stroški varovanja

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?

06. 02. 2025 06.00

Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Osamljena psička čuva prazno vilo, inšpekcija kršitev ne ugotovi

29. 01. 2025 12.01

Na dvorišču ene od ljubljanskih hiš, v kateri ne živi nihče, že leta sameva psička – prizor, ki para srce sosedom in mimoidočim. Sicer neprivezana, nekoč postavljena v vlogo čuvaja, "alarma pred hišo", zdaj ne more opravljati niti tega, saj je postala povsem apatična. Lastnik je umrl, določeni so bili skrbniki, ki pa skrbijo le za njene osnovne potrebe. Prijave na inšpekcijo dežujejo, a ker ima pes hrano, vodo in zavetje, ta kršitev ne ugotovi. Takšnih primerov je veliko, gre za psihično zlorabo živali, ki bi jo zakonodajalci morali prepoznati, opozarjajo zaščitniki živali.

Boj za Cankarjev dom: policijska preiskava, sporni posli in pogodbe, ki jih ni

11. 09. 2024 20.15

Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je po naših neuradnih informacijah za nov mandat na vrhu naše največje kulturne ustanove dobila podporo tako strokovnega sveta kot sveta zavoda. Če ji bo zeleno luč prižgala tudi ministrica Asta Vrečko, bo to že njen tretji mandat. Člani sveta so jo podprli kljub očitkom o netransparentnem delovanju. Tudi nam že četrti mesec ne želi pokazati spornih pogodb. Nekatere od teh sploh ne obstajajo, prav tako ne drži, da je praksa najema dvoran v zameno za donirane knjige v Cankarjevem domu nekaj običajnega. Na ta način sta do brezplačne dvorane prišla dva vidna politika – predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in nekdanji predsednik države Borut Pahor.

Hitro posojilo na Ferratum Bank

27. 12. 2023 13.01

Med številnimi ponudniki hitrih kreditov izstopa Ferratum Bank, ki svojim strankam ponuja inovativno rešitev: Kesh Limit.

Alkohol, cigarete, novogradnje: 'Zaradi astronomskih stroškov vsi živimo slabše'

19. 10. 2023 19.59

Je vrtoglava, na skoraj 10 milijard evrov ocenjena popoplavna škoda res realna? Vanjo so všteti tudi številni projekti, ki sploh še niso bili zgrajeni, opozarja opozicijski poslanec Jernej Vrtovec. Kot je npr. obvoznica v Lučah za 8,5 milijona, ki jo občina res nujno potrebuje, a je sami na seznam, zatrjuje župan, niso uvrstili. Kar nekaj presenečenj so med prečesavanjem intervencijskih stroškov odkrili tudi na Uradu za zaščito in reševanje.

Znova odločili: povračilo glob zaradi neustavnih covidnih odlokov je ustrezno

05. 10. 2023 15.14

Odbor za pravosodje je znova sprejel mnenje, da je Zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov ustrezen. Ponovno odločanje je DZ naložil DS, ki je na že sprejeti zakon prejšnji teden izglasoval veto. Predlagatelji veta so opozorili, da je zakon neustrezen in da je šlo v času epidemije covida-19 za izjemne okoliščine.

Po očitkih vladni urad sporoča, da si premier zasebne poti plačuje sam

26. 09. 2023 20.11

Največja opozicijska stranka SDS vlado sprašuje, ali je premier Golob javna sredstva zapravljal za zasebna potovanja. SDS se zdi nenavadno povečanje stroškov najema zasebnih letal v primerjavi z vlado Janeza Janše. Po javno dostopnih podatkih je premierjev kabinet podjetjema FLYCOM Aviation in Janez let za najem letal avgusta plačal skoraj 74 tisoč evrov. V Golobovem kabinetu odgovarjajo, da premier zasebne poti plačuje sam.

Pred jesenjo urejanje pretočnosti vodotokov, pobuda en evro na prebivalca

16. 08. 2023 06.10

"Zavedamo se, da tudi jesen običajno prinese obilnejše deževje in poplave, zato na terenu že urejamo pretočnost vodotokov," je po srečanju predsednika vlade Roberta Goloba s predstavniki občinskih združenj povedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Ob tem je napovedal, da bodo do 1. septembra pripravili predhodno oceno škode, na podlagi te pa bodo nato pripravili predhodni program odprave posledic. Občinske skupnosti so ob tem izpostavile tudi, da bo velik izziv predstavljalo tudi iskanje nadomestnih zemljišč. Ob tem so predstavili tudi pobudo en evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah. Odprto vprašanje pa ostaja odprtje šol na bolj opustošenih območjih.

Sindikat osebnih asistentov napoveduje stavko zaradi slabih pogojev dela

23. 05. 2023 14.08

Sindikat osebnih asistentov bo v četrtek stavkal zaradi vse slabših pogojev dela, je na novinarski konferenci dejal zastopnik sindikata Nenad H. Vitorović. Opozoril je tudi na neustrezno financiranje, ki je prepleteno z neurejenostjo dolgotrajne oskrbe. Stavkali bodo tako proti ministrstvu za delo kot vladi in ministrstvu za finance. Iz ministrstva so sporočili, da se izzivov na področju osebne asistence zavedajo.

Pogreb kraljice Elizabete II. je britansko vlado stal 187 milijonov evrov

19. 05. 2023 07.00

Pogreb kraljice Elizabete II. in z njim povezani dogodki so vlado stali približno 187 milijonov evrov, je sporočilo ministrstvo za finance. Kraljico so pokopali 19. septembra 2022, sledilo pa mu je obdobje žalovanja. V tem času je Westimnistrsko opatijo, kjer je bilo do pogreba kraljičino truplo, obiskalo več sto tisoč obiskovalcev.

Nezmožen za delo, ki ga je opravljal, a želene stopnje invalidnosti mu ne priznajo

20. 02. 2023 00.15

Vslužbi, družini, prometu, na področju nepremičnin, varnosti in pri zdravjuse nam na vsakem koraku lahko zgodikakšen neljub dogodek, ki nam oteži življenje.

Vlada uresničila napovedi: samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve ni več

19. 01. 2023 15.43

Vlada je s sklepom združila Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije in ustanovila nov javni zavod Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, so sporočili po seji vlade. Poslanci NSi bodo odločitev o morebitni interpelaciji ministrice Aste Vrečko sprejeli predvidoma na seji poslanske skupine prihodnji teden.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?

03. 10. 2022 11.53

Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

Ribiči iz Gradaščice odstranili 150 kilogramov svinjskega mesa

11. 07. 2022 17.00

Ribiči Ribiške družine Dolomiti so nas obvestili, da so bili priča brezvestnemu človeškemu ravnanju. Nekdo je v reko Gradaščico v občini Dobrova-Polhov Gradec odvrgel okrog 150 kilogramov pokvarjenega svinjskega mesa. Ribiči so o onesnaženju obvestili inšpekcijo in Policijo. Veterinarska inšpektorica je odredila, da morajo ribiči odstraniti meso iz reke. Ribiči so se o onesnaženju odločili spregovoriti zato, ker jih jezi ravnanje ljudi, ki "v že tako obremenjenem okolju naredijo tako neumnost". Poleg tega se sprašujejo, zakaj morajo ribiške družine, ki delujejo na prostovoljni osnovi in so zadolžene za upravljanje ribjega staleža, pobirati kadavre iz rek, ko pa imamo za to pristojne službe.

Italijane razburjajo vrtoglavi stroški vzdrževanja zasežene mega jadrnice A

08. 07. 2022 06.08

V Italiji so se začeli spraševati, ali se sankcije proti ruskim oligarhom zaradi vojne v Ukrajini sploh izplačajo. Tamkajšnji mediji so namreč razkrili vrtoglave cene vzdrževanja zaplenjenih premičnin. Ena takih je futuristična jadrnica A, super jahta Andreja Melničenka, ki je bila konec lanskega leta mesec dni zasidrana v slovenskem morju, nato pa so jo med rednim vzdrževanjem v tržaškem pristanišču zaplenile italijanske oblasti. V nekaj mesecih je Italija za vzdrževanje plovila porabila že tri milijone evrov.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?

07. 07. 2022 11.16

Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

V ponovljenem odločanju o odškodnini za Kanglerja zaslišali novo pričo

16. 05. 2022 16.01

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani je potekal narok v ponovljenem odločanju sodišča o odškodnini za Franca Kanglerja, danes državnega sekretarja, v preteklosti pa poslanca, državnega svetnika in mariborskega župana. Zaslišali so pričo, ki je v prvem sojenju niso in zaradi česar je višje sodišče primer vrnilo v odločanje okrožnemu sodišču.

UKC Ljubljana lansko leto sklenil z 9,3 milijona evri minusa

16. 05. 2022 12.35

UKC Ljubljana je lansko leto zaključil z 9,3 milijona evrov presežka odhodkov nad prihodki. Direktor bolnišnice Jože Golobič je ob tem ocenil, da je bilo poslovanje glede na vse omejitve izvajanja programa zaradi epidemije in povečanja stroškov uspešno. Letošnje in prihodnje leto pa bosta v znamenju velikih naložb, napovedujejo.

V veljavi PKP 10: novi solidarnostni dodatki, podaljšanje turističnih bonov

30. 12. 2021 06.37

Z današnjim dnem je začel veljati nov interventni zakon za omilitev posledic covida-19. Med ukrepi, tokrat vrednimi 280 milijonov evrov, so novi dodatki, odškodninska odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Začasno se zvišuje zgornja meja uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...

27. 12. 2021 19.42

Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen

27. 12. 2021 16.19

Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Vložili prvi tožbeni zahtevek zoper domnevnega organizatorja neprijavljenih shodov

21. 12. 2021 11.06

Potem ko je notranje ministrstvo sporočilo, da se s Policijo in državnim odvetništvom usklajujejo glede vložitve tožbenih zahtevkov zoper organizatorje neprijavljenih javnih shodov, tem bi naprtili stroške policijskega varovanja protestov, so zdaj na državnem odvetništvu potrdili, da so pretekli teden vložili prvo takšno tožbo. Zoper koga so jo vložili, zaradi varovanja interesov postopka ne morejo razkriti, gre pa za enega odmevnejših domnevnih organizatorjev neprijavljenih shodov v Ljubljani. Na morebiten prejem tožbe se je odzval tudi Jenull, ki pravi, da se bodo petkovi protesti kljub temu nadaljevali do volitev, po potrebi pa še dlje.

Bodo stroške policijskega varovanja protestov morali poravnati organizatorji?

06. 12. 2021 20.03

Minister Hojs je državnemu odvetništvu dal pobudo, naj denar iztoži od neformalnih organizatorjev protestov. Na odvetništvu pobudo še preučujejo. V Pravni mreži za zaščito demokracije pa so prepričani, da pravnih temeljev za izterjavo ni in da želi politika samo zastrašiti protestnike, s čimer pa močno posega v pravico do javnega zbiranja in svobodnega izražanja stališč.

Hojsovo ministrstvo bi stroške varovanja neprijavljenih shodov naprtilo organizatorjem

05. 12. 2021 15.57

Na množičnem protestu zoper covidne ukrepe, ki je v soboto potekal v središču Ljubljane, se je po oceni Policije zbralo okoli 1500 protestnikov. Zaradi ogrožanja varnosti ljudi ter javnega prometa je bil nato shod nekaj pred 15. uro razpuščen. Policisti so zaradi hujših kršitev javnega reda med drugim pridržali sedem oseb, vodijo tudi več postopkov o prekršku. Med ministrstvom, Policijo in državnim odvetništvom medtem potekajo vsebinska usklajevanja glede vložitve tožbenih zahtevkov zoper organizatorje neprijavljenih javnih shodov. Tem bi naprtili stroške policijskega varovanja protestov.

Furs: nadomestilo NZS poslancu Gregorju Židanu šteje kot dohodek

23. 04. 2021 18.51

Mandatno-volilna komisija DZ je poslanca SD Gregorja Židana pozvala k pojasnilu sodelovanja z Nogometno zvezo Slovenije. Ta pravi, da mu je za delo trenerja izplačala 100 evrov dnevnega nadomestila, za 13 dni. Židan trdi, da je delal brezplačno, a iz splošnih pojasnil Fursa izhaja, da se to šteje kot dohodek, od katerega je treba plačati davke.

So pomožni policisti res le poceni delovna sila, s katero krpajo manko v Policiji?

24. 03. 2021 11.21

Trenutno vrste slovenske Policije premorejo 554 pomožnih policistov in kar nekaj od njih je vedno bolj nezadovoljnih. Če so še pred leti bili vpoklicani le nekajkrat na leto, so sedaj zaradi manka rednih policistov razporejeni na naloge varovanje državne meje najmanj trikrat mesečno. Kljub izmenskemu delu in izpostavljenosti jim ne pripadajo dodatki kot njihovim kolegom policistom, čeprav z njimi patruljirajo na terenu, prav tako ostajajo brez nadomestila plače. V sindikatu so prepričani, da gre za sistemsko zlorabo njihovega položaja.

'Delam štiri ure, obravnavajo pa me, kot da delam osem ur'

16. 12. 2020 06.21

Mamica podjetnica, ki je bila prejšnje leto na porodniškem dopustu, letos pa zaradi varstva otrok dela polovični delovni čas, pravi, da ni upravičena do državne pomoči, ker jo obravnavajo, kot da ima dvojni zaslužek. Na Fursu pa pravijo, da vse upravičence – ne glede na to, v kakšni situaciji se znajdejo – obravnavajo na enakopraven način.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno

06. 10. 2020 06.00

Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.