper, tovor zaradi napadov Hutijev prihaja z zamikom
21. 01. 2024 08.02V Luki Koper in drugih podjetjih, ki so odvisna od pristanišča, z negotovostjo opazujejo napade na ladje v Rdečem morju, saj glavne transportne poti skozi Koper vodijo tudi skozi Sueški prekop. Kot so pojasnili v Luki Koper, je doslej ves načrtovan tovor z Daljnega vzhoda prišel v Koper, vendar z zamikom.

Zaradi razmer v Rdečem morju zamude beležijo tudi v Luki Koper
04. 01. 2024 20.05Burno dogajanje v Rdečem morju, ki so ga sprožili jemenski uporniki, se že pozna v celotni pomorski logistični verigi, v podporo Palestini namreč že več tednov napadajo tovorne ladje na eni od najbolj prometnih pomorskih poti, proti Sueškemu prekopu. Promet skozi ožino je tako skoraj prepolovljen, številni svetovni ladjarji namreč svoje ladje na poti z daljnega vzhoda proti Evropi preusmerjajo okrog Afrike. Gre za varnejšo, a precej daljšo in predvsem dražjo pot. Zamude medtem že beležijo tudi v koprskem pristanišču.

Po napovedani pomorski operaciji v Rdečem morju bo Maersk znova nadaljeval pot
25. 12. 2023 17.24Potem ko je ladjarsko podjetje Maersk sporočilo, da ne bodo več pluli skozi Rdeče morje zaradi povečanih napadov hutijskih upornikov na ladje, so se zdaj odločili, da bodo vseeno nadaljevali po tej pomorski poti. To pa predvsem zaradi tega, ker so ZDA napovedale večnacionalno pomorsko operacijo za zaščito ladijskega prometa po Rdečem morju.

Ladjo, ki je prevažala kemikalije, pred indijsko obalo zadel dron
23. 12. 2023 12.39Brezpilotno letalo je pred indijsko obalo poškodovalo trgovsko ladjo, napad pa ni zahteval žrtev. Britanska družba Ambrey je sporočila, da je bilo napadeno plovilo povezano z Izraelom. Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče.

Se bodo zaradi težav v Sueškem prekopu cene nafte v Evropi povišale?
22. 12. 2023 11.07Več kot 100 kontejnerskih ladij je bilo v zadnjem času preusmerjenih na pot okoli južne Afrike, da bi se izognile Sueškemu prekopu. Kar pa posledično pomeni velike motnje v svetovni trgovini, saj lahko preusmeritev poti podaljša čas dostave izdelka za tri ali štiri tedne, to pa pomeni zvišanje cen prevoza, ki jih bodo na koncu plačali prav potrošniki.

Ladjarske družbe prepovedujejo plovbo v Rdečem morju, Hutiji znova napadli
18. 12. 2023 09.37Zaradi povečanega števila napadov na ladje je tudi največja svetovna ladjarska skupina Mediterranean Shipping Company (MSC) preusmerila svoje poti stran od Rdečega morja. Tudi francoska družba CMA CHM je sprejela podoben ukrep le dan po tem, ko sta potovanja prekinila danski ladjarski velikan Maersk in nemško prevozno podjetje Hapag-Lloyd. Za podobno potezo se je odločil tudi naftni velikan BP, vendar so dejali, da gre za začasni ukrep. V tem času pa je norveško ladjo zadel neidentificiran izstrelek, odgovornost pa so že prevzeli jemenski uporniki Hutiji.

Prometni zamašek v Panami: na vsaki strani prekopa čaka 200 ladij
22. 08. 2023 16.03V Panamskem prekopu imajo težave. Zaradi pomanjkanja dežja in posledično nizke gladine vode se v prekopu na obeh straneh ozkega dela celine nabirajo tovorne ladje, ki ne smejo na drugo stran. Na vsaki strani jih je okoli 200. Da bi znižale težo in tako ob dovoljenju morebiti nadaljevale pot, v pristaniščih puščajo na stotine zabojnikov s pohištvom, kostumi za noč čarovnic in božičnimi drevesci.

V Sueškem prekopu za kratek čas obtičala nova ladja
25. 05. 2023 07.19Sueški prekop je ena najbolj obremenjenih ladijskih poti na svetu. Skozenj potuje okoli 30 odstotkov ladijskih kontejnerjev na svetu, prav tako pa tudi okoli 12 odstotkov celotne svetovne trgovine. Prav na tej močno aktivni pomorski poti je zdaj obstala nova ladja, ki pa za razliko od nekaterih pred njo ni povzročila večjih težav v pretočnosti. Vlačilci so namreč nasedlo ladjo kmalu po tem, ko je obtičala, tudi izvlekli.

Pripravljeni že od 1940: 'Nismo pozabili, to je v naši DNK'
09. 04. 2023 07.00Pred rusko invazijo na Ukrajino je le malokdo verjel, da bo Finska že aprila 2023 članica zveze Nato. A so nato odločitve Vladimirja Putina povsem spremenile varnostno sliko regije, Evrope in sveta. Podpora članstvu med Finci se je močno povečala – in na koncu je Nato dobil pomembno novo članico, Putin pa veliko daljšo mejo s severnoatlantskim zavezništvom. Vstop pa je pomemben tudi zaradi prihodnjega dogajanja na Arktiki.

Nasedlo ladjo z ukrajinsko koruzo rešili iz Sueškega prekopa
09. 01. 2023 08.54V Sueškem prekopu je zgodaj zjutraj znova nasedla ena od tovornih ladij. Glory se je v kanal ujela iz še neznanih razlogov. Po podatkih servisnih služb je, natovorjena s 65 tisoč tonami koruze, iz Ukrajine namenjena na Kitajsko.

Po Ever Given v Sueškem prekopu nasedla še ena ladja
09. 09. 2021 16.05Potem ko je marca v Sueškem prekopu nasedla velika kontejnerska ladja Ever Given in za šest dni blokirala prekop, se je incident zdaj ponovil. Tokrat je na tej pomembni plovni poti nasedla tudi ladja Coral Crystal in za kratek čas blokirala kanal. Vendar pa so pristojni težavo rešili, preden bi bil pomorski promet resno moten.

Na Hrvaškem opazili nevarno ribo
16. 08. 2021 12.34Ob hrvaškem otoku Vis je potapljač opazil invazivno ribo, ki se je pred petimi leti preko Sueškega prekopa že prebila v grške vode, zdaj pa se, kot kaže, širi vse bolj severno.

Ever Given je izplula iz svojega trimesečnega 'zapora'
07. 07. 2021 12.53Ena največjih kontejnerskih ladij na svetu Ever Given, ki je marca za šest dni blokirala Sueški prekop, je znova zaplula po morju. Egipt se je namreč več kot tri mesece po incidentu odločil, da bo osvobodil to ogromno ladjo. Ob odhodu sta ladjo spremljala tudi dva vlačilca.

Egipt in japonsko podjetje dosegla dogovor o 'izpustitvi' ladje Ever Given
05. 07. 2021 09.20V sporu o blokadi Sueškega prekopa, ki je nastala, ko je v ozkem kanalu nasedla tovorna ladja Ever Given, je bil dosežen dogovor. Egiptovske oblasti so od japonskega lastnika terjale 450 milijonov evrov odškodnine, sedaj pa sta strani dosegli dogovor in ladja bo lahko zapustila Egipt, so sporočili iz Japonske. Podrobnosti dogovora z egiptovskimi oblastmi niso razkrili.

Egipt znižal zahtevano odškodnino zaradi blokade Sueškega prekopa
24. 05. 2021 15.43Egiptovske oblasti od japonskega lastnika ladje Ever Given, ki je marca več dni blokirala Sueški prekop, pred izpustitvijo ladje zahtevajo plačilo 450 milijonov evrov kompenzacije. Sprva so terjali 750 milijonov evrov, a so po oceni vrednosti blaga na plovilu zahtevano odškodnino znižali.

Egipt zasegel Ever Given zaradi zavrnitve plačila odškodnine
14. 04. 2021 09.21Oblasti Sueškega prekopa so sporočile, da so ladjo "uradno zaplenili", ker lastniki "nočejo plačati ničesar". Po reševanju nasedle ladje bi namreč morali plačati odškodnino za reševanje, izgubljene tranzitne pristojbine in stroške ustavljenega prometa v kanalu. Lastniki ladje molčijo.

Prva kapitanka v Egiptu: Mene so krivili za blokado Sueškega prekopa
04. 04. 2021 14.44Ko je prejšnji mesec izbruhnila novica o veliki tovorni ladji Ever Given, ki se je "zagozdila" v Sueškem prekopu in blokirala eno glavnih mednarodnih tovornih poti, je 29-letna kapitanka iz Egipta z grozo spremljala, kako so se širile lažne novice. Tokrat je bila v središču teh prav sama.

'Vse ladje, ki so čakale na prehod, so preplule kanal'
03. 04. 2021 15.37Sueški prekop je preplula še zadnja od več kot 400 ladij, ki so čakale na vplutje v prekop, ko je bil ta zaprt zaradi nasedle kontejnerske ladje, je sporočil upravljavec prekopa.

Po splavitvi Ever Given posadki grozita hišni pripor in kazenski pregon
02. 04. 2021 08.15Kontejnerska ladja Ever Given, ki je obtičala v Sueškem prekopu, za nekaj dni zaustavila del svetovne trgovine in povzročila večmilijardni zastoj v pretoku kapitala, je bila naposled rešena. Enako pa ne bi mogli reči za indijsko posadko, ki jo morda čakata hišni pripor in celo kazenski pregon zaradi nesreče.

Vesoljske agencije v svoje kamere ujele gnečo ladij v Sueškem prekopu
31. 03. 2021 06.00Ko so splavili nasedle ladje, se je ponovno sprostila ena najpomembnejših plovnih poti na svetu - Sueški prekop. Toda kot kažejo satelitski posnetki, je gneča, ki je nastala v kanalu, velika in bo verjetno trajalo še nekaj časa, da se bo promet sprostil. Medtem je upravnik prekopa sporočil, da je Suez zapustilo že 113 ladij, v naslednjem konvoju ga bo še dodatnih 95.

Zaradi zapore Sueškega prekopa: 'Še nekaj tednov pričakujemo večje zamude v prometu'
30. 03. 2021 15.34Posledice nekajdnevne zapore Sueškega prekopa zaradi nasedle kontejnerske ladje se bodo v oskrbovalni verigi poznale več tednov, celo mesecev, ocenjujejo na fakulteti za logistiko. Večje zamude v prometu je pričakovati še več tednov po ponedeljkovi sprostitvi prometa skozi prekop, kar bo povzročalo težave v pristaniščih.

Zelo resna, a nenavadna težava, ki nas je tudi pošteno nasmejala
30. 03. 2021 09.09Pred tednom dni se je v Sueškem prekopu "zataknila" ladja Ever Given in kmalu postala znana po vsem svetu. Pa ne le zato, ker je na znani ladijski poti med Evropo in Azijo obtičalo več sto ladij in še več tovora, prišlo pa je tudi do več kot 11 milijonov evrov izpada prihodkov dnevno, pač pa tudi zaradi številnih šaljivih zapisov in "memov", ki so preplavili družbena omrežja.

Veselje v Sueškem prekopu: skozenj spet stekel promet
29. 03. 2021 06.54Po slabem tednu dni trajajoči agoniji iz Egipta prihajajo spodbudne novice. Najprej jim je uspelo deloma premakniti nasedlo kontejnersko ladjo Ever Given, nato pa jo tudi uspešno splaviti. Skozi Sueški prekop je tako znova počasi tudi stekel promet. Za odpravo zastoja več sto ladij, ki še vedno čakajo na prečkanje, bodo sicer po navedbah upravitelja prekopa potrebni okoli trije dnevi in pol.

Poskus, da bi Ever Given premaknili sredi visoke plime, je spodletel
28. 03. 2021 10.02Ladja Ever Given še naprej blokira Sueški prekop, potem ko je poskus, da jo sredi visoke plime le premaknejo, spodletel. So pa pristojni sporočili, da je bilo storjenega nekaj napredka, tako da še naprej ocenjujejo, da bi lahko ladjo premaknili že kmalu.