stebri stvarjenja

Razkošna vila po 2000 letih spet razkrila osupljive freske

08. 03. 2025 07.00

Več kot sto let po odkritju znamenite Vile misterijev v Pompejih tamkajšnje arheologe navdušuje podobna najdba. Odkopavanja v osrednjem delu zasutega mesta so namreč razkrila prostorno banketno dvorano, ki jo krasi veličastna freska s podobo bakanalij oziroma procesij v čast boga vina, praznovanja in ekstaze Dioniza, ki so ga Rimljani imenovali Bakh.

Osupljive podobe vesolja, ovekovečene tudi na poštnih znamkah

28. 01. 2024 20.14

Poštna služba v ZDA je v čast Nasinega vesoljskega teleskopa James Webb izdala dve novi znamki za prednostno pošto. Na znamkah sta ovekovečeni podobi kozmosa, ki ju je posnel največji in najzmogljivejši teleskop, ki so ga kdaj koli poslali v vesolje. Gre za dve spektakularni podobi, meglico Carina in Stebre stvarjenja.

Prva obletnica potovanja Jamesa Webba in njegove najbolj čudovite fotografije

26. 12. 2022 15.44

Mineva leto dni, odkar se je Nasin teleskop James Webb podal na pot po vesolju. V tem času je v svoj objektiv zajel več dih jemajočih fotografij bližnjega in daljnega kozmosa, ob obletnici njegovega prvega poleta pa vam predstavljamo najbolj čudovite.

Mračna struktura rožnatih in oranžnih oblakov – le 'duh' velikanske zvezde

31. 10. 2022 16.12

Nova slika, ki jo je posnel Evropski južni observatorij, je razkrila osupljive ostanke velikanske zvezde. Mračna struktura rožnatih in oranžnih oblakov je vse, kar je ostalo od ogromne zvezde, ki je svoje življenje končala v močni eksploziji pred približno 11.000 leti. Ko najbolj masivne zvezde dosežejo konec svojega življenja, pogosto ugasnejo s pokom, v izbruhu, imenovanem supernova. Te eksplozije povzročijo udarne valove, ki se premikajo skozi okoliški plin, ga stisnejo in ustvarijo zapletene nitaste strukture. Energija, ki se sprošča, segreje plinaste vitice, zaradi česar močno zasijejo.

James Webb ujel dih jemajoč pogled na znamenite Stebre stvarjenja

19. 10. 2022 20.35

Vesoljski teleskop James Webb je v svoj objektiv ujel pokrajino ikoničnih Stebrov stvarjenja. V območju Stebrov stvarjenja nove zvezde nastajajo v gostih oblakih plina in prahu. Tridimenzionalni stebri so videti kot veličastne skalne formacije, vendar so veliko bolj prepustni. Sestavljeni so iz hladnega medzvezdnega plina in prahu, ki se v bližnji infrardeči svetlobi včasih zdi polprosojen.

FOTO: Teleskop Hubble po 20 letih znova posnel ’zvezdno porodnišnico’

06. 01. 2015 12.26

Vesoljski teleskop Hubble se je po 20 letih spet vrnil na kraj, kjer se pred našimi očmi rojevajo zvezde. Posnel je tako imenovano Orlovo meglico in svet je obkrožila nova podoba znamenitih Stebrov stvarstva. Zadnji posnetek je mnogo boljši in razkriva nekatere procese pri nastajanju novih zvezd.