stranke dolgotrajna oskrba

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov

21. 07. 2023 10.15

Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe

12. 07. 2023 13.02

V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'

26. 03. 2023 07.00

Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Golob: Večjih napak v prvem letu delovanja stranke ni bilo

26. 01. 2023 12.55

Stranka Gibanje Svoboda praznuje eno leto delovanja. V tem času je iz novinke na političnem parketu postala največja parlamentarna in vladna stranka. A še bolj kot dosedanji dosežki je pomemben pogled na projekte in reforme, ki jih še morajo izpeljati, da bo Slovenija vrnjena na pot razvoja, so ob obletnici izpostavili v stranki.

'Stanovanja morajo postati ključna dobrina'

06. 12. 2022 09.48

Novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost bo usklajevalo in vodilo politike na področjih dolgotrajne oskrbe in stanovanjske politike, v njegovi pristojnosti pa bodo tudi razvijanje in promocija modelov lastništva zaposlenih in participativnega upravljanja v podjetjih, udeležba delavcev pri dobičku ter ostale politike ekonomske demokracije. Kljub zamiku pri ustanavljanju ministrstva so nekatere rešitve, ki bodo sodile pod njegovo okrilje, že pripravljene, je dejal kandidat za ministra za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Ob izenačenju počakali Goloba, nato oblekli Pastirčka

28. 11. 2022 07.38

"Koliko je, koliko? 59 odstotkov ZA, bravo, bravo!" je aplavz nekaj minut pred osmo uro zvečer začel odmevati v skupnem štabu koalicijskih strank. Zadnja novembrska nedelja je bila namreč (spet) volilna, objavljeni prvi delni izidi pa so pokazali, da so volivci podprli vse tri zakone, ki so bili del trojnega referenduma. Še bolj prešerno je bilo v štabu Inštituta 8. marec, kjer so se v zadnjih tednih močno angažirali v pozivanju na volišča. Manj veselo pa je bilo v štabu SDS, kjer so bili nosilci pobud za referendume, ki pa nazadnje niso uspeli.

Golob in Janša o marsovcih, resorju za 'poštenost' in tem, kdo ne bo odstopil

25. 11. 2022 10.40

Prvič po aprilskih volitvah in tik pred trojnim referendumom o vladi, RTVS in dolgotrajni oskrbi, ki jih je vložil opozicijski SDS, sta se v našem studiu soočila aktualni predsednik vlade Robert Golob in nekdanji premier Janez Janša. Trikrat ZA ali trikrat PROTI? Kakšni so argumenti dveh daleč najbolj ključnih v tej kampanji? To je tudi test zaupanja za njiju kot politični osebnosti, pa tudi za vlado in SDS sicer. Nemalokrat se pri nas bolj kot o vsebini odloča proti nekomu. Ali bo tudi tokrat tako? Kdo komu nagaja, kdo koga pošilja v pokoj, kdo koga na volišča? In kakšni bosta njuni potezi, če jima volivci in volivke ne dajo zaupnice?

SDS: Vlada denar namesto starejšim daje migrantom. Dejstva kažejo drugače

24. 11. 2022 06.00

Na družbenih omrežjih stranka SDS in nekateri njeni vidnejši člani trdijo, da vlada jemlje sredstva dolgotrajni oskrbi starejših oseb in jih namenja za oskrbo in integracijo migrantov. Kaj kažejo dejstva?

Bomo evropski rekorderji po številu ministrstev?

23. 11. 2022 09.55

Vlada Roberta Goloba želi z novelo zakona o vladi reorganizirati vlado in število ministrstev iz zdajšnjih 17 (tri brez resorja) zvišati na 20. Na pobudo največje opozicijske stranke SDS je državni zbor razpisal zakonodajni referendum, o širitvi vlade bodo presojali državljani. Bi Slovenija po številu ministrstev postala rekorder v Evropi? Bi vlada imela največ ministrov doslej?

Golob: Dogovora o rekonstrukciji vlade v koaliciji ni

22. 09. 2022 20.28

Predsednik vlade Robert Golob je v izjavi za medije dejal, da dogovora o rekonstrukciji vlade ni. S tem se je odzval na izjavo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luke Mesca, da ministrstva za solidarno prihodnost ne bo. Tega naj bi Mesec prevzel po zakonu o vladi, ki ga zaenkrat ovira referendumski postopek.

Vlada ukinila urad za demografijo

14. 07. 2022 17.48

Le nekaj mesecev po večkrat preloženem slovesnem odprtju Urada za demografijo se je nova vlada na 8. redni seji odločila, da ga bo ukinila. Ustanovljen je bil že oktobra 2020, in sicer z namenom spodbujanja, koordiniranja in usmerjanja aktivnosti demografskega preporoda Slovenije, piše na njihovi spletni strani. Do ustanovitve so bili mnogi kritični, saj so bili zaposleni v uradu močno povezani s takratno vladajočo stranko. Na seji je vlada tudi za eno leto preložila začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi.

Svet Levice potrdil ministrske kandidate stranke

20. 05. 2022 19.45

Svet stranke Levica je soglasno potrdil ministrske kandidate stranke. Ministrstvo za solidarno prihodnost bo po pričakovanjih vodil koordinator stranke Luka Mesec, resor za delo Simon Maljevac, resor za kulturo pa Asta Vrečko. Do sprejema novega zakona o vladi bo sicer Mesec prevzel vodenje ministrstva za delo, Maljevac pa bo državni sekretar.

Znana večina kandidatov za ministre, za pet resorjev še usklajevanja

11. 05. 2022 07.38

Nova vlada bo imela 19 ministrstev z resorjem in enega brez resorja, to bo ministrstvo za zamejce in Slovence po svetu, pravi predsednik Gibanja Svoboda in najverjetnejši novi mandatar Robert Golob. Koordinator Levice Luka Mesec je kandidat za ministra za solidarno prihodnost, Bojan Kumer za ministrstvo za podnebje in energija ter Igor Papič kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Kandidatka za ministrico za zunanje zadeve je predsednica SD Tanja Fajon, za notranje zadeve Tatjana Bobnar, za obrambo pa predsednik LMŠ Marjan Šarec. Finančno ministrstvo bo predvidoma prevzel Klemen Boštjančič.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?

08. 04. 2022 07.28

Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

NSi

28. 03. 2022 14.31

Nova Slovenija je bila ustanovljena 4. avgusta 2000, nekaj mesecev po tem, ko so se po dolgih letih prizadevanj združili Slovenska ljudska stranka in Slovenski krščanski demokrati. Enega večjih pretresov je stranka doživela leta 2008, ko je na državnozborskih volitvah izpadla iz parlamenta, se ji je pa nato decembra 2011 uspelo vrniti v parlament. Aktualni predsednik stranke je Matej Tonin. Na volitve se podajajo s sloganom Odločno naprej.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Levica: Novega prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje ne bo

09. 12. 2021 15.40

Vse stranke državnega zbora so napovedale, da bodo podprle amandma Levice, s katerim se črta 142. člen predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi. Kot so sporočili iz Levice, je vlada s členom namreč nameravala na skrivaj in pritlehno vnesti nov prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.

Izvršni odbor in svet LMŠ soglasno potrdila sporazumom o povolilnem sodelovanju

25. 09. 2021 12.23

Izvršni odbor in svet stranke LMŠ sta se seznanila s sporazumom o povolilnem sodelovanju, po tem ko so v torek besedilo sporazuma parafirali predsedniki strank LMŠ, SD, Levica in SAB. Oba organa stranke sta sporazum soglasno potrdila, so sporočili iz LMŠ. Na klavzuri pa je stranka SD odločila o nadaljevanju svoje politične strategije in sklenila, da z opozicijskimi strankami sklene politični sporazum o sodelovanju. Dogovorili so se tudi, da čez dva tedna predstavijo osnutek svojega programa. Sporazum o povolilnem sodelovanju je potrdil tudi svet stranke Levica.

DeSUS septembra tudi o odnosu med stranko in poslanci ter volitvah 2022

22. 07. 2021 15.28

Izvršni odbor DeSUS se je danes sestal prvič po tem, ko je Ljubo Jasnič junija prevzel vodenje stranke. Obravnavali so nekaj aktualnih tem in se dogovorili za klavzuro v začetku septembra. Na njej se bodo posvetili trem temam, in sicer aktivnostim stranke, odnosu med stranko in njenimi poslanci ter volitvam prihodnje leto.

Koalicija mirneje na oddih, opozicija napoveduje vročo politično jesen

22. 07. 2021 12.46

Poslanci odhajajo na počitnice, da si odpočijejo pred naporno politično jesenjo. Koalicija si bo po besedah vodje poslanske skupine SDS Danijela Krivca vzela oddih, pregledala prioritete do rednih volitev ter tako nadaljevala delo. "Ne bomo pa silili z zakoni, ki bi delali težave znotraj koalicije in v razmerju do opozicije. To nima smisla," je politično jesen napovedal Krivec. V opozicijski LMŠ ocenjujejo, da bodo tudi na jesen pomembna glasovanja v DZ nepredvidljiva, saj so že tista pred parlamentarnimi počitnicami pokazala, da ne koalicija ne opozicija nima stabilne večine.

Gospodarski krog poziva k ambicioznejši debirokratizaciji

01. 04. 2021 08.26

Gospodarske organizacije, združene v pobudi Gospodarskega kroga, so danes državo pozvale k ambicioznejši debirokratizaciji in uvedbi socialne kapice pri plači nekaj nad 4500 evrov bruto. Brez kakovostnih kadrov ne bo višje dodane vrednosti, brez višje dodane vrednosti pa so ukrepi, kot je višanje minimalne plače, nevzdržni, so opozorili.

DeSUS bo do kongresa vodila Brigita Čokl, Balažek odstopil

31. 03. 2021 20.42

Anton Balažek je odstopil kot začasni vodja DeSUS. Svet stranke je na seji za vodenje DeSUS do volilnega kongresa izvolil podpredsednico stranke Brigito Čokl, so potrdili v DeSUS. Balažek je vodenje stranke prevzel po tistem, ko je Karl Erjavec 10. marca odstopil z mesta predsednika stranke.

Gantar izstopil iz DeSUS, članstvo prenehalo tudi Podgoršku

25. 03. 2021 16.28

Iz stranke DeSUS je izstopil nekdanji podpredsednik stranke in nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar. Odločitev je sporočil na današnjem izvršnem odboru stranke. Kot je pojasnil, je čakal na predlog, kako naj bi potekala konsolidacija stranke, glede na slišano pa se je odločil, da je enostavno dovolj.

Slovenija bi lahko z izgubljenim davkom pokrila letne plače 7.591 medicinskim sestram

21. 11. 2020 10.30

"V primeru Slovenije se ocenjuje, da so multinacionalne družbe iz države preusmerile 973 milijonov ameriških dolarjev (820 milijonov evrov) v davčne oaze, da bi se izognile plačilu davkov. To pomeni neposredno izgubo prihodkov v višini 97 milijonov USD (82 milijonov evrov) samo iz naslova pridobljenih podatkov OECD. Skupne izgube prihodkov od davka od dohodkov pravnih oseb, vključno s posrednimi izgubami zaradi tekme proti dnu, ko gre za davčne stopnje držav, pa se verjetno gibajo med 277 milijoni in 1,5 milijarde USD (234 milijoni in 1,3 milijarde EUR)."

'Če je čas za napade na medije ter menjave na NPU in Fursu, je čas tudi za novo vlado'

08. 10. 2020 06.00

Predsedniki opozicijskih strank so predstavili predlog oblikovanja alternativne vlade, ki bi jo kot tehnični mandatar vodil ekonomist Jože P. Damijan. Ob tem so pozvali DeSUS, SMC in tudi NSi, da "odstopijo z vlaka norosti", kot je dejala Alenka Bratušek. Damijan jih je prepričal z iniciativo za ustanovitev koalicije ustavnega loka, s katero bi, kot pravi, zaustavili razgradnjo države pod vodstvom predsednika vlade Janeza Janše.

Fajonova: Ne smemo se odmikati od jedrnega dela Evrope

28. 05. 2020 20.32

"Želim si povezovanja, iskrenosti v politiki dialoga, namesto napadanja. Na levosredinskem polu moramo najti veliko več sodelovanja, zdaj ni čas, da se napadamo, si nagajamo, za to bo čas kasneje, ampak da poskušamo narediti vse, da bomo rekli 'ne' tej vladi Janeza Janše, ker škoduje Sloveniji." To o tem, kakšno alternativo Janezu Janši bo ponudila "njena SD", pravi nova predsednica stranke Tanja Fajon.

Izvršni odbor SMC še ni sprejel odločitve, SAB v Janševo vlado ne gre

17. 02. 2020 15.55

Člani izvršnega odbora SMC so razpravljali o aktualni politični situaciji in tem, "ali je možno vzpostaviti stabilno in na programu temelječo vlado", je po seji medijem povedal predsednik stranke Zdravko Počivalšek. O morebitnih kadrovskih razrezih v novi vladi, o kateri se pogovarjajo s SDS, NSi in DeSUS, pa še ni bilo govora.

Katere spremembe Slovencem in Slovenkam prinaša leto 2019?

02. 01. 2019 10.16

Novo leto prinaša tudi nekaj sprememb. Med najpomembnejšimi so dvig minimalne plače, porodniško nadomestilo je po šestih letih spet 100-odstotno, dodatek za veliko družino ni več odvisen od materialnega položaja družine in je brez cenzusa. Na blagajnah trgovin so odslej prepovedane brezplačne plastične nosilne vrečke, dražja pa je tudi cestnina skozi predor Karavanke.

Katere spremembe začnejo veljati z novim letom?

30. 12. 2016 06.30

S prvim dnem novega leta začnejo veljati nekateri novi oziroma spremenjeni zakoni. Poslanci so denimo odločili, da bomo 2. januarja znova dela prosti, veljati začne t.i. mini davčna reforma, ukinjajo se registrski računi s "certifikatskimi" delnicami, potrošniki bodo lahko sami izbirali dimnikarje.