sušne razmere

Plameni in helikopterska nesreča v Južni Koreji vzeli vsaj 24 življenj

26. 03. 2025 07.52

Zaradi gozdnih požarov v Južni Koreji je umrlo 24 ljudi. Najhujši požari v državi v zadnjih nekaj desetletjih so k preselitvi prisilili 27.000 ljudi in poleg več sosesk uničili tudi 1300 let star budistični tempelj.

Vsak dan bo topleje, a jutra bodo še mrzla

01. 03. 2025 08.49

Začenja se meteorološka pomlad, ki bo pri nas v znamenju oblačnega vremena in možnostjo snežnih padavin v višje ležečih krajih. Prihodnji teden se nato obeta sončno in vsak dan toplejše vreme, a z mrzlimi jutri. Medtem je razmeroma topla zima ponekod že konec januarja prebudila zvončke oz. kronice, ki te dni vabijo tudi v Arboretum Volčji Potok.

Razglasili izredne razmere: ognjeni inferno z domov pregnal na tisoče ljudi

27. 07. 2024 13.06

Kalifornijski guverner Gavin Newsom je v petek zvečer na nekaterih območjih razglasil izredne razmere. Zaradi požarov, ki divjajo na severu Kalifornije, so oblasti evakuirale več kot 4000 ljudi. Gašenje plamenov pa medtem ovirajo močni vetrovi in izjemno sušne razmere. Požar, ki trenutno obsega 97.000 hektarjev kalifornijskega gozda, je najbolj obsežen v tem poletju.

Temperature zbujajo skrb: zvončki prehitevali za mesec, sadno drevje se že odpira

27. 02. 2024 10.03

V Sloveniji v nasprotju z nekaterimi sredozemskimi območji in deli severne Evrope trenutno ni večjih težav s sušo. Padavin je bilo januarja celo več od povprečja, vendar pa skrb zbujajo nadpovprečno visoke temperature. Trenutno razmeroma ugodna vodna bilanca zato še ne zagotavlja optimalnih razmer za razvoj rastlin spomladi in poleti.

Španijo presenetilo 'poletje': v Valencii izmerili 29,5 stopinje Celzija

26. 01. 2024 12.53

Španijo je ta teden sredi zime presenetila vročina – skoraj 400 vremenskih postaj po vsej državi je v četrtek zabeležilo temperature nad 20 stopinjami Celzija, je sporočila španska meteorološka služba Aemet. Vroče je predvsem na vzhodu in na jugu države, kjer so temperature dosegle tudi skoraj 30 stopinj Celzija.

Avstralija v primežu vročinskega vala in požarov

09. 12. 2023 13.48

Vzhodno obalo Avstralije je zajel vročinski val, zaradi katerega so v Sydneyju danes izmerili najvišjo temperaturo v zadnjih treh letih. V zvezni državi Novi Južni Wales se medtem gasilci borijo z več kot 70 požari v naravi, od katerih jih je več kot deset ušlo izpod nadzora. Po napovedih vremenoslovcev se bo zvečer ohladilo.

Nevsakdanje podobe: porečje Amazonke v krempljih zgodovinske suše

18. 10. 2023 08.26

Nasedli čolni, ladje in tudi plavajoče hiše. Blatna tla, kjer so še pred nedavnim tekle mogočne reke. To je podoba porečja Amazonke, ki je te dni rekordno nizka, suše pa po napovedih še vsaj do decembra ne bo konec. Številne skupnosti so odvisne od zdaj suhih pritokov, zaloge hrane, zdravil in tudi pitne vode hitro kopnijo. Zaradi visoke temperature vode je poginilo več kot sto kritično ogroženih rečnih delfinov.

Svet v primežu vremena in katastrofalnih ujm

22. 07. 2023 19.26

Kot po tekočem traku so Slovenijo pretekli teden zajela številna neurja. Orkanski veter, nalivi in toča so uničevali vse, kar jim je prišlo na pot. Takšnih neurij mnogi ne pomnijo. Nič kaj bolje je niso odnesle naše sosede. Medtem se v Italiji, Grčiji in Španiji spopadajo s hudim vročinskim valom in katastrofalnimi požari. Indijo in Pakistan je prizadelo močno monsunsko deževje, v Južni Afriki pa so za kratek čas uživali v snežnih radostih. Podnebja, kot smo ga poznali, očitno ni več. Edino, kar nam preostane, je, da se na spremembe čim prej prilagodimo.

'Da otrok ne živi v miru in ne ve, kje so njegovi starši, je nasilje nad otrokom'

16. 07. 2023 18.55

Sudan je na robu propada, saj se sile, zveste dvema konkurenčnima generaloma, borijo za nadzor nad severnoafriško državo, bogato z viri. Po podatkih Združenih narodov je v spopadu, ki še traja, umrlo več sto ljudi, več tisoč jih je ranjenih, več sto tisoč pa razseljenih. Številne države so zaradi tega evakuirale osebje iz Sudana in za nedoločen čas zaprle diplomatska predstavništva.

'Velika verjetnost je, da bomo v letu 2024 imeli nov rekord globalne temperature'

08. 06. 2023 16.30

V Tihem oceanu se je začel naravni vremenski pojav, znan kot El Niño, ki bo verjetno še dodatno segrel planet, ki se zaradi podnebnih sprememb že segreva. Strokovnjaki pravijo, da bo zaradi tega leto 2024 verjetno najbolj vroče leto doslej.

'Namesto kopeli si privoščite tuš, prepoved polnjenja bazenov in pranja avtov'

30. 04. 2023 11.09

Italijanska provinca Treviso se spoprijema z velikim pomanjkanjem vode, zato prebivalce poziva, naj si namesto kopeli v kopalni kadi privoščijo le prho. Ob tem ta severnoitalijanska pokrajina zaradi težav prepoveduje tudi polnjenje bazenov in pranje avtomobilov. Medtem pa Španija in Portugalska beležita rekordne temperature za mesec april.

Do kdaj nas bo spremljalo mokro in hladno vreme?

16. 04. 2023 11.59

Končujemo s tednom vremenske pestrosti, ki je v višje lege prinesel debelo snežno odejo, nižinam pa obilno deževje, ki je napolnilo struge vodotokov. Na žalost mnogih se vreme tudi v prihodnjih dneh ne bo veliko spremenilo. Tako moramo predvsem ob popoldnevih še vedno računati na vsaj kratkotrajne krajevne plohe in posamezne nevihte. Nekoliko več sončnih žarkov bomo verjetno deležni šele v drugi polovici tedna, ko bo tudi nekoliko topleje. A kljub temu daljšega obdobja s temperaturami nad 20 stopinj Celzija še ni na vidiku.

V prihodnjem tednu temperature tudi nad 20 stopinj Celzija

17. 03. 2023 08.11

Vreme nam bo v naslednjih dneh postreglo s soncem in prijetnimi dnevnimi temperaturami, le jutra bodo ostala razmeroma hladna. Večinoma sončno vreme z velikimi temperaturnimi razlikami med nočjo in dnevom nas bo spremljalo tudi v prihodnjem tednu. Sprva bodo najvišje temperature po nižinah okoli 18 stopinj, od srede naprej, ko se bo k nam razširil še toplejši zrak, pa bo živo srebro marsikje preseglo 20 stopinj Celzija.

Copernicus: Lansko poletje je bilo najtoplejše doslej

11. 01. 2023 07.00

Leto 2022 je bilo v Evropi drugo najtoplejše doslej, poletje leta 2022 pa najbolj vroče v Evropi, kažejo podatki, ki jih je objavila Služba Evropske unije za podnebne spremembe Copernicus, ki jo vodi ECMWF. Vztrajno nizka raven padavin v Evropi je v kombinaciji z visokimi temperaturami in drugimi dejavniki privedla do obsežnih sušnih razmer. Ob tem so evropski raziskovalci izrazili zaskrbljenost nad tem, da se Evropa segreva najbolj od vseh celin, poročajo tuje tiskovne agencije.

Pomanjkanje pitne vode, izsušene reke in ekstremna suša

02. 01. 2023 19.00

Minulo leto so zaznamovale izredno visoke temperature, ki niso prizadele zgolj Slovenije, ampak večji del Evrope. Na vrhuncu poletne vročine so kmetje prestrašeno pogledovali na polja, saj so sušne razmere napovedovale, da bo pridelka mnogo manj kot običajno ali pa ga sploh ne bo. V slovenski Istri so prebivalci trepetali, kdaj bo napočil dan, ko iz pip ne bo več pritekla voda. Po Evropi pa so zaradi nizkega vodostaja načeloma mogočnih rek na dan pogledale številne, do lanskega leta potopljene znamenitosti.

FAO: svetovne cene hrane upadle šesti zaporedni mesec

07. 10. 2022 13.29

Svetovne cene hrane so se po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) septembra znižale šesti mesec zapored, potem ko so rekordne ravni dosegle po ruski invaziji na Ukrajino. Vrednost indeksa košarice osnovnih prehrambenih izdelkov je na mesečni ravni upadla za 1,1 odstotka na 136,3 točke, na letni ravni pa zrasla za 5,5 odstotka.

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'

05. 10. 2022 19.15

Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.

Zakaj nas obilne padavine najpogosteje zajamejo prav jeseni?

16. 09. 2022 08.16

Suše je v večjem delu Slovenije konec. Nizkovodne razmere so ponekod v le nekaj urah zamenjale narasle vode in poplave. Zajelo nas je namreč prvo obilnejše deževje v letošnji meteorološki jeseni. Ponekod je v le 24 urah padlo že skoraj toliko dežja, kot ga je pred tem padlo v celem poletju skupaj. In deževje se bo še nadaljevalo. Seveda ni prav nobeno naključje, da nas večdnevne obilne padavine najpogosteje zajamejo prav jeseni.

Živo srebro bi lahko doseglo 37 stopinj Celzija, suša se bo stopnjevala

05. 08. 2022 09.17

Agencija za okolje opozarja, da bo sredi dneva in popoldne v notranjosti Slovenije in na Primorskem velika toplotna obremenitev. Za Primorsko velja enako tudi v soboto. Tam je sicer razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod. Najvišje dnevne temperature bi lahko dosegle 37 stopinj Celzija. V nedeljo bo na Primorskem še vroče, drugod pa naj bi vročina popustila.

V Kaliforniji zgorelo že 21.000 hektarjev gozda, umrli dve osebi

01. 08. 2022 08.14

Na skrajnem severu Kalifornije divja silovit požar, ki je povsem izven nadzora gasilcev, so v nedeljo sporočile reševalne službe. Gre za največji letošnji požar v tej ameriški zvezni državi, kjer vladajo sušne razmere. Požar je terjal tudi prve smrtne žrtve. Ob močnem vetru in napovedanih nevihtah z udari strel odgovorni svarijo pred možnostjo novih požarov, poročajo tuje agencije.

Zaradi dolgotrajne suše listje že dobiva jesenske barve, vse bolj suhe tudi struge

30. 07. 2022 13.57

Današnje padavine so premalo za bistveno izboljšanje suše, napadle količine se med kraji zelo razlikujejo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Na južnem Primorskem je bilo kar nekaj padavin, nekoliko bolj severneje, na kraških požariščih, pa bolj za vzorec, je povedala meteorologinja na Arsu Katja Kozjek Mihelec. Rižanski vodovod tako v Istro vodo še vedno dovaža s cisternami.

Na severovzhodu države za zdaj ni večjih težav z oskrbo s pitno vodo

28. 07. 2022 12.26

Čeprav torkove padavine niso bile preveč izdatne, za zdaj večjih težav z oskrbo s pitno vodo na severovzhodu države ni. Najbolj zaskrbljeno so zaloge vode prejšnji teden opazovali na Bistriškem in Ptujskem, kjer pa po vsaj malenkostni osvežitvi od vročinskega vala in priporočilih za varčevanje z vodo opažajo, da se je poraba nekoliko znižala.

Zadnji teden pogorelo toliko kot leta 2019, pa zanikamo podnebne spremembe

23. 07. 2022 10.15

V skoraj polovici evropskih držav so razglašene sušne razmere, vsaj pet se jih spopada s hudimi požari v naravi, večina pa z vročinskim valom in temperaturami nad 40 stopinj Celzija. V Uniji je od 16. julija zgorelo že 346.000 hektarov, kar je približno toliko kot v celotnem letu 2019. Podnebne spremembe nam bodejo v oči, a veliko ljudi še vedno ne verjame, da nam predstavljajo resno grožnjo. Znanstveniki iz Velike Britanije so ugotavljali, zakaj.

Na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem izjemna suša

22. 07. 2022 12.42

Agencija za okolje je izdala nove podatke o stanju suše po Sloveniji. Izjemna suša je na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem, na Dolenjskem, Spodnjeposavskem in v Pomurju je suša zmerna, na Zgornjesavskem so razmere za ta čas običajne, drugod pa je suša izrazita. Vodnatost rek je povsod po državi mala in ustaljena s trendom počasnega zmanjševanja. Prihodnji teden bo predvidoma brez padavin, nevihte, za katere je večja verjetnost od torka naprej, pa ne bodo pripomogle k izboljšanju količin podzemne vode.

Nalivi nemočni proti suši, naslednji teden pa spet nad 35 stopinj Celzija

06. 07. 2022 19.39

Letošnja suša je podobna tisti katastrofalni iz leta 2003, pravijo na Agenciji za okolje. Tako suho v prvi polovici leta pa denimo na Primorskem še ni bilo. Neurja z obilnim deževjem se v tako hudi vročini skoraj ne poznajo, ker voda zelo hitro izhlapi, ostaja zemlja suha. Po besedah vremenoslovcev so razmere, ki jih imamo letos v začetku julija, sicer običajne za konec avgusta ali začetek septembra. In kot kaže, se bodo še zaostrovale. Prihodnji teden je namreč napovedan nov vročinski val s temperaturami nad 35 stopinj Celzija.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere

27. 06. 2022 12.31

Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

Najtopleje v Novi Gorici in Ljubljani, kjer so namerili 36 stopinj Celzija

27. 06. 2022 07.49

Z novim tednom se je začela stopnjevati vročina, tako da smo se marsikje približali junijskim temperaturnim rekordom. Po nižinah se je že dopoldne ogrelo nad 30 stopinj Celzija, čez dan pa se je živo srebro povzpelo do 36 stopinj Celzija. Toplotna obremenitev bo ves teden izredna, saj nas ob tako visokih temperaturah tudi veter ne hladi več, poleg tega pa bodo v zelo tople tudi noči. Vročina bo verjetno nekoliko popustila šele konec tedna.

Sušne razmere se zaostrujejo, pozivi k odgovornemu ravnanju s pitno vodo

24. 06. 2022 10.37

Ob visokih temperaturah se je po državi stanje vodne bilance površinskega sloja tal kot tudi hidrološke suše poslabšalo. V večjem delu zahodne, osrednje in jugozahodne Slovenije je tako že prisotna izrazita suša, ki lahko ob vročinskem valu preide tudi na mejo izjemne suše, svari Arso, ki poziva k odgovornemu ravnanju s pitno vodo.

Huda suša v Kaliforniji, na podeželju zmanjkuje vode za pitje in tuširanje

06. 06. 2022 11.46

Kalifornija se sooča s hudo sušo. Prebivalci v mestih bodo morali močno zmanjšati porabo vode, medtem ko tisti v bolj ruralnih območjih vsak dan živijo s skrbjo, ali bodo še imeli dovolj vode za pitje in tuširanje. Gospodinjska opravila, kot je pranje perila, so za nekatere postala luksuz.

Požar Dixie v manj kot tednu dni požgal območje, veliko kot polovica Chicaga

20. 08. 2021 13.06

Požar Dixie v Kaliforniji, ki ga je zanetila iskra po padlem drevesu na električni daljnovod 13. julija, se širi izjemno hitro. V manj kot enem tednu je požgal površino, ki je velika za približno pol Chicaga, zaradi česar je na tisoče ljudi moralo zapustiti svoje domove. 12 aktivnih požarov v ZDA je sicer do zdaj zajelo več kot milijon hektarjev. Sušne razmere v Kaliforniji se še naprej zaostrujejo.