starost človeka

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Samo Kreft
03. 03. 2025 05.55Samo Kreft je univerzitetni profesor s 30 leti izkušenj, trenutno pa hodi po svoji podjetniški poti. Združuje resnost strokovnjaka in igrivost človeka, ki se zanima za širok spekter dejavnosti, od plesa do zimskega kopanja. Je prijazen, nekonflikten in razumevajoč, kar ga dela priljubljenega med sodelavci in študenti. V kuhinji je ustvarjalen, pogosto improvizira z recepti in se osredotoča na zdrave in nenavadne kombinacije, kot so rastlinske jedi in zmanjševanje zavržkov hrane.

Pljučnice in težave z ledvicami. Zaskrbljujoča diagnoza za 88-letnega človeka
24. 02. 2025 18.34Zdravje papeža Frančiška ostaja kritično. Zadnje novice iz Vatikana in Rima so sicer skope, sveti oče naj bi še vedno potreboval kisik, ki mu pomaga pri dihanju. Pljučnica je v tem starostnem obdobju izredno nevarna bolezen z visoko stopnjo smrtnosti, pravi infektologinja Mateja Logar. Ob starosti so dodatni dejavnik tveganja tudi pretekle pljučne bolezni.

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?
07. 02. 2025 06.00Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Bomo že kmalu živeli 150 let?
01. 02. 2025 15.02Znanost in tehnologija napredujeta z izjemno hitrostjo. Biohekanje oziroma optimiziranje telesa, upočasnjevanje staranja in dolgoživost postajajo vse močnejša industrija. Nekateri znanstveniki in milijonarji, ki na sebi preizkušajo vedno nove protokole, vzpostavljajo novo paradigmo zdravja in vitalnega dolgega življenja.

Dobra novica: pokojnine za december so že na računih
27. 12. 2024 12.08Upokojenci so pokojnine za december prejeli že danes, čeprav še ni zadnji delovni dan v mesecu. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje tako ostaja pri dolgoletni praksi, da v decembru zaradi praznikov ne čaka z izplačilom na zadnji delovni dan v mesecu in hkrati v letu.

S šestimi otroki dva meseca na Madagaskarju
06. 12. 2024 06.00Si predstavljate, koliko priprav je potrebnih, da greš z otroki na taborjenje? Da premisliš vse scenarije in si mirno lahko rečeš "Nič nas ne more presenetiti"? Tako, premišljeno in odgovorno sta se na dvomesečno bivanje v misijonu Ampitafa na Madagaskarju pripravila tudi Eva in Gašper Fortuna, ki sta v ta odročen kraj sveta, kjer domačini živijo brez vode in elektrike, s svojimi šestimi otroki, starimi od 6 do 14 let, upala le zato, ker sta zdravnika. Ker če bi šlo kaj narobe, bi bilo zdravje njunih otrok odvisno le od njiju.

Luka Markus
25. 11. 2024 05.55Luka Markus je diplomirani glasbeni igralec, ki je svoje znanje izpopolnjeval na prestižni univerzi Guildford School of Acting v Veliki Britaniji. Njegova strast do muzikalov združuje petje, ples, igro in avtorsko ustvarjanje, s katerim želi nasmejati in navdihovati občinstvo. Po letih ustvarjanja v tujini se je vrnil v Slovenijo, kjer s svojo vsestranskostjo deluje kot samozaposleni umetnik na področju sinhronizacije, nastopanja in mentoriranja. Luka je predan tudi naravi, spiritualnosti in svoji psički Moji, s katero najde mir in ravnovesje v hitrem tempu življenja.

Lara Crnjac
18. 11. 2024 05.55Lara je mlada športnica iz Ljubljane, ki je svojo gimnastično pot začela pri treh letih, z olimpijskimi igrami kot največjo sanjo. Po hudi poškodbi gležnjev pri petnajstih letih in dolgotrajni rehabilitaciji se je vrnila na športno pot ter se posvetila dvovišinski bradlji, kjer je znova dosegala uspehe. Ko se je po upokojitvi od gimnastike po naključju srečala z zračnimi disciplinami, je v njih odkrila novo strast. Z izjemno vztrajnostjo in podporo prijateljev ter družine je zbrala pogum za nastop v oddaji Slovenija ima talent, kjer želi predstaviti svoje izjemne sposobnosti in navdihujočo zgodbo.

Sarina
18. 11. 2024 05.55Sara je od malih nog povezana z glasbo in se je že v osnovni šoli udeleževala številnih prireditev ter karaok. Njena pevska pot je vključevala nastope v televizijskih oddajah, sodelovanje v pevskem zboru in izkušnje na večjih tekmovanjih, kot je Misija Evrovizija. Po obdobju ustvarjanja lastne glasbe se je posvetila petju na porokah, kjer je razvijala svojo odrsko prisotnost in pridobivala vokalno izkušnjo. Sara se opisuje kot zgovorna, nasmejana in ustvarjalna oseba, ki se vedno znova loteva novih izzivov ter želi glasbo spremeniti v svojo življenjsko poklicno pot.

'Do njih se vedem kot do ljudi, zato se mi odprejo'
09. 11. 2024 14.53Novinarstvo je nikoli ni zanimalo, zaradi disleksije ni marala brati knjig, na fakulteto so jo silili starši, sprejeta pa je bila samo zaradi italijanščine, ki jo je izbrala za nosilni predmet. Na razgovor za službo je prišla v obrabljenih, raztrganih kavbojkah in še danes ne ve, kako ji je – kljub slabemu pravopisu – uspelo dobiti študentsko delo pri časopisni hiši Dnevnik. Najprej je pisala o kulturi, nato so uredniki ocenili, da bi ji morda bolj ležala črna kronika. In kako prav so imeli.

Luka Malenšek
04. 11. 2024 05.55Luka je nadarjen grafični oblikovalec in tiskar, ki je hkrati tudi strasten čarovnik. Njegova žena je njegov največji oboževalec in opora, medtem ko je njegov najboljši prijatelj David pomagal z začetkom njegove poti s čarovnijo in ga spremlja skozi vse izzive. Z izjemnim smislom za humor in odprtostjo do ljudi, Luka zlahka naveže stike in navdušuje občinstvo s svojimi inovativnimi triki. Njegov cilj je ustvariti edinstven magični šov, ki bi razveseljeval ljudi in dodal čarobnost vsakodnevnemu življenju.

Spoznajte prvo polovico tekmovalcev nove sezone Kmetija!
14. 08. 2024 06.00Nova lokacija. Nova kmetija. Novi izzivi. Novi tekmovalci! Pa bodo res samo novi? Nova sezona obeta in zdi se, da bo med tekmovalci zelo zanimivo. Kdo se bo letos potegoval za 50 tisoč evrov? Spoznajte prvo polovico letošnjih tekmovalcev.

Stanislav Travnikar
14. 08. 2024 05.55Stanislava je v šov prijavila partnerka, saj živijo na kmetiji in mu kmečka dela niso tuja. Skrbi za krave, prašiče, kokoši, psa in mačke. Je deloholik, ki ne zna sedeti križem rok. Rad prevzame mesto vodje in ne mara konfliktov. Z vstopom v šov se veseli novih prijateljstev in novih izkušenj. Obožuje pico in čevapčiče, ne mara pa brokolija. Je kmet po duši in srcu, denarno nagrado bi podaril v dobrodelne namene. Njegov moto? Delo krepi človeka.

Mati ni vedela, da znanstvenikom ni uspel še noben poskus: 'Sem medicinska senzacija'
25. 07. 2024 18.3625. julij je dan, ko je v ospredju IVF-postopek. Ta, ki je marsikomu prinesel tako želenega otroka, je pa za mnoge izjemno kontroverzen. Kako pa je danes "prvi otrok iz epruvete"?

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Millie Bobby Brown in Jake Bongiovi skrivaj stopila pred oltar
24. 05. 2024 21.44Igralca Millie Bobby Brown in Jake Bongiovi sta skrivaj stopila pred oltar. 20-letna zvezdnica serije Stranger Things in 22-letni sin pevca Jona Bon Jovija sta se po poročanju ameriških tabloidov poročila pred tednom dni, med povabljenci pa so bili starši obeh mladoporičencev. Poroka naj bi bila intimna, saj sta si zvezdnika poročne zaobljube izmenjala pred manjšim krogom ljudi.

Napetost v stranki SD pred ponedeljkovo konferenco narašča
09. 02. 2024 18.52Dobršen del terena, ki v pamfletu stranko označuje celo kot stranko kapitala in korupcije, naj bi zahteval menjavo celotnega vodstva, najprej pa predsednico Tanjo Fajon. Afera sodna stavba namreč ni zatresla le – še vedno njihove in za zdaj še vedno ministrice – Dominike Švarc Pipan, pač pa zdaj trese predvsem SD. Kritike, da so generalnega sekretarja Klemna Žiberta branili predolgo, so v stranki namreč vse glasnejše. Za novega začasnega generalnega sekretarja medtem visoko kotira Dušan Kumer, ki je to funkcijo v SD nekoč že opravljal.

Špela Šemrl
27. 11. 2023 05.00Špela, za katero sta Lado in Andrej na avdiciji prekršila pravila in še enkrat pritisnila zlati gumb, igra harmoniko že od malih nog. Že pri petih letih so ji namreč starši podarili majhno plastično harmoniko, ki jo je popolnoma prevzela. Trenutno obiskuje konservatorij v Celovcu, nekoč pa si želi postati profesionalna glasbenica. Pravi, da bo v primeru zmage denar investirala v novo harmoniko, ki jo potrebuje za nadaljnji študij glasbe.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji
14. 10. 2023 09.49Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Anja o izkušnji na posestvu: Ostala bi, če ne bi bilo toliko drame
07. 10. 2023 12.13Anja Malešič po odhodu s posestva razkriva, kaj ji bo najbolj ostalo v spominu, kaj jo je ob ogledu oddaj najbolj presenetilo in kakšni so njeni načrti za prihodnost.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?
04. 10. 2023 08.00V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

V katerih obdobjih življenja se počutimo najsrečnejše?
23. 09. 2023 07.00Znanstveniki so se lotili iskanja odgovora na vprašanje, pri katerih letih smo najsrečnejši in ali je zadovoljstvo kakorkoli povezano z našo starostjo. In odkrili, da je. Med anketiranjem 460.000 oseb iz Evrope so namreč našli zanimive vzporednice. Katera leta so torej tista, ko nam je najlepše?

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?
24. 09. 2023 07.00Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Leseno odkritje, staro pol milijona let, presenetilo priznane arheologe
21. 09. 2023 11.17Arheologi so na severu Zambije blizu meje s Tanzanijo odkrili najstarejšo leseno konstrukcijo na svetu, staro skoraj pol milijona let. Hlodi, oblikovani z ostrim orodjem na bregu reke ob slapu Kalambo, so morda nekoč tvorili sprehajalno pot ali ploščad. Odkritje nakazuje, da so bili naši predniki bolj napredni, kot se domneva. Da so si olajšali življenje in ustvarili nekaj, česar še nikoli niso videli, so uporabili razum, domišljijo in spretnosti.

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'
06. 09. 2023 18.54Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov
31. 08. 2023 06.00V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

Izredne zdravstvene razmere v Peruju zaradi porasta nepojasnjene paralize
28. 07. 2023 06.00Neobičajen porast primerov bolezni, ki za več tednov paralizira ljudi, zbuja skrbi v Peruju. Okuženih je že več kot 200 ljudi, štiri osebe so umrle. Tamkajšnje oblasti so zato razglasile izredne zdravstvene razmere.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Evtanazija: dostojanstvena smrt ali umor človeka?
25. 05. 2023 06.09V Zdravniški zbornici so odločno zavrnili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v okviru Združenja za dostojno starost Srebrna nit. Predlog namreč razumejo kot poklicno dolžnost zdravstvenih delavcev, da sodelujejo pri končanju življenja, in če bo do tega prišlo, bo odbor to razumel kot neke vrste prisilo poklica. Društvu Srebrna nit je do zdaj uspelo zbrati štiri petine podpisov. Da bi njihov predlog prišel v parlamentarno razpravo, jih potrebujejo še tisoč.