starševsko odtujevanje

MDDSZ z akcijo proti nasilju nad ženskami in v družini
07. 12. 2023 00.15Po ocenah strokovnjakov je nasilje nad ženskami in v družini v porastu, uradne statistike prijav nasilja na policiji pa ostajajo približno enake. Kljub temu da je nasilja vse več, to ostaja neprijavljeno. Žrtve je strah posledic, sram pred okolico ali pa preprosto ne zaupajo institucijam, ki naj bi jih po prijavi zaščitile in jim pomagale.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'
25. 11. 2023 18.29"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

Ministrstvo proti uporabi koncepta 'starševskega odtujevanja'
24. 10. 2023 10.40Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti opažajo, da se je uporaba koncepta "starševskega odtujevanja" v slovenski sodni praksi in v delu centrov za socialno delo zelo razširila, tudi v primerih nasilja. "To za žrtve nasilja predstavlja veliko nevarnost, ki jo v tem primeru povzročajo prav državni organi," pravijo. Koncept govori o manipulaciji oziroma "ščuvanju" otrok enega od staršev proti drugemu, na ministrstvu pa poudarjajo, da se "sindroma" ne bi smelo priznavati v sodni praksi in zakonodaji ter pozivajo k prepovedi uporabe v sodnih postopkih.

Ničelna toleranca do nasilja in zaščita žrtev: Krivdo mora nositi storilec
27. 11. 2022 15.11Statistike nasilja nad ženskami so grozljive, a številke ne orišejo še toliko bolj pretresljivih zgodb, ki stojijo za njimi. To so zgodbe fizičnega, psihičnega, spolnega, ekonomskega in drugega nasilja, ki ga podpirajo globoko ukoreninjeni družbeni vzorci in patriarhalna družba. Femicidov, najhujših oblik nasilja nad ženskami, smo letos v Sloveniji zabeležili že 12. "Tudi v Sloveniji je dom najnevarnejši kraj za ženske," je pred prvo Nacionalno konferenco o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji opozorila ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Za izboljšanje razmer pa postavljajo dva cilja: vzpostavitev ničelne tolerance do nasilja in učinkovitost ukrepanja. Poudarek tu pa je prav na zaščiti žrtve in ne storilca.