stanovanjska inšpekcija

Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu

19. 12. 2024 12.37

Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu, je zagotovil direktor zavoda Goran Blaško. Na odločbo gradbene inšpekcije o prenehanju uporabe stavbe, v kateri živi šest oseb z invalidnostmi, se bodo pritožili najverjetneje naslednji teden, vsekakor pa v pritožbenem roku 15 dni, je dodal.

Inšpektor ukazal izselitev stanovanjske enote, za to dal le 24 ur časa

18. 12. 2024 13.21

Na ministrstvu za solidarno prihodnost so se seznanili z ugotovitvijo gradbenega inšpektorja, ki je bivalnim enotam socialnovarstvenega zavoda Dom na Krasu odredil prepoved uporabe.

'Po ogledu nama je najemodajalec rekel, da sicer v stanovanju še nekdo živi'

02. 12. 2024 12.26

Mlad par, ki išče prvi skupen dom. Na oglede stanovanj hodita že slabo leto, v tem času pa sta se srečala z grozljivimi, čez čas že naravnost absurdnimi situacijami. Ko sta morala denimo na ogledu stanovanja izpolniti vprašalnik o delovnih mestih, najemodajalec pa ju je neposredno vprašal po višini plače. "Saj ni treba odgovoriti, ampak vsi ostali so mi povedali," jima je rekel. Še bolj jima bo v spominu ostal primer, ko je najemodajalec po koncu ogleda mimogrede omenil, da v stanovanju sicer živi še ena oseba, "ampak je zelo tih, sploh ga ne bosta opazila".

(Večposteljna) soba za tiste na 'minimalcu', za družine, Rome, begunce pa – nič?

24. 09. 2024 14.41

Cene stanovanj so v zadnjih petih letih dramatično narasle, medtem ko so plače praviloma stagnirale. Zaskrbljujoča je tudi diskriminacija, saj najemodajalci pogosto zavračajo posameznike na podlagi okoliščin, kar omejuje dostop do primernega bivanja. Na vse to opozarja poročilo "Neznosna nedostopnost bivanja: oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu", s katerim s prstom kažejo na razmere na slovenskem najemnem trgu, kjer se zaradi nezmožnosti lastništva in pomanjkanja neprofitnih stanovanj povečuje število gospodinjstev, ki iščejo oddajanje.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo

17. 05. 2024 06.40

Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Ko nadstandardno stanovanje splesni

06. 05. 2023 07.00

Si predstavljate, da kupite nadstandardno, zelo drago stanovanje, po štirih letih pa je v takšnem stanju, da v njem ne morete več živeti? To se je zgodilo več kupcem stanovanj v soseski Brdo v Ljubljani, ki so jim stanovanja začela plesneti zaradi napak v hidroizolaciji. Kako kakovostne so novogradnje, praviloma vse oglašujejo kot nadstandardne, pri nas? Na koga se sploh lahko obrnete in kako lahko kupci sploh vemo, ali je stanovanje, ki naj bi bilo za celo življenje, sploh dobro zgrajeno?

Inšpekcija v nadzoru prodajalcu novih stanovanj prepovedala prodajo

15. 11. 2022 19.12

Stanovanjska inšpekcija je od 31 primerov oglaševanja prodaje stanovanja ali enostanovanjske stavbe, ki jih je obravnavala v usmerjeni akciji nadzora, nepravilnosti ugotovila pri sedmih prodajalcih. Enemu je z odločbo prepovedala oglaševanje prodaje novogradnje in sklepanje pogodb, drugim je izrekla opozorilo.

Inšpektorji proti upravniku uvedli prekrškovni postopek

12. 11. 2020 09.59

Stanovanjska inšpekcija je v usmerjeni akciji nadzora upravljanja večstanovanjskih stavb ugotovila kršitev na področju mesečnega obračuna stroškov, prekrškovni postopek pa je uvedla tudi proti upravniku, ki ni posredoval vse zahtevane dokumentacije. Inšpektorji so sicer pregledali 20 stavb oz. upravnikov.

Podnajemnik iz najhujše more. Kako rešiti zaplet in predvsem, kako ga preprečiti?

04. 01. 2018 06.30

Večina primerov oddajanja nepremičnin v najem poteka brez težav, so pa tudi takšni primeri, ko za najemnikom ostane kup neplačanih položnic in izropano stanovanje. Takšna je izkušnja bralca iz Maribora. Kako tvegane so takšne pogodbe, kaj v primeru, ko se zaplete, so s podnajemniki res same težave in zakaj v teh primerih nikar ne kličite policije ali inšpekcije.

Ukrep v okolici Kemisa še vedno velja: Ne dotikajte se predmetov, zemlje, peska ali trave

30. 05. 2017 06.39

Prišle so nove analize travinja za krmo v okolici Kemisa. Izmerjene vsebnosti potencialno nevarnih snovi so bile tokrat skladne s predpisanimi vrednostmi, a opozorila prebivalcem ostajajo, saj je potrebnih več analiz. Pristojni so že vzeli nove vzorce. Nadzor je opravila tudi požarna inšpekcija.

Golobič poceni do stanovanja

28. 05. 2003 00.00

Da visoki predstavniki slovenske oblasti poceni odkupujejo državna stanovanja, ni nič novega. Tokrat je polemike sprožil predsednik sveta LDS Gregor Golobič, ki namerava za 29 milijonov tolarjev odkupiti približno sto kvadratnih metrov veliko vladno stanovanje v središči Ljubljane.