stanje v uniji

Američani na lovu za jajci: ducat jajc več kot sedem evrov
30. 03. 2025 08.31Ameriška vlada se je podala na svetovni lov za jajci. Hudo pomanjkanje na domačem trgu, ki je posledica ptičje gripe, bi reševali tudi z uvozom iz Evrope. A evropske države odgovarjajo, da presežkov za izvoz enostavno nimajo, prav tako so velika ovira varnostni standardi, ki za EU določajo, da se jajca razreda A prodajajo neoprana in brez daljšega obdobja skladiščenja na hladnem. Cene jajc so v ZDA, kjer so februarja za ducat jajc plačevali več kot sedem evrov, v zadnjem mesecu sicer padle.

Odziv na Trumpovo uvedbo carin: 'Morda bi bilo dobro umiriti žogico'
27. 03. 2025 12.55V Evropski uniji potrebujemo dober in temeljit premislek, preden se odzovemo na napovedane dodatne ameriške carine na uvoz evropskega blaga, je v izjavi za javnost povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Nek odgovor je absolutno potreben, a morda bi bilo dobro zdaj tudi umiriti žogico, je dejala.

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali
26. 03. 2025 13.18Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

Hrvaška najvarnejša država v EU, Slovenija šele 12.
24. 02. 2025 16.28Desetina prebivalcev EU je v letu 2023 poročala o tem, da so v svoji soseski doživeli kriminal, nasilje ali vandalizem. Na Hrvaškem je bil ta delež najnižji med vsemi 27 državami članicami in je znašal 1,4 odstotka. Slovenija je s 6,8-odstotnim deležem pristala na 12. mestu, kažejo nedavno objavljeni podatki Eurostata.

Stanovanjske razmere se stabilizirajo, a najrevnejši so v stiski
18. 01. 2025 07.00Nominalne cene novih in starih prebivališč v Evropski uniji so, odkar od leta 2005 Eurostat nudi harmonizirane primerljive podatke, zrastle za okrog 74 odstotkov. Ti podatki ne upoštevajo naraščajoče kupne moči Evropejcev, a k temu še pridemo. V Sloveniji je povišanje podobno: od leta 2007 so narastle za več kot 50 odstotkov, kar nas lahko skrbi.

'Kupovanje živali prek spleta je večinoma iz pasjih tovarn'
17. 01. 2025 06.00Ilegalna trgovina z živalmi je tretja najbolj dobičkonosna nezakonita dejavnost v Evropski uniji, takoj za trgovino z mamili in orožjem. Če kupujete psa preko spleta, se lahko zgodi, da prihaja s pasje farme, kjer živijo v težkih pogojih, v lastnih iztrebkih, brez zdravniške oskrbe. Prodajalci kupcem obljubijo, da ima pes vse papirje, a ko želijo svojega novega pasjega člana registrirati, naletijo na težave. Veterinarji pa jih prijavijo inšpekciji. Kakšne so kazni? Na kaj morate biti pozorni?

Politični kaos, apokaliptična slika šefa BMW in vagoni za ženske
13. 11. 2024 09.55Daleč v preteklosti so leta relativnega političnega "miru" v Nemčiji. Semaforsko koalicijo so od začetka pretresala nasprotja, se pa zdi, da so našli zelo slab trenutek za "razpad sistema", saj se največje evropsko gospodarstvo nahaja na prelomnici, meni več tamkajšnjih gospodarstvenikov, ki pa so vse bolj kritični do reakcij in prioritet nemške politike. Če imajo prav, bo to težava tudi za Evropo in Slovenijo, ki je precej odvisna od blagostanja nemškega gospodarstva.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

'V EU ostajajo določene skrbi na področjih neodvisnosti pravosodja in javnih medijev'
24. 07. 2024 12.08EU je bolje pripravljena za odzivanje na izzive na področju vladavine prava, je ob objavi petega letnega poročila o stanju vladavine prava v uniji ocenila Evropska komisija. Ugotavlja sicer, da na področju neodvisnosti sodstva ostajajo določene sistemske skrbi, v več članicah pa skrbi ostajajo tudi v povezavi z neodvisnostjo javnih medijev.

'Težko spoštujem politika, ki skuša na volitvah zmagati z nestrpnostjo'
18. 06. 2024 06.00Namesto predsednika vlade Roberta Goloba se je udeležila mirovne konference v Švici, po kateri je sporočila, da je bil storjen korak naprej. Kakšen je ta korak in kako komentira, da je Golob raje odletel v ZDA na finale lige NBA kot pa na mirovno konferenco? Predsednica države Nataša Pirc Musar je odgovarjala tudi na vprašanja o delovanju vlade, o nasilju nad osebami LGBTIQ+, ki zadnja leta spremljajo parade ponosa v Sloveniji, pa tudi evropskih volitvah in izvoljenih poslancih ter prihodnosti Evropske unije. In kako ocenjuje delo vlade na polovici njenega mandata?

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini
10. 05. 2024 06.00Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Ali nas z recesijo povezujejo zgolj občutki?
04. 05. 2024 07.00Na evro območju je oktobra leta 2022 letna stopnja rasti cen dobrin in storitev znašala nekaj več kot 10 odstotkov. Ljudje so to razumljivo doživeli kot izrazito negativen ekonomski šok. Med letoma 2010 in 2020 so bili namreč navajeni na stopnjo inflacije, ki je bila precej nižja od dveh odstotkov. Občutek negotovosti in frustracije, o katerem je marsikdo poročal, je bil naravni odziv na te nenavadne okoliščine. Zaradi njih so se mnogi vsaj začasno znašli v nezavidljivi finančni situaciji. Toda k sreči se je v zadnjem letu vrtoglava rast cen začela umirjati.

'Fantomski volivci in pritiski': pozivi Uniji k preiskavi srbskih volitev
18. 01. 2024 08.26Ne le v lastni državi, volitve v Srbiji, na katerih je slavil predsednik Aleksandar Vučić, prah še vedno dvigujejo tudi na mednarodnem parketu. Medtem ko je v sredo v Evropskem parlamentu potekalo parlamentarno zasedanje o razmerah v Srbiji po decembrskih volitvah, je 24 visokih evropskih uradnikov poseben poziv namenilo tudi samemu vrhu Evropske unije. Želijo namreč, da uvedejo neodvisno preiskavo ter raziščejo domnevne goljufije na srbskih volitvah.

Slovenci zadovoljni s svojim življenjem, skrbi jih stanje gospodarstva
22. 12. 2023 16.54Večina Slovencev je zadovoljna s svojim življenjem, kar nas uvršča med bolj zadovoljne državljane v EU, kažejo izsledki raziskave javnega mnenja Eurobarometra. Slovenci so bolj kritični pri oceni stanja gospodarstva v državi, ki ga 51 odstotkov ocenjuje kot slabega, največ skrbi pa jim povzročata inflacija in priseljevanje.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?
20. 12. 2023 20.10Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

Pasti zelenega prehoda?
16. 12. 2023 07.00Različni sestanki, vrhovi, konference, ki v ospredje postavljajo podnebni zlom in nujnost ukrepanja, se kar vrstijo. Ob zaključevanju pisanja tega besedila se je v Dubaju zaključeval Svetovni vrh o podnebnih ukrepih – COP 28 – vendar še brez jasnih sklepov. Tisto, kar je bilo jasno, je, da so nekatere države ostro nasprotovale izpustitvi zaveze k opuščanju uporabe fosilnih goriv. In zato se je celoten vrh v bistvu nekoliko podaljšal.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta
09. 12. 2023 07.00Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Fajonova: Ni pravi čas, da bi se pogovarjali o priznanju Palestine
11. 10. 2023 06.00Že več dni letijo izstrelki med Gazo in Izraelom, med njimi pa je ujetih na tisoče civilistov. Ob tem ostaja strah, da bi konflikt zajel širše območje Bližnjega vzhoda. "Naša skrb je skrb za civiliste in umiritev razmer," je mnenje Unije po neformalnem zasedanju zunanjih ministrov strnila Tanja Fajon. Dejala je tudi, da ravno zaradi tega ni pravi čas, da bi se pogovarjali o priznanju Palestine, kot je to predlagala Levica.

Von der Leynova izpostavila vsa področja, nekateri poslanci kritični
13. 09. 2023 12.07V minulih štirih letih je bilo uresničenih več kot 90 odstotkov političnega programa, skupaj smo dokazali, da Evropa, kadar je drzna, zadano tudi uresniči, je v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Vendar delo še zdaleč ni končano, treba se je skupaj pripraviti na prihodnost, je poudarila.

V 81. letu starosti umrl italijanski glasbenik Toto Cutugno
22. 08. 2023 17.48Po dolgi bolezni je umrl italijanski pevec in avtor pesmi Toto Cutugno. Star je bil 80 let, novico o njegovi smrti so potrdili italijanski mediji. Pevec je bil najbolj znan po pesmi L'Italiano, leta 1990 pa je zmagal na tekmovanju za pesem Evrovizije s popevko Insieme, ki jo je zapel ob spremljavi slovenske skupine Pepel in kri.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'
24. 06. 2023 10.05Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Evropski poslanci o resoluciji glede madžarskega predsedovanja Svetu EU
31. 05. 2023 06.49Evropski parlament bo razpravljal o predlogu resolucije, v kateri izraža dvom, da je Madžarska zaradi stanja pravne države v tej članici primerna za prevzem predsedovanja EU prihodnje leto. Pri tem države članice poziva k ukrepanju. O resoluciji bodo poslanci glasovali v četrtek.

Kdo si lasti vsebine, ki jih ustvari umetna inteligenca?
23. 04. 2023 17.37Za zdaj ni jasno, ali je izdelek, ki ga ustvari umetna inteligenca, sploh varovan kot avtorsko delo ali ne. Ali lahko pravice zahteva uporabnik, ki je ChatGPT-ju ukazal (angl. prompt), naj ustvari neko umetniško besedilo, ali je to podjetje, ki je lastnik orodja umetne inteligence OpenAI? Trenutno namreč velja, da z umetno inteligenco ustvarjena fotografija ali besedilo ni avtorsko delo in pri tem izdelku nihče nima avtorskih pravic, ampak je v javni domeni in jo lahko vsak prosto uporablja.

'Zavarovanci naj se z odpovedjo zavarovalne pogodbe ne prenaglijo'
07. 04. 2023 13.52Medtem ko je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavnike zasebnih zavarovalnic, ki ponujajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, povabil na sestanek – saj je po njegovem napovedan dvig premije pri zavarovalnici Generali neupravičen – so se na dvig napovedane premije že odzvali v Agenciji za zavarovalni nadzor. Ugotavljajo, da je bil dvig premije pričakovan, zavarovancem pa svetujejo, naj se z morebitno odpovedjo zavarovalne pogodbe ne prenaglijo.

Hidžabi, nikabi, burke. Jih države EU regulirajo?
22. 03. 2023 07.33Različne vrste naglavnih rut, ki jih nosijo nekatere muslimanke, so že več let predmet spora in debat. Da je za pogovore o hidžabih, nikabih in burkah treba ustvariti varnejše okolje, so se ob svetovnem dnevu hidžaba, ki ga obeležujemo 31. januarja, glasili pozivi Evropski uniji. In kakšne regulacije sploh izvaja Unija kot skupnost ter podrobneje tudi države znotraj nje?

Belgija v boj proti 'narko-terorizmu': rekordni zasegi drog in naraščajoče nasilje
16. 02. 2023 19.08Belgijska vlada je napovedala ostrejši boj proti trgovini z drogami in nasilju, ki narašča po vsej državi. Sveženj ukrepov predvideva poostreno preverjanje pristaniških delavcev in višje globe. V Antwerpnu, največjem belgijskem pristanišču, kjer pregledajo le okoli dva odstotka vsega tovora, so lani zasegli več kot 100 ton kokaina.

Evropejci na vrhu po pitju alkohola
31. 01. 2023 15.15Evropejci radi globoko pogledajo v kozarec, ugotavlja novo poročilo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Evropa je glede na številko pivcev kontinent, kjer se popije več alkohola kot kjerkoli drugje na svetu.

Tudi poslanci iščejo rešitev za kreditno (ne)sposobnost prebivalstva
17. 01. 2023 18.22Komisija DZ za nadzor javnih financ je banke in Banko Slovenije pozvala k dogovoru, kakšne omejitve glede kreditiranja, ki so v nacionalni pristojnosti, bi bile za Slovenijo primerne. Banke med drugim pravijo, da so preveč omejene pri kreditiranju, regulator pa, da so tveganja v bančnem okolju povečana in da so ukrepi primerni.

Evropska čakalnica na Zahodnem Balkanu
17. 12. 2022 07.00V albanski prestolnici je 6. decembra prvič v regiji Zahodnega Balkana potekal vrh voditeljev in voditeljic Evropske unije in Zahodnega Balkana. Nazadnje je vrh EU-Zahodni Balkan potekal oktobra 2021 med slovenskim predsedovanjem Svetu Evropske unije. Tokratni glavni rezultati vrha so bili usmerjeni v skupno spopadanje s posledicami ruske agresije proti Ukrajini, poglobitev političnega in sektorskega sodelovanja, krepitev varnosti in večanje odpornosti proti tujemu vmešavanju in reševanje izzivov, ki jih prinašajo migracije.

Med prazniki ne bo prekinitve ognja
15. 12. 2022 10.26Moskva je sporočila, da po skoraj 10 mesecih vojne v Ukrajini "božične prekinitve ognja" ni na vidiku. Tako se zdi, da se bodo spopadi vlekli tudi čez zimo. V ruskem obstreljevanju Hersona sta sicer umrli dve osebi, ukrajinske sile pa so čez noč obstreljevale vzhodnoukrajinsko mesto Doneck, pri čemer naj bi šlo po besedah Rusov za enega največjih napadov v zadnjih letih. Nekateri analitiki sicer predvidevajo, da bo vseeno prišlo do "upada" spopadov. Popolna prekinitev ognja z ukrajinske strani pa bo veljala šele takrat, ko na ukrajinskih tleh ne bo več okupatorja, pravi general ukrajinske vojske.