straus

Chris Rock bo režiral biografski film o Martinu Luthru Kingu ml.

06. 10. 2023 09.53

Chris Rock se pripravlja na raziskovanje življenja Martina Luthra Kinga mlajšega. Nastal bo po knjižni predlogi Jonathana Eiga 'King: A Life'.

Umrl igralec, ki je v Titaniku upodobil prednika vdove direktorja OceanGata

27. 06. 2023 17.15

V 95. letu starosti je umrl igralec Lew Palter, znan po vlogi Isidorja Strausa, ki je skupaj s soprogo življenje izgubil na krovu Titanika. Igralec je v filmski uspešnici uprizoril prapradedka Wendy Rush, soproge direktorja podjetja OceanGate, ki je minuli teden umrl v imploziji podmornice Titan. Lew Palter je umrl za posledicami pljučnega raka.

Žena direktorja OceanGate potomka para, ki je umrl med potopom Titanika

22. 06. 2023 10.44

Žena Stocktona Rusha, ustanovitelja in direktorja podjetja OceanGate, je potomka premožnega starejšega para, ki je bil leta 1912 na krovu znamenite ladje Titanik, poročajo ameriški mediji. Wendy Rush je prapravnukinja zakoncev Straus, ki sta bila med drugim upodobljena v filmski uspešnici Jamesa Camerona o nesreči Titanika. Ladja je potonila med svojo krstno plovbo, potem ko je trčila v ledeno goro.

Stroški dolgotrajne oskrbe v letu 2025 okoli 744 milijonov evrov

18. 06. 2021 17.30

Sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi je nujen za celovito in sistematično ureditev področja, je poudaril minister za zdravje Janez Poklukar. Prebivalstvo se namreč hitro stara in do leta 2025 bo upravičencev do dolgotrajne oskrbe skoraj 70.000. Stroški storitev so za to leto ocenjeni na 744 milijonov evrov, 222 milijonov bi prispeval nov prispevek.

Kontracepcijske tablete na nastanek krvnih strdkov vplivajo precej bolj kot cepiva

08. 04. 2021 15.45

Kakšno je tveganje za nastanek krvnih strdkov pri cepljenju z AstraZeneco in kakšno v primerjavi z nastankom teh pri letenju, operaciji in jemanju drugih zdravil? Kontracepcijske tablete, denimo, na nastanek strdkov vplivajo neprimerno bolj kot cepiva. Pri nekaterih zdravilih so ti celo tisočkrat pogostejši, primerjavo ilustrirajo strokovnjaki. Hkrati pa poudarjajo, da koronavirusna bolezen že sama po sebi povzroča nastanek strdkov oziroma so pri obolenju s covidom-19 možnosti za motnje strjevanja krvi povečane.

Nemško okrožje prekinilo cepljenje z AstraZeneco za ženske, mlajše od 55 let, Kanada z novimi navodili

29. 03. 2021 18.31

Nemško okrožje Euskirchen je po posvetu s pristojnimi v centru za cepljenje v Marmagnu prekinilo cepljenje žensk, mlajših od 55 let, s cepivom proizvajalca AstraZeneca. V le nekaj dneh so namreč prejeli prijavo dveh primerov krvnih strdkov po cepljenju. 47-letna pacientka je umrla, 28-letna pa je v bolnišnici, njeno zdravstveno stanje je stabilno. Poudarjajo, da gre za preventivni ukrep. Nova priporočila v zvezi s tem cepivom je izdala tudi Kanada. Evropski regulator in WHO sta že pred tem poudarila, da cepljenje s tem cepivom priporočata. WHO dodaja, da je venska tromboza tretja najpogostejša bolezen srca in ožilja na svetu.

Ema: Cepivo AstraZenece je varno in učinkovito

18. 03. 2021 07.45

Evropska agencija za zdravila (Ema) je sporočila, v skladu s pričakovanji, končno odločitev o varnosti cepiva proti covidu-19 družbe AstraZeneca. Njena preiskava kaže, da je cepivo varno in učinkovito. Bodo pa v agenciji dopolnili informacijo o proizvodu, prav tako bodo o potencialni nevarnosti krvnih strdkov bolje obvestili izvajalce cepljenja in populacijo, da bo mogoče bolje obvladovati potencialne težave in ob pojavu simptomov tudi pravočasno ukrepati.

Pater Štraus v murskosoboški bolnišnici obiskuje covidne bolnike in jim lajša stiske

17. 12. 2020 20.05

V bolnišnicah, kjer se zdravijo covidni bolniki, obiski niso dovoljeni. Stisk je zato še več. V Murski Soboti, kjer jih je v bolnišnici 150, bolnike obiskuje pater Jurij Štraus. Vsaj dvakrat na teden prihaja na covidni oddelek in jim tako z duhovnimi pogovori in verskimi obredi prinese tolažbo.

Krek: Nekateri okuženi ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili

02. 09. 2020 10.28

V torek so pristojni v Sloveniji opravili 1608 testiranj in okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 55 osebah. V bolnišnici se zdravi 26 bolnikov, od tega štirje na intenzivnem oddelku. Umrl je en pacient s covid-19. "Ni več vprašanje, kaj bo država storila za nas, ampak kaj bomo mi storili za državo," pa pravi šef NIJZ Milan Krek ob 55 novih primerih okužbe. Ta številka je tretja najvišja od izbruha pandemije, torej od marca. Krek še dodaja, da je veliko tudi primerov z neznanim virom okužbe, saj posamezniki ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili. V Koroškem domu starostnikov v Črnečah pa so potrdili še dve okužbi pri stanovalkah. Nobena od njiju ne kaže znakov okužbe.

Prispevna stopnja za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo 1,47 odstotka

21. 08. 2020 09.47

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki začenja javno razpravo, predvideva 100-odstotno kritje pravic dolgotrajne oskrbe iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. Prispevna stopnja bi bila 1,47 odstotka, pri čemer bi se nekoliko znižal prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje. Posameznik z minimalno plačo bi tako v sveženj za dolgotrajno oskrbo prispeval mesečno 11 evrov, enak delež tudi njegov delodajalec, posameznik s povprečno plačo pa 21 evrov. Za upokojence bi se zagotavljal prispevek iz sredstev Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini sedem evrov.

'Odstranjevanje iz okolja, v katerem živiš, ni najboljša rešitev'

06. 08. 2020 06.27

Predstavniki ministrstev za delo in zdravje so na neformalnem srečanju z vodstvi domov za starejše razpravljali o organizaciji dela v primeru vnosa virusa. Ministrstvi sestanek ocenjujeta kot konstruktiven, medtem pa so v skupnosti socialnih zavodov, ki je izstopila iz delovne skupine za covid-19, a se je sestanka udeležila, nekoliko bolj zadržani.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Mesec dni epidemije: na vidiku omilitve ukrepov, krajša karantena ob vstopu v državo

12. 04. 2020 07.48

V enem mesecu po razglasitvi epidemije covid-19 je pri nas število potrjenih primerov okužbe naraslo za več kot tisoč. V zadnjih dneh je trend naraščanja števila obolelih ugoden, zato se obetajo prve omilitve vladnih ukrepov. A pristojni poudarjajo, da razmere še niso stabilne in da socialni stiki še dolgo ne bodo takšni, kot smo jih vajeni. Medtem so karanteno za osebe, ki vstopajo v Slovenijo, s 14 skrajšali na sedem dni.

Številne medicinske sestre ne morejo več opravljati svojega dela

02. 09. 2019 20.33

Srednje medicinske sestre, ki so doslej lahko pobirale šive, delile zdravila in dajale injekcije, tega ne morejo delati več. Zakonsko bi to morale delati le diplomirane medicinske sestre, ki pa jih v državi ni dovolj. Zato so morali srednje sestre, ki so 12 let vsaj polovico delovnega časa opravljale delo diplomiranih sester, zaradi izkušenj in znanja zaposliti in plačati kot diplomirane.

O teoriji zarote

24. 08. 2019 15.29

Obstoječe znanje o političnem vedenju volivcev priča o naivnosti prepričanja, da ljudje politične voditelje kot take prepoznavajo zaradi njegovih ali njenih spretnosti, kot so inteligenca, znanje, moč ali druge značajske lastnosti. Figura in značaj političnega voditelja temeljita predvsem na odnosu med voditeljem in njegovimi sledilci v specifičnih okoliščinah.

Delo je težko, plačilo slabo, prostih dni za vzorec

01. 03. 2019 07.43

Nimamo dovolj negovalk, ni kuharjev, ni kandidatov, s katerimi bi popolnili ostalo osebje, zato vse težje zagotavljamo kvalitetno oskrbo varovancev v javnih domovih za starejše, opozarja vse več direktorjev. Najhuje je z bolničarji negovalci in medicinskimi sestrami. Delo je težko, plačilo slabo, prostih dni je za vzorec, ljudje, ki ostajajo v sistemu, pa so preobremenjeni in nezadovoljni.

V zdravstveni negi ministrstvu za zdravje očitajo mačehovski odnos

21. 02. 2019 16.24

Predstavniki zdravstvene in babiške nege so na okrogli mizi znova poudarili, da je stanje na njihovem področju vse slabše. Ministrstvu za zdravje na čelu z ministrom Samom Fakinom so očitali mačehovski odnos do njihovih opozoril, da zamuja s potrditvijo poklicnih aktivnosti in kompetenc, ki so temelj za določitev standardov in normativov.

Štraus po dobrih šestih letih spet v Celju

13. 12. 2017 11.27

Vodstvo celjskega nogometnega prvoligaša v teh dneh pospešeno razmišlja o oblikovanju moštva za drugi del tekmovalne sezone v PLTS. Jasno je, da bo doživelo nekaj sprememb. Prva se je že zgodila. Po šestih letih in pol se v Celje vrača Rok Štraus.

60 let staro pismo potnice s Titanika razkriva dogodke usodne noči: 'Še vedno imam nočne more'

26. 03. 2014 18.11

"Bili smo priče nepozabnim trenutkom, v katerih sta se groza in obup pomešala z največjim junaštvom," opisuje francoska služkinja, ki naj bi preživela trčenje Titanika v ledeno goro. Pismo, če gre verjeti, da je avtentično, je napisala leta 1955, v njem pa pravi, da ima 43 let po tragediji še vedno nočne more.

Na internetni dražbi Warholovih del iztržili 2,3 milijona dolarjev

08. 03. 2013 07.38

Avkcijska hiša Christie's je na internetni dražbi, na kateri so ponudili 125 del ameriške ikone pop arta Andyja Warhola, iztržila 2,3 milijona dolarjev (1,7 milijona evrov). Največ so iztržili za Warholovo litografijo z upodobitvijo ustnic Marilyn Monroe, ki so jo prodali za 90.000 dolarjev (69.000 evrov).

Strauss-Kahn izpadel iz boja za predsedniško nominacijo

18. 07. 2011 10.08

Dominique Strauss-Kahn ne bo mogel kandidirati na predsedniških volitvah v Franciji, saj je rok za oddajo kandidatu že potekel. Strauss-Kahnu so javnomnenjske raziskave sicer napovedovale zmago na volitvah.

Spolni odnosi da, prisila ne?

24. 05. 2011 08.51

DNK obtoženega Dominiqua Strauss-Kahna naj bi se ujemala z DNK na sobaričini obleki. Njegova obramba pa naj bi zdaj nameravala prepričati poroto, da je sicer šlo za spolni odnos, vendar brez prisile.

Strauss-Kahn: Okrevanje v EU počasno, v ZDA hitro

29. 03. 2010 13.45

ZDA naj bi zaradi večje prožnosti gospodarstva okrevale hitreje kot Evropa, meni direktor IMF Straus-Kahn. Je pa Evropa zaradi manjše prožnost bolje kljubovala finančni krizi.

FOTO: Tri minute za vse naloge

13. 12. 2009 18.40

Kinološko društvo Obala je na Bivju pripravilo 1. odprto tekmo rally obedience v Sloveniji z mednarodno udeležbo. Tekmovalci morajo v treh minutah opraviti vse naloge, sicer so diskvalificirani.

Straus-Khan: Potrebujemo dobro regulacijo finančnega sektorja

23. 11. 2009 11.56

Po mnenju direktorja mednarodnega denarnega sklada je najhujši krizni val že minil, vseeno pa je opozoril, da gospodarstvo ostaja ranljivo ter da bodo izhodne strategije odigrale pomembno vlogo.

Posledice udarcev po zadnji plati

03. 03. 2008 11.29

Ameriška raziskava je pokazala, da udarci po otrokovi zadnji plati vplivajo na njegovo kasnejše spolno življenje.

Izgubljeni Štraus v Celju

16. 01. 2008 17.13

Nogometaši celjskega MIK CM Celja se bodo v ponedeljek odpravili na priprave. V petek naj bi vodstvo kluba podpisalo pogodbo z Rokijem Štrausom.

Na Bledu smetana slovenskih znanstvenikov iz diaspore

28. 09. 2000 00.00

V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) se je danes pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja". Boris Pleskovič s Svetovne banke in Jože Krašovec s Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) in ljubljanske teološke fakultete bosta v uvodnih predavanjih govorila o revoluciji znanja, tranziciji in civilni družbi oziroma o načelnih in izkustvenih razlogih za etiko v znanosti. Na prvem tovrstnem srečanju "smetane" slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev bodo razpravljali o več vprašanjih, zbranih v štirih tematskih sklopih. Danes bo na vrsti pregled slovenskega znanstvenega potenciala v svetu in vključevanje znanstvenikov in visokošolskih učiteljev iz diaspore v raziskovalno in akademsko pedagoško delo v domovini. Ta dan se bo zaključil z okroglo mizo na temo primerjave študija na univerzah v Sloveniji in tujini. Drugi dan konference bodo razpravljali o prioritetnih smereh razvoja slovenske znanosti in raziskav v luči globalizacije kot tretjim tematskim sklopom. Na njem bo med drugimi sodeloval Joseph Straus z Inštituta Max Planck za tuje in mednarodno patentno, avtorsko in kompeticijsko pravo iz Münchna. Sledil bo sklop z naslovom Organizacija znanstveno-raziskovalnega dela za tretje tisočletje: povezave univerz in raziskovalnih institutov z industrijo, v okviru katerega bo govor o tehnološkem razvoju in posledicah za slovensko tehnološko politiko v prihodnosti, pomenu raziskovalnih inštitutov za razvoj slovenske industrije, vlogi specializiranja v mednarodnem sodelovanju in podobno. Konferenca se bo končala z okroglo mizo, ki bo namenjena vključitvi rojakov v slovenski akademski prostor.

Posvet slovenskih znanstvenikov iz diaspore

28. 09. 2000 00.00

V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa se je pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja".

Francoski priročnik Evro in jaz

24. 11. 1997 11.15

Francoski minister za gospodarstvo in finance Dominique Straus-Kahn je v Parizu danes predstavil priročnik o enotni evropski valuti Evro in jaz. S priročnikom, tiskanim v 22 milijonih izvodov, Strauss-Kahn in minister za evropska vprašanja Pierre Moscovici začenjata obsežno kampanjo, med katero naj bi državljane seznanili s tem, kaj pomeni in kako bo potekalo vključevanje Francije v Evropsko denarno unijo ter uvedbe evra. Tega namreč nihče prav ne ve, je v pogovoru za radio RTL pojasnil Strauss-Kahn.