stalin

Umrla z zlatim globusom nagrajena igralka Joan Plowright
17. 01. 2025 14.50V 95. letu je umrla igralka Joan Plowright. Zvezdnica, ki jo najbolj poznamo po filmih Denis pokora, 101 dalmatinec in Začarani april, je bila v svoji karieri nagrajena z zlatim globusom, nominirana pa je bila tudi za oskarja. Kot je sporočila njena družina, je igralka umrla v krogu svoje družine.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Volitve v Rusiji: volili v helikopterju, avtobusih, glas oddal tudi 'Stalin'
17. 03. 2024 09.53V Rusiji poteka zadnji dan predsedniških volitev, ki jih sicer ne spremlja negotovost, saj je zmagovalec bržkone znan. So pa za popestritev, poleg saboterjev in 'državljanskih neposlušnežev', poskrbeli volivci, ki so glas prišli oddat v kostumih. V Rusiji namreč poteka maslenica, ruski pust. Člani volilnih komisij in drugi volivci so tako na voliščih srečali širok nabor zgodovinskih osebnosti, od Stalina do Aleksandra Nevskega in Puškina ter še več živalskih kostumov.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'
18. 02. 2024 20.26Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

100 let od smrti Lenina, 'arhitekta Ukrajine'
21. 01. 2024 14.17"Lenin je živel, Lenin živi, Lenin bo živel," so znane besede ruskega pesnika Vladimirja Majakovskega, ki jih je spisal kmalu po smrti ustanovitelja Sovjetske zveze, leta 1924. Bil je revolucionarni vodja boljševikov, eden najvplivnejših voditeljev 20. stoletja, in kot pravi ruski predsednik Vladimir Putin, avtor in arhitekt Ukrajine.

V Kijevu največji napad z droni doslej, nevarnost trajala več kot šest ur
25. 11. 2023 08.38Glavno mesto Ukrajine je utrpelo največji napad z droni na ukrajinsko prestolnico od začetka ruske invazije. Prebivalce so prebudile oglušujoče eksplozije in nenehni zvoki zračne obrambe, grožnja zračnega napada je trajala kar šest ur in osem minut. Ukrajinska zračna obramba je sporočila, da je sestrelila 71 ruskih brezpilotnih letalnikov. Skoraj 200 stavb je ostalo brez elektrike, ranjenih pa je bilo pet ljudi, tudi 11-letna deklica. Prebivalci takšnih zvokov niso slišali že več mesecev.

Gorski Karabah: Desetletja trajajoč spor med Armenijo in Azerbajdžanom
20. 09. 2023 07.00Gorski Karabah je že desetletja predmet nerešenega ozemeljskega spora med Azerbajdžanom in tamkajšnjo etnično armensko večino, ki jo podpira sosednja Armenija. Spor je v preteklosti prerasel v dve vojni, ki sta terjali več deset tisoč življenj. Trajnostne rešitve ni na vidiku, dolgoletna pasivnost mednarodne skupnosti pa je omogočila nov izbruh spopadov.

Rožnati usnjeni fotelji, izbran jedilnik in protibombna tla
12. 09. 2023 09.49Kim Džong se je na pot do Rusije odpravil kar s svojim zasebnim vlakom. Vendar vsekakor ne gre za navaden vlak, čeprav se njegova zunanjost zdi povsem povprečna. Temnozeleni vlak pa skriva luksuzno notranjost z rožnatimi usnjenimi fotelji in protibombnimi tlemi.

Ko bo umetna inteligenca rekla, 'žal mi je, nočem se izklopiti'
25. 06. 2023 17.32Razvoj umetne inteligence divja, že danes lahko rešuje teste na najboljših fakultetah bolje kot študenti, naredi dobro pesem, skladbo, esej, fotografijo, naredi strokovni izpit za zdravnika, kaj bo zmogla čez eno leto, ne ve nihče. A ob vsem nepredstavljivem, kar zna, dela tudi napake. Nekatere pa skrbi, da bi vse bolj človeška umetna inteligenca postala oseba z lastnim mišljenjem in odločanjem. Da bi nekoč na našo zahtevo ali vprašanje odgovorila kot znameniti računalnik Hal iz filma Odiseja v vesolju 2001.

Slovenija gladomor priznala za genocid, Zelenski se zahvaljuje poslancem
23. 05. 2023 19.17Državni zbor je s 67 glasovi za in osmimi proti sprejel deklaracijo o spominu na gladomor, množični poboj z lakoto v Ukrajini v letih 1932 in 1933. Deklaracijo so podprle vse poslanske skupine razen Levice, z njo pa se je Slovenija pridružila skupini več kot 20 držav, ki so gladomor že priznale kot genocid.

Je bil na obisku v Mariupolu 'pravi' Putin?
22. 03. 2023 19.48Ne srečanje s kitajskim voditeljem, ampak Putinov nedeljski obisk okupiranega Mariupola je v javnosti sprožil ugibanja, da bi lahko ruski predsednik za različne javne dogodke uporabljal dvojnika. K širjenju govoric je dodatno pripomogel svetovalec župana Mariupola, ki je na Telegramu zapisal, da je 'Putin ali eden od njegovih dvojnikov' čez noč obiskal Mariupol. Obstoja dvojnikov Putin nikoli ni priznal, ne bi pa bil prvi politik, ki jih ima.

'Bili so mojstri takšnega mučenja, da si smrt občutil, preden si jo doživel'
29. 01. 2023 07.58Kraj razčlovečenja, zloma civilizacije, "mrtvih in črvov", pekel. Vse to so bila nacistična koncentracijska taborišča. Medtem ko je iz enih pot vodila le skozi dimnik, je v drugih "osvobajalo" (morilo) delo. A človek išče izhod iz še tako brezizhodne situacije. Eni so upali, drugi so se vdali v usodo, tretji so edino rešitev videli v poskusu bega. Teh slednjih je bilo malo, v svojih poskusih so bili večinoma neuspešni. Toda – kdo so bili, kaj jih je gnalo?

'Joj, kako so ga polomili, mi bomo to naredili drugače, bolje'
22. 01. 2023 07.45"Ko nova generacija "ugotovi", da so predniki naredili vse narobe in se istega problema loti "po svoje", povzroči iste uničujoče posledice," o vojni in miru pravi nekdanji taboriščnik Dušan Stefančič. Takšni poskusi so se vedno klavrno končali, a pojavijo se znova in znova. Ker so del človeške narave. Trenutno enega takšnih poskusov "popravljanja zgodovine" gledamo v Ukrajini. "Zgodovina se kruto ponavlja," ugotavlja Stefančič.

Putin: Rusija bo jedrsko orožje uporabila le, če bo napadena
07. 12. 2022 19.16Ruski predsednik Vladimir Putin je v nagovoru na letnem zasedanju kremeljskega sveta za človekove pravice dejal, da bo Rusija jedrsko orožje uporabila le v primeru, če bo napadena. Ob tem je zahodne medije in organizacije obtožil protiruske nastrojenosti ter ocenil, da se bo vojna v Ukrajini verjetno zavlekla. Medtem pa je Evropska komisija predlagala deveti sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Predlog vključuje prepoved izvoza dronov Rusiji in tretjim državam, ki bi jih lahko dobavile Moskvi.

Gladomor: ko je v Ukrajini umrlo tudi do 25.000 ljudi na dan
26. 11. 2022 07.28V Ukrajini obeležujejo dan spomina na žrtve velike lakote, znane tudi kot holodomor ali gladomor, ki jo je organiziral takratni sovjetski režim in je v letih 1932 in 1933 v tedanji sovjetski socialistični republiki zahtevala življenja od sedem do deset milijonov ljudi. Žrtev se bodo spomnili tudi v Ljubljani.

'Predsednik se je vrnil v Šrilanko, ker se nima kam skriti'
03. 09. 2022 11.45Nekdanji šrilanški predsednik Gotabaya Rajapaksa, ki je po julijskih množičnih protestih pobegnil v tujino, se je vrnil v Šrilanko. Rajapaksa je na Tajskem bival z začasnim vizumom, v domovino pa je priletel prek Singapurja. Na letališču naj bi ga pričakali nekateri šrilanški ministri. Vodja protestnikov je ob tem povedal: "Ljudje so prišli na ulice zaradi domnevne korupcije proti njegovi vladi. Proti njemu nimamo nobenih osebnih zamer." Drugi protestniki pa pravijo, da bodo nasprotovali vsakemu poskusu, da bi se Rajapaksa vrnil v politiko. "Gotabaya se je vrnil, ker ga nobena država ni pripravljena sprejeti in se nima kam skriti," je povedal Joseph Stalin, vodja sindikata učiteljev, ki je pomagal mobilizirati demonstrante.

Putin bo z milijonom rubljev nagradil vsako žensko, ki bo rodila 10 otrok
20. 08. 2022 16.16Ruski predsednik Vladimir Putin je v ponedeljek podpisal odlok, s katerim je oživil t. i. "red herojske matere". Gre za odlikovanje iz časa Sovjetske zveze, prejele pa so ga ženske, ki so rodile 10 ali več otrok. Z odlokom skuša država ublažiti demografsko krizo.

V Lugansku bi lahko že kmalu izvedli referendum o priključitvi Rusiji
27. 03. 2022 12.33Samooklicana Ljudska republika Lugansk na vzhodu Ukrajine, ki jo podpira Rusija, bi lahko kmalu izvedla referendum o pridružitvi Rusiji. Tako pravi lokalni separatistični voditelj Leonid Pasečnik. Od kje pa korenine separatističnih teženj pravzaprav sploh poganjajo?

'EU se je odzvala izjemno hitro, prepričljivo in enotno. Presenetili smo celo same sebe'
12. 03. 2022 16.31Ruski predsednik Vladimir Putin predstavlja grožnjo celotnem svetu, je jasna predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Tega so se že dolgo zavedale predvsem ruske sosede, zdaj pa je do tega spoznanja prišel tudi ves svet. Poleg okupirane Ukrajine je na grožnjo dlje časa opozarjala tudi baltska država Estonija. Premierka te države, Kaja Kallas, je vojno, ki trenutno divja v Ukrajini, povezala z že znano zgodovino Sovjetske zveze, ko so bili deportirani tudi njeni predniki. "V konfliktu vedno glejte, kam bežijo begunci," pravi. "Trenutno so se ti usmerili proti Evropski uniji, in ne proti Rusiji," opozarja na očitno.

V Ljubljani na ulice v podporo Ukrajini: 'Če bo Rusija uspela s svojo invazijo, bo sledil domino učinek'
28. 02. 2022 12.04Shod v znak solidarnosti z Ukrajino se bo v sredo odvil tudi v Ljubljani. Protesti so v preteklem tednu potekali v številnih mestih po svetu, skupna točka vseh je bila obsodba ruske invazije. Proteste je spremljalo skandiranje in številni transparenti – "Putin morilec" ali "Ustavite pošast".

'Če sem jaz 'enfant terrible' slovenskega filma, je Pučnik 'enfant terrible' slovenske politike'
08. 01. 2022 14.58Zanj brez dvoma velja, da je brez dlake na jeziku. Je prvi slovenski režiser, ki je snemal film v Hollywoodu. Njegove filme gleda na desetine milijonov ljudi po vsem svetu. Sin megazvezdnika Willa Smitha, Jaden, ki je igral v njegovem filmu, pravi: "Nihče ga ne mara, a vsi ga imajo najraje." Njegov film Pisma sv. Nikolaju, ki si ga je ogledalo več kot 12 milijonov ljudi, je na Poljskem to, kar je pri nas 50 let star Silvestrski poljub Alfija Nipiča. Brez njega pri nas ni novega leta, na Poljskem pa ne božiča. Kadar koli pride v Slovenijo, se zgodi nek škandal. Nazadnje je s filmom Cepimo se razbesnel anticepilce. S svojo priredbo Zdravljice ob 30-letnici samostojne Slovenije, pa dal Slovencem misliti. Vse to in še več je Mitja Okorn, ki pravi: "Nehajmo biti skrajni desničarji, fašisti, komunisti. Dajmo biti ponosni Slovenci. Spoštujmo drugače misleče."

Osebnost leta revije Time je Elon Musk
13. 12. 2021 16.00Po izboru ameriške revije Time je osebnost leta postal najbogatejši človek na svetu. Leto 2021 je bilo leto Elona Muska, so zapisali pri reviji. Med drugim je aprila njegovo podjetje SpaceX dobilo ekskluzivno pogodbo z NASO, da bo ameriške astronavte prvič po letu 1972 poslalo na luno. Tudi njegovo podjetje z električnimi avtomobili Tesla še naprej dosega uspehe. Oktobra je velikan na področju najema avtomobilov Herz sporočil, da bo za izposojo na voljo dodatnih 100.000 Teslinih vozil.

Z novo tehnologijo ne moremo zaupati niti videoposnetkom
07. 04. 2021 08.00Ne živimo le v dobi lažnih novic, temveč tudi v dobi, kjer ne moremo verjeti niti sliki, ki nam jo prikazuje videoposnetek. Primer je video, na katerem bi veliko ljudi prepoznalo slavnega igralca Toma Cruisa, a gre v resnici le za zelo dovršen prikaz "deepfake" tehnologije belgijsko-ameriškega dvojca, ki so jo strokovnjaki že označili za zelo zaskrbljujočo. Domnevne politične nasprotnike je s fotografij sicer brisal že Stalin, v 90. letih je zaživel "photoshop", ki ga pa zdaj prehiteva nova tehnologija. Nedolžna zabava ali potencialno ogrožanje državne varnosti?

Kaj pa, če bi se kakšen naš pevec slikal v čipkasti obleki?
28. 11. 2020 07.24Pred dnevi je bila v Guardianu, ob vseh novicah o covidu, ameriških volitvah in drugih iz vsega sveta, najbolj brana in deljena novica o naslovnici revije Vogue. Prvič v 127-letni zgodovini revije je bil na njej moški. Pa to ni bila glavna novica, razburjenje je povzročilo to, da je bil oblečen v dolgo čipkasto obleko. Odzivi so bili hitri, na fotografijo pa so se spravili znani komentatorji in mnenjski voditelji desne provenience. Hitro pa so šli v bran tudi številni, ki so izbiro naslovnice podprli.

Fišer: Smrt janšizmu ni grožnja po 135. členu kazenskega zakonika
18. 06. 2020 21.51Kot smo že poročali, policija zaradi suma storitve kaznivega dejanja grožnje na predlog oškodovanca, torej premierja Janeza Janše, vodi postopek zoper osem oseb zaradi transparentov, ki se pojavljajo na petkovih protestih in nosijo napis "Smrt janšizmu, svoboda vsem". Odvetnik in nekdanji tožilec Gorazd Fišer ocenjuje, da v tem primeru ne gre za kaznivo dejanje grožnje po 135. členu kazenskega zakonika.

'Obupani starši so otroke metali v reko Labo, kjer so živi zgoreli'
13. 02. 2020 18.32V torek, 13. februarja 1945, je bil v Dresdnu velik karneval. Na ulice se je zgrnilo na tisoče maskiranih otrok, čeprav so bile sovjetske čete le še kakšnih 100 kilometrov od mesta. Že nekaj tednov so se v Dresden stekale reke beguncev, tako da je število prebivalcev tega baročnega mesta, ki jih je bilo približno 600.000, skoraj podvojilo. Toda nikjer ni bilo čutiti preplaha. Ko so klovni cirkusa Sarasani sredi predstave zaprosili gledalce, naj se umaknejo v zaklonišče, je večina mislila, da gre za šalo.

75 let od tragedije na morju, v kateri je umrlo 9.400 ljudi, od tega 5.000 otrok
30. 01. 2020 11.55V zadnjih mesecih druge svetovne vojne, 30. januarja 1945, je nemška ladja Wilhelm Gustloff zapustila Gdansk, na njej je bilo več kot 10.000 ljudi, ki so bežali pred napredujočo Rdečo armado. Kmalu po izpljutju jo je na periskopu podmornice S-13 opazil Aleksandr Ivanovič Marinesko in se pripravil na napad, posadki je ukazal, naj se približa transportni ladji. Za 9.300 ljudi, od tega 5.000 otrok, so bili usodni trije torpedi, ki so jih poimenovali: za domovino, za Leningrad, za Sovjete. Zatajil je le Stalin.

Poolimpijski Soči: Kaj je ostalo po najdražjih olimpijskih igrah vseh časov?
26. 01. 2020 17.22Ko je predsednik Putin pred 13 leti prepričal člane Mednarodnega olimpijskega komiteja, da je Rusija ustreznejša kandidatka za organizacijo iger leta 2014 od Avstrije in Južne Koreje, je južni del Sočija prekrivalo močvirje, kavkaške gore so praktično nedotaknjene privabljale zgolj 'freeriderje'. Niti enega objekta torej, primernega za olimpijske igre.

New York Times pod plazom kritik zaradi besedila o Karadžiću
20. 01. 2020 06.00Odlomek iz knjige ameriške avtorice o Radovanu Karadžiću, ki ga je objavil New York Times, je naletel na številne obsodbe in kritike. V njem namreč avtorica opisuje, kako je obsojenemu vojnemu zločincu dovolila, da jo "zdravi z energijo". Gre za poskus romantiziranja zločinca – kot bi napisali članek o tem, da je bil Adolf Hitler vegetarijanec, so le nekateri od očitkov. Avtorica se je zaradi kritik opravičila vsem, ki jih je njeno pisanje prizadelo.