stroški testiranje

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Rowenta, Big Bang, in Ana Praznik v dobrodelnem projektu podprli Center SLO-CANIS

08. 06. 2024 00.15

"Pes je človekov najboljši prijatelj" je fraza, s katero se verjetno strinja marsikatera Slovenka in Slovenec. Še večji pomen pa dobi, ko štirinožni kosmatinec ne predstavlja le neprecenljivega družabnika, ampak tudi partnerja pri premagovanju vsakdanjih izzivov in pomočnika za kakovostno samostojno življenje. Big Bang in Groupe SEB sta zato združila svoje moči in projektu Tačke z razlogom donirala sredstva za šolanje psov vodnikov in pomočnikov.

V GZS predlagajo zamik uveljavitve novosti pri omrežnini

22. 04. 2024 13.01

Vodstvo GZS verjame, da bo prišlo do dveletnega prehodnega obdobja pri uveljavitvi novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, čeprav vodja Agencije za energijo kot pristojnega organa zavrača predlog resornega ministrstva. GZS meni, da bi moral minister, če agencija predloga ne bo upoštevala, poseči z zakonom.

Ministrstvo bi uvedbo novega sistema omrežnine zamaknilo, agencija ne

18. 04. 2024 14.17

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je Agenciji za energijo predlagalo, da se uvedba novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, ki naj bi se po zadnjih napovedih začel uporabljati 1. julija letos, zamakne še za dve leti. Gospodarstvo opozarja na dodatne stroške, dobavitelji na nujnost testiranja novega obračuna. Agencija za energijo odgovarja, da o tem ne razmišlja. Ocenjujejo, da bi morali biti deležniki tudi z vidika informacijske podpore že danes dovolj dobro pripravljeni, saj nova metodologija velja že leto in pol.

Posnetki iz zraka razkrivajo opustošenje po požarih na Havajih

13. 08. 2023 09.39

Požari na otoku Maui na Havajih, ki so uničili tudi zgodovinsko mesto Lahaina, so po zadnjih podatkih terjali najmanj 93 življenj, na stotine ljudi velja za pogrešane. Gre za najhujšo naravno katastrofo, s katero so se Havaji kdaj soočili. Kako obsežna je, pa prikazujejo posnetki iz zraka.

Pot do vozniškega izpita: kako globoko boste morali seči v žep?

17. 06. 2023 11.12

V Sloveniji ima veljavno vozniško dovoljenje več kot milijon 300 tisoč ljudi, vsako leto se jim pridruži še okoli 20 tisoč novih voznikov. Kakšna pa je dandanes sploh pot do vozniškega izpita, katera usposabljanja, tečaje, izpite in preglede je treba opraviti? Kako potekajo ure vožnje, kaj vse se je treba naučiti? Predvsem pa, koliko vse to stane? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Slovenija bo odpovedala pogodbo za nakup oklepnikov boxer

15. 09. 2022 15.31

Po pregledu Revizijskega poročila o smotrnosti nakupa 45 nemških osemkolesnikov boxer je vlada odločila, da bo Slovenija pogodbo za nakup odpovedala. Poročilo naj bi namreč razkrivalo, da posel ni bil izveden najbolj ekonomično, saj bi lahko z izbiro morebitnega cenejšega ponudnika in nadgradnjo obstoječih osemkolesnikov prihranili več sto milijonov evrov. S prekinitvijo pogodbe bo morala sicer Slovenija plačati stroške prekinitve v višini okoli 20 odstotkov vrednosti pogodbe.

Na dopust odletite zdravi, po pristanku pa vas preseneti pozitiven bris

07. 07. 2022 07.00

"Katero zavarovanje izbrati," je vprašanje, ki ga te dni največkrat preberemo na družbenih omrežjih. Ker gre skozi novi val epidemije celotna Evropa in tudi svet, je treba pred odhodom na počitnice obvezno imeti načrt, kaj storiti v primeru, če ob prihodu na destinacijo zaradi pozitivnega brisa obstanete ujeti v karanteni – ali pa zaradi zapletov potrebujete celo zdravniško pomoč in zamudite let.

Tonin podpisal memorandum za nakup oklepnikov tipa boxer

11. 05. 2022 11.00

Vlada se je v sredo dopoldne seznanila z informacijo o nameravanem podpisu Memoranduma o soglasju k programu Boxer, ki ga je nato pozno popoldne v Münchnu res podpisal minister za obrambo Matej Tonin. Hkrati je soglašala s prevzemom finančnih obveznosti za izvedbo programa Boxer v breme proračunov za leta 2022–2026. Slovenija naj bi za 45 osemkolesnikov odštela 343,4 milijona evrov z DDV. Več podrobnosti bo ministrstvo za obrambo predstavilo na četrtkovi dopoldanski novinarski konferenci. Najverjetnejši novi mandatar Robert Golob pa je bil do poteze obrambnega ministra v odhodu kritičen. Kot je dejal, "normalen in dober gospodar ne bi povzročal gospodarske škode državi". Napovedal je tudi uporabo pravnih sredstev.

Aprila na voljo brezplačni testi za odkrivanje demence. Število mest omejeno

19. 03. 2022 11.36

Vas je strah starosti? Se bojite finančnega bremena, osamljenosti ali morda demence? Tveganje za demenco s staranjem eksponentno narašča in se po 60. letu podvoji vsakih pet let. Medtem ko se o demenci še vedno premalo govori, pa strokovnjaki opozarjajo, da je prav zgodnje odkrivanje demence ključno za uspešen boju zoper to bolezen. Aprila bodo v okviru projekta POMNI starejšim od 60 let v več slovenskih krajih omogočil brezplačne presejalne teste za zgodnje odkrivanje demence.

Hitro testiranje: zasebni ambulanti skoraj enajst milijonov, zdravniški družini slabih deset

09. 03. 2022 20.05

Množično hitro testiranje je davkoplačevalce stalo več kot 100 milijonov evrov, kažejo najnovejši podatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Med zaslužkarji pa je daleč največ zasebnikov, ki z milijonskimi zaslužki prednjačijo pred javnimi zavodi. Rekorder, podjetje Gro-med, ki je za hitro testiranje zaračunalo skoraj enajst milijonov, je imelo kar 50-krat več prihodkov kot v povprečnem poslovnem letu pred epidemijo. Množično testiranje se je sicer začelo decembra 2020, na zadnji dan mandata takratnega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja, ki je s podjetjem kriptopiramidašev Majbert Pharm podpisal milijon evrov vredno pogodbo za nakup hitrih testov.

Testi po novem plačljivi – kaj storiti, če imate simptome?

21. 02. 2022 13.22

Glede na novo uredbo testiranje s hitrimi antigenskimi testi ni več brezplačno, a kljub temu vas osebni zdravnik, če se slabo počutite ali imate simptome covida-19, še vedno lahko napoti na PCR-testiranje. Prav tako je HAG-testiranje še vedno brezplačno, če izvajalcu predložite dokaz o pozitivnem rezultatu samotestiranja.

Testiranje v torek državo stalo slaba dva milijona evrov

26. 01. 2022 19.45

V torek smo v zvezi s koronavirusom podrli tri rekorde. Najvišje doslej je bilo število testiranj in pozitivnih, največji pa bil tudi delež pozitivnih. Ob takšnih številkah sta vse bolj obremenjena tudi laboratorija, ki analizirata PCR-teste. A pritisk ni le na laboratorijih – rekordne številke testiranj se močno poznajo tudi v državni blagajni. Včerajšnje testiranje je državo stalo slaba dva milijona evrov.

Stroški cepljenja, testiranja in zdravljenja covidnih bolnikov že presegli 400 milijonov evrov

23. 12. 2021 18.09

Obvladovanje epidemije covida-19 nas je od samega začetka do letošnjega oktobra že krepko stalo. Samo za zdravljenje hospitaliziranih covidnih bolnikov so stroški znašali okoli 219 milijonov evrov. Če temu prištejemo še stroške testiranja, cepljenja in nabave cepiv, skupni stroški narastejo na okoli 418 milijonov evrov.

V Sloveniji od začetka epidemije opravili že več kot 10 milijonov testov

03. 12. 2021 09.33

V Sloveniji so od začetka epidemije covida-19 do danes opravili več kot 10 milijonov testov na okužbo z novim koronavirusom, od tega dobrih 8 milijonov hitrih antigenskih testov in slaba dva milijona PCR-testov. Ministrstvo za zdravje je iz državnega proračuna doslej za opravljene teste izplačalo več kot 115 milijonov evrov.

Ratejeva umaknila pritožbo in sprejela kazen za dopinški prekršek

22. 11. 2021 16.45

Slovenska rekorderka v metu kopja Martina Ratej je umaknila pritožbo, ki jo je vložila na Mednarodno športno razsodišče in sprejela kazen za dopinški prekršek. Atletinjo sta doletela dveletni tekmovalni suspenz in črtanje rezultatov za obdobje dveh let (2012–2014).

Zaračunavanje dodatnih stroškov za izpis potrdila ali izdajanje kod QR je nezakonito

10. 11. 2021 20.35

Z Ministrstva za zdravje sporočajo, da je zaračunavanje kakršnih koli dodatnih stroškov ob opravljanju hitrega testa nezakonito, med njimi naštevajo zaračunavanje administrativnih stroškov, stroškov izdajanja kod QR ali izpisa potrdil. "Tovrstno ravnanje se prijavi zdravstvenemu ali tržnemu inšpektoratu," so pojasnili v zapisu na spletni strani.

Poostren inšpekcijski nadzor: inšpektorji z ustno odločbo zaprli bencinski servis in trgovino v BTC

04. 11. 2021 11.09

Ministra za gospodarstvo in za javno upravo sta se sestala z inšpekcijskimi službami, ki so na terenu nadzirale preverjanje pogoja PCT. Seznanila sta se z rezultati strožjega nadzora, kot sta sporočila v skupni izjavi, pa ju skrbi ugotovitev, da posamezniki dokazil o izpolnjevanju pogoja PCT ne želijo pokazati ali izražajo nezadovoljstvo nad tistimi, ki nadzor izvajajo. Ob tem je Martina Gašperlin s tržnega inšpektorata sporočila, da so inšpektorji zaradi neizpolnjevanja pogoja PCT z ustno odločbo zaprli enega od bencinskih servisov in tudi eno od trgovin v nakupovalnem centru BTC. O zaprtju trgovine smo povprašali tudi trgovski center BTC, ki pravi, da ni bila zaprta nobena trgovina, da pa je pa bila v enem primeru odrejena globa z ustno odredbo ter da so kršitev takoj odpravili.

Opozicija kritična do vladnega upravljanja epidemije

14. 09. 2021 15.37

Stranke SD, LMŠ in SAB opozarjajo na zmedo, ki jo ustvarjajo odloki – te namreč vlada po besedah opozicijskih strank sprejema z danes na jutri, odloki so zato "neživljenjski in polni nejasnosti," kar ustvarja "zmedo, stiske in nezaupanje prebivalcev". Vlado zato pozivajo k ustreznejši komunikaciji in upravljanju epidemije. V SD ob tem poudarjajo, da podpirajo prostovoljno cepljenje, vlado pa hkrati spodbujajo, naj zagotovi širok dostop do testiranja.

Predstavniki delodajalcev: Breme testiranja mora prevzeti vsak posameznik

13. 09. 2021 17.34

V Gospodarski zbornici Slovenije pozdravljajo odločitev vlade, da kljub slabšanju epidemioloških razmer ne zapira gospodarstva in da lahko to ob izpolnjevanju pogoja PCT posluje v čim večjem obsegu. So pa kritični do odločitve, da se strošek testiranja zaposlenih prenese na delodajalce. Enako menijo tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah pa ocenjuje, da je širitev obveznosti pogoja PCT za delavce in uporabnike storitev posledica slabe precepljenosti, račun pa je izstavljen gospodarstvu.

Koronaštevec novih okužb se je ustavil pri številki 559, sreda prinaša PCT-pogoj praktično povsod

12. 09. 2021 09.43

V soboto je bilo ob opravljenih 2720 PCR-testih potrjenih 559 novih okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi trenutno 9652 aktivnih okužb, kar je 283 več kot dan prej. Hospitaliziranih je 292 ljudi, od tega 70 na intenzivni negi. Umrl ni noben covidni bolnik. Včeraj pa je vlada sklenila tudi, da bo od 15. septembra kriterij PCT (preboleli, cepljeni in testirani) obvezen za vse zaposlene in samozaposlene v državi – gre za okoli 900.000 državljanov.

Od srede obvezen kriterij PCT za vse zaposlene in uporabnike storitev

11. 09. 2021 17.10

Vlada je na dopisni seji sklenila, da bo od srede, 15. septembra, kriterij PCT (preboleli, cepljeni in testirani) obvezen za vse zaposlene in samozaposlene v državi – gre za okoli 900.000 državljanov. Testiranje oz. samotestiranje bo moralo biti vsaj enkrat tedensko, stroški pa bodo breme delodajalca. Po novem bo PCT-pogoj obvezen tudi za uporabnike storitev, kot so banke, pošte, trgovine s tehničnim blagom in oblačili, celo javni prevoz in obisk zdravnika. Pogoja PC za zaposlene v državni upravi pa Janševa vlada očitno zaenkrat še ne bo udejanjila.

Združenje bank Slovenije: Stroške testiranja naj krijejo zaposleni

10. 09. 2021 18.04

V Združenju bank Slovenije se pridružujejo stališču petih delodajalskih organizacij, da strošek testiranja zaposlenih na covid-19 ne more bremeniti delodajalcev. Prav tako se pridružujejo pozivom, da naj vlada zagotovi ustrezno ureditev testiranja, so sporočili iz združenja.

'Ne moremo kriti stroškov testiranja zaposlenih, ki se ne želijo cepiti'

09. 09. 2021 11.44

Delodajalske organizacije GZS, TZS, OZS, ZDS in ZDOPS so vladi predlagale, da se določijo pravne podlage, na podlagi katerih bodo zaposleni, ki morajo izpolnjevati pogoj PCT, stroške testiranja krili sami. Kot pravijo, "ne morejo kriti stroškov testiranja zaposlenim, ki se ne želijo odločiti za brezplačno alternativo – cepljenje". Po njihovih besedah je prav tako nesprejemljivo, da bo zaradi izvajanja testiranja necepljenih v službenem času njihova odsotnost, ki vpliva na organizacijo delovnih procesov in izpad efektivnih delovnih ur, stroškovno bremenila delodajalce, posredno pa bodo zaradi tega bolj obremenjeni cepljeni zaposleni.

Učenci in dijaki že s ponedeljkom v lekarne po komplete za samotestiranje

27. 08. 2021 09.20

V četrtek so ob 2953 PCR-testih potrdili 542 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je bil 18,4-odstoten. Narašča tudi število hospitaliziranih, pred vrati pa je začetek novega šolskega leta, zato bo pomembno tudi samotestiranje šolarjev. Iz Lekarniške zbornice Slovenije so sporočili, da bodo brezplačni testi na voljo že v ponedeljek.

Samotestiranje za vse, ne le za šolnike. Bo potrebno le enkrat na teden?

19. 08. 2021 10.30

Po 23. avgustu bo testiranje na covid-19 postalo samoplačniško, ministrstvo za šolstvo je zato vladni skupini predlagalo samotestiranje učiteljev. Premier Janez Janša je napovedal, da bo v primeru uvedbe samotestiranja to veljalo za vse in ne samo za šolnike. Medtem ko je Janša sporočil obetavno novico za zaposlene v javnem sektorju, se je prebudil tudi zasebni. Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije ne pristajajo na neenako obravnavo, možnost samotestiranja želijo tudi za zaposlene v zasebnem sektorju.

OZS: V Nemčiji teste krije država, v Avstriji za delavce tudi alternativa – maska

16. 08. 2021 15.31

"Tudi v Avstriji in Nemčiji stroške testiranj krije država, obenem pa imajo v Avstriji zaposleni, ki ne izpolnjujejo pogoja PCT, možnost nositi zaščitno masko," poudarja Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki je ponovila poziv vladi, naj stroške koronavirusnih testiranj zaposlenih plača država in ne delodajalec.

Tonin: V NSi za določitev PCT pogoja za vse zaposlene

14. 08. 2021 14.26

Matej Tonin je dejal, da bi moral biti pogoj PCT čim bolj razširjen, saj se bodo sicer ustvarjale "različne izjeme, pa tudi zmeda in nezadovoljstvo". Tako bi pogoj PCT na NSi vpeljali za vse zaposlene. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije medtem upajo, da bodo zaposleni v domovih za starejše dodani med izjeme, pri katerih stroške hitrih testov krije država. Da bi se s temi stroški dodatno obremenilo domove, ki jih plačujejo stanovalci in njihovi svojci, se jim zdi nesprejemljivo.

Stroški hitrega testiranja za zaposlene v breme delodajalca

12. 08. 2021 14.15

Država od 23. avgusta ne bo več krila presejalnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom. Tistim, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu stroške testa kril delodajalec. Cena hitrega antigenskega testa bo predvidoma znašala 12 evrov.

Štrukelj: Testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju bo morala plačati država

21. 07. 2021 12.28

Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bodo hitri testi 23. avgusta postali plačljivi – razen za izjeme. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj ob tem opozarja, da testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju trenutno ni obvezno. "Če pa bodo oblasti znova uveljavile obvezno testiranje zaposlenih, ga bodo morale tudi plačati," je dejal.