stari rimljani

BLOG: Zdravilni učinki artičok

30. 03. 2025 14.39

Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Materinski dan: otrok vse manj in vse kasneje

25. 03. 2025 06.24

Po mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, bodo danes znova v ospredju vprašanja žensk, tokrat tistih z otroki. V Sloveniji se je namreč v 90. letih ustalilo, da je materinski dan tako kot pred letom 1941: 25. marca. Iz statistike pa izhaja, da ženske razumejo materinstvo kot zelo odgovorno. Za otroka se odločajo vse kasneje, rojstev pa je vse manj.

V Pompejih odkrili zasebno kopališče za bogate

26. 01. 2025 18.04

Med ruševinami starodavnih Pompejev so arheologi nedavno odkrili kompleks termalnega kopališča, za katerega domnevajo, da je bil namenjen za zasebne potrebe bogatih Pompejcev. Gre za enega največjih in najbolj prefinjenih kopališč v Pompejih, zato so ga arheologi označili za odkritje stoletja.

Rezervist Yildiz zagotovil točko Juventusu na Derbyju d'Italia

27. 10. 2024 19.58

V derbiju 9. kroga italijanske Serie A sta se Inter in Juventus razšla neodločeno (4:4). Domači so pri vodstvu s 4:2 zapravili številne zrele priložnosti, kar je s poznima zadetkoma kaznoval rezervist Kenan Yildiz.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?

21. 01. 2024 07.16

Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

Rabiot zaznamoval derbi v Torinu, Inter ostaja vodilni

03. 01. 2024 13.12

Za vas smo pripravili vrhunce tekem 18. kroga italijanskega nogometnega državnega prvenstva. V ospredju je bil tokrat derbi med drugouvrščenim Juventusom in prebujeno Romo, ki pa je na koncu morala priznati premoč stari dami (1:0). Dvoboj na Allianzu je odločil Adrien Rabiot v 47. minuti. Do pomembnih točk je prišel tudi tretjeuvrščeni Milan, ki je prav tako z minimalnih 1:0 ugnal Sassuolo. Inter ostaja vodilni.

Kulturni in družbeni izzivi konoplje

31. 12. 2023 10.00

Konoplja je nedvomno ena izmed najbolj prepoznavnih, a žal, tudi najbolj kontroverznih rastlin na svetu. Prve omembe o uporabi konoplje segajo približno 12 tisoč let nazaj, v Srednjo Azijo. Skozi zgodovino je bila znana kot pomembna in vsestranska rastlina, saj so iz nje izdelovali vrvi, papir in številne druge izdelke ter jo uporabljali v prehranske in medicinske namene.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'

03. 09. 2023 16.31

Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

Novodobni gladiatorji se vračajo v Puljsko areno

29. 08. 2023 15.12

Pred približno 2000 leti so Rimljani za prirejanje zabav, kulturnih prireditev in predvsem gladiatorskih iger gradili amfiteatre, a si verjetno niso predstavljali, da se bodo še dve tisočletji kasneje v njih borili novodobni gladiatorji. Za to bo še drugič zapored poskrbela hrvaška organizacija FNC, ki bo v Puljski areni priredila borilni spektakel z zaporedno številko 12. Glavni del dogodka bo otvoril slovenski borec in naš strokovni komentator Bojan Kosednar – Želva, čigar borbo si boste lahko v živo ogledali na VOYO, s prenosom začnemo ob 20.00!

Sassoulo povozil Milan na San Siru, Neapelj še naprej melje

29. 01. 2023 22.52

Nogometaši iz Neaplja so na osrednji tekmi 20. kroga italijanskega prvenstva na domačem igrišču premagali Romo z 2:1. Napoli ima po današnji zmagi kar 13 točk naskoka pred milanskim Interjem ter 15 pred Laziem, Atalanto in Milanom.

Odkrijte skrite lepote Bjelovarsko-bilogorske županije

21. 11. 2022 00.15

Ohranjena narava, prečudoviti razgledi. bogata gastronomska ponudba in gostoljubje so le nekateri od razlogov za obisk te županije.

Neverjetna najdba, ki bi lahko na novo spisala zgodovino

09. 11. 2022 09.50

Italijanski arheologi so med izkopavanjem v Toskani odkrili 24 bronastih kipov iz obdobja pred več kot 2000 leti, ki so se v vročih blatnih vrelcih nekdanjega svetišča skoraj popolnoma ohranili. Po besedah arheologov gre za zelo pomembno odkritje, ki bo osvetlilo zgodovino antičnega Sredozemlja. Še več, nekateri so celo mnenja, da bi lahko ta najdba na novo spisala italijansko zgodovino.

Nižje cene počitnic v Turčiji za avgust in september zaradi izpada ruskih in ukrajinskih turistov

25. 07. 2022 06.00

Turčija je zagotovo destinacija, ki ponuja najboljšo all inclusive storitev na Mediteranu. Vendar so turški hoteli letošnje poletje prisiljeni znižati cene za odhode v avgustu in septembru, zaradi izpada ruskih in ukrajinskih turistov. Medtem, ko destinacije Hrvaška in Grčija pokajo po šivih, je v Turčiji še vedno dovolj prostih mest v hotelih in na odhodih letal v avgustu in septembru iz Ljubljane, Graza in Dunaja.

Na počitnice v Turčijo brez Covid testa ali potrdila o cepljenju

21. 06. 2022 00.15

1.6. je Turčija ukinila vse Covid vstopne pogoje za vstop v Turčijo, kar pomeni, da lahko potujete v Turčijo in nazaj brez omejitev. Z letalom iz Ljubljane, Graza, Dunaja ali Munchna lahko poletite skoraj vsak dan v Antalyo, kjer vam več kot 450 hotelov ponuja počitek, sprostitev in all incluisve ponudbo hrane in pijače.

V Turčijo brez omejitev in brez potrdil o cepljenju od 1.6.

06. 06. 2022 08.59

Počitek, sprostitev, neomejene količine hrane in pijače, luksuzna namestitev – popoln dopust, kajne? In ne, ta ni rezerviran le za petičneže, privoščite si ga lahko tudi vi!

Ko novi lastniki prisluhnejo arheologom: odkritja v kleti stare ptujske vojašnice

19. 09. 2021 08.57

Prenova stare ptujske vojašnice je razodela številna arheološka odkritja. V kleti zgradbe na Vičavi, ki je nekoč služila kot oficirski paviljon, so se namreč več mesecev mudili arheologi. Pod prvotnim tlakom so našli mogočne, več kot dva metra debele zidove nekdanje rimske monumentalne zgradbe, ki je morda služila kot obrambni stolp, pa tudi številne ostanke lončenine, novce in nakit. Strokovnjaki ob tem hvalijo izreden posluh novih lastnikov, ki bodo najdeno – čeprav bodo tam poslovni prostori – skušali tudi primerno reprezentirati. Za oživitev nekoč propadajoče stavbe so sicer namenili dva milijona evrov. Arheologi so te dni ravno zaključili svoje delo, zdaj so na vrsti gradbinci.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt

15. 08. 2021 08.00

Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

Ob obali Sicilije odkrili rimsko ladjo z vinskimi amforami na krovu

28. 07. 2021 17.32

92 metrov globoko ob obali Palerma je vse od drugega stoletja pred našim štetjem ležala rimska ladja z dragocenim tovorom na krovu – vinskimi amforami.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje

25. 06. 2021 13.47

Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

Bayern vstopnico za četrtfinale 'dvignil' že v Rimu

23. 02. 2021 22.56

Na prvi tekmi osmine finala Lige prvakov sta se v večnem mestu v Rimu pomerila Bayern in domači Lazio. Bavarci, ki branijo laskavo lovoriko v eminentnem klubskem evropskem tekmovanju, so vse dvome o preboju med osem razrešili že po prvem polčasu dvoboja. Aktualni nemški prvaki so Rimljane ugnale s kar 4:1.

Po novoletno zaobljubo kar v tretjo največjo trgovino z aplikacijami na svetu: AppGallery

30. 12. 2020 00.15

Novoletna zaobljuba je tradicija, najbolj pogosta na zahodni polobli. Zaobljuba povedana na glas ali napisana na list papirja pa verjetnost njene izvedbe poveča kar za dvakrat. Med najpogostejše zaobljube spadajo več športa, opustitev slabih razvad, hujšanje ali oblikovanje postave ter učenje novih stvari. Ste vedeli, da skoraj 20% Slovencev telovadi s pomočjo mobilne naprave?

Antična Emona je imela obvoznico, bila je vozlišče poti

04. 10. 2020 20.51

Kjer je pred dvema tisočletjema tekla stara rimska cesta, ena izmed treh glavnih vpadnic v antično Emono, danes stoji Tržaška. Na njeni severni strani trenutno potekajo izkopavanja. Pod asfaltom se skrivajo tudi grobišča prvih Emoncev, ki ležijo (kot je velevala rimska tradicija) prav ob cesti. Med najpomembnejšimi ugotovitvami arheologov v zadnjih letih pa je zagotovo odkritje, da je imela antična Emona obvoznico, pravi arheolog Matej Draksler.

Ronaldo zabil na zadnjih sedmih tekmah: Izvrstno se počutim, moja forma bo le še boljša

19. 12. 2019 08.11

Cristiano Ronaldo se je, po krajšem sušnem obdobju, ko ni bil povsem zdrav in v (slabši) strelski formi, vrnil k svojemu najljubšemu opravilu - zabijanju golov. Na sedmi tekmi zapored, šesti prvenstveni, se je vpisal med strelce in na najboljši možni način zaprl usta dvomljivcem, ki so trdili, da njegova zvezda nepreklicno ugaša. Portugalec je v Serie A zabil deset golov, Juve pa vodi na tabeli. V Ligi prvakov se bo v osmini finala udaril z Lyonom.

Novo odkritje o Nefertiti: zgodba spominja na Igro prestolov

09. 09. 2018 16.18

Španski arheoastronom Belmonte, ki se je te dni mudil pri nas, nam je priznal, da se pri svojem delu pogosto sreča z vprašanji, na katera nima odgovora. Je pa njegovo nedavno odkritje o egipčanski kraljici Nefertiti sprožilo polemično debato. Zaupal nam je tudi, kaj si misli o t. i. bosanskih piramidah, obstoju boga in astrologiji.

'Prepričan sem, da bomo našli življenje zunaj našega Osončja'

08. 09. 2018 14.45

Kaj imajo skupnega Maji, stari Egipčani in mi? Vsi z zanimanjem zremo v nebo, pravi španski astrofizik in eden od vodilnih svetovnih arheoastronomov. Med njegovim obiskom v Ljubljani smo se z njim pogovarjali o starodavnih civilizacijah, zgodovini, prihodnosti in življenju zunaj Zemlje.

'Leta 1967 je na dan peljalo čez do 4.000 tovornjakov. Danes 20.000'

25. 08. 2018 06.50

Dejstvo je, da tako trdnih mostov, kot so rimski, ki držijo že 2000 let, ne gradimo več. A kako je mogoče, da konstrukcije, o katerih mislimo, da so praktično nezrušljive, na koncu klonijo? Zakaj se je zrušil most v Genovi? Je danes, ko se uporabljajo trdnejši materiali, možnosti za take nesreče manj? Kakšna je prihodnost mostov? Pogovarjali smo se s slovenskim projektantom svetovnega kova Marjanom Pipenbaherjem.

Ljubljanski poletni festival brez strehe nad glavo

16. 08. 2018 18.16

Ljubljanski poletni festival bo šel letos v zgodovino kot brezdomni festival, kajti v ljubljanskih Križankah so to poletje namesto umetnikov delali gradbeni delavci. Da z deli niso končali do začetka poletja, so delno krivi dež, maturanti in celo stari Rimljani. Prihodnji teden bodo Križanke vendarle spet zaživele, a festival še vedno ne bo imel strehe nad glavo.

Bo Perez zvišal ponudbo za odličnega Alissona Beckerja?

16. 06. 2018 09.01

Izvrstni čuvaj mreže brazilske izbrane vrste Alisson Becker ne skriva velike želje po spremembi klubskega okolja. Čeprav zatrjuje, da se pri italijanski Romi počuti odlično, pa je možnost za odhod h 'galaktikom' preveč mamljiva, da bi se je kar tako zlahka odrekel. Toda predsednik trikratnih zaporednih evropskih klubskih prvakov Florentino Perez z zadnjo ponudbo ni omehčal vodstva 'sinov volkulje'.

Trier ob reki Mozeli: od antike do danes

25. 10. 2017 06.30

Čeprav je cesar Avgsust pod zemljo že več kot 2000 let, njegova navdušenost nad trierskim prostranstvom še danes prebiva v slehernem prebivalcu mesta. Ravno to je antičnega cesarja leta 17 pr. n. št. privedlo do ustanovitve mesta »Augusta Treverorum«.