stanovanjska zakonodaja

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje
31. 03. 2025 10.44Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

Se nakup stanovanja čez mejo bolj izplača?
17. 03. 2025 20.29Medtem ko so se stanovanja v Evropski uniji v zadnjem letu in pol v povprečju podražila za slabe štiri odstotke, je bila ta podražitev pri nas skoraj osemodstotna. Povprečna cena za kvadratni meter rabljenega stanovanja se je v Ljubljani in Kopru denimo že povsem približala cenam, ki jih imajo sicer precej bogatejši Dunajčani, precej ceneje pa je že takoj čez mejo: denimo v Trstu in stari Gorici.

Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu
19. 12. 2024 12.37Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu, je zagotovil direktor zavoda Goran Blaško. Na odločbo gradbene inšpekcije o prenehanju uporabe stavbe, v kateri živi šest oseb z invalidnostmi, se bodo pritožili najverjetneje naslednji teden, vsekakor pa v pritožbenem roku 15 dni, je dodal.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov
22. 07. 2024 06.01Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

'Poplave so zrušile kakšen most, so ga pa med nami tudi zgradile'
09. 08. 2023 06.00Kaj so se glede reševanja stvari na terenu, financiranja odpravljanja posledic ujme in postavljanja nadomestnih hiš dogovorili na sestanku predstavniki občin in vlade, kaj prinaša zakonodaja, ki jo je sprejela vlada? Treba bo delati na sanaciji, ki bo morda trajala tudi več let, skupaj moramo stopiti vsi.

Stanovanjski fond, ki izčrpava samega sebe: 'Smo premalo ambiciozni'
04. 04. 2023 06.12Draga bančna posojila, nereguliran in nepredvidljiv tržni najem ter fond javnih najemnih stanovanj, ki zaradi premajhne ponudbe izčrpava samega sebe – takšno je danes stanje v slovenskem stanovanjskem sektorju, ki ga je politika zadnja leta postavljala na stranski tir. Da bi zadostili vedno večjim potrebam, bi potrebovali najmanj 10.000 javnih najemnih stanovanj, vlada jih namerava zgraditi do 3000 na leto. Stanovanja so zaradi nizkih najemnin in možnosti dolgoročnega najema izjemno zaželena, a so zaradi pomanjkanja dostopna le peščici. Nekateri zato v sistemu iščejo luknje.

Stanovanja, prekarnost: mladi se ne morejo osamosvojiti in načrtovati
12. 08. 2022 13.52Na mladih svet stoji, pogosto slišimo iz različnih ust. Vendar pa se mladi soočajo z večplastnimi vprašanji o svoji prihodnostmi - z izzivi in priložnostmi. Hitrost tehnološkega razvoja in posledice podnebnih sprememb drastično spreminjajo svet, mladi pa morajo biti v toku z najnovejšimi trendi, z najnovejšo tehnologijo ...

Nagrada ministra Vizjaka za glasove poslanca Simonoviča?
12. 11. 2021 08.30Državni zbor bo kmalu – po zgolj treh letih od zadnjih sprememb – odločal o novem gradbenem zakonu. Če bo ta sprejet, bo razvpiti poslanec Desusa Branko Simonovič, kot kaže, z lahkoto legaliziral svojo črno gradnjo v Semedeli nad Koprom. Ali mu je s tem minister za okolje in prostor Andrej Vizjak šel na roko? Zakon namreč ni bil spisan na ministrstvu pač pa – pozor – v zunanji odvetniški pisarni Domna Neffata, odvetnika, ki zastopa Branka Simonoviča.

Okuženih iz vipavskega doma starejših ne bodo premestili v šempetrsko bolnišnico
06. 07. 2020 14.13Vladni govorec Jelko Kacin je na tiskovni konferenci kot posebej zaskrbljujoče izpostavil pojav okužb v domu za starostnike v Vipavi. Medtem v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije opozarjajo, da so nas zadele nove okužbe, ustreznih lokacij za osamitev obolelih zunaj domov pa ni. Prav tako je zadrževanje obolelih v DSO neskladno z obstoječo zakonodajo in krši pravice zdravih stanovalcev in stanovalk.

Kritike novega zakona: 'Stroškovna najemnina bi se morala imenovati lizing'
15. 12. 2019 08.00Dr. Srna Mandić opozarja, da je neprofitna najemnina v Sloveniji mnogo let zaostajala za rastjo cen: ''To je nezaslišano, morda je bilo to namerno, da bi se nabralo toliko problemov, da bi lahko prešli na popolnoma drug sistem," je jasna. Poudarja tudi, da je osredotočenost le na subjektne subvencije, torej subvencije ljudem, sistemska napaka, od katerih imajo profit lastniki nepremičnin, ki jih posredno subvencionira država. Prepričana je, da je sramotno, da v Sloveniji nimamo varčevalne stanovanjske sheme.

V kako velikih domovih živimo Slovenci? Prenaseljenost predstavlja velik stres
14. 12. 2019 08.09''Slovenci imamo o sebi predstavo, da gradimo ogromne hiše in da se po prostornih starejših stanovanjih v mestnih središčih sprehajajo samske upokojenke. To je splošen pogled, a v tej predstavi niso zajeta številna blokovska naselja, kjer v eno- do dvosobnih stanovanjih živijo družine,'' opozarja dr. Srna Mandić, ki pojasnjuje, da je prenaseljeno stanovanje velik stres in da lahko zato med družinskimi člani prej izbruhnejo konfliktne okoliščine.

Dva meseca po odhodu kohezijskega ministra: 'Vse bo pravočasno in tako, kot mora biti'
18. 11. 2019 16.16Državni zbor je začel novembrsko zasedanje, premier Marjan Šarec pa je odgovarjal na vprašanja o črpanju evropskih sredstev, vardi na obmejnem območju, stanovanjski politiki in priseljevanju. "Novega ministra bom predlagal, ko mi bo stranka SAB, iz katere kvote je, sporočila ime," je dejal o iskanju novega kohezijskega ministra.

Kdo si lahko privošči stanovanje?
10. 08. 2019 07.00Stanovanje. Za številne nedosegljivo. Cene, z nekaterimi odstopanji, so zdaj leta in leta rasle: še posebej v Ljubljani so takšne, da si mnogi ne morejo privoščiti ne nakupa ne najema. Gradijo se luksuzna stanovanja, tudi za 3800 evrov na kvadratni meter in več, in kupci zanje so. A gradnja takšnih stanovanj stanovanjske krize ne rešuje – nasprotno – še poglablja jo.

Bodo neprofitna stanovanja kmalu preteklost?
02. 04. 2019 11.28Ministrstvo za okolje pripravlja stanovanjsko zakonodajo, ki naj bi korenito spremenila stanovanjsko politiko. Več naj bi bilo najemniških stanovanj, neprofitne najemnine bo zamenjal sistem stroškovnih najemnin, dostopnost do stanovanj pa bi omogočali s stanovanjskim dodatkom. Zakon naj bi bil pripravljen še letos.

'Če bi se vsi lastniki etažne lastnine uprli, bi lahko vrgli vlado'
05. 11. 2018 11.16To je uvodni stavek poznavalca upravljanja etažne lastnine Bojana Bučinela, ki dobro pozna obe strani - delo upravnikov, pa tudi vse težave, s katerimi se zaradi neustreznega stanovanjskega zakona srečujejo etažni lastniki. Novi zakon je v pripravi, etažni lastniki, ki so se organizirali v združenja, pa opozarjajo, da pristojno ministrstvo njihove predloge spremembe zakonodaje namerno ignorira.

Kalvarija menjave upravnika: brez dobrega odvetnika si nemočen
15. 10. 2018 07.40Ste vedeli, da je skoraj vsak četrti Slovenec lastnik etažne lastnine? To pa pomeni, da se okoli pol milijona Slovenk in Slovencev srečuje z enim od okoli 600 upravnikov večstanovanjskih stavb, kolikor jih je prijavljenih v Sloveniji. Menjave upravnika so nočna mora, saj se ti praviloma ne strinjajo z menjavo, ker branijo svoj posel. V ozadju so namreč ogromni zaslužki. A se da.

Slovenski turizem kipi, na drugi strani birokracija duši oddajanje sob prek Airbnb
14. 07. 2018 07.00Kako je mogoče, da v cvetoči turistični destinaciji, kot je Slovenija, ne moremo v polni meri žeti sadov, ki jih prinaša turizem? Čeprav zasebni ponudniki v svetu že desetletja uspešno oddajajo svoje nepremičnine turistom prek platforme Airbnb, so slovenski zakoni še vedno svetlobna leta za sodobnim turizmom. Zaradi neskončnih pravil in nasprotovanj etažnih lastnikov je nepremičnino prek Airbnb praktično nemogoče oddajati popolnoma legalno.

Mladi zaradi visokih cen nepremičnin in prekarizacije vse težje do stanovanja. So rešitev zadruge?
09. 11. 2017 07.12Zaradi neurejenih razmer na trgu dela mladi v Sloveniji težko pridejo do redne zaposlitve, ki bi jim omogočila nakup stanovanja in posledično vstop v samostojno življenje. Nedavna raziskava je pokazala, da kar tri četrtine mladih Slovencev živi s starši. So rešitev stanovanjske zadruge? Pilotni projekt je pripravljen, zdaj nas čaka izvedba, obljubljajo na ministrstvu za okolje in prostor.

Ukrep v okolici Kemisa še vedno velja: Ne dotikajte se predmetov, zemlje, peska ali trave
30. 05. 2017 06.39Prišle so nove analize travinja za krmo v okolici Kemisa. Izmerjene vsebnosti potencialno nevarnih snovi so bile tokrat skladne s predpisanimi vrednostmi, a opozorila prebivalcem ostajajo, saj je potrebnih več analiz. Pristojni so že vzeli nove vzorce. Nadzor je opravila tudi požarna inšpekcija.