strukturni ukrepi

Vlada v Bruselj pošilja proračunske načrte do leta 2028
10. 10. 2024 20.17Vlada je potrdila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025–2028, ki ga mora Slovenija tako kot vse članice EU letos prvič poslati v Bruselj. V njem zapisani ukrepi bodo srednjeročno zagotovili ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP ter zmanjševanje dolga proti referenčni meji 60 odstotkov BDP.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Fiskalni svet z močno zaušnico finančnemu ministrstvu
16. 10. 2023 18.30Javnofinančna politika bo tudi v naslednjih dveh letih ostala ekspanzivna in prociklična, kar je neustrezno, ne zagotavlja spoštovanja fiskalnih pravil in je v luči boja proti inflaciji v nasprotju z zaostreno denarno politiko Evropske centralne banke, v oceni proračunskih dokumentov za 2024 in 2025 ugotavlja fiskalni svet.

Poslabšanje salda: ciklični dogodek ali strukturna gibanja?
28. 03. 2023 13.00Na Banki Slovenije je potekala razprava o plačilnobilančnih gibanjih in izzivih. Ob izrazitejšem poslabšanju salda tekočega računa plačilne bilance v 2022 za zdaj prevladuje ocena, da je bilo to ciklične narave. Gibanja v 2023 pa bodo pokazala, ali je za poslabšanjem tudi kak strukturni dejavnik, kar bo terjalo odziv ekonomskih politik.

Fiskalni svet: Primanjkljaj bo visok tudi letos
06. 02. 2023 12.16Javnofinančna slika Slovenije se je lani predvsem zaradi manjšega obsega pomoči zaradi covida-19 izboljšala, a sta bila tako raven primanjkljaja kot njegovo poslabšanje glede na leto 2019 med večjimi v EU, ugotavlja fiskalni svet. Primanjkljaj bo visok tudi letos, zato svetuje izogibanje ukrepom, ki bi dodatno trajno slabšali stanje javnih financ.

Na seji ESS podpora uskladitvi minimalne plače: najmanj 804 evre neto
14. 10. 2022 06.05Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

V EU so pripravljeni razpravljati o cenovni kapici za plin
05. 10. 2022 11.16Samo močna in trdna Evropa bo ustavila ruskega predsednika Vladimirja Putina, je danes v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Predstavila je načrtovane ukrepe glede cen energije ter dejala, da je EU pripravljena razpravljati o zgornji meji cene plina, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije.

Fosilni ujetniki v imenu energetske krize
07. 07. 2022 14.34Ob podražitvah energije, ki jim ni videti konca, postajamo fosilni ujetniki, opozarjajo nevladne organizacije. Odprava okoljskih dajatev, ki so namenjene zeleni tranziciji in modernizaciji prometa, ni okoljsko vzdržna. Reševanje energetske krize in problema energetske draginje mora zato biti nujno tudi trenutek osvobajanja ljudi od fosilnih goriv in fosilne industrije, opozarjajo. Organizacije so Ministrstvu za infrastrukturo posredovale predloge kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov, ki povezujejo reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko.

Fiskalni svet kritičen do vladnega programa stabilnosti
10. 05. 2022 13.06Fiskalni svet v oceni programa stabilnosti za leto 2022, ki ga je vlada sprejela konec aprila, od vlade pričakuje, da bo ustrezno naslovila izzive dolgoročne vzdržnosti javnih financ, ki se je v zadnjih letih po nekaterih kazalnikih poslabšala. Kritičen je do procesa predložitve dokumentov, saj je vlada ravnala v nasprotju z zakonodajo.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?
12. 04. 2022 06.00Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

'Trenutna konjunktura zakriva strukturno slabšanje javnih financ'
09. 02. 2022 17.02Trenutna močna gospodarska konjunktura po oceni fiskalnega sveta zakriva slabšanje strukturnega položaja javnih financ. V koronski krizi sprejeti ukrepi strukturne narave, ki niso povezani z epidemijo covida-19, bodo stanje javnih financ v prihodnosti slabšali za 2,2 odstotka BDP na leto, opozarja fiskalni svet. Tudi sprejeti in morebitni dodatni ukrepi, ki bi ob odsotnosti reform vodili v povečanje porabe, vzdržnost financiranja pokojninske in zdravstvene blagajne ogrožajo že na kratek rok, dodajajo v fiskalnem svetu.

Proračunska luknja kljub okrevanju gospodarstva večja kot v enakem obdobju lani
07. 09. 2021 10.06Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih osmih mesecih leta 2021 znašal 2,4 milijarde evrov, je sporočil fiskalni svet. Razlog za tako veliko proračunsko luknjo pa so protikoronski ukrepi. Brez neposrednega učinka protikoronskih ukrepov bi primanjkljaj znašal 402 milijona evrov. V državnem proračunu je sicer za celotno leto predviden primanjkljaj v višini 2,75 milijarde evrov.

Vlada sprejela program stabilnosti, fiskalna politika ostaja ekspanzivna
28. 04. 2021 21.19Vlada je sprejela program stabilnosti, ki pojasnjuje in v kontekst postavlja javnofinančno politiko v tem in naslednjih letih ter jo postavlja v okvir pakta za stabilnost in rast. Na ravni EU je sicer zaradi pandemije covida-19 začasno dovoljen odmik od pravil pakta in tudi slovenska fiskalna politika ostaja ekspanzivna.

Fiskalni svet z opozorili glede proračunskih dokumentov
19. 04. 2021 12.51Projekcije proračunskih dokumentov za leti 2021 in 2022 nakazujejo ekspanzivno fiskalno politiko, kar je po mnenju fiskalnega sveta razumljivo, vendar so nekateri sprejeti ukrepi strukturni, zato bodo bremenili položaj javnih financ. Projekcije za leti 2023 in 2024 pa v določenem delu izdatkov niso realistične, je opozoril svet.

Vlada potrdila razrez proračunske pogače za leti 2020 in 2021
04. 07. 2019 13.58Vlada je potrdila razrez proračunskih odhodkov po posameznih proračunskih uporabnikih za leti 2020 in 2021 v okviru že prej zakoličene zgornje meje dovoljenih odhodkov. Ta je za prihodnje leto določena pri 10,450 milijarde evrov, za 2021 pa pri 10,455 milijarde evrov. Finančni minister Andrej Bertoncelj je priznal, da je bilo za 600 milijonov evrov več zahtev in želja, a se je vlada soglasno odločila, da ostane v začrtanem okviru.

Fiskalni svet opozarja vlado, da hodi po robu
18. 04. 2019 17.16Fiskalni svet je ocenil program stabilnosti ter proračunski okvir do leta 2022. Opozarja, da so napovedi vlade na meji sprejemljivega, s sprejetimi dokumenti pa vlada 'hodi po robu'. "Ne vemo, kaj se bo dogajalo po svetu, zato se moramo zavedati, da so ta tveganja prisotna in da lahko ogrozijo fiskalno konstrukcijo," je dejal predsednik fiskalnega sveta Davorin Kračun.

Slovenski proračunski načrt predstavlja tveganje neskladnosti z evropskimi pravili
27. 02. 2019 12.11Posodobljeni osnutek proračunskega načrta Slovenije za letos predstavlja tveganje neskladnosti z evropskimi proračunskimi pravili, je ocenila Evropska komisija v mnenju, objavljenem v Bruslju. Ob tem je Slovenijo pozvala, naj v okviru nacionalnega proračunskega postopka ustrezno ukrepa, da zagotovi skladnost proračuna s pravili.

Pred vlado zahtevno leto: ima dovolj zagona za prepotrebne reforme?
02. 01. 2019 19.25Tudi politiki, ali pa vsaj večina, si bodo nekoliko podaljšali praznike. Redne seje vlade ne bo, je pa pred Šarčevo ekipo zagotovo ogromno dela. Vsi po vrsti priznavajo, da so koreniti strukturni ukrepi nujno potrebni. Pa je njihov sprejem že letos sploh realen? Ima vlada sploh dovolj zagona za prepotrebne reforme in še vsaj toliko nujno potrebno enotnost zanje?

IMF: Ključno je dvigniti efektivno upokojitveno starost
11. 12. 2018 16.26Gospodarske razmere v Sloveniji so dobre, država vstopa v šesto leto rasti BDP, trenutne dobre čase pa je treba izkoristiti za pospešitev strukturnih ukrepov, ki bodo omogočili dolgoročno krepitev blaginje, je ob koncu dvotedenske misije Mednarodnega denarnega sklada v Sloveniji poudaril vodja misije Bernardin Akitoby.

Bruselj zahteva posodobljen osnutek proračunskega načrta
20. 10. 2018 12.51Evropska komisija je Sloveniji poslala pismo s pozivom, naj čim prej posreduje posodobljen osnutek proračunskega načrta za prihodnje leto, saj naj bi slovenski osnutek vključeval zgolj že sprejete ukrepe, ne pa tudi ukrepe, načrtovane za prihodnje leto.

Bruselj 'žuga': Nadaljujte zdravstveno in pokojninsko reformo, olajšajte obstoj malim podjetjem
23. 05. 2018 15.39Slovenija je iz Bruslja dobila redne letne proračunske in reformne nasvete, v katerih Evropska komisija ponavlja poziv k ustreznemu fiskalnemu ukrepanju ter nadaljnjim reformam na področju zdravstva, dolgotrajne oskrbe in pokojninskega sistema. Poleg tega jo poziva, naj "izvede privatizacije v skladu z obstoječimi načrti".

Za novo vlado, vsaj kar se tiče fiskalne politike, ne bo 100 dni počitka
18. 04. 2018 12.17Kot ugotavlja predsednik fiskalnega sveta Davorin Kračun, je bila v letu 2017 Slovenija že zelo blizu strukturnega ravnovesja. "Slaba novica pa je, da tako blizu v naslednjih letih ne bo več," ocenjuje strokovnjak. Zato bo morala vlada, ki bo prišla po volitvah, ukrepati takoj in s tem omogočiti nadaljnjo konsolidacijo javnih financ.

Evropska komisija bo preiskala slovenske zaveze glede NLB
26. 01. 2018 11.49Evropska komisija začenja poglobljeno preiskavo o novih zavezah, ki jih je Slovenija predlagala v povezavi z NLB. Slovenija je predlagala spremembe svoje zaveze o prodaji 75 odstotkov svojih delnic v NLB in zamudila rok iz obstoječe zaveze, opozarjajo v Bruslju.

Vlada v nacionalni reformni program uvrstila drugi tir, zdravstveno reformo, spremembe davčnega sistema ...
26. 04. 2017 12.31Vlada je sprejela nacionalni reformni program in program stabilnosti, ki ju mora poslati v oceno Evropski komisiji. Gre za dokumenta, ki postavljata usmeritve ekonomske politike države v naslednjem dveletnem obdobju.

Bruselj izboljšal napoved rasti za Slovenijo; strukturni položaj pa se slabša
13. 02. 2017 20.42Za letos in prihodnje leto se Sloveniji napoveduje triodstotno gospodarsko rast, napoveduje Evropska komisija. To je precej nad povprečjem v območju evra in celotni EU, a na ministrstvu pravijo, da gre tudi za opozorilo.

Opozicija kritična do predloga proračuna
05. 10. 2016 15.32Opozicijski poslanci so bili po predstavitvi kritični do predloga proračuna za prihodnji dve leti, zato ga po pričakovanjih in napovedih tudi ne bodo podprli. Opozarjajo na preveliko povečanje porabe, na drugi strani pa po njihovem mnenju ni dovolj sredstev namenjenih investicijam in razvoju, ki bi poganjala gospodarsko rast.

IMF nekoliko izboljšal napoved za Slovenijo in opozoril na izzive
29. 03. 2016 15.13Sloveniji se na račun zmanjšanja investicij obeta nižja gospodarska rast. Ta bo po napovedih Mednarodnega denarnega sklada med 1,9 in 2 odstotka, kar je nekoliko boljša napoved od tiste, ki jo je sklad podal oktobra lani.

Evropska komisija hvali Slovenijo, a opozarja: 'Niste še na koncu poti'
04. 03. 2016 12.47Finančni minister Dušan Mramor se je razveselil spodbudnih besed, ki so jih predstavniki Evropske komisije namenili Sloveniji. Ti so izpostavili močno gospodarsko rast in stabilne socialne razmere, a hkrati opozorili, da Slovenija ne sme počivati na lovorikah.

Če pade schengen: z vnovično uvedbo nadzora na mejah bi bili v 10 letih ob 110 milijard evrov
04. 02. 2016 11.42Evropska komisija Sloveniji za letos napoveduje 1,8-odstotno rast, v prihodnjem letu pa 2,3-odstotno, kar je nekoliko slabše od novembrske napovedi. Bruselj še opozarja, da lahko suspenz schengna ogrozi rast.

DZ sprejel proračun za prihodnji dve leti
18. 11. 2015 20.29Zaradi gospodarske rasti in posledično višjih davčnih prihodkov se bodo lahko sprostili nekateri varčevalni ukrepi, a ne vsi, saj želi vlada v nekaj letih odpraviti primanjkljaj. Marsikateri proračunski porabnik z dodeljenimi sredstvi ni zadovoljen, med njimi so občine.