stroškovna

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času
10. 01. 2025 10.54GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti
18. 10. 2024 13.06Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Kumer: Maksimalno se bom potrudil, da denar ne bo šel iz davkoplačevalske malhe
04. 09. 2024 06.00Spomenik korupciji pada. Termoelektrarna Šoštanj je pred stečajem, 35.000 ljudi iz Šaleške doline, ki jim domove ogreva TEŠ, pa besnih in v stiski. Bo vlada res preprečila stečaj Teša in Premogovnika Velenje s predlaganim interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto? Ali pa bodo preprečitev stečaja TEŠ 6 spet plačali davkoplačevalci?

V Stillesu smo zagnali prvo proizvodno linijo križno lepljenih panelov v Sloveniji
11. 06. 2024 00.15"PRIHODNOST GRADBENIŠTVA JE V LESU."

JEK2 bo stal več milijard evrov in ustvaril 5640 delovnih mest
21. 05. 2024 11.17Predstavniki družbe GEN energija in Elektroinštituta Milan Vidmar so predstavili aktualne korake pri projektu, nove študije in interne ekonomske izračune, povezane s projektom JEK2, ter načrtovano predstavitev projekta po krajih Slovenije za zagotovitev čim širšega dostopa javnosti do vseh ključnih informacij o projektu pred napovedanim referendumom.

Ali ste vedeli, da Slovenci v zadnjem letu preko spleta nakupujemo manj pogosto?
01. 05. 2024 00.15Raziskava E-shopper barometer 2023 je pokazala, da je skoraj polovica (49 %) vseh slovenskih e-kupcev rednih e-kupcev, kar pomeni, da opravijo vsaj en nakup mesečno. Hkrati pa kaže, da je odstotek vseh e-kupcev v Sloveniji manjši kot drugod po Evropi (72 % vs. 76 %).

Zakaj ima UKC Ljubljana skoraj 30 milijonov evrov izgube?
30. 10. 2023 15.29Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana v prvih osmih mesecih leta beleži skoraj 30 milijonov izgube. Ministrstvo za zdravje je zato vodstvo UKC Ljubljana pozvalo k analizi vzrokov za nastalo izgubo in pripravi ukrepov za sanacijo poslovanja. Predvidoma v prvih dveh tednih novembra pa se bodo predstavniki ministrstva in zavoda tudi sestali.

Nov način obračunavanja omrežnine z marcem prihodnje leto
03. 07. 2023 11.14Nov način obračunavanja omrežnine, ki prinaša pet blokov z različno tarifno postavko, pri čemer bo strošek za uporabo omrežja v posameznem bloku odvisen od obremenjenosti omrežja in odjemalčeve uporabe v preteklem obdobju, se bo začel uporabljati s 1. marcem prihodnje leto, in ne že z novim letom, je sklenila Agencija za energijo.

Prihaja nov način obračunavanja omrežnine: pet blokov z različno tarifno postavko
16. 05. 2023 08.44Z 2024 bo v veljavi nov način obračunavanja omrežnine. Ta prinaša pet blokov z različno tarifno postavko, strošek za uporabo omrežja v posameznem bloku bo odvisen od obremenjenosti omrežja in odjemalčeve uporabe v preteklem obdobju. Novost bo informativno vidna že na računih za junij, v nadaljevanju je predvidena postopna uvedba novega sistema.

Ukrajinska vojna in geopolitične spremembe
09. 04. 2023 16.37Minilo je že 13 mesecev od začetka ruskega napada na Ukrajino. Čeprav so številni verjeli, da bo ruska vojska brez težav zasedla večji del Ukrajine, se to ni zgodilo, saj je ukrajinska vojska visoko motivirana in z najsodobnejšim orožjem s strani Zahoda opremljena vojska. Poskus ukrajinske jesenske kontraofenzive se je hitro ustavil. In medtem ko se vse bolj se zdi, da je na bojišču prišlo do pat položaja in do vojne izčrpavanja, so se v preteklih 13 mesecih zgodili pomembni geopolitični in geoekonomski premiki, ki nakazujejo smeri prihodnjega razvoja in spreminjanje konstelacij sil v mednarodni politiki.

Kako do visokih prihrankov pri ogrevanju?
25. 11. 2022 00.15Energetska kriza je prodrla v vse pore in jasno je, da bo letošnjo zimo ogrevanje dražje kot v preteklih letih, zato vse več posameznikov išče učinkovite in cenovno ugodne načine ogrevanja svojih domov.

Strošek izolacije z ZZZS na delodajalca? 'Ni pravi čas za obremenitve gospodarstva'
19. 10. 2022 16.04Delodajalske organizacije nasprotujejo predlogu Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni covid-19, ki strošek nadomestila za izolacijo z ZZZS prenaša na delodajalce. Kot pravijo, bodo podjetja in samostojni podjetniki s tem postavljeni pred novo tveganje, visoko poslovno negotovost ter dodatna stroškovna bremena, zakon pa potiska tudi zavarovance v slabši položaj.

Negativno mnenje računskega sodišča projektu drugi tir
08. 06. 2022 09.16Računsko sodišče v reviziji projekta drugi tir železniške proge Divača-Koper, katerega ocenjena vrednost znaša skoraj 1,6 milijarde evrov, ugotavlja, da vlada in ministrstvo za infrastrukturo pri vzpostavljanju podlag za gradnjo in gospodarjenje z drugim tirom nista bila učinkovita. Prav tako kot investitor pri pripravi in izvedbi projekta drugi tir ni bila učinkovita Direkcija za infrastrukturo. Računsko sodišče je od vlade zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora izkazati izvedbo popravljalnega ukrepa, vladi in DRSI pa so podale tudi priporočila.

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?
27. 03. 2022 07.19Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.

Predlog protipoplavne zaščite razburja Kostanjevičane: 'Gre za grob poseg v naravno dediščino'
16. 11. 2021 06.00Med prebivalci Kostanjevice na Krki je še vedno živ spomin na katastrofalne poplave, ki so že večkrat prizadele t. i. dolenjske Benetke. Spomnimo se leta 2010 ali 2014. Ob vsakem deževju še vedno s strahom gledajo v nebo. A predlog, ki predvideva kombinacijo nasipov, zidov in prestavljivih montažnih sten, razburja domačine, ki so se združili v civilno iniciativo.

GZS: Padec na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD resno opozorilo
18. 06. 2021 13.45Zdrs Slovenije za pet mest na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) vidijo kot resno opozorilo. Med drugim izpostavljajo, da so pri digitalizaciji v podjetjih nujni odločnejši koraki in učinkovitejša zakonodaja. Na GZS tudi menijo, da je tako vajencev kot tujih usposobljenih strokovnjakov v podjetjih premalo.

Kritike novega zakona: 'Stroškovna najemnina bi se morala imenovati lizing'
15. 12. 2019 08.00Dr. Srna Mandić opozarja, da je neprofitna najemnina v Sloveniji mnogo let zaostajala za rastjo cen: ''To je nezaslišano, morda je bilo to namerno, da bi se nabralo toliko problemov, da bi lahko prešli na popolnoma drug sistem," je jasna. Poudarja tudi, da je osredotočenost le na subjektne subvencije, torej subvencije ljudem, sistemska napaka, od katerih imajo profit lastniki nepremičnin, ki jih posredno subvencionira država. Prepričana je, da je sramotno, da v Sloveniji nimamo varčevalne stanovanjske sheme.

'Par z dohodkom 1100 evrov za stanovanje plača 135 evrov, po novem pa 28 evrov'
20. 11. 2019 11.12''Vzemimo mlad par, ki želi najeti javno stanovanje, novogradnjo, 35 kvadratnih metrov za Bežigradom v Ljubljani. Če skupni dohodek para znaša 1100 evrov, danes po subvenciji za stanovanje nameni 135 evrov, po novem bo dal občutno manj, samo 28 evrov,'' eno od novosti, ki se obetajo v novem stanovanjskem zakonu, opisuje minister za okolje in prostor Simon Zajc. A kdo vse bo upravičen do subvencije in kaj še prinaša novi zakon?

Točno izračunali porabo za bolnika
16. 12. 2013 19.25Ortopedska klinika je kot prva uvedla stroškovno analizo materialov za posameznega bolnika. To pomeni, da imajo natančen pregled nad tem, koliko denarja njihova klinika porabi za posameznega bolnika.

Poslabšanje stroškovne konkurenčnosti, zaostrovanje razmer na trgu dela, vse slabše v bančnem sistemu
15. 05. 2013 12.28Slovenija ostaja v skupini držav EU z večjim poslabšanjem stroškovne konkurenčnosti v času krize, padec našega tržnega deleža na svetovnem trgu pa se je še poglobil, so na Umarju zapisali v aprilskem Ekonomskem ogledalu.

Podpis pogodb za javni prevoz
30. 12. 2008 12.12Avtobusni prevozniki so podpisali nove koncesijske pogodbe za opravljanje avtobusnih prevozov z veljavnostjo od 1. januarja 2009 do 31. decembra 2010.

Kaj pa zdravje?
21. 08. 2008 18.43Zdravstveni delavci in bolniki so nezadovoljni. Stranke obljubljajo, da bodo zdravstvo popeljali na višjo raven. Poglejte kako.

Hrana jeseni dražja
31. 08. 2007 11.08Cene so se avgusta spet nekoliko dvignile. Za podražitve nekaterih živil naj ne bi bili krivi trgovci, ampak dobavitelji.

Potrdili dokapitalizacijo
19. 02. 2007 09.34Delničarji družbe Adria Airways so na skupščini potrdili predlagano dokapitalizacijo.

Cvikl: Bručanova odločitev sporna
18. 12. 2006 14.22Predsednik za nadzor proračuna Milan M. Cvikl je Bručanov ustni dogovor o zasebnih nujnih medicinskih helikopterskih prevozih ocenil za sporno dejanje.

Kocič na vrhu Triglava
06. 06. 2005 00.00Nadzorniki Zavarovalnice Triglav so imenovali novega predsednika uprave. To je postal Andrej Kocič, ki je bil doslej član uprave zavarovalnice.

Konkurenčnost se je izboljšala
15. 12. 2003 00.00Cenovna in stroškovna konkurenčnost slovenskih predelovalnih dejavnosti se je v tretjem letošnjem četrtletju v primerjavi z drugim četrtletjem izboljšala.

Prenos električne energije iz NEK na Hrvaško
18. 04. 2003 00.00Hrvaško elektrogospodarstvo bo opolnoči začelo prejemati električno energijo iz Nuklearne elektrarne Krško. Do konca letošnjega leta bo Slovenija Hrvaški zagotovila približno 1700 gigavatnih ur električne energije.

Poenotenje cen v domovih za starejše
09. 07. 2002 00.00S prvim januarjem prihodnje leto bo plačevanje domov za ostarele in pomoči na domu bolj urejeno, saj bo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve poenotilo cene po domovih.

Petrol ustvaril milijardo tolarjev dobička
09. 11. 2000 00.00Po nerevidiranih podatkih je družba Petrol v prvih devetih mesecih ustvarila 177 milijard čistih prihodkov iz prodaje in dobro milijardo čistega dobička. Ta je posledica povečanega obsega prodaje tako naftnega blaga kot tudi dopolnilnega programa, zlasti pa nižjih stroškov poslovanja. Negativni učinek v oktobru uvedenega ponovnega državnega nadzora na ceno kurilnega in plinskega olja pa se bo odrazil v prihodnjem poslovanju družbe, sporočajo iz Petrola. Kot dodajajo, je družba vložila tožbo proti državi za plačilo nadomestila za razliko med priznanimi in dejanski stroški prodaje v višini 1,9 milijarde tolarjev in pobudo za presojo ustavnosti nekaterih členov oktobra spremenjene uredbe o oblikovanju cen. Povečan obseg količinske prodaje proizvodov iz nafte na domačem in tujih trgih, visoka rast prodaje nenaftnega blaga, predvsem pa nadaljnja stroškovna racionalizacija, so razlogi, ki so poleg uredbe o oblikovanju cen motornih bencinov, zaradi katere se je zmanjšal razkorak med priznanimi in dejanskimi stroški pri prodaji naftnih derivatov, največ pripomogli k zaustavitvi negativnih poslovnih trendov, s katerimi se je zlasti prve tri mesece leta 2000 srečeval Petrol. Do konca septembra je družba ustvarila za 177 milijard tolarjev čistih prihodkov iz prodaje oziroma 1,09 milijarde tolarjev čistega dobička. Prodana količina proizvodov iz nafte je dosegla 1,4 milijona ton, kar je za tri odstotke več od načrtovanih količin, doseženi prihodki od prodaje nenaftnega blaga pa so s 16 milijardami tolarjev načrtovane presegli za 12 odstotkov. Bruto dobiček je tako za sedem odstotkov višji od načrtovanega. Prva tri četrtletja je družba sklenila tudi z nižjimi stroški poslovanja od načrtovanih, v primerjavi z enakim lanskim obdobjem pa so realno zaostali za šest odstotkov oziroma 1,3 milijarde tolarjev.