starševsko varstvo

Nakup računalnikov ni v skladu z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti
04. 09. 2024 10.38Ministrstvo za digitalno preobrazbo pri lanskem nakupu 13.000 prenosnih računalnikov za 6,5 milijona evrov ni ravnalo skladno z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti, izhaja iz končnega revizijskega poročila računskega sodišča o realizaciji lanskega proračuna. Med drugim ni jasno, na kakšen način je ministrstvo določilo količino računalnikov.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

MDDSZ z akcijo proti nasilju nad ženskami in v družini
07. 12. 2023 00.15Po ocenah strokovnjakov je nasilje nad ženskami in v družini v porastu, uradne statistike prijav nasilja na policiji pa ostajajo približno enake. Kljub temu da je nasilja vse več, to ostaja neprijavljeno. Žrtve je strah posledic, sram pred okolico ali pa preprosto ne zaupajo institucijam, ki naj bi jih po prijavi zaščitile in jim pomagale.

Ministrstvo proti uporabi koncepta 'starševskega odtujevanja'
24. 10. 2023 10.40Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti opažajo, da se je uporaba koncepta "starševskega odtujevanja" v slovenski sodni praksi in v delu centrov za socialno delo zelo razširila, tudi v primerih nasilja. "To za žrtve nasilja predstavlja veliko nevarnost, ki jo v tem primeru povzročajo prav državni organi," pravijo. Koncept govori o manipulaciji oziroma "ščuvanju" otrok enega od staršev proti drugemu, na ministrstvu pa poudarjajo, da se "sindroma" ne bi smelo priznavati v sodni praksi in zakonodaji ter pozivajo k prepovedi uporabe v sodnih postopkih.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?
15. 10. 2022 07.00V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?

Levica s pobudami za referendum ustavlja vlado
06. 04. 2022 14.33Poslanci koalicije KUL so vložili pobude za razpis posvetovalnega referenduma o novelah zakonov o socialno-varstvenih prejemkih ter o starševskemu varstvu in družinskih prejemkih, pa tudi o odloku o preoblikovanju novomeške fakultete za industrijski inženiring. Gre za predloge škodljivih sprememb, so zapisali v Levici. V NSi napovedujejo, da bodo storili vse, da DZ predloga novel sprejeme še v tem sklicu. Poudarjajo, da so rešitve, ki jih prinašajo predlogi novel premišljene ter uživajo tudi podporo javnosti.

Odpiranje dejavnosti: ponekod morajo negativen test predložiti tudi potrošniki
06. 02. 2021 07.40V skladu z novimi vladnimi odloki se odpira več trgovin in storitev, med drugim vse prodajalne in servisne delavnice s površino do 400 kvadratnih metrov, a le tam, kjer bodo uspeli zagotoviti testiranje na novi koronavirus za zaposlene. Na vseh smučiščih po državi pa lahko zaženejo naprave.

Vlada omilila odlok glede prehajanja meje za dnevne migrante
05. 02. 2021 22.23Vlada je omilila uveljavljeni ukrep, da morajo štiri skupine ljudi, vključno z dnevnimi delovnimi migranti in tistimi, ki mejo prehajajo zaradi šolanja, ob vstopu v Slovenijo predložiti negativen izvid testa na novi koronavirusa. Od sobote ga bodo morali predložiti samo tisti, ki bodo prišli iz države EU s slabšo epidemiološko sliko.

'Novi pogoji za vstop v Slovenijo bi prizadeli 50.000 družin'
05. 02. 2021 06.23Spremembe odloka o pogojih za vstop v Slovenijo, ki je predvidevala manj izjem za vstop v državo brez karantene in negativnega testa na okužbo z novim koronavirusom je med dnevnimi migranti in opozicijo povzročila ogorčenje. V opoziciji so opozorili, da bi "ta neživljenjski ukrep prizadel 50.000 družin". Vlado so pozval k spremembi odločitve. Ta je nato omilila uveljavljeni ukrep.

Za vstop v državo brez karantene ali negativnega testa manj izjem
04. 02. 2021 07.37Vlada je spremenila odlok o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo, ki bo v veljavi od tega petka pa do 12. februarja. Po novem je tako določenih manj izjem za vstop v državo brez karantene in negativnega testa, in sicer le deset. Pri štirih skupinah, med drugim pri čezmejnih dnevnih migrantih in tistih, ki mejo prehajajo zaradi šolanja, bo veljal negativni test, ki ni starejši od sedmih dni.

Vlada prestavila odločanje. Neuradno naj bi prekinili preverjanje na regije
03. 02. 2021 06.20Vlada je na Brdu pri Kranju odločala o ukrepih v prihodnjem tednu glede na epidemiološko sliko. Neuradno naj bi razmišljali o tem, da bi prekinili preverjanje na posamezne regije, ter bi od zdaj naprej gledali na državo kot na celoto. To bi tudi pomenilo, da bi se prihodnji teden v šolske klopi vrnili učenci prve triade v celotni državi. Odločanje je vlada sicer preložila na četrtek, tako da dokončnih odločitev še ni.

V Slovenijo zdaj mogoč vstop brez karantene za lastnike zemljišč in objektov za vzdrževalna dela
22. 01. 2021 06.26Vstop v Slovenijo iz države na rdečem seznamu brez napotitve v karanteno na domu ali brez predložitve negativnega testa je po novem dovoljen državljanom držav članic EU ali schengenskega območja, ki so opravljali nego družinskih članov, vzdrževalna dela na zasebnem objektu ali zemljišču, ki jih imajo v lasti, ter se čez mejo vračajo v roku 12 ur po prehodu meje. Vlada je nekoliko spremenila tudi rdeči seznam držav, za katere je ob prihodu iz njih obvezna karantena.

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?
17. 01. 2021 15.38Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

MNZ: Objavljene plače policistov vključujejo tudi vse dodatke
12. 01. 2021 17.42Javno objavljeni podatki o plačah uslužbencev Policije prikazujejo dejansko bruto plačo, ki vključuje osnovno plačo, izplačilo redne delovne uspešnosti ali dodatek zaradi povečanega obsega dela ter vse ostale dodatke. Kot so pojasnili na notranjem ministrstvu, pa v zneskih ni povračila potnih stroškov ter stroškov prehrane in službenih poti. Premier Janša je napovedal izvzetje operativnega dela Policije iz enotnega plačnega sistema.

Smučanje s 1. januarjem dovoljeno, a ob predložitvi negativnega testa
31. 12. 2020 17.08Vlada je na današnji dopisni seji sprejela več odlokov z ukrepi za zajezitev epidemije. Prvi teden januarja se odpirajo šole in zavodi za izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Vožnja z žičniškimi napravami oziroma smučanje je s 1. januarjem dovoljeno osebam, ki predložijo negativni test. Vlada je določila tudi nove izjeme za prehod meje brez testa in karantene.

Tuji državljani se bodo ob povratku lahko izognili karanteni
31. 12. 2020 17.04Vlada je 25. decembra sprejela Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19. Ta je določal možnost prekinitve karantene za slovenske državljane pet dni po napotitvi v karanteno ob opravljenem PCR-testu. To pa ni veljalo za tuje državljane, ki so v predprazničnih dneh zapustili Slovenijo, ob povratku pa bi morali še nekaj dni počakati v izolaciji. Zaradi tega so zaskrbljeni tako tuji delavci kot slovenski delodajalci. Vlada je nato danes sprejela nov odlok, ki uvaja izjeme na določenih mejnih prehodih.

Prihodnje leto višja pomoč ob rojstvu otroka in starševski dodatek
23. 12. 2020 17.091. januarja prihodnje leto se bo pomoč ob rojstvu otroka zvišala iz 286,72 evrov na 350 evrov, starševski dodatek pa iz 258,09 evra na 402,18 evra. Pri najnižjem izplačilu materinskega, očetovskega in starševskega nadomestila se bo osnova za manjkajoče mesece pri izračunu nadomestila in začetna osnova za nadomestilo brez dopusta dvignila na enako višino, kot je osnovni znesek minimalnega dohodka v bruto znesku, to je 543,29 evrov bruto oziroma 402,18 evrov neto.

PKP6: plačilo DDV lahko odložite, ali pa plačujete po obrokih
30. 11. 2020 12.56PKP6 določa milejše pogoje za odobritev plačilne ugodnosti poslovnim subjektom, če je zavezanec izgubil sposobnost pridobivanja prihodkov zaradi epidemije. Davčni zavezanec lahko tako zaprosi za odlog plačila davka ali prispevkov za čas do dveh let oziroma plača davek v največ 24 mesečnih obrokih v obdobju dveh let. Poudariti velja še, da Furs za čas odloga ali obročnega plačila ne zaračuna obresti. Vloga je že dostopna na spetnih straneh Fursa.

Staršem na krajšem delovnem času bo država krila višje prispevke
21. 10. 2020 12.33Dobra novica za starše, ki zaradi varstva otrok delajo s krajšim delovnim časom. Po novem se jim bodo prispevki za socialno varnost plačevali do polne delovne obveznosti od sorazmernega dela njihove povprečne mesečne bruto plače, ne več le od sorazmernega dela minimalne plače. Državni zbor je spremembo potrdil brez glasu proti.

1470 oseb, ki so ostale brez službe, še čaka na izplačilo denarnega nadomestila
27. 05. 2020 15.55Če ste med epidemijo izgubili službo, vam pripada začasno denarno nadomestilo v vrednosti 513,64 evra bruto. Na zavodu so prejeli 1470 vlog, izplačila pa so predvidena sredi junija, ker usklajevanja še potekajo. V juniju se obetajo izplačila še nekaterih dodatkov za druge ranljive skupine, medtem ko so v maju med drugim že izplačali dodatek za upokojence in velike družine.

Na pomoč gospodarstvu z dvema milijardama težko garancijsko shemo
22. 04. 2020 07.04Člani vladne svetovalne skupine so predstavili sveženj ukrepov, predvidenih v t. i. drugem protikoronskem zakonu, s katerim želi vlada predvsem zagotoviti likvidnost podjetij. Država z zakonom daje poroštvo za mikro, mala in srednja podjetja v višini 80 odstotkov, za velika pa v višini 70 odstotkov. Obseg garancijske oziroma poroštvene sheme je določen v višini dveh milijard evrov. S tem država nase prevzema večino potencialnih kreditnih izgub. Lahovnik pri tem pravi, da gre za pomoč podjetjem, ki so se v težavah znašla zaradi epidemije, ne pa tudi tistim, ki so bila v težavah že prej. Fiskalni prostor ni neomejen, denar bo treba nekoč vračati, opozarja.

Z letom 2021 višja starševska nadomestila, a ne za vse
18. 12. 2019 20.11Državni zbor je z 51 glasovi za in enim proti sprejel novelo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Ta dviguje najnižje izplačilo materinskega, očetovskega in starševskega nadomestila ter starševski dodatek na 402 evra. To bo veljalo za starše otrok, ki bodo rojeni po 1. januarju 2021.

Daljši starševski dopust, več pravic za rejnike in študentske družine
14. 11. 2019 11.29Vlada je sprejela predlog novele zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. S predlogom se podaljšuje materinski, očetovski in starševski dopust, izboljšuje položaj družin, kjer je mati ob rojstvu nezaposlena, ter izboljšuje položaj študentskih družin.

Država olajšala uveljavljanje pravic pri starševskem varstvu
06. 04. 2018 06.29V informacijskem sistemu centrov za socialno delo je vzpostavljena avtomatska povezava med centri in Fursom glede pridobivanja podatkov o plačah oz. osnovah, od katerih so obračunani prispevki za starševsko varstvo. Delodajalcem tudi ne bo treba več potrjevati podatkov o zaposlitvi.

Zaposlitev starejših od 55 let bo stimulirana
30. 12. 2015 08.24Delodajalec bo, če zaposli osebo, starejšo od 55 let, oproščen plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, zavarovanje za starševsko varstvo in zavarovanje za primer brezposelnost, navajajo na ministrstvu za delo.

Odzivi na predlog zakona: Mama je samo ena, naj ona odloča o porodniškem dopustu
02. 07. 2013 15.48Vrstijo se odzivi na predlog novega zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. V SLS pravijo, da je mati edina, ki doji otroka, zato naj ona odloča o porodniškem dopustu. V DL se sprašujejo, ali je popolnoma liberalno, da se nekaj takega zapoveduje, kritični pa so tudi v OZS in društvu LLL.

Hitreje do porodniške
31. 03. 2008 14.21Bodoče mamice bodo lahko hitreje in enostavneje prišle do porodniškega dopusta in nadomestila.

Paket socialnih zakonov sprejet
22. 01. 2008 08.30DZ je soglasno sprejel paket treh socialnih zakonov, s katerimi naj bi omilili učinke povišane rasti cen življenjskih potrebščin.

Novi obrazci za otroški dodatek
01. 04. 2006 08.53Veljati so začeli novi obrazci za uveljavljanje otroškega dodatka. Kupiti jih je mogoče na običajnih mestih.