strojno učenje

Telekom Slovenije vsem uporabnikom omogoča gigabitne hitrosti optičnega interneta in uvaja napredne samodejne podnapise na NEO
17. 03. 2025 00.15Telekom Slovenije je prvi v celoti vstopil v svet gigabitnih povezav, ob tem pa bo povečal hitrosti v svojem omrežju. Odslej paketi NEO nudijo gigabitne hitrosti, ob tem pa prinašajo prenovljeno uporabniško izkušnjo na vseh napravah, tudi na pametnih televizijah in internetu. Ob tem pa NEO omogoča brezplačno podnaslavljanje TV-programa, ki ga je Telekom Slovenije razvil s pomočjo dolgoletnih izkušenj z govornim upravljanjem NEO ter napredno umetno inteligenco, ki zna kakovostne podnapise zagotoviti tudi na programih, ki podnapisov sicer ne nudijo. S tem so TV-vsebine lažje dostopne tudi ranljivim skupinam, kar pozdravljajo tudi v Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije.

Ali bo evropska regulacija umetne inteligence delovala?
23. 11. 2024 07.00V nasprotju s splošnim prepričanjem je AI oziroma umetna inteligenca izjemno široko področje znanosti. Ste vedeli, da njene korenine segajo v petdeseta leta prejšnjega stoletja? Zakaj je trajalo skoraj 70 let, da smo dobili ChatGPT? In zakaj ga poskušamo regulirati šele zdaj?

V boj proti finančnim prevaram z umetno inteligenco?
20. 10. 2024 19.23Umetna inteligenca v našem vsakdanu olajša marsikatero opravilo. Ob prodoru v javnost pa je med nami odprla tudi veliko novih vprašanj in tveganj. Ameriški organi pregona pa so se odločili umetno inteligenco izkoristiti za pomoč pri boju proti finančnim prevaram. V letošnjem letu so s strojnim učenjem umetne inteligence tako uspeli preprečili, da bi prevaranti davkoplačevalce v goljufijah s čeki pretentali za skupno skoraj milijardo evrov.

Nobelova nagrajenca za fiziko svarita pred nevarnostmi umetne inteligence
09. 10. 2024 14.14Kot fizika me umetna inteligenca kot nekaj, kar nima nadzora, zelo skrbi, je v torek izjavil ameriški znanstvenik John J. Hopfield, ki je skupaj z britansko-kanadskim kolegom Geoffreyjem E. Hintonom letošnji prejemnik Nobelove nagrade za fiziko. Pred nevarnostmi umetne inteligence je posvaril tudi Hinton, znan kot "boter umetne inteligence".

Nobelova nagrada za fiziko letos za odkritja na področju strojnega učenja
08. 10. 2024 12.51Nobelovo nagrado za fiziko bosta letos prejela ameriški znanstvenik John J. Hopfield in britansko-kanadski znanstvenik Geoffrey E. Hinton za temeljna odkritja in izume, ki omogočajo strojno učenje z umetnimi nevronskimi mrežami, je sporočila švedska kraljeva akademija znanosti. Njuno delo je bilo ključno za razvoj umetne inteligence.

Najpogostejši glasovni ukazi so POP TV, MasterChef in Skrito v raju
11. 09. 2024 17.52Glasovne ukaze uporablja več kot 90 odstotkov uporabnikov TV platforme NEO. Njihovi uporabniki namreč TV-vsebine primarno iščejo tako, da v slovenščini izgovorijo, kar želijo gledati. Iščejo lahko, na primer, po imenu igralca oziroma igralke, naslovu filma ali oddaje, po ključni besedi, športu ali dogodku, ki ga želijo gledati ... Največkrat uporabljen glasovni ukaz za menjavo programa je POP TV, uporabniki pa so največkrat z glasovnim ukazom zahtevali predvajanje oddaje MasterChef Slovenija, med serijami pa Skrito v raju.

ZDA z UI na globalni lov za elementi, nujnimi za zeleni prehod
21. 08. 2024 19.25Medtem ko se UI-manija vse bolj širi, je vse širši tudi nabor področij, kjer naj bi že kmalu igrala ključno vlogo. Zdaj nekatera podjetja in agencije v ZDA ocenjujejo, da lahko umetna inteligenca pomaga tudi pri boju Združenih držav za ključne minerale, ki so bistveni za proizvodnjo zelenih tehnologij v središču energetskega prehoda.

Na hackathonu zmagala aplikacija, ki pomaga najti najboljša javna stranišča
28. 04. 2024 16.40Na 10. obletnici največjega slovenskega univerzitetnega hackathona so se znova izkazale tekmovalne ekipe, ki so v okviru 24-urnega maratona razvile širok spekter projektov, od spletnih in mobilnih aplikacij do iger in naprednih tehnologij, kot je strojno učenje. Zmagovalna ekipa je pripravila inovativno spletno aplikacijo, ki uporabnikom pomaga najti najboljša javna stranišča v bližini. Sicer pa so tekmovalci pripravili še pametno kolebnico, platformo, ki omogoča dostop do kakovostnih zapiskov in mentorjev in orodje za preprečevanje poplav, ki s pomočjo računalniškega vida zaznava ovire na slovenskih rekah.

5 novih kriptovalut za nakup, ki so v trendu na Twitterju
05. 10. 2023 09.42Družabni medij Twitter si je na področju projektov kriptovalut in ključnih osebnosti v panogi pridobil veliko naklonjenost.

Navdušenje narašča: Apple kmalu predstavlja novi iPhone
01. 09. 2023 00.15Apple je v letošnjem letu dosegel dobre, ampak ne nepozabne rezultate. Njihove delnice so do sedaj zrasle za 38%.

V naslednjih 18 mesecih bodo učenci dobili osebne učitelje
27. 04. 2023 18.09Bill Gates napoveduje, da bodo orodja umetne inteligence najpozneje v letu in pol dosegla stopnjo, kjer bodo učence že lahko učila branja in pisanja. "Presenečeni boste, kako dobro bodo klepetalni boti to počeli," je dejal v pogovoru, ki ga je objavil na svojem blogu. Dodal je še, da v prihodnosti lahko pričakujemo, da bo umetna inteligenca postala pomemben del izobraževalnih sistemov, kar bo prineslo velike izboljšave.

Ali smo pripravljeni na prihodnost digitalne trgovine?
24. 04. 2023 13.52Med 3. in 7. majem bo v Umagu in Portorožu potekala konferenca Adria Summit 2023 z naslovom The Future of Digital Commerce. Na njej bo govora o trendih prihodnosti, ki oblikujejo tradicionalno omnikanalno e-trgovino, in bo šla dlje proti tehnologijam in modelom, ki omogočajo izmenjavo popolnoma digitalnega blaga in storitev, ter prihodnosti digitalnega denarja.

Ali so naši podatki varni? Pregled trendov na področju informacijske varnosti
25. 02. 2023 07.00Danes nas velika večina živi v dveh svetovih vzporedno: v realnem in digitalnem. Med pandemijo covida-19 se je digitalizacija še povečala. Globalna uporaba storitev, kot so videokonference, se je povečala za desetkrat. Z naraščanjem uporabe digitalnih orodij se povečuje tudi količina ustvarjenih podatkov. Svetovna banka ocenjuje, da se je leta 2022 letni skupni internetni promet glede na leto 2020 povečal za približno 50 odstotkov. Vendar, kaj to pomeni z vidika naše informacijske varnosti? Ali so naši podatki varni?

Razvoj umetne inteligence: 'Izgleda, kot da smo izumili atomsko bombo'
22. 01. 2023 07.56Jezikovni robot, ki napiše pesem, kratko zgodbo, esej, seminarsko nalogo, programsko kodo. Računalniški algoritem, ki ustvari podobe sveta, ki ne obstaja. Morda se sliši kot znanstvena fantastika, oddaljena prihodnost, a je realnost, ki jo je omogočil bliskovit razvoj umetne inteligence. Kje vse pa danes že uporabljamo umetno inteligenco? Kakšne prednosti prinaša v naš vsakdan? Kako spreminja naš pogled na svet? Kje so glavne pasti in nevarnosti?

Nobelov nagrajenec za fiziko poziva k hitrim podnebnim ukrepom
05. 10. 2021 15.05Letošnji Nobelov nagrajenec za fiziko Giorgio Parisi je danes po razglasitvi nagrajencev opozoril na izzive podnebnih sprememb. Po njegovem so nujne jasne odločitve v boju proti segrevanju ozračja.

Nobelova nagrada za razumevanje kompleksnih fizikalnih sistemov
05. 10. 2021 12.01Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko so prejeli Japonec Sjukuro Manabe, Nemec Klaus Hasselmann in Italijan Giorgio Parisi za prispevek k vzpostavljanju podnebnih modelov in razumevanju kompleksnih fizikalnih sistemov, so sporočili iz Stockholma.

Brezkončna oblika za neskončne TV-užitke
30. 09. 2021 00.15
Letalska šola SV: 'To je vstopna točka, da lahko začnemo švicati'
19. 09. 2021 10.42Mladi piloti in pilotke, ki želijo opravljati službo v zraku, lahko izberejo tudi Slovensko vojsko. Helikopterji in letala, ki jih uporabljajo vojaki, predstavljajo marsičigave sanje. Nekateri se vidijo kot pilot helikopterjev, ki rešujejo v gorah, drugi v pilatusih, ki patruljirajo nad nebom, a njihovi začetki so vedno skromni – v letalski šoli Slovenske vojske. Kot pove eden od inštruktorjev, iščejo nove sodelavce: "V vojski je tako, da si piloti vse povemo in smo bolj navezani že zaradi skupinskega letenja, saj si moramo zaupati. To poskušamo fante naučiti že od prvega dne."

Razprodaja ob začetku šolskega leta: Windows 10 že za 6 evrov
25. 08. 2021 00.15Lansko leto sta šolsko življenje zaznamovala učenje prek spleta in socialno distanciranje učencev. Zdaj so možnosti za vsaj približno normalen pouk dobre. Čeprav je tudi šolsko leto 2021/22 še vedno negotovo, se javno življenje vrača v normalo.

Razprodaja ob začetku šolskega leta: Windows 10 že za 6 evrov
18. 08. 2021 00.15Lansko leto sta šolsko življenje zaznamovala učenje prek spleta in socialno distanciranje učencev. Zdaj so možnosti za vsaj približno normalen pouk dobre. Čeprav je tudi šolsko leto 2021/22 še vedno negotovo, se javno življenje vrača v normalo.

'Najboljše zdravilo proti virusu lažnih novic je dobra izobrazba'
18. 10. 2020 08.00Smo ljudje dojemljivi za spoznanje novega in spremembe? Ali raje blokiramo ideje, ki rušijo naš znani svet? Nas bo kriza pripeljala bliže zaupanju v znanost? Zakaj teorije zarote lahko razumemo kot tolažbo? O takšnih in podobnih vprašanjih se v zbirki razmišljanj o pandemiji z naslovom Karantenozofija sprašuje filozof Tomaž Grušovnik, pa ima na njih tudi odgovore?

Slovenci v samem vrhu boja za osvojitev vesolja
15. 10. 2020 10.04Prva fotografija črne luknje v zgodovini človeštva, nedavno odkritje morebitnega življenja v oblakih Venere, izstreljevanje raket v vesolje, spremljanje domačega planeta, celo zdravljenje raka. Vsega omenjenega ne bi bilo mogoče brez slovenskih visokotehnoloških podjetij. Potem ko smo se pretekli mesec, zahvaljujoč satelitoma Nemo HD in Trisat, vpisali med tehnološki prestiž, se postavlja vprašanje, kaj je naslednji korak.

Premnogi otroci so se šolanja na daljavo lotevali lačni
31. 05. 2020 07.13Ne morem se zbrati, ne morem. Po licih Janu polzijo solze, izvabil jih je tudi iz oči naše prostovoljke, ki dijaku tik pred zaključnim izpitom pomaga razumeti in osvojiti snov. Jan ni imel računalnika do pred dveh tednov, ko smo mu ga podarili. Zgolj po telefonu ni mogel slediti šoli na daljavo. Tudi družinske razmere mu tega niso dopuščale. Utesnjena soba in kuhinja, kjer živi z mamo in tremi sestrami, nima niti kotička, ki bi mu zagotavljal mirno učenje. Finančna stiska družine pa je še dodatno vplivala na koncentracijo za pripravo na zaključni izpit.

V boj s posledicami pandemije covida-19 s satelitskimi posnetki
06. 04. 2020 15.37Evropska vesoljska agencija (Esa) je v sodelovanju z Evropsko komisijo in slovenskim podjetjem Sinergise objavila posebno različico natečaja za algoritme daljinskega zaznavanja, osredotočeno na uporabo vesoljskih tehnologij za podporo pri pandemiji covida-19. Iščejo ideje, kako bi lahko pomagali z uporabo satelitskih podatkov.

Huawei predstavil nove telefone družine P40, najboljši s 100-kratno povečavo
27. 03. 2020 12.06Kitajski telekomunikacijski gigant Huawei bo v začetku aprila trgu ponudil novo družino telefonov. Na voljo bodo tri verzije - P40, P40 Pro in P40 Pro+. Zmožnosti so, vsaj na papirju, impresivne, edina neznanka pa še je, kako se bo telefon obnesel, ker nima vseh Google aplikacij in platform, a Huawei pravi, da težav za uporabnike ne bo.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?
23. 01. 2020 06.00Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.

Ko je panda opica, 'stop znak' omejitev 70 km/h, YouTube pa vas 'prilepi' nase
30. 11. 2019 07.00"Homo sapiens se v 40.000 letih ni zelo spremenil, moč procesorjev pa raste eksponentno. Moramo se vprašati, kakšno prihodnost si želimo. Zdaj smo na točki, ko se še lahko odločimo," pravi antropolog Dan Podjed. Če na področju umetne inteligence ne bomo delovali etično in transparentno, ljudje pa tej tehnologiji ne bodo zaupali, bodo velike težave, svarijo strokovnjaki.

S pomočjo umetne inteligence računalniki razumejo in sestavljajo besedila v slovenščini
08. 09. 2019 07.00Napredki v razvoju programov in programiranja so v zadnjih desetih letih ustvarili novo vejo - globoko učenje. Gre za vrsto umetne inteligence, kjer računalnik oziroma program sam ustvarja razumljiva besedila, sam najde razlike na obrazih in bo lahko razumel posebnosti slovenskega jezika. S pomočjo novih tehnologij bo avtonomna vožnja avtomobilov v naslednjih letih postala cenovno dostopna realnost.

Kako zveni glasba, na katero ‘pleše’ polarni sij?
29. 11. 2018 19.22Polarni sij že tisočletja buri domišljijo ljudi. Ta enkraten naravni pojav se zdi kot nekakšen ples svetlobe na nočnem nebu. Tehnološki strokovnjaki in umetniki so s pomočjo umetne inteligence zdaj ta ples prevedli v zvok, simfonijo pa so premierno izvedli na Dunaju. Vas zanima, kako zveni?

Kaj novega so letos pripravili na slovenskih smučiščih?
24. 11. 2018 07.00Smučarske naprave bodo prvi zagnali na Krvavcu – predvidoma že v torek –, ter v Kranjski Gori in na Kaninu, kjer upajo, da bo vse nared do naslednjega vikenda. Na Rogli bi obiskovalce radi pritegnili s parkiriščem za avtodome, na Cerknem pa s postavitvijo pesjakov za hišne ljubljenčke. Največ denarja so za to sezono vložili na Pohorju, kjer po novem lahko izdelujejo sneg tudi pri pozitivnih temperaturah.