strukturne reforme

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke

17. 10. 2024 09.39

Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Vlada v Bruselj pošilja proračunske načrte do leta 2028

10. 10. 2024 20.17

Vlada je potrdila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025–2028, ki ga mora Slovenija tako kot vse članice EU letos prvič poslati v Bruselj. V njem zapisani ukrepi bodo srednjeročno zagotovili ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP ter zmanjševanje dolga proti referenčni meji 60 odstotkov BDP.

Svet ECB pričakovano z novim rezom v evrske obrestne mere

12. 09. 2024 14.44

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno z napovedmi drugič letos znižal osrednje evrske obrestne mere. Za to se je odločil na podlagi inflacijskih obetov, dinamike osnovne inflacije in intenzivnosti transmisije denarne politike, so sporočili iz Frankfurta. Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi po odločitvi EVB beležijo rast, evro v primerjavi z dolarjem pridobiva, nafta pa se draži.

Pred 'vročo politično jesenjo' so se začele parlamentarne počitnice

16. 07. 2024 06.09

Začele so se parlamentarne počitnice, ki po poslovniku državnega zbora trajajo do 31. avgusta. V tem času ni rednih zasedanj DZ in delovnih teles, lahko pa so sklicane izredne seje. Po oddihu čaka DZ tudi odločanje o zakonskih predlogih za ključne strukturne reforme aktualne vlade, med drugim prenova javnega plačnega sistema in zdravstvena reforma.

IMF Sloveniji letos napoveduje dvoodstotno gospodarsko rast

16. 04. 2024 15.12

Mednarodni denarni sklad (IMF) v najnovejši gospodarski napovedi Sloveniji za letos napoveduje dvoodstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa dvig na 2,5 odstotka. Povprečna inflacija naj bi letos dosegla 2,7 odstotka, prihodnje leto pa dva odstotka. Izboljšala pa se je napoved rasti svetovnega gospodarstva, v primerjavi z januarsko napovedjo jo je IMF izboljšal za 0,1 odstotne točke na 3,2 odstotka.

'Slovenija je odporna na geopolitične napetosti, inflacija še naprej upada'

30. 01. 2024 15.33

Slovenski finančni sistem ostaja odporen na povečane izzive, a država potrebuje strukturne reforme, med drugim pri pokojninskem in zdravstvenem sistemu, je v okviru rednih letnih posvetovanj ocenila misija Mednarodnega denarnega sklada (IMF). V Banki Slovenije so zadovoljni, da imajo z IMF podoben pogled na stanje in izzive. IMF je sicer izboljšal napoved rasti svetovnega gospodarstva. Po tem, ko je oktobra pričakoval, da se bo svetovni BDP letos okrepil za 2,9 odstotka, po novem ocenjuje, da se bo za 3,1 odstotka. Bolj optimistično napoved je utemeljil z nepričakovano odpornostjo razvitih in hitro rastočih držav po svetu.

'Velika pričakovanja rodijo veliko nezadovoljstvo'

14. 01. 2024 07.00

Stavka zdravnikov, opozorilni protest sodnikov, nezadovoljstvo tožilcev, nemir v gospodarstvu. Ob tem pa še draginja, ministrske rošade, zdravstvo, ki se lomi, napovedane strukturne reforme, ki jih ni, nerealne časovnice, zaletave izjave in odločitve. Nič nenavadnega torej, da se vlada spopada z nizkimi javnomnenjskimi rejtingi. Kaj to pomeni za verodostojnost in prihodnost ministrske ekipe, samega predsednika vlade? Kaj za koalicijski partnerici in kaj za opozicijo? Bilanca slovenske politike nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Na mizi bo tudi predlog, da bi v pokoj odhajali dve leti starejši

03. 10. 2023 16.38

V pogajanjih o pokojninski reformi bo govora tudi o predlogu za zvišanje upokojitvene starosti za dve leti, je povedal državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija. Zahtevana pokojninska doba bi medtem ostala 40 let. Trenutno veljavni splošni pogoji za starostno upokojitev so tako za moškega kot za žensko 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa oziroma 65 let starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe.

Nemčija v velikih težavah

24. 09. 2023 16.05

Nemško gospodarstvo je trenutno v slabem stanju, Nemčija je v tehnični recesiji, povečujejo se odpovedi gradbenih projektov, kronično jim primanjkuje delovne sile, inflacija in obrestne mere so visoke. To bo zagotovo vplivalo tudi na razmere v Sloveniji. Nekatera podjetja posledice občutijo že sedaj. Razmere naj bi se sicer izboljšale naslednje leto.

Ključni korak danske zdravstvene reforme: zaprli več kot 90 bolnišnic

14. 04. 2023 14.40

Ministrstvo za zdravje je obiskala delegacija iz Danske, ki je predstavila zdravstveni sistem in strukturne reforme na področju zdravstva. V središču reforme je bila centralizacija nujne medicinske pomoči v večjih bolnišnicah in zapiranje manjših bolnišnic. Ob dobrih izkušnjah z reorganizacijo bolnišnic in izobraževanjem večjega številka zdravnikov pa se trenutno soočajo z begom medicinskih sester iz bolnišnic.

1. januarja 2026 naj bi imeli dobro delujoč zdravstveni sistem

31. 03. 2023 20.56

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je potem, ko naj bi članom strateškega sveta za zdravstvo zagrozil z odstopom, sestal s premierjem Robertom Golobom in predsednikom sveta Erikom Brecljem. Povedal je, da so soočili različna mnenja, za leto 2026 pa je napovedal nov in dobro delujoč zdravstveni sistem.

Kumer: Izjema pri zmanjševanju porabe plina za Slovenijo je zelo pomembna

28. 03. 2023 11.14

Izjema za Slovenijo v okviru podaljšanja zmanjševanja porabe plina, je zelo pomembna, je ob prihodu na zasedanje ministrov za energetiko povedal slovenski minister za energijo Bojan Kumer. Brez izjeme bi se namreč izničil ves prihranek, dosežen med avgustom lani in marcem letos. Še več, poraba bi se močno povečala, je pojasnil.

Minister povabil kolege: naši zdravstveni reformi bodo koristile danske izkušnje

03. 03. 2023 15.40

Zdravstveni minister Bešič Loredan se je ta teden mudil na Danskem, kjer se je seznanil z danskim zdravstvenim sistemom. Tam so namreč leta 2007 začeli izvajati strukturne reforme, ki so bile odločilne tudi za spremembe na področju zdravstvenega varstva, še posebej na področju bolnišničnega zdravljenja. Minister je ocenil, da bi Sloveniji, kljub temu, da se bomo lotili reforme po "slovenskem modelu", izkušnje Danske lahko koristile, zato bodo danske kolege v kratkem povabili v Slovenijo.

Spremembe javnega plačnega sistema: 'Nihče ne bo na slabšem kot sedaj'

09. 02. 2023 17.06

Vladna stran je izhodišča za reformo plačnega sistema v javnem sektorju predstavila sindikatom. Med glavnimi cilji plačne reforme bodo zagotovitev ustreznega plačila zaposlenim v javnem sektorju, povečanje učinkovitosti javnega sektorja ter zagotavljanje kakovostnih in dostopnih javnih storitev. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob tem izpostavila, da "nihče ne bo na slabšem, kot je sedaj". Sindikati pa po predstavitvi nastopajo nekoliko zadržano. Kot ugotavlja vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, je pri izhodiščih "še veliko nejasnosti".

'Vlada preveč velikodušno razsipava javni denar'

19. 01. 2023 19.40

Je državna vreča dovolj globoka za apetite vseh v javnem sektorju? Ekonomisti opozarjajo, da vlada preveč velikodušno razsipava z javnim denarjem, ki ga – ob napovedanem rekordnem primanjkljaju v letošnjem letu – na koncu ne bo dovolj za vse. Tudi premier Golob priznava, da bo prenova plačnega sistema velik finančni zalogaj za proračun. Ob tem pa napoveduje, da se bo zaradi učinkovitega prestrukturiranja ta vložek v treh letih povrnil.

Biti igralec, ne igrišče: recesije morda ne bo, cilj je ukrotitev inflacije

19. 01. 2023 16.50

Potem ko so po pandemiji številni pričakovali gospodarski razcvet, je udarila vojna v Ukrajini in svet potisnila na rob nove recesije. A zadnji podatki so bolj obetavni, so v Davosu ugotavljali sogovorniki. So pa na poti do ponovne rasti izpostavili ukrotitev inflacije, strukturne reforme in več odločnosti na projektih, kot je unija kapitalskih trgov.

OECD: Zaradi visoke inflacije bo gospodarska rast padla

22. 11. 2022 15.15

Svetovna gospodarska rast bo prihodnje leto zaradi visoke inflacije z letošnjih 3,1 odstotka zdrsnila na 2,2 odstotka, je napovedala Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Za Slovenijo pričakujejo, da bo rast bruto domačega proizvoda (BDP) z letošnjih pet odstotkov leta 2023 padla na 0,5 odstotka.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Obsežnejše reforme: ukinitev normirancev, upokojitvena starost 67 let?

05. 07. 2022 06.00

Zdaj je jasno, da Slovenijo čakajo obsežnejše davčne reforme od pričakovanih. Vlada se ne bo lotila samo obdavčitve nepremičnin, ki buri duhove, ampak bodo te davčne reforme šle tudi na druga področja.

Boštjančič napovedal široko davčno refomo

04. 07. 2022 14.18

Priporočila OECD so koristna, poročilo pa je treba brati v celoti, ne le posameznih delov, je ob predstavitvi Ekonomskega pregleda za Slovenijo 2022 dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Izvedbo strukturnih reform podpira, pri čemer meni, da so potrebni ukrepi na vseh področjih. Med drugim je napovedal široko davčno reformo, s katero bi naslovili priporočilo OECD, da bi bilo treba zmanjšati davčno obremenitev dela in da je še prostor za povečanje obdavčitve potrošnje in premoženja ter "še marsikaj drugega".

Bančna konferenca: Odgovor na izzive je povezovanje

16. 06. 2022 14.36

Na bančni konferenci z naslovom Kako najti ravnovesje med zanesljivim – inovativnim – odzivnim na krize, ki jo pripravlja Združenje bank Slovenije, so poudarili, da je odgovor na izzive povezovanje. "Čas je za sistemski družbeni pogovor, kakšno Slovenijo in EU želimo," je dejal predsednik nadzornega sveta ZBS Blaž Brodnjak.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Evropska komisija s pozitivno oceno slovenskega načrta za okrevanje

01. 07. 2021 13.34

Evropska komisija je sprejela pozitivno oceno slovenskega načrta za okrevanje in odpornost, na podlagi katerega bo Slovenija koristila evropska sredstva za spoprijemanje s posledicami pandemije covida-19. Načrt za okrevanje je vreden 2,5 milijarde evrov, Slovenija naj bi koristila 1,8 milijarde nepovratnih sredstev in 705 milijonov evrov posojil. Potrditi ga morajo še članice EU s kvalificirano večino, praviloma v štirih tednih.

Opozicija: Vlada nima pravega načrta za ohranjanje delovnih mest

25. 03. 2021 13.25

V SD, LMŠ, Levici in SAB bodo zahtevali sklic nujne skupne seje odborov DZ za gospodarstvo in za delo, na kateri bi med drugim obravnavali ukrepe za ohranitev zaposlenosti. Kot so pojasnili na novinarski konferenci, nedavne napovedi odpuščanj v nekaterih podjetjih le še potrjujejo, da vlada nima pravega načrta za ohranjanje delovnih mest.

Na kocki poleg 1824 milijard evrov tudi prihodnost Evropske unije

18. 11. 2020 18.51

Po tem, ko je slovenski premier Janša najpomembnejšim evropskim voditeljem poslal pismo, v katerem je podprl Madžarsko in Poljsko, se je vsulo – doma, pa tudi iz Bruslja. Seveda nas vse najbolj zanima, kaj pravijo naslovniki pisma, torej Charles Michel, Angela Merkel in Ursula von der Leyen, a so vsi trije zadržani. Je pa zadrega zagotovo velika. "Zdaj je Evropa na izjemno pomembni točki, od tega dogovora bo v prihodnosti odvisno marsikaj," pa pravi profesor mednarodnih financ Mojmir Mrak ter dodaja, da bi dogovor pomenil tudi, da je Evropa solidarna in sposobna sama reševati probleme.

Hiša za otroke kmalu tudi pri nas: 'Pomembno je preprečiti ponovno viktimizacijo'

25. 10. 2020 09.36

Skoraj vsak peti Slovenec je v otroštvu doživel eno od oblik spolne zlorabe. Le šest odstotkov žrtev je to prijavilo in le v treh odstotkih sta sledila kazenski postopek in obsodba. To je pokazala nedavna raziskava pravosodnega ministrstva, ki je bila izvedena v okviru implementacije islandskega modela Barnhaus (hiša za otroke) v Sloveniji. Njegov glavni namen je čim boljša zaščita otrok, ki so žrtve ali priče kaznivih dejanj.

Lenarčič: Izhod iz kriznega položaja bo dolgotrajen, Libanon potrebuje strukturne reforme

09. 08. 2020 18.22

Evropski komisar Janez Lenarčič je po donatorski konferenci za Libanon izpostavil, da bo izhod iz položaja, v katerem je država, dolgotrajen. Že pred eksplozijo je bila v bankrotu, koronavirus je prinesel še zdravstveno krizo. A če bo hotela pomoč pri gospodarski obnovi, bo morala vlada izboljšati upravljanje države in sprejeti strukturne reforme.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'

20. 07. 2020 12.11

Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

Evropski komisar Lenarčič se je zavzel za uresničevanje zelenega dogovora

16. 12. 2019 15.56

Evropski komisar Janez Lenarčič se je v pogovorih s političnim vodstvom Slovenije zavzel predvsem za uresničevanje zelenega dogovora, ki ga je prejšnji teden predstavila Evropska komisija. Meni, da bo Evropa še naprej igrala vodilno vlogo v boju proti podnebnim spremembam, Slovenija pa bi morala dobro izkoristiti priložnosti.

Kaj je to politična sredina?

23. 11. 2019 07.17

Model strankarskega tekmovanja, imenovan levo–desno, izhaja iz predpostavke, da je tekmovanje političnih strank utemeljeno na programih, katerih vsebino je mogoče opisati z eno samo ideološko dimenzijo.