startup

Kitajci predstavili Manus: 'pametnejši' in zmogljivejši kot DeepSeek in ChatGPT

11. 03. 2025 11.10

Na področju umetne inteligence je pozornost pritegnilo še eno novo orodje, ki ga je tako kot januarja predstavljeni DeepSeek razvil razmeroma neznan kitajski startup. Manus, ki je v trenutni fazi na voljo samo povabljenim uporabnikom, naj bi predstavljal nadgradnjo klepetalnih robotov in bil s tem še zmogljivejši.

Muskov klepetalni robot Grok v boj proti ChatGPT in DeepSeek

18. 02. 2025 12.17

Podjetje xAI je predstavilo zadnjo različico svojega klepetalnega robota Grok. Ustanovitelj in podjetnik Elon Musk upa, da bo Grok 3 našel svoje mesto v zelo konkurenčnem sektorju in se bo lahko ob rob postavil robotoma ChatGPT podjetja OpenAI in DeepSeek istoimenskega kitajskega zagonskega podjetja.

OpenAI: Kitajci uporabili našo tehnologijo za razvoj klepetalnega robota

29. 01. 2025 18.13

OpeanAI, ki je razvil ChatGPT, trdi, da Kitajci uporabljajo njegovo tehnologijo za hiter napredek pri razvoju lastnih orodij na področju umetne inteligence. Kot trdijo, so namreč našli dokaze, da so ustvarjalci kitajskega konkurenta DeepSeek uporabili modele ameriškega podjetja za razvoj svojega klepetalnega robota. Ob tem so nakazali na morebitno kršitev intelektualne lastnine.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Startup, ki bo prodajal sončno svetlobo: 'Samo sporočite svoje koordinate ...'

30. 08. 2024 07.40

Ameriško startup podjetje želi svojim naročnikom omogočiti 24-urni dostop do sončne svetlobe. Ciljajo sicer na sončne elektrarne, saj bi te s pomočjo satelitov podjetja Reflect Orbital sončno svetlobo lahko dobivale tudi ponoči in tako proizvajale dodatno energijo.

Zakaj v davčni reformi ni večkrat obljubljene razbremenitve dela?

29. 08. 2024 21.57

Bo vladi uspelo uskladiti vsebino prvega paketa davčnih sprememb? Ministri naj bi davčne novosti potrjevali predvidoma v petek, iz kabineta gospodarskega ministra Hana pa ni še nobenega signala, da bodo koalicijski Socialni demokrati paket podprli. Za razliko od kritičnih delodajalcev so sindikati z vladnimi rešitvami tokrat bolj zadovoljni. Vprašanje pa ostaja, zakaj v prvem paketu ni večkrat napovedane razbremenitve dela, ki bi delavcem prinesla višje neto plače. Finančni minister napoveduje, da bo ta v drugem davčnem paketu.

Vlada predstavila davčne spremembe, gospodarstvo kritično

28. 08. 2024 12.22

Vlada je uskladila predlog davčnih sprememb, s katerimi želi po besedah finančnega ministra Klemna Boštjančiča podpreti dejavnosti in zaposlene z višjo dodano vrednostjo, veljati pa bodo začele 1. januarja 2025. Dokončno jih bo potrdila in poslala v obravnavo DZ v petek.

Včasih je vodil Google, danes dela na AI orožju: 'Zdaj sem prodajalec orožja'

19. 08. 2024 15.39

Eric Schmidt, nekdanji izvršni direktor Googla, je dejal, da namerava njegovo novo podjetje za drone pomagati Ukrajini. Schmidtovo podjetje White Stork želi ustvariti bojna brezpilotna letala, ki jih poganja umetna inteligenca.

Finančni POPkast: Uspešna zgodba zmagovalnega startupa

08. 08. 2024 07.52

Prvi državi, ki sta omogočili mobilni plačilni sistem sta bili Japonska in Slovenija. Ekipa strokovnjakov, ki je v preteklosti sodelovala že pri razvoju Monete je ustvarila zagonsko podjetje Fliqa, ki razvija fintech platformo in preko odprtega bančništva povezuje ponudnike finančnih storitev.

Finančni komentar: Umetna ali vesoljska inteligenca

25. 06. 2024 07.00

Umetne inteligence v vsakdanjem življenju in gospodarstvu morda še ne opazimo, vendar bo z leti močno spremenila svet. Delniški trgi so v evforiji, ker vse, kar je povezano z umetno inteligenco, raste, medtem pa ji znani akademiki pravijo kar vesoljska inteligenca.

Slovenski Startup leta sodeluje z največjimi bankami

19. 06. 2024 06.00

Slovenski Startup za leto 2024 je podjetje Fliqa, ki je razvilo produkte, ki precej olajšajo poslovanje z bankami. To pomeni preprosto in varno delovanje transakcij neposredno z bančnega računa. Ponujajo pa tudi platformo, ki hitro oceni kreditno tveganje stranke, ki trgovcu omogoča, da sprejme odločitev o odobritvi kredita.

Obvezno tiskanje računov na avtomatih, višji davek na sladke pijače in davčni krediti

27. 05. 2024 20.18

Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme Golobove vlade. Koalicijski partnerji morajo na prvi paket sprememb pripombe posredovati do konca tedna, vlada pa si želi, da bi spremembe začele veljati z novim letom. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, osnutek reforme komentira davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič. Idejni predlog bi se sicer lahko v medkoalicijski in nato javni obravnavi še spremenil.

Ideje, produkti in kapital so, startupi pa še vedno brez podpornega okolja

15. 05. 2024 06.00

Več kot 50 evropskih skladov, ki upravljajo z več kot 3,3 milijarde evrov in iščejo nove naložbe na eni strani, in 204 startupi iz 24 držav, ki iščejo kapital za svoje inovativne produkte na drugi strani. Impozantne številke, ki so rezultat v Mariboru zbrane smetane skladov tveganega kapitala in tehnoloških podjetnikov na konferenci Podim, eni največjih tovrstnih dogodkov v naši regiji. A če so ideje in produkti in če je kapital, pa še ni startupom podpornega okolja. Kako bo država mlade nadobudneže obdržala doma, kdo je prejel laskavi naziv najboljšega startup podjetja in kaj se je dogajalo v štajerski prestolnici?

Po 36 urah v EU dosegli okvirni dogovor o uporabi umetne inteligence

09. 12. 2023 07.47

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla okvirni dogovor o aktu o umetni inteligenci, ki vsebuje pravila za njeno uporabo v Uniji. Gre za prvo tovrstno zakonodajo v svetu, njen namen pa je zagotoviti varnost sistemov umetne inteligence, kot sta ChatGPT in prepoznavanje obraza, ter spoštovanje temeljnih pravic in vrednot, obenem pa spodbujati vlaganje in inovacije na tem področju.

Velika otvoritev Razvojnega centra MIK Celje in Inštituta dr. Petra Novaka

02. 10. 2023 00.15

V MIK Celje so s proizvodnjo oken, vrat in prezračevalnih sistemov MIKrovent že tri desetletja zavezani k izboljševanju kakovosti bivanja.

Se v osnovnih šolah kmalu obeta velika sprememba?

31. 08. 2023 12.06

Ljubljanska osnovna šola skupaj z inovativnim startup podjetjem uvedla novo digitalno platformo, s katero želijo izboljšati podaljšano bivanje učencev.

Med skrbjo za prihodnost človeštva in tekmo za tehnološko premoč

04. 06. 2023 07.00

"Vsako podjetje bo postalo podjetje z umetno inteligenco," je napoved, ki jo v poslovnem svetu zelo pogosto slišimo. Na eni strani sproža strah pred (pre)hitrim, nepredvidljivim napredkom umetne inteligence, na drugi strani vodi v globalno tekmo za vsak košček, vsako nišo, vsako storitev, ki jo bo poganjala nova tehnologija. Na eni strani akademska skupnost svari pred prihajajočo pogubo, na drugi strani svet tehnoloških podjetij opozoril ne more ali ne želi slišati.

Mlado slovensko podjetje z inovacijo pocenilo proizvodnjo vodikovih gorivnih celic

31. 05. 2023 06.10

Da smo Slovenci narod inovatorjev, dokazuje preboj mladega podjetja, ki je našlo odgovor na vprašanje, kako poceniti proizvodnjo sistema vodikovih gorivnih celic. Povedano drugače: s svojim odkritjem bodo prispevali k razogljičenju prometa. Podjetje Recatalyst je po predstavitvi pred komisijo na sedežu Kluba slovenskih podjetnikov uradno postalo startup leta. S svojo inovacijo pa uresničuje vizijo denimo ajdovskega Pipistrela, pa tudi transportnega giganta Airbus, ki napoveduje proizvodnjo motorjev na vodikove gorivne celice. Ta tehnologija namreč ne proizvaja izpustov, edini stranski produkt pa je voda. Podjetje je sicer v začetku leta prejelo tudi nagrado Evropskega sveta za inovacije v višini 2,5 milijona evrov nepovratnih sredstev.

Rimac in Mur investirala v slovensko-hrvaški startup

25. 05. 2023 12.12

Hrvaška podjetnika Mate Rimac in Sandro Mur sta investirala v slovensko-hrvaški startup Juicefast. Višine vložka ne razkrivajo, gre pa za novo investicijo vlagateljev v podjetje po lanski 750.000 evrov vredni injekciji hrvaškega sklada tveganega kapitala Feelsgood in podjetnika Mura.

Bi poskusili mesne kroglice iz 'mamutovega' mesa?

28. 03. 2023 17.21

V arktičnem permafrostu so našli že kar nekaj ostankov mamutov, znanstveniki pa so tako lahko sekvencirali genom te živali in izvedeli zanimive podrobnosti o življenju o teh izumrlih ledenodobnih velikanov. No, nekateri znanstveniki pa so šli še korak dlje. Nekatere od pridobljenih informacij so v laboratoriju namreč uporabili za izdelavo približka "mamutovega" mesa – če temu sploh lahko rečemo mamutovo meso.

Kako priti do informacij, ki so zapisane v možganih?

18. 03. 2023 18.50

Tehnologija je tako napredovala, da lahko z njeno pomočjo zaznavamo aktivnost v možganih in jo prevajamo v razumljiv govor. Tovrstne možnosti so dobrodošle predvsem za bolnike, ki so zaradi različnih bolezni ali poškodb priklenjeni na posteljo ali invalidski voziček in niso sposobni komunicirati z drugimi ljudmi. A kako blizu smo možganskim čipom?

Goljufal izkušene poslovneže: 'V resnici je vse ena velika laž, tudi moja starost'

09. 03. 2023 06.00

Zgodba mladega Nemca se bere kot scenarij za hollywoodski film. V Nemčiji na naslovnicah medijev kraljuje komaj 15-letni Adem K., ki mu je uspelo prevarati in za skoraj pol milijona evrov ogoljufati izkušene poslovneže. Postali so investitorji izmišljene letalske družbe, konkurenčne nemški Lufthansi. Ne le da je prekaljene podjetnike prepričal, da mu dajo na desettisoče evrov za neobstoječ poslovni model, najstnik je ponaredil tudi osebni dokument, kjer se je predstavljal kot polnoletna oseba.

CryptoUnity želi kriptovalute narediti varne in dostopne za vse!

15. 02. 2023 00.15

CryptoUnity je mlad slovenski start-up, ki si v svetu kriptovalut ustvarja ime.

Možganski čipi: spremembe v osebnosti, nezmožnost odločanja, poskusi samomora

16. 02. 2023 06.00

Elon Musk želi v možgane ljudi vstaviti računalniški čip. Njegov nevrotehnološki startup Neuralink si namreč že vse od ustanovitve leta 2016 prizadeva za vsaditev čipa v lobanjo človeka in po letih testiranja na živalih naj bi podjetje v šestih mesecih začelo s poskusi na ljudeh.

Oživljanje po smrti? 200.000 evrov za ohranitev telesa, 60.000 za možgane

12. 02. 2023 12.39

Berlinski startup Tomorrow Biostasis se osredotoča na kriokonzervacijo ljudi v upanju, da bi jih lahko sčasoma po smrti spet obudili. Hranili naj bi že trupla približno 10 umrlih, še na stotine pa naj bi jih želelo na čakalni seznam. A čeprav so si ljudje od nekdaj želeli premagati smrt, etičnih vprašanj nikakor ne manjka. Pa tudi znanost, ki bi jo za to potrebovali, je danes bolj kot realnost – znanstvena fantastika.

Je kripto varen?

31. 01. 2023 00.15

Dogodki v nedavni preteklosti so močno zamajali kripto svet in usmerili velik žaromet na varnost v kriptu. Pa je kripto sam po sebi res ne varen?

Slovenski startup prejel 25 milijonov evrov za razvoj športne aplikacije

07. 11. 2022 17.00

Kako se lahko dom, pisarna ali celo javni prostor spremenijo v okolje za telesno vadbo? Kako se lotiti vse bolj perečega družbenega problema – pomanjkanja gibanja? To sta vprašanji, zaradi katerih bo zaživel slovenski podjetniški projekt. Tehnološki startup FitBeat je namreč podpisal sodelovanje z mednarodnim skladom GEM Digital Limited v vrednosti dobrih 25 milijonov evrov in tako dobil priložnost, da s pomočjo sodobnih tehnologij razvije športno aplikacijo, ki bo spodbujala zdrav način življenja.

Nekdanje Muskovo dekle milijarderjeve spomine prodaja na dražbi

11. 09. 2022 19.53

Nekateri se predmetov svojih nekdanjih ljubezni znebijo čim prej, spet drugi se morda od njih ne morejo ločiti. A slednje se lahko včasih izkaže celo za zelo donosno odločitev. No, zagotovo, če je nekdanji partner zdaj najbogatejši človek na svetu. Jennifer Gwynne, nekdanje dekle milijarderja Elona Muska, se je odločila, da spomine nanj proda na dražbi.

Slovenski startup leta je podjetje Inno Lab

21. 06. 2022 20.54

Zmagovalec letošnjega izbora za slovenski startup leta je podjetje Inno Lab, ki želi z zabojčkom eksperimentov Innobox otroke navdušiti za fiziko, matematiko in računalništvo oz. naravoslovje. V finale so se uvrstila še podjetja DeltaHub, Epidemic, mPOR in SaleSqueze, so sporočili organizatorji izbora.

Hibridno delo – prednost za delodajalca ali zaposlenega?

02. 04. 2022 11.06

Ali hibridno delo pomeni več prilagodljivosti za zaposlene in nižje stroške za podjetja ali več nadzora, več dela in manj prostega časa? Kje in kako torej delati po epidemiji? Medtem ko so se podjetja hitro prilagodila, pa jasnih pravil države, kako delati in pod katerimi pogoji ter kakšen nadzor je dovoljen, še vedno ni.