strojništvo

'Še preden razumem jezik, v njem pojem'

14. 03. 2025 07.00

Razumete natakarja na hrvaški obali? Znate v Londonu vprašati za pot od podzemne železnice do hotela? Kako pa bi se na indonezijskem podeželju pozanimali, kdaj pripelje naslednji avtobus? Ali pa na ulicah Ria de Janeira vprašali, koliko je ura? Ramona Irgolič iz okolice Maribora je jezikovno suverena v vseh naštetih državah – in še mnogo več. Prepotovala je 80 držav, živela v desetih in je hiperpoliglotka.

Preiskovalci nesreče na Veliki planini: Vse je mogoče

12. 03. 2025 10.09

Preiskovalci letalske nesreče na Veliki planini, v kateri je umrl švedski podjetnik in nekdanji politik Carl Lundström, dopuščajo vse možnosti vzroka nesreče. Medtem ko pridobivajo podatke iz tujine, na Fakulteti za strojništvo čakajo na konec preiskave in cenitev nastale škode na njihovi koči.

V koči našli večji del letala in truplo švedskega pilota

11. 03. 2025 09.39

Iskalna akcija po letalski nesreči manjšega letala na območju Velike planine je zaključena, prav tako je končana preiskava kraja nesreče. V eni od koč so preiskovalci našli večji del strmoglavljenega letala in truplo osebe. Čeprav identiteta še ni potrjena, ocenjujejo, da gre za pogrešanega pilota. Preiskava je bila zaradi vremenskih razmer izjemno zahtevna, helikopter je lahko ekipam na tleh pomagal le omejen čas, preden so ga morali znova prizemljiti. A v tem času je na kraj uspel dostaviti potrebno opremo, da so lahko ekipe vstopile v kočo.

Razmere neugodne, iskanje se nadaljuje: pilota še niso našli

10. 03. 2025 10.57

Na območju Velike planine je dopoldne izginilo manjše letalo tipa Mooney Ovation M20R, ki je vzletelo iz Zagreba. Z višine 2500 metrov naj bi se začelo spuščati v spirali. Reševalci so nekaj po 12.30 našli dele letala, ki je zadelo kočo v lasti fakultete za strojništvo. Pozno popoldne so gasilci sporočili, da se v koči nahaja celotno letalo, kar pa Policija še ni potrdila. Kot so poudarili, aktivnosti še vedno potekajo, pilota letala pa še niso našli.

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'

05. 02. 2025 11.51

Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Inženirka leta 2024 je Rebeka Kropivšek Leskovar iz Interblocka

16. 01. 2025 21.45

Prejemnica naziva inženirka leta 2024, ki ga organizirata revija IRT3000 in družba Mediade s partnerji, je Rebeka Kropivšek Leskovar, magistrica informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter razvojna inženirka v skupini Interblock. Priznanje je prejela na prireditvi v Cankarjevem domu v Ljubljani.

V Srbiji se nadaljujejo protesti in blokade fakultet, Vučić: Vseeno mi je

21. 12. 2024 15.55

V Srbiji se nadaljujejo vse bolj množični študentski protesti in blokade fakultet zaradi novembrskega zrušenja nadstreška na novosadski železniški postaji. Študenti, ki se jim na ulicah pridružuje vse več srednješolcev, so se v Beogradu poklonili tudi otroku, ki je bil v petek ubit v napadu na zagrebški osnovni šoli.

Luka Konečnik: Finale veliko presenečenje, zmaga bi mu odprla nove možnosti

20. 12. 2024 12.07

Luka Konečnik, mlad študent Fakultete za strojništvo v Mariboru, je s svojo harmoniko in izjemno energijo navdušil na odru oddaje Slovenija ima talent. Že na avdiciji, nato pa še v polfinalu, je namreč osvojil srca občinstva in žirije. Luka, ki ga v prostem času navdušujejo adrenalinski športi, zase pravi, da je glasba njegova velika ljubezen, ki ga spremlja že od otroštva. Kaj mu nastop v finalu pomeni in kaj lahko pričakujemo?

Luka na oder prinaša slovensko glasbo in energijo

05. 12. 2024 10.05

V prostem času ga veselijo adrenalinski športi, sicer pa je njegova velika ljubezen glasba, v središču katere je harmonika, ki ga spremlja že od otroštva. Luka Konečnik, študent Fakultete za strojništvo v Mariboru, je na avdiciji Slovenija ima talent ustvaril pravo harmonikarsko zabavo, ki je navdušila občinstvo in žirante. Njegov nastop so označili za energičen, dinamičen in poln slovenske glasbene tradicije. Kaj pripravlja za polfinale?

Mladi v razpravi o Jeku 2 izpostavili nujnost transparentnosti naložbe

15. 10. 2024 10.19

Mladi z ljubljanskih naravoslovnih in družboslovnih fakultet so na četrtkovi razpravi o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne (Jek2) ob številnih pozitivnih vidikih jedrske energije opozorili tudi na tveganja izgradnje novega bloka in pomembnost zagotavljanja transparentnosti celotne investicije.

Tudi poškodbe ga niso ustavile: občinstvo in žirante je s harmoniko dvignil na noge

14. 10. 2024 12.01

V tretji avdicijski oddaji oddaje Slovenija ima talent je na odru zažarel 19-letni Luka Konečnik iz Slovenj Gradca. Mlad glasbenik je s svojo harmoniko na noge dvignil tako občinstvo kot tudi žirante, ki niso skrivali navdušenja nad njegovim energičnim nastopom. Po koncu oddaje je Luka spregovoril o svojih občutkih na odru in pripravah na nastop ter o svojih ciljih za prihodnost.

Grossi: Prihodnost je v mešanici jedrske energije in obnovljivih virov

09. 10. 2024 09.47

Na obisku v Sloveniji se mudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi. Izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju uporabe jedrske energije, velja izkoristiti pri odločitvah glede prihodnje rabe tega vira, je na posvetu dejal Grossi in ponudil podporo IAEA ter izpostavil pomen široke razprave o morebitni novi nuklearki.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Inženirski poklici: Ključ do uspeha v sodobnem gospodarstvu

09. 09. 2024 00.15

Inženirski poklici so zelo iskani. Ponujajo visoke plače, stabilno zaposlitev in možnost pozitivnega vpliva na svet. Pomanjkanje inženirjev je velika priložnost. Študiraj inženirstvo in oblikuj prihodnost!

Fakulteti za farmacijo in strojništvo bosta dobili nova objekta

09. 08. 2024 07.18

Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bodo zgradili na območju Kampusa Brdo, kjer že domujejo nekatere druge fakultete. Začetek gradnje obeh objektov pa naj bi bil prihodnje leto, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

Celjski dijaki prvi na svetu v kategoriji reševalnih robotkov

24. 07. 2024 10.25

Iz svetovnega prvenstva v robotiki v nizozemskem Eindhovnu so celjski dijaki domov prinesli prvo nagrado. V kategoriji reševalnih robotov je namreč ekipa dijakov iz Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije Šolskega centra Celje pometla s konkurenco in osvojila prvo mesto. Prislužili so si tudi vstopnico za RoboCup 2025.

Sončna očala – so draga tudi najbolj kakovostna?

29. 06. 2024 10.07

Odgovor je: ne nujno! Nudijo nam zaščito pred soncem, hkrati pa so tudi modni dodatek. Cene znanih, prestižnih znamk sončnih očal segajo do nekaj sto, celo tisoč evrov. Spet, v trgovinah z oblačili in drugimi pripomočki, pa jih lahko kupimo za nekaj centov – v eni od trgovin, ki smo jih obiskali, so otroška sončna očala stala 55 centov. Kakšne so razlike med njimi, nas vse ščitijo pred škodljivim UV-sevanjem? Plačamo pri dragih očalih zgolj znamko ali tudi kakovost?

Srednješolski projekt, tri tisoč ur dela, 200km/h

28. 06. 2024 20.47

Da na mladih svet stoji, potrjujejo tudi štirje nadobudni fantje, dijaki Šolskega centra Ljubljana. Sami so namreč izdelali pravo formulo. Od konstrukcije, podvozja, zavor, nekatere dele so celo natisnili s 3D tiskalnikom, v formulo pa vgradili predelan audijev motor. A ker s formulo na cesto ne morejo, so se odpravili v Center varne vožnje na Vranskem, da preverijo, ali je formula, ki so jo ustvarjali pol leta, tudi vozna. In rezultat?

Film Šepet metulja prejel tretjo zlato rolo

19. 06. 2024 18.44

Najstniško romantično dramo Šepet metulja režiserja Alena Pavšarja si je od premiere oktobra 2023 ogledalo že preko 75.600 gledalcev. Film si je tako prislužil že tretjo zlato rolo. Filmsko priznanje, ki ga podeljuje Zveza društev slovenskih filmskih ustvarjalcev, je na ponedeljkovi podelitvi v Celju filmski ekipi predal znan slovenski glasbeni ustvarjalec Saša Petrović, bolj znan pod umetniškim imenom Challe Salle.

Možgani 110-letnika v rokah znanstvenikov: kaj je ohranjalo njegov um?

16. 06. 2024 21.04

Morrie Markoff, ki je umrl 3. junija, je živel do 110. leta. Njegova življenjska zgodba je pisana in zanimiva. Za znanstvenike pa je zanimivo tudi to, da je bistrega uma ostal vse do svoje smrti. Zato bodo zdaj raziskovali njegove možgane. Vprašanje, zakaj nekatere v starosti pesti demenca, drugi pa ostanejo zdravi v pozno starost, namreč še nima odgovora, čeprav ga mnogi nestrpno pričakujejo.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Življenje v uniformi

25. 04. 2024 10.29

Umirjeno in milo dekle je postalo samozavestna in odločna ženska. On je sledil očetovim stopinjam in tudi sam postal pilot. Kaj vse jima je dala vojaška uniforma? "Vidiš, da je celotno usposabljanje namenjeno temu, da spoštuješ človeka levo in desno od sebe, ne glede na to, od kod prihaja in kakšen socialni status ima," sta se pripadnika Slovenske vojske (SV) v našem POPkastu razgovorila o njunem življenju, ki ga je zaznamovala olivnozelena barva.

Na videz nedolžna modrica pri dveh letih mu je spremenila življenje

17. 04. 2024 18.45

Uroš Brezavšček je vse do 12. leta večino časa preživel v bolnišnici in sanjaril, da bo, ko odraste, pilot. Skozi odraščanje pa mu je postajalo jasno, da te želje ne bo mogel uresničiti. 35-letnik ima namreč najtežjo obliko hemofilije – redke genetske motnje, pri kateri se kri ne strjuje pravilno, kar povzroča notranje krvavitve sklepov. Ozdravitve ni, a s sodobnejšo terapijo lahko tudi hemofiliki živijo lepo in polno življenje.

Na črnogorskih cestah prestara vozila: dovoljen bo le uvoz novejših avtov

16. 03. 2024 10.33

V Črni gori bo 1. julija začel veljati pravilnik, po katerem v državo ne bo več dovoljeno uvažati vozil, starejših od 15 let, so za podgoriške Vijesti potrdili na črnogorskem ministrstvu za promet in pomorstvo. S tem naj bi prispevali k obnovi voznega parka v državi, kjer je povprečna starost osebnih vozil 16 let.

'Zgodovinski dan': položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa

07. 02. 2024 16.28

Na ljubljanski univerzi so simbolično položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa medicinske fakultete na Vrazovem trgu. Po mnenju univerze gre za enega finančno najobsežnejših projektov, ki ga bodo do leta 2026 izpeljali s pomočjo evropskih sredstev. Dekan medicinske fakultete Igor Švab pa je dan označil za zgodovinskega.

Inženirka leta 2023 je Ljupka Vrteva

16. 01. 2024 20.40

Prejemnica naziva inženirka leta 2023 je Ljupka Vrteva, magistrica inženirka strojništva, razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne v družbi Petrol. Priznanje je prejela na slavnostni razglasitvi v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma.

76-milijonska investicija: Kako bo videti nova veterinarska fakulteta?

15. 12. 2023 12.59

V Ljubljani so simbolično položili temeljni kamen za novo veterinarsko fakulteto. Gre za nekaj več kot 76 milijonov evrov vreden projekt, sofinanciran iz proračuna in evropskih sredstev.

Slovenski študenti preparirali zobe in izdelovali zalivke v breztežnosti

06. 12. 2023 09.48

Slovenski študenti dentalne medicine, strojništva in elektrotehnike Univerze v Ljubljani, ki sodelujejo v projektu SpaceDent, so med paraboličnim letom nad Atlantskim oceanom izvedli uspešne poskuse prepariranja zob in izdelovanja zalivk v simulirani breztežnosti.

Veličasten razgled iz 'najlepše pisarne na svetu'

25. 11. 2023 15.17

Od mature, preko fakultete za strojništvo, naporne selekcije, šole za častnike in skozi Letalsko šolo Slovenske vojske do "najlepše pisarne na svetu". To je pot, ki jo v šestih letih opravi vsak slovenski vojaški pilot. Letalska šola, ki deluje v sestavi 15. polka vojaškega letalstva, v tem trenutku usposablja več kot 40 motiviranih kandidatov. Gre za delo na dolgi rok, ki se obrestuje, pravi poveljnik Janez Gaube. Ne samo finančno. Letalstvo in vojska sta okolje nenehnega tehnološkega razvoja – od računalnikov, dronov, satelitov ter tudi vesolja in novih sistemov, poudarjajo v Cerkljah ob Krki.

Bogovič: Imajo grozljive številke, ko gre za okolje, sploh pomen pri odločanju?

21. 11. 2023 07.00

Številke, o katerih sva med drugim govorila z evropskim poslancem, so iz velike raziskave, v kateri je sodelovalo več kot 1500 znanstvenikov z vsega sveta. Preučevali so, za koliko se je v zadnjih desetletjih zmanjšalo število ptic in žuželk. In te številke so po vseh merilih grozljive.