stanje kopalnih voda

Čofotanja v Ljubljanici še nekaj časa ne bo
26. 07. 2024 09.27Čeprav je kemijsko stanje Ljubljanice dobro, pa rezultati mikrobioloških parametrov, ki jih izvajajo na ljubljanski mestni občini, kažejo, da kakovost vode v reki še vedno ne zadostuje kriterijem za pridobitev statusa kopalne vode. Kljub temu na občini vztrajajo pri načrtih za kopališče na ljubljanski Špici, kjer so se prebivalci pred desetletji že lahko kopali. Ljubljanica je sicer tudi poleti precej sveža, najvišja izmerjena temperatura nikoli ni presegla 20 stopinj.

Kopalne vode: na Hrvaškem skoraj vse z oceno odlično. Kaj pa v Sloveniji?
09. 06. 2023 14.16Večina kopalnih voda v Evropi je lani izpolnjevala najstrožje standarde EU za odlično kakovost vode. V državah, kot sta Avstrija in Hrvaška, so skoraj vse ocenjene kopalne vode prejele oceno odlično, medtem ko so bile v Sloveniji vse ustrezne kakovosti. Slovenija po odličnosti obalnih kopalnih voda ostaja v evropskem vrhu.

'Vzrok za prelivanje fekalij v potok je mešani kanal, država ne ukrepa'
05. 08. 2022 17.55V Društvu za varstvo okolja Bled so v četrtek opozorili, da naj bi bil masovni turizem na Bledu vzrok, da je fekalna voda preplavila potok Jezernico na Bledu, ki se nato izliva v Savo Bohinjko, zaradi česar naj bi reka in potok neznosno smrdela in se dušila v razraslih algah. Iz občine in komunalnega podjetja WTE Bled, ki je koncesionar in skrbi za blejsko kanalizacijo, so pojasnili, da je kriv 20-kilometrski mešani kanalizacijski sistem, skozi katerega tečejo meteorne, izvirske in fekalne vode. Občina za rešitev problema že 15 let poziva državo, a posluha za zdaj še ni bilo.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt
15. 08. 2021 08.00Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

V Sloveniji utopitev malo, ob obisku kopališč naj vsak poskrbi za svojo varnost
21. 07. 2021 14.49Rekreacija na vodi, v njej in ob njej ugodno vpliva na zdravje in dobro počutje, vendar je treba vedeti, da je lahko voda tudi izredno nevarna, opozarja Mojca Zupan z Uprave RS za zaščito in reševanje. Kot je poudarila, lahko za lastno varnost največ naredi vsak sam. Število utopitev se sicer iz leta v leto zmanjšuje, v povprečju jih zabeležijo 11 letno.

Pozivi k odgovornemu kopanju: Poškodbe po skokih v vodo so hude
22. 06. 2021 14.09V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) vsako leto oskrbijo vsaj 50 poškodb, ki so posledica skoka v vodo, med njimi je deset hudih poškodb hrbtenice, ki zahtevajo tudi operativne posege, je opozoril travmatolog iz UKC Ljubljana Marko Jug. Pozval je k premišljenemu skakanju v vodo. Na pravila varnega kopanja opominjajo tudi na NIJZ.

Odziv župana Bržana na poročilo NIJZ: Kopanje je varno, nekdo hoče škoditi našemu ugledu
16. 06. 2021 14.28Se lahko v Kopru ponovi onesnaženje s fekalijami, ki je zaznamovalo poletno sezono leta 2019? Ob pogledu na delavce komunale, ki so minule dni čistili hudourniško strugo v Žusterni, je mnoge prešinila misel, da je morje znova onesnaženo s fekalijami. Na občini Koper zatrjujejo, da se to ne more več ponoviti in da so delavci komunale zgolj izvajali pranje po sanaciji dela struge. Poročilo ekipe NIJZ, ki si je ogledala zaledje kopališča, pa odkriva drugačno sliko. Na poročilo se je odzval župan Bržan, ki sporoča, da je kopanje v Kopru varno, kar potrjujejo tudi sveže meritve Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

V globine Velenjskega jezera - med pepel in metrske some
08. 09. 2020 12.39Kopalna sezona gre h kraju. Večina kopališč na celinskih vodah se v prihodnjih dneh zapira. Tudi Velenjski Jadran, kot nekateri domačini radi imenujejo Velenjsko plažo, ki jo vsako leto obišče čez 100 tisoč obiskovalcev. A kljub priljubljenosti, rednim monitoringom in laskavim nazivom naj plaže, Velenjsko jezero še vedno ni uspelo pridobiti statusa kopalnih voda.

Ideja o kopanju v Ljubljanici na Špici še živa
23. 07. 2020 08.06Kemijsko stanje Ljubljanice je dobro, občasno pa vsebnost bakterij v njej preseže dovoljeno vrednost. To onemogoča pridobitev statusa kopalne vode za reko, ki teče skozi prestolnico. Na Molu vztrajajo pri cilju, da bo tudi na Špici v Ljubljani možno kopanje. Za potrebno izboljšanje kakovosti vode pa bo nujna izgradnja manjkajoče kanalizacije.

Stanje kopalnih voda: kar štiri naravna kopališča lani z oceno zadostno
08. 06. 2020 14.38Zadnje evropsko poročilo o stanju kopalnih voda razkriva, da so v Sloveniji vse kopalne vode primerne za kopanje. So pa rezultati nekoliko slabši od podatkov iz leta 2018. Letos je tako kar pet naravnih kopališč dobila oceno dobro in štiri zadostno. Precej je stanje izboljšala Hrvaška, še vedno pa sta v samem vrhu Ciper in naša severna soseda Avstrija.

Zaradi fekalnega onesnaženja odsvetovano kopanje v Žusterni v Kopru
02. 08. 2019 15.24Z Agencije RS za okolje so sporočili, da so na območju kopališča Žusterna v Kopru zaznali fekalno onesnaženje vode. Do manjšega izpusta fekalnih voda je prišlo v okviru čiščenja zamašenega kanalizacijskega jaška v neposredni bližini hudournika v Žusterni, ki se izteka v morje. Pristojne institucije kopanje do nadaljnjega odsvetujejo, v vmesnem času bo kopalcem omogočeno brezplačno kopanje v bazenu.

Voda v bazenu pozelenela od alg, a v termah mirijo: bazen smo že očistili
28. 06. 2019 09.38Obiskovalce moravskega kopališča je neprijetno presenetila nečista in alg polna voda v bazenu s črno termomineralno vodo. Kot so pojasnili upravljavci term, se je v bazenu pojavila tehnična napaka, zaradi česar se je zamašil prelivni rob, a so bazen že očistili. Dodali so še, da se alge niso namnožile v bazenu, kjer so inšpektorji lani odkrili občutno preseženo vrednost benzena.

Za kopalce na Bledu odslej brezplačna, jezeru in okolju prijazna sončna krema
06. 06. 2019 08.25Poročila kažejo, da sta obali Blejskega in Bohinjskega jezera vedno bolj obremenjeni. Naše kopalne vode so sicer večinoma v odličnem stanju, a stroko skrbi povečan turistični obisk. Kot svarijo, moramo poskrbeti, da bodo naši biseri ostali 'lepi' in da z dobrimi praksami preprečimo, da bi imel porast turizma posledice na naše naravne znamenitosti.

Preverite stanje evropskih kopalnih voda: Slovenija odlično, Italija slabo
06. 06. 2019 16.00Voda na 41 od 47 pregledanih naravnih kopališčih v Sloveniji je lani dosegala najstrožje standarde EU glede čistosti vode in je bila tako ocenjena kot odlična, med temi so bila vsa obmorska kopališča. Pet kopališč je dobilo oceno dobro, eno zadostno, nobeno ni bilo ocenjeno kot slabo, je objavila Evropska komisija.

Slovenske kopalne vode ostajajo med najbolj kakovostnimi v Evropi
29. 05. 2018 16.28Evropska okoljska agencija je objavila mednarodno analizo kakovosti kopalnih voda v državah Evropske skupnosti ter v Albaniji in Švici. In agencija ima dobre novice, saj se kakovost v Evropi izboljšuje, vse več kopališč dosega najboljše ocene.

Kaj prinaša novi energetski koncept? Predvsem nič konkretnega, razen, da bomo premog kurili še do leta 2054
04. 03. 2018 11.00Glavni cilj novega energetskega koncepta, ki je sicer zelo splošen in brez konkretnih ukrepov, je prehod v nizkoogljično družbo. Okoljevarstveniki so kritični predvsem, da koncept predvideva uporabo premoga do leta 2054. Na ministrstvu pa pravijo, da izpad proizvodnje električne energije iz TEŠ in NEK pomeni veliko tveganje za zanesljivost oskrbe z elektriko.

FOTO: Gramozne jame – neizkoriščene turistične priložnosti ali nevarnosti, ki se jih premalo zavedamo?
02. 08. 2017 06.30Slovenija je z vodnimi viri izredno bogata dežela. Poleg urejenih kopališč poleti številne kopalce pritegnejo tudi divja kopališča. Med slednja štejemo gramozne jame, kjer pa je kopanje lahko zelo nevarno. Po drugi strani pa tako lokalne skupnosti kot zasebni vlagatelji čedalje bolj prepoznavajo turistični potencial takšnih kopališč in jih želijo ustrezno sanirati in tudi tržiti.

Slovenska kopališča so varna, niso pa najboljša. Ta so na Cipru in v Luksemburgu
27. 05. 2014 13.03Nobeno od slovenskih kopališč v poročilu Evropske komisije o kakovosti kopalnih voda ni dobilo slabe ocene. Najboljše so se na splošno odrezala kopališča na Cipru in v Luksemburgu, sledila pa so tista na Malti, Hrvaškem in v Grčiji.

'Preden plačate vstopnino, preverite kakovost vode!'
11. 07. 2011 12.54Umazane garderobe, stranišča, prevelika gneča, nesnaga na gladini in močan vonj po kloru so prvi pokazatelji ustreznosti vode v bazenu, opozarjajo pristojni, ki skrbijo za nadzor kakovosti kopalne vode.

Kopanje v Ljubljanici leta 2012?
08. 09. 2008 12.31Na ministrstvu za okolje sklepajo, da se bo v Ljubljanici možno kopati po letu 2011. Kljub temu pa ni nujno, da bo tudi izgledala čista.

Brez skrbi v vodo
02. 06. 2008 20.41Nobeno slovensko kopališče ni tako umazano, da bi kopanje prepovedali. Osem jih sicer ni izpolnilo zahtevanih standardov.

Izboljšano stanje Velenjskega jezera
17. 07. 2004 00.00Po analizi vzorcev Velenjskega jezera so strokovnjaki ugotovili, da se stanje vode izboljšuje. Kljub temu ljudem svetujejo, da ne plavanjo v jezeru.