struga

Podpisali pogodbo za ureditev Savinje od Ločice do Letuša

05. 03. 2025 16.17

Vršilka dolžnosti direktorja direkcije za vode Urška Hočevar in direktor celjskega podjetja Nivo Eko Klemen Senič sta v Braslovčah podpisala pogodbo za zagotavljanje poplavne varnosti urbaniziranih območij od Ločice ob Savinji do Letuša. Hočevarjeva je projekt, ki se bo začel čez približno dva tedna, ocenila na 25 milijonov evrov.

Vode že zdavnaj ni več, a je vzela še eno življenje

24. 11. 2024 18.17

Iz španske regije Valencia poročajo o novi tragediji. Med pregledom stavbe je umrl moški, ko se je zrušil del strehe šole. Skupaj še z enim delavcem, ki je utrpel poškodbe, sta ravno preverjala stanje poslopja in opravljala čistilna dela po nedavnih smrtonosnih poplavah, ki so vzele več kot 200 življenj.

Ovadili tri odgovorne osebe za izlitje gnojevke pri Postojni

19. 11. 2024 12.14

Koprski kriminalisti so končali s preiskavo izlitja gnojevke na eni izmed kmetij pri Postojni. Kazenska ovadba je bila podana zoper tri odgovorne osebe s kmetije, kjer je prišlo do izlitja.

'Niso bili le sosedje, bili so moji prijatelji. Zdaj jih ni več'

08. 10. 2024 10.14

Katastrofalne poplave in zemeljski plazovi so po nekaterih sicer še neuradnih podatkih v BiH vzeli kar 21 življenj. A številka bi lahko bila še večja, saj nekatere še vedno pogrešajo. Na težje dostopnih območjih je od sveta še vedno odrezanih več zaselkov, ljudje tam čakajo na pomoč. Drugod ljudje odpravljajo posledice ujme ter ob tem s strahom gledajo v nebo. Na vidiku pa je namreč že novo deževje, zato vremenoslovci svarijo prebivalce, naj bodo pripravljeni. Na terenu je še vedno tudi ekipa slovenskih reševalcev, ki nadaljuje z iskanjem pogrešanih oseb. V državi pa so razglasili dan žalovanja.

Dramatični prizori presušene Amazonije

30. 09. 2024 16.42

Po brazilskem amazonskem deževnem gozdu pustoši suša in nekatere reke so upadle na zgodovinsko nizko raven. Fotografije enega glavnih pritokov reke Amazonke, reke Rio Negro, kažejo dramatične prizore upada vode.

Predstavili rešitev za Kokro, brez rušenja ne bo šlo

05. 08. 2024 13.55

Dva tedna po silovitem neurju, ko je po strugi Neškarjevega grabna v dolino prigrmela ogromna količina materiala in zasula več stavb v Kokri, so predstavili idejno rešitev za sanacijo, ki bo v bodoče obvarovala kraj. V zgornjem toku bi zgradili pregrado, v spodnjem pa bi bilo treba strugo razširiti, da bo material, ki je še nad vasjo, lahko šel varno mimo naselja. Žal to pomeni, da bodo morali dve hiši odstraniti.

Pot do slapa Rinka želijo prestaviti: 'Bagerji ne morejo biti tu vsak teden'

29. 07. 2024 10.13

Nedeljsko popoldansko močno neurje v Logarski dolini je po dobrem tednu dni znova razdejalo območje pod slapom Rinka. Zato pristojni razmišljajo, da bi pot do slapa prestavili drugam, dokler se struga Savinje na tem območju ne zaščiti in očisti, je povedala županja Solčave Katarina Prelesnik. Obiskovalci so imeli v nedeljo pod slapom parkirana vozila, vendar pa so jih še pravočasno umaknili in tako nobeno vozilo ni bilo zasuto, ostal naj bi le en motor.

Celjani dobili tekmeca v drugem krogu kvalifikacij za Ligo prvakov

17. 07. 2024 19.30

Nogometaši Celja se bodo v drugem krogu kvalifikacij za nastop v elitni Ligi prvakov merili proti slovaškemu Slovanu iz Bratislave. Klub, za katerega igra tudi Slovenec Kenan Bajrić, je na povratni tekmi prvega kroga kvalifikacij z 2:1 v gosteh premagal makedonsko Strugo in v skupnem seštevku slavil s 6:3.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Kdo bo naslednjo sezono del prenovljene Lige prvakov?

21. 05. 2024 07.00

V naslednji sezoni bo elitna Liga prvakov povsem prenovljena z novim sistemom tekmovanja. Po novem bo sodelovalo 36 ekip, ki se bodo borile v ligaškem tekmovanju. Vsaka zasedba bo odigrala osem tekem (štiri doma in štiri v gosteh). Doslej si je vozovnico za Ligo prvakov 2024/25 zagotovilo 26 ekip.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah

13. 05. 2024 06.00

Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'

05. 03. 2024 06.00

30 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Fekalni madež vse bližje Postojnski jami: 'To je posledica človeške neumnosti'

22. 02. 2024 14.08

Postojnčani se spopadajo z ekološko katastrofo. Približno 1800 kubikov gnojevke se je razlilo v lokalne vodostaje. V potoku Koretan so fekalije pobile vse ribe in rastline, onesnažena voda pa je dosegla tudi reko Nanoščico, od koder se pomika proti Postojnski jami. Ali to pomeni, da je ogroženo tudi življenje človeške ribice? Kakšne so posledice?

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami

20. 02. 2024 15.31

V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Maribor, Slovenj Gradec in Ptuj brez preizkusa siren: če se oglasijo, ni vaja

03. 11. 2023 08.19

Zaradi naraščanja pretoka reke Drave so se v Dravogradu in Vuzenici pred 8. uro sprožile sirene, ki opozarjajo na nevarnost. Dopoldne je reka tam tudi prestopila bregove, zato so ob Ribiški poti preventivno evakuirali devet objektov oziroma 15 ljudi. Pretok Drave v spodnjem toku počasi narašča, največji pa bo v nočnih urah. Zaradi neurij pa na območjih Maribora, Slovenj Gradca in Ptuja v soboto ustavljajo običajno mesečno preizkušanje siren. "V primeru proženja siren na teh območjih ne bo šlo za preizkus, temveč za dejansko nevarnost."

V večernih urah Slovenijo dosegle nove plohe in nevihte

27. 10. 2023 06.19

Potem ko so se vremenske razmere že umirile in se je celo že pokazalo sonce, so se ponekod po državi zvečer znova pojavile plohe in nevihte z nalivi. Kar močna nevihta se je razvila na Koroškem in je na poti čez Štajersko nosila sodro in manjšo točo. V Bovcu pa je v pol ure padlo 22 litrov dežja na kvadratni meter. Čez dan je sicer na območju Savinjskih Alp padlo od 60 do 120 litrov dežja na kvadratni meter, največ, 158 litrov, pa je padlo v Logarski dolini. Na Obali so se oglasile sirene, morje je prestopilo rob obalne črte v Piranu, Izoli, Kopru in Portorožu.

Neurje zajelo Koroško: sodra in toča v Črni

27. 10. 2023 07.57

Neurje je zvečer zajelo tudi Koroško. Iz Črne na Koroškem so poročali o nevihti s točo in sodro. Dopoldne so v Zgornji Savinjski dolini preventivno sprožili sirene, nekaj težav je bilo v Lučah, Nazarjah in na Ljubnem pri Savinji, reka Ljubnica je odnesla dobršen del ceste proti naselju Rastke.

Šefic vsem, ki še živijo v Strugah: Preselite se v začasne namestitve

25. 10. 2023 15.55

V Strugah pri Lučah je nekaj po 15. uri del grozečega plazu, ki je nastal po avgustovski vodni ujmi, zgrmel v reko Savinjo. To je zdaj zelo velika nevarnost za tamkajšnje krajane, je povedal predstavnik v ujmi prizadetih družin Paul Orešnik. Župan Luč Klavdij Strmčnik je zatrdil, da kljub plazu Savinja teče normalno. Vodja Službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je že govoril z županom in mu naročil, da nemudoma preselijo na varno vse, ki so še v svojih hišah in jim zagotovijo nastanitev.

Šefic: Plaz je nevaren, predlagamo preselitev v začasne nastanitve

20. 10. 2023 15.49

Vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je obiskal naselje Struge v občini Luče, ki ga je razdejala avgustovska ujma in ga ogroža plaz. "Plaz je nevaren, predlagamo takojšnjo preselitev v druge začasne nastanitve," je povedal Šefic in dodal, da to sicer ni trajna rešitev. V naslednjih 14 dneh bodo Struge obiskali tudi geologi, ki bodo pojasnili nevarnosti bivanja na tem območju. To je bilo sicer šele prvo srečanje, na katerem so govorili tudi o več rešitvah in načrtu sanacije.

Kdaj bodo prebivalci Strug dobili pomoč po katastrofalnih poplavah?

21. 09. 2023 18.23

"Prihajali so k nam, se z nami večkrat slikali, marsikaj obljubljali, do danes pa se razen prometne povezave ni zgodilo še nič." Tako več kot mesec in pol po katastrofalnih poplavah državo k takojšnji pomoči pozivajo prebivalci zaselka Struge, kjer je podivjana Savinja odnesla domove vsaj dvajsetih družin. Ne le, da struga Savinje ni še niti blizu ureditve, zaselku se resno približujejo in grozijo tudi zemeljski plazovi. Te morajo najprej pregledati geologi, šele nato bodo na vrsti vodarji, kot zadnji pa bodo usodo stanovanjskih hiš lahko zapečatili še statiki. Toda kdaj?

Pirc Musarjeva na prizadetih območjih: Nismo tako bogati, da bi gradili poceni

14. 09. 2023 14.51

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v okviru obiska v poplavah prizadetih območij obiskala Luče in Ljubno, sredi dneva pa je obiskala Dolnjo Bistrico in nasip, ki ga je v ujmi predrla Mura. Kot je ob tem dejala, je treba pospešiti postopke sanacije nasipov in nabrežin. "Nismo tako bogati, da bi gradili poceni," je še opozorila.

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'

28. 08. 2023 19.16

V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

Zadnje tri tedne postavljajo višje škarpe, polnijo vreče in čistijo struge

28. 08. 2023 18.46

Po protipoplavne vreče so prihajali v Medvodah, na Škofjeloškem pa so po uničujočih poplavah v začetku meseca v zgolj treh tednih postavili nove in višje škarpe, s katerimi želijo preprečiti, da bi narasli hudourniki spet vdrli v njihove domove. Skrbijo pa jih ne v celoti očiščene struge. Prod, debla in druge naplavine lahko namreč pospešijo vodni tok in povečajo njegovo rušilno moč.

'Ne preostane nam drugega, kot da se odločimo in zapustimo svoje hiše'

27. 08. 2023 07.00

Iz nočnega neba se je neumorno cedilo že nekaj ur. Ob treh zjutraj so v Lokah pri Mozirju začeli zvoniti telefoni. "Voda gre." Prebivalci štirih hiš na desnem bregu Savinje so skočili na noge in se spustili v kleti ter pritličja. Vedeli so, kaj morajo storiti. Ni bilo prvič. Stvari so reševali že leta 1990, pa 2012. Toda tokrat je bilo drugače. Dve uri kasneje je voda segla do kolen, umaknili so se iz hiš. To je bila zadnja noč, ki so jo prebili na zemlji svojih očetov.

Kakšna usoda čaka tiste, ki so zaradi poplav ostali brez strehe nad glavo?

26. 08. 2023 07.00

Bodo morali zapustiti svoje kraje in za seboj pustiti življenje, ki so si ga tam ustvarili? Okoli 500 stanovanjskih objektov je neprimernih za bivanje, 34 je povsem porušenih in sploh še ni jasno, koliko jih potrebuje sanacijo. Konec tedna je župan Braslovč družine in domačine, skupaj 150 hiš, postavil pred dejstvo – treba se bo odseliti. Medtem ko so ponekod na Koroškem še vedno brez pitne vode, z uničeno infrastrukturo, grozijo tudi novi plazovi, je v ljubljanskih Sneberjah že na terenu ekipa novega sveta za vode.

V Zgornji Savinjski dolini težave s čiščenjem strug, v Brežicah dodatna sredstva

23. 08. 2023 16.17

V Zgornji Savinjski dolini je po poplavah trenutno največji problem čiščenje strug in zadrževalnikov. Občinam v ta namen primanjkuje težke mehanizacije, brez katere ne bodo mogli urediti pretočnosti vodotokov in prevoznosti cest. Zato nekateri zgornjesavinjski župani iščejo pomoč pri različnih podjetjih in opozarjajo, da so prepuščeni sami sebi. Brežiški občinski svetniki so medtem zagotovili dodatna sredstva za sanacijo škode po neurju in poplavah.

Ostali jim bodo vlažni domovi, negotova prihodnost in življenjska travma

13. 08. 2023 07.03

Prejšnji konec tedna smo lahko le onemelo spremljali zgodovinske poplave, ki so prizadele velik del države. Uničujoča sila vode, ki si je do še pred kratkim nismo zmogli niti predstavljati, je neusmiljeno pobirala vse, kar se je znašlo na njeni poti. Zadnje dni spremljamo pogumne ljudi, ki so v poplavah izgubili vse – najosnovnejše življenjske potrebščine, topel dom, neprecenljive spomine, občutek varnosti. Spremljamo hrabre, požrtvovalne ljudi, ki so v prvih bojnih vrstah, ki rešujejo življenja, ki nesebično nudijo pomoč in vlivajo upanje. In prizore s terena, ki smo ga obiskali, še zdaj težko ubesedim.

'Nekdo, ki te še nikoli ni videl, gara kot bik'

12. 08. 2023 08.54

"Nimam besed," Marjan Burja pred svojo zasuto hišo pod kamniškimi hribi za nekaj trenutkov postane, da umiri glas. "Koliko ljudi se žrtvuje, da gre nekomu pomagat," nadaljuje, medtem ko globina njegovih modrih oči dobi moten odtenek, v katerem se zrcali neizmerna hvaležnost do vseh tistih, ki so priskočili na pomoč v trenutkih, ko jih je besneča narava odrezala od sveta. "In toliko srčnih ljudi, kot sem jih spoznal v teh dneh ... Pride tudi človek, ki te ne pozna, nikoli te ni videl, ampak ves dan gara kot bik," pokaže z roko na zaselek, v katerem kar mrgoli pridnih rok.

Ste prepričani, da ne živite na poplavnih območjih?

12. 08. 2023 07.00

Padli so padavinski rekordi, na razmeroma velikem območju severne Slovenije je v slabih treh dneh padlo tudi več kot 300 milimetrov dežja, kar je na glavo postavilo tudi strokovna predvidevanja o poplavnih območjih, vrisanih na zemljevidu. Zgodil se je zelo redek dogodek, ki je "vse znanje o vodah, vključno z izračuni najhujših scenarijev, izbrisal", opozarja vodilni hidrolog ARSO. Zdaj bodo pristojni morali hipotetične scenarije na novo določiti.

Maribor po porazu v Istanbulu na povratni tekmi čaka težko delo

10. 08. 2023 22.05

Nogometaši Maribora so na prvi tekmi 3. kroga kvalifikacij za Konferenčno ligo v Istanbulu izgubili proti Fenerbahčeju z 1:3 (0:0). Povratna tekma bo prihodnji četrtek v Mariboru.