stem

So res za težave naših smučišč krive le mile zime?

14. 11. 2024 06.15

Če naši žičničarji za slabe sezone običajno krivijo mile zime, pa vreme vendarle ni vedno krivec za to, kako uspešna so naša smučišča. Letos bo zaprtih šest smučišč. Poleg Kanina, za katerega še vedno ni jasno, kdo, če sploh, ga bo reševal, tudi Stari vrh. Tam so med drugim težave z lastniki zemljišč, ki zahtevajo višje odškodnine. Brez dogovora sta še vedno tudi lastnik Žičnic Vogel in kriptomilijonar Damian Merlak. Ski hotel na Voglu zato še naprej propada.

Inženirski poklici: Ključ do uspeha v sodobnem gospodarstvu

09. 09. 2024 00.15

Inženirski poklici so zelo iskani. Ponujajo visoke plače, stabilno zaposlitev in možnost pozitivnega vpliva na svet. Pomanjkanje inženirjev je velika priložnost. Študiraj inženirstvo in oblikuj prihodnost!

Komunikacija med občino in državo šepa. Bo šla še ena sezona po zlu?

21. 08. 2024 19.00

V Bovcu še vedno ostajajo v negotovosti glede prihodnosti Kanina. Kljub temu da imajo skupino podjetnikov, ki je pripravljena vlagati v obnovo visokogorskega smučišča in v njegov vnovični zagon, ni prave komunikacije med občino, ki je lastnica infrastrukture, in ministrstvoma za infrastrukturo in gospodarstvo, od katerih pričakujejo finančno pomoč. Že od sredine julija namreč na občini čakajo na odgovor države, ki bi omogočil, da bi se začeli premikati proti rešitvi.

Predlog konzorcija za oživitev Kanina: iz doline do zgornje postaje v 13 minutah

13. 07. 2024 15.14

Bovški občinski svetniki predlog javno-zasebnega partnerstva za oživitev kaninskega smučišča, ki ga je predložil konzorcij Promotor, ocenjujejo kot resen. Na potezi je zdaj država, so sporočili po petkovi izredni seji občinskega sveta. Te se sicer ni udeležil nihče od vabljenih predstavnikov gospodarskega ter infrastrukturnega ministrstva.

'Slovenija, majhna na Zemlji, a velika v vesolju'

13. 04. 2023 13.39

"Slovenija je majhna na Zemlji, a želi postati velika v vesolju." To je želja ob predstavitvi osnutka prve Slovenske vesoljske strategije 2030. V njem je določenih pet strateških stebrov za podporo razvoju sektorjev, med katerimi so trije namenjeni razvoju programskih prednostnih področij, dva pa vzpostavljanju dobrih pogojev za nadaljnji razvoj vesoljskega sektorja. Javna razprava o strategiji se bo zaključila 10. maja letos. Vodja Slovenske vesoljske pisarne in vodja slovenske delegacije pri Evropski vesoljski agenciji Tanja Permozer pa je na predstavitvi poudarila, da med vesoljske tehnologije sodi še marsikaj drugega kot le rakete in potovanje v vesolje.

Na Češkem zaradi podpore ruski agresiji obsodili devet oseb

16. 03. 2023 17.13

Iz urada češkega generalnega državnega tožilca so sporočili, da so češka sodišča doslej obsodila devet oseb zaradi podpore ruski agresiji na Ukrajino. Osem jih je prejelo globe ali pogojne kazni, ena oseba pa je bila obsojena na devet mesecev zapora. Javno izražanje ruskemu napadu na Ukrajino je namreč na Češkem lahko kaznivo.

Vesolje in znanost približala dekletom, njeno delo nagradili z unikatno barbiko

07. 03. 2023 07.12

Nekdanja predsednica britanskega znanstvenega združenja Maggie Aderin-Pocock se bo v zgodovino zapisala z marsikaterim dosežkom. Med drugim tudi s svojim delom na vesoljskem teleskopu James Webb. A še pomembneje je to, da je s svojim delovanjem znanost in vesolje približala več tisoč dekletom. Zdaj je 54-letna znanstvenica za svoje dosežke dobila prav posebno priznanje – svojo lastno lutko Barbie. Podjetje Mattel pa je s personaliziranimi lutkami počastilo še šest drugih pomembnih žensk, ki dekletom utirajo pot v znanosti.

Materla desetletje pozneje znova uspešnejši od Grovea

21. 01. 2023 23.15

Ena najmočnejših organizacij mešanih borilnih veščin v Evropi – KSW – je v soboto otvorila borilno leto 2023. A čeprav sta srednja in velterska kategorija še naprej prazni, bomo morali na novega prvaka še počakati. Za začetek leta je namreč na KSW 78 potekal povratni obračun ene najbolj atraktivnih in krvavih borb vseh časov, v kateri sta se pomerila Michal Materla in Kendall Grove. Tudi tokrat je moral izkušeni Američan priznati premoč odličnemu Poljaku, ki je slavil s tehničnim nokavtom v drugi rundi.

Soba pobega, v kateri 'odklenete izzive in zaklenete stereotipe'

29. 09. 2022 09.23

"Ženske niso za tehniko", "Fantje so boljši v matematiki", "To so moški poklici", "To je prezahtevno za ženske", "Ženske nimajo kaj početi med inženirji, naj gredo raje za učiteljice ali medicinske sestre" – takšni in podobni stereotipi, ki so zakoreninjeni v naši družbi, dekleta usmerjajo stran od študija naravoslovnih in tehničnih ved. V ozaveščevalni sobi pobega lahko podobne "stereotipe zaklenete in se na atraktiven način soočite z izzivi s področij znanosti, fizike, kemije, informatike, matematike, biologije ..."

Slovenija na indeksu digitalnega gospodarstva in družbe občutno napredovala

12. 11. 2021 12.51

Slovenija je bila v zadnjem obdobju na indeksu digitalnega gospodarstva običajno uvrščena okrog 16. mesta, zdaj pa je v zgolj enem letu napredovala za tri mesta in tako v digitalnem napredku prehitela Francijo in Litvo.

Daljnosežna sprememba: nič več ločenih kock za dečke in deklice

11. 10. 2021 14.40

V kalifornijskih trgovinah igrače za deklice ne bodo smele več biti ločene od igrač za dečke. Pri znanem proizvajalcu kock pa so šli še korak dlje: igrač sploh ne bodo več ločevali po spolu. Odločitev so sprejeli, potem ko je še ena raziskava pokazala, kako škodljivo je takšno početje.

Neustrašna najstniška pilotka poletela na samostojno letalsko odisejo

18. 08. 2021 18.01

Najstniška pilotka Zara Rutherford se je s svojim ultralahkim športnim letalom podala na prelet 52 držav in petih celin. Njeno trimesečno potovanje jo bo popeljalo tudi čez oceane, puščave in prostrano sibirsko divjino. 19-letnica si želi namreč postati najmlajša ženska, ki je kdaj sama obkrožila planet. Če bo šlo vse po načrtih, naj bi se v Belgijo vrnila 4. novembra.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami

19. 05. 2021 15.31

Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

Moj glas za našo prihodnost

11. 10. 2020 16.16

Deklice v sebi nosijo izjemno moč in energijo, s čimer lahko uresničijo svoj polni potencial, če imajo enake možnosti, zato vlaganje v deklice pomembno prispeva k razvoju celotne družbe. Kot inovatorke dekleta spreminjajo svet in oblikujejo skupno prihodnost za vse nas in prihodnje generacije. A pri tem potrebujejo podporo in krepitev njihovega glasu.

Točkovni sistem priseljevanja po brexitu ne omogoča zaposlovanja navadnih delavcev

19. 02. 2020 10.34

Nizko usposobljeni delavci po novem točkovnem sistemu, ki ga je pripravila britanska vlada, ne bodo dobili delovnih vizumov. Vsi, ki se bodo po prehodnem obdobju želeli zaposliti v Združenem kraljestvu, bodo morali znati angleško, imeti zagotovljeno službo in zaslužiti najmanj 30.000 evrov na leto. Vlada je delodajalce pozvala, naj se prilagodijo na nova pravila in se več ne zanašajo na poceni tujo delovno silo.

Aida Kamišalić Latifić postala inženirka leta: Lahko ti vzamejo vse, razen znanja

08. 01. 2020 20.13

Zgodba Aide Kamišalić Latifić je lahko navdih vsem mladim, da sledijo svojim inženirskim sanjam - četudi so razmere, v katerih sanjarijo, zahtevne. V 90 letih jo je iz BiH v Slovenijo pregnala vojna, na njeni uspešni karierni poti pa jo je vodila predvsem misel, da ti znanja ne morejo vzeti.

V streljanju na ameriški šoli ubit dijak, več je ranjenih

08. 05. 2019 07.22

V streljanju na eni od šol v Denverju je umrl 18-letni dijak, več jih je ranjenih. Policija je napadalca razorožila in aretirala. Napad se je zgodil na šoli, ki je oddaljena le nekaj kilometrov od srednje šole Columbine, kjer je v masakru pred 20 leti umrlo 13 ljudi.

Šabeder podpisal uredbo o uvozu 90 zdravnikov iz držav, ki niso članice EU

04. 04. 2019 06.52

Od 1. junija naj bi zdravniki delali le še toliko, kot določa tako imenovana modra knjiga, je napovedal Fides, to pa je v povprečju veliko manj kot doslej. O tem, kaj to pomeni za bolnike, največji zdravniški sindikalist Kuštrin odgovarja: boljše, da jih pregledajo manj, kot pa da te zdravnike izgubimo. Zdravstveni minister Aleš Šabeder pa pojasjuje, kaj mu v tako kratkem času sploh lahko uspe.

Miši istega spola s pomočjo znanstvenikov do mladičev

13. 10. 2018 07.00

Kitajski znanstveniki so v laboratoriju pri miših istega spola ustvarili mladiče, pri čemer so matične celice uporabili za odstranitev določenih genov. Potomci dveh samcev so preživeli največ 48 ur, nekateri potomci dveh samic pa so normalno odrasli. Ta tehnologija, pri kateri se postavljajo številna etična vprašanja, še dolgo ne bo uporabna pri ljudeh.

Laro so odpeljali v bolnišnico

02. 10. 2018 22.03

Na posestvu ne skrivajo taktiziranja, usodni udarec pa je pri izbiri prvega dvobojevalca zadal Franc, ki je svoj kamenček dal Sandiju. Prepir med povratniki v gozdu pa je prekinila nesreča - Laro so odpeljali v bolnišnico. Se bo sploh lahko vrnila v šov?

Plenković: Hrvaška ravna odgovorno in zrelo. 'Če bo šla Slovenija v napad, bomo znali odgovoriti'

12. 01. 2018 12.21

Odbor za zunanjo politiko je potrdil, da gre vlada v pravo smer glede izvajanja arbitražne razsodbe. "Če kaj, smo uspeli poenotiti vladno politiko glede tega vprašanja," je bil zadovoljen tudi vodja največje opozicijske stranke Janša. Zunanji minister Erjavec je poslance seznanil tudi s pripravami na vložitev tožbe proti Hrvaški na Sodišče EU. Hrvaški premier Plenković pa je poudaril, da ni osnov za tožbo, saj da Hrvaška ravna "odgovorno in zrelo".

Srdit napad virusa na celico: znanstveniki identificirali proteina, zaradi katerih zika povzroča mikrocefalijo

12. 08. 2016 10.01

Znanstveniki ugotavljajo, da virus zika vsebuje 10 proteinov, vendar sta za pojav mikrocefalije pomembna le proteina NS4A in NS4B. Kot ugotavljajo znanstveniki, imata proteina zgolj en cilj: ovirati normalen razvoj možganov pri plodu.

VIDEO: Radiohead so zažgali čarovnico

04. 05. 2016 13.57

Potem ko je zasedba Radiohead v ponedeljek zapustila vse svoje družbene kanale, so zdaj objavili novo skladbo Burn The Witch. Oboževalci se ponovno sprašujejo, ali skupina vendarle napoveduje izid težko pričakovanega novega albuma, a Radiohead zaenkrat molčijo.

FOTO in VIDEO: Čez slovensko mejo že več kot 252.000 migrantov, razmere na grško–makedonski meji vse slabše

22. 11. 2015 07.10

Razmere na grško-makedonski meji se zaostrujejo. Vse več ljudi je tam ujetih, nekateri se iz obupa zatekajo k skrajnim odločitvam. V javnost pa je prišel tudi posnetek, ki naj bi dokazoval, kako grška obalna straža namerno uničuje čolne in ljudi pušča, da utonejo.

VIDEO: Prvi koraki moškega, ki je po revolucionarnem zdravljenju spet shodil

21. 10. 2014 12.18

Britanski nevrologi so na Poljskem s posebno revolucionarno metodo ozdravili Bolgara, ki je bil paraliziran od pasu navzdol, in ga postavili na noge. Uspeh so primerjali z enim največjim dosežkom človeštva - hojo po Luni in vlili upanje milijonom invalidom.

Ogrevanje za pol cene!

29. 09. 2014 06.40

Si želite tople zime, ne da bi zapravili celo premoženje? Za vas imamo rešitev, ki zagotavlja učinkovito toploto! Naj vam predstavimo naše pelete vrhunske kakovosti po ugodni ceni!

FOTO: Svastike na pogrebu umorjenega rasista

09. 04. 2010 14.10

V Južnoafriški republiki so pod strogimi varnostnimi ukrepi pokopali umorjenega rasista Eugena Terre'blancha. Po umoru sicer še vedno narašča bojazen pred medrasnim nasiljem.

Sperma iz epruvete

08. 07. 2009 11.54

Britanski znanstveniki trdijo, da so v laboratoriju ustvarili človeško spermo, ki naj bi bila prva taka na svetu. O omenjeni raziskavi se že porajajo številna vprašanja in polemike.

Ponarejena korejska klona?

10. 04. 2007 15.06

Komaj dva tedna je minilo od zmagoslavnega sporočila, že se porajajo sumi o novem znanstvenem škandalu.

Reli na najjužnejši točki

09. 04. 2003 00.00

Po današnji izredno hitri etapi relija Optic 2000 -Tunizija 2003 z zaključkom na velikih sipinah, je karavana tunizijskega relija prispela v oazo El Borma na jug države. Med avtomobilisti vodstvo povečuje Stephane Peterhansel (Mitsubishi), med motoristi pa poteka ogorčen boj, kjer ima trenutno največ sreče Italijan Fabrizio Meoni (KTM LC8).