starost zdravnikov

Kirurg, ki je zlorabil 299 pacientov, priznal, da je delal 'ostudne stvari'
25. 02. 2025 11.0474-letni kirurg, obtožen zlorabe 299 oseb, večinoma otrok, je francoskemu sodišču priznal, da je počel "ostudne stvari" in dodal, da je pripravljen za svoja dejanja prevzeti odgovornost. Na sodišču se bodo osredotočili tudi na dejstvo, da je bil zaradi posedovanja fotografij spolne zlorabe otrok obsojen že leta 2005, njegovi delodajalci, strokovno telo zdravnikov in ministrstvo za zdravje pa so za to vedeli in niso ukrepali, on pa je še naprej delal z otroki.

Zdravniki v EU se starajo: delajo tudi starejši od 75 let
22. 01. 2025 10.10Zdravniška struktura v državah Evropske unije se pospešeno stara, kažejo zadnji podatki Eurostata. Najstarejše zdravniško osebje ima Italija, kjer je več kot 26 odstotkov zdravnikov starejših od 65 let. Slovenija pa je med državami z največjim deležem mladih zdravnikov, smo pa tudi med tistimi, ki imajo najmanj zdravnikov na 100.000 prebivalcev.

Kira Štruc Jurički
18. 11. 2024 05.55Kira je zagnana in optimistična pevka, ki že od malih nog sanja o preboju v svet glasbe. Njena strast do petja je podprta z naravno samozavestjo in vztrajnostjo, kar jo vodi k nenehnemu izpopolnjevanju talenta. Čeprav zna biti včasih ležerna in skromna, se na odru prelevi v odločno in navihano umetnico, ki uživa v osrečevanju ljudi skozi svojo glasbo. Navdihujejo jo vzorniki, tako domači kot tuji, med katerimi izstopajo ikone, kot so Adele, Freddy Mercury in domače legende slovenske popevke, zaradi česar sanja o velikih odrih, tako doma kot po svetu.

Mati ni vedela, da znanstvenikom ni uspel še noben poskus: 'Sem medicinska senzacija'
25. 07. 2024 18.3625. julij je dan, ko je v ospredju IVF-postopek. Ta, ki je marsikomu prinesel tako želenega otroka, je pa za mnoge izjemno kontroverzen. Kako pa je danes "prvi otrok iz epruvete"?

Kako preveriti, če so vaše zdravstvene storitve pravilno obračunane?
12. 07. 2024 12.53Prav vsak pacient lahko prek portala moj.zzzs.si preveri, ali je njegov zdravnik pravilno zabeležil in posledično zavarovalnici tudi obračunal opravljene storitve. Postopek je povsem enostaven, v primeru, da opazite morebitna neskladja, pa zadevo lahko tudi prijavite.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Zdravniki v URI Soča bodo začeli izvajati preglede za vozniška dovoljenja za invalide
13. 03. 2024 15.03V zdravniškem sindikatu Fides in stavkovnem zboru zdravnikov na URI Soča so se skupno odločili, da tamkajšnji stavkajoči zdravniki omilijo svoje stavkovne aktivnosti. Zdravniške preglede za potrebe vozniškega dovoljenja bodo odslej torej lahko opravili vsi – tudi tisti med starostjo 18 in 65 let. Na URI Soča načrtujejo, da bi bili vsi pacienti, ki v preteklih tednih niso prišli do pregleda, obravnavani v dveh tednih. Naročanje pacientov, ki jih je okrog 20, se bo pričelo še ta teden. Premier Robert Golob je izrazil zadovoljstvo s Fidesovo odločitvijo.

Inšpektorska pregleda na URI Soča nista zaznala neskladnosti
08. 03. 2024 14.04V Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu RS Soča (URI Soča) sta bila opravljena dva inšpekcijska pregleda, a niti zdravstveni niti inšpektorat za delo nista zaznala neskladnosti ali kršitev, pravijo na Soči.

Ambulanta za voznike s posebnimi potrebami URI Soča bo še naprej delovala omejeno
04. 03. 2024 15.10Stavkovni zbor zdravnikov v URI Soča je odločil, da bo sledil mnenju sindikata Fides, ki pravi, da je vladni odlok o opravljanju zdravniške službe v času stavke neustaven in nezakonit. Pri tem bodo počakali odločitev sodišča. V ambulanti za voznike s posebnimi potrebami bodo tako še naprej obravnavali le paciente, ki so stari do 18 in nad 65 let.

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?
29. 02. 2024 11.48Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

Zavarovanje, ki vam poenostavi in pospeši dostop do osebnega zdravnika in specialista
18. 01. 2024 00.15Nekoč so dodatna zdravstvena zavarovanja v večji meri sklepali ljudje v zrelih letih, danes se zanje odloča tudi vse več mladih družin in posameznikov. Razlog je seveda v dolgih čakalnih vrstah in omejenem dostopu do osebnih zdravnikov.

'Pacienti brez izbranega osebnega zdravnika so alarm, da je država zatajila'
13. 01. 2024 09.35V Srebrni niti – združenju za dostojno starost ne podpirajo stavke zdravnikov in pozivajo k dostojnemu in dostopnemu zdravstvenemu varstvu. Podpirajo stavko pacientov in zahteve iniciative Glas ljudstva, državni zbor pa pozivajo, naj čim prej obravnava in sprejme interventni zakon, ki ga je v parlament vložila iniciativa.

Več se jih je napilo 'na mrtvo', zdravniki reševali tudi 14-letnika
01. 01. 2024 10.44V zadnjih 12 urah je bilo na interventni številki 113 zabeleženih 890 klicev, so na novoletno jutro sporočili iz Policije. Med 311 interventnimi dogodki je bilo devet takšnih, ki so terjali nujno ukrepanje. Kljub številnim dogodkom na prostem pa hujših kršitev niso beležili. So pa imeli veliko dela dežurni zdravniki. V Ljubljani so morali ukrepati zaradi več zastrupitev s prepovedanimi substancami in alkoholom, med bolniki je bil tudi 14-letnik. V enem izmed lokalov so obravnavali več primerov zastrupitve z alkoholom. Med poškodovanci pa jih je bilo tudi sedem poškodovanih v pretepu.

Razvoj nacionalne platforme: pacienti bodo lahko preverili svoje simptome
13. 09. 2023 06.2555 usmeritev zdravstvene politike so zajeli znotraj petih sklopov: kakovost, dostopnost, učinkovitost, zavzet in motiviran kader ter opolnomočenje državljanov. "Skoraj polovico jih je predlagal strateški svet," je pojasnila državna sekretarka Valentina Prevolnik Rupel. Med drugim so napovedali prenovo glavarinskih količnikov, izboljšanje napotitve k specialistu pa tudi prenovo stopnje nujnosti. Razvijajo pa tudi nacionalno platformo, na kateri bodo lahko prebivalci preverili svoje simptome in ugotovili, ali resnično potrebujejo zdravniško obravnavo ali je dovolj samozdravljenje.

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov
31. 08. 2023 06.00V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

14-urna razprava o interpelaciji zaključena brez sklepa in političnih posledic
19. 04. 2023 06.10V Državnem zboru je potekala razprava o interpelaciji vlade Roberta Goloba, ki jo je vložila SDS. Slednja pa po 14-urni razpravi ni vložila nobenega sklepa. Pričakovano tako interpelacijski maraton ni prinesel političnih posledic. Poslanci opozicije so nizali očitke na račun vlade, v koaliciji pa so zagovarjali njene odločitve. "Ta čas, ko se boste vi ukvarjali s preteklostjo, bomo mi delali v dobro ljudi. Kar nas navdihuje," je v zadnjem govoru razprave povedal premier Golob.

Zgodnje odkrivanje demence: učinkovita metoda presejalni test BDI
18. 01. 2023 16.14Demenca je bolezen, ki prizadene več kot 10 odstotkov starejših, opozarjajo strokovnjaki. Kar 75 odstotkov ljudi z demenco pa ostane brez diagnoze in zdravljenja, zato so pri nevroznanstvenem podjetju BrainTrip razvili presejalni test BDI, ki se je v raziskavi projekta Pomni izkazal za učinkovito metodo za zgodnje presejalno odkrivanje demence.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni
02. 12. 2022 06.00V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Težav z vidom bo vedno več – kako poskrbeti za svoje oči?
14. 11. 2022 00.15Strokovnjaki so glede pogostosti okvar vida v prihodnosti precej črnogledi, a dobra novica je, da lahko za zdravje oči in dober vid veliko naredite sami.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

V Slovenijo prispelo zdravilo paxlovid, v lekarnah prihodnji teden
07. 09. 2022 06.50V UKC Ljubljana so že prejeli 10 škatel zdravila paxlovid, eden od covidnih bolnikov pa je že prejel prvi odmerek, je potrdila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. NIJZ bo zdravilo bolnišnicam in lekarnam sicer distribuiral prihodnji teden.

V Slovenijo prihaja prvih 1000 enot zdravila proti covidu-19 Paxlovid
01. 09. 2022 14.18V Slovenijo prihaja predvidoma v petek prvih 1000 enot zdravila proti covidu-19 Paxlovid podjetja Pfizer. Zdravilo, ki je namenjeno preprečevanju bolnišničnega zdravljenja, bo namenjeno predvsem starejšim od 60 let in bolnikom s tveganjem za težji potek covida-19, je pojasnila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc.

Še na dan smrti prosil za hospitalizacijo. 'Ni imel dovolj vez'
08. 08. 2022 07.14Po smrti hrvaškega novinarja in izpovedi njegove partnerke, ki dvomi o ustrezni zdravstveni oskrbi, so v javnost prišli tudi zvočni posnetki več telefonskih pogovorov, ki jih je Vladimir Matijanić opravil s hrvaškimi zdravniki. Novinar je zdravnikom našteval svoje simptome in jih prosil za pomoč, oni pa le: simptomi so običajni, da ni imunsko oslabljen ter da je še mlad in ne potrebuje hospitalizacije. Vodja urgence tudi po objavi posnetkov ne želi prevzeti odgovornosti, primer bo zdaj po kazenski ovadbi dubrovniškega odvetnika obravnavalo tudi hrvaško državno tožilstvo. Medtem pa je eden od hrvaških kirurgov na spletu objavil zapis, s katerim sporoča, da novinar očitno ni imel dovolj vez v zdravniških krogih.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?
12. 05. 2022 16.07V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Mesec: Levica je orodje, s katerim poskušamo svet spreminjati na bolje
05. 03. 2022 14.26Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke dejal, da je Levica orodje, s katerim poskušajo svet okoli nas spreminjati na bolje. Hkrati je zatrdil, da razume tiste, ki so od njih pričakovali več, a ocenjuje, da so glede na število poslancev v DZ dosegli veliko. Na volitvah bodo stavili tudi na to, da bo država dobila vlado z Levico.

Pomoč pri končanju življenja tudi pri nas? 'Nikomur se ne bo zgodilo, da bi bil usmrčen proti svoji volji'
16. 01. 2022 16.46Zakaj nekateri ljudje drugim ljudem v resnici ne dovolijo, da bi umirali v skladu s svojimi željami, ostaja večno in neodgovorjeno vprašanje, pravi Andrej Pleterski, s katerim smo se ob sprejemu zakona o asistiranem samomoru v Avstriji, pogovarjali o predlogu takšnega zakona pri nas. Večdesetletna praksa v svetu doslej še ni prinesla nobenega sodno potrjenega primera zlorabe, poudarja in svari, da je prav trenutni prostor brez zakonov tisti, ki v resnici omogoča zlorabe: "Pacienti nimajo enakih možnosti doživeti lahko, dostojanstveno in mirno smrt v krogu svojcev. Odvisni so od samolastnih odločitev zdravnikov, nad katerimi ni urejenega nadzora. Protislovni kodeks medicinske etike zdravnikom ni v pomoč, ampak jih celo spravlja v stisko, saj po eni strani od njih zahteva pomoč pacientom, po drugi strani pa jo prepoveduje."