sredstva za stalno pripravljenost

Parkiranje na mariborskem Slomškovem trgu dražje kot v središču Ljubljane
09. 06. 2023 13.37Dražji vrtci, višji zneski na položnicah za odvajanje odpadnih voda, Mariborčani bodo po novem plačevali več tudi za vstopnine v športne objekte. Na drugi strani pa nezadovoljstvo zaradi izpada občinskega financiranja na področju športa, kulture in sociale. Mestna uprava računa, da bo sprejeti paket podražitev prinesel (vsaj delno) rešitev. Dražijo se sicer tudi parkirnine – v ožjem mestnem središču, na Slomškovem trgu, bo odslej za uro parkiranja treba odšteti 1,7 evra; se pravi 40 centov več kot v središču Ljubljane. Se pa štajerski prestolnici vendarle obeta rešitev za kultno Gostilno pri treh ribnikih, ki bi lahko postala učni center.

Ministrica: Proti meni so leteli predmeti. Švarc: Na shod niste bili povabljeni
17. 02. 2023 06.00Protest, nedostojen gasilcev, in slaba folklora, so bile vladne ocene protestnega shoda poklicnih gasilcev, ki so na protestu uporabljali pirotehnična sredstva, zanetili ogenj, izžvižgali Ajanović Hovnikovo, ki je s protesta odšla v spremstvu Policije, kot tudi predsednik sindikata poklicnih gasilcev David Švarc. So šli gasilci čez rob in so na shodu ogrozili ministričino varnost? Ministrici Hovnikovi so odprtje še druge fronte napovedali tudi v sindikatu Sviz, kjer so zaradi odpovedi sestanka z njimi napovedali možnost protestnega shoda ali pa bodo šli neposredno na enodnevno splošno stavko.

Slovenija čaka že kupljeno transportno letalo, želi pa še enega
12. 01. 2023 15.07Obrambni minister Marjan Šarec napovedal večja vlaganja v letalsko floto in nove zmogljivosti, pa tudi gradnjo hangarja za novo transportno letalo, ki ga pričakujejo predvidoma letos. Za stalno operativnost vsaj enega nameravajo sicer kupiti še drugo transportno letalo. Ob dnevu slovenskega vojaškega letalstva pa so napovedali tudi nova zaposlovanja za potrebe cerkljanskega letališča. Zaposlili bodo dodatnih 75 vojakov in 25 vojaških uslužbencev, potrebovali pa bodo še dodatnih sto pogodbenih rezervnih vojakov.

Mednarodna vesoljska postaja bo strmoglavila na Zemljo
04. 02. 2022 08.51V začetku leta 2031 se bo ISS potopila v Tihi ocean, in sicer v del, znan kot Point Nemo. Gre za najbolj oddaljeno točko od kopnega, znano tudi kot pokopališče vesoljskih plovil. Tam je namreč strmoglavilo že veliko starih satelitov in drugih vesoljskih odpadkov, med njimi tudi ruska vesoljska postaja Mir leta 2001.

Poklicni gasilci z dvodnevno opozorilno stavko. Pričakujejo bistveno resnejša pogajanja
29. 06. 2021 14.09V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije dosedanja pogajanja s pogajalsko skupino, ki jo je imenovala vlada, ocenjujejo kot popolnoma neuspešna. Na novinarski konferenci so tako sporočili, da bodo zato v sredo ob 6. uri začeli z dvodnevno opozorilno stavko, ki bo trajala vse do petka do 7. ure. V sindikatu poudarjajo, da stavka ni uperjena proti državljanom. Ljudje stavke ne bodo občutili, ne bodo pa opravljali nekaterih zadev, ki jih običajno med tednom. Delo bo potekalo kot ob nedeljah.

Tekavčičeva: Afera dodatki je dobro zrežiran proces diskreditacije Dušana Mramorja
25. 02. 2020 13.11Dekanja ekonomske fakultete Metka Tekavčič je v zagovoru na sodišču povedala, da je bil dodatek za stalno pripravljenost, ki ga je izplačevala fakulteta, del plačnega sistema, za izvajanje katerega so skrbele strokovne službe, ki jim je zaupala. Ocenila je, da je bil namen afere diskreditacija takratnega finančnega ministra Dušana Mramorja.

So sindikalno zaupnico odpustili, ker je javno opozarjala na nepravilnosti fakultete?
11. 02. 2020 19.21Na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko so raziskovalko Uršo Opara Krašovec, ki je kot sindikalna zaupnica javno opozarjala na nepravilnosti, odpustili. Dekan Gregor Dolinar trdi, da je to storil iz poslovnega razloga, sindikalisti pa opozarjajo, da gre za brutalno ustrahovanje in da je odpoved nezakonita. Odpuščeni sindikalistki ni mogel pomagati niti sam rektor univerze Igor Papič.

(Stalno) pripravljeni za pritožbe
16. 10. 2019 21.53Višje sodišče je odločilo: zavrnilo je pritožbo Univerze v Ljubljani in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča – univerza mora sredstva, porabljena za stalno pripravljenost, vrniti. Univerza je že napovedala, da bo vložila predlog za revizijo tega postopka, kot da dodatnih 200 tisoč evrov, kolikor jih bo morala plačati zgolj za obresti in stroške, ni dovolj. A sodba je pravnomočna in revizija izvršitve sodbe ne ustavi, univerza mora zato zdaj po ocenah ministrstva skupno vrniti okoli milijon evrov.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.2336.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.0036.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

'Modus operandi akademske elite, ki si vzame več, kot ji pripada'
11. 10. 2019 12.52Tik pred visokim jubilejem Univerze v Ljubljani – stoto obletnico, in štiri leta potem, ko je javnost izvedela, da so nekatere ljubljanske fakultete izplačevale dodatek številnim profesorjem in drugim zaposlenim, predvsem vodstvenim kadrom, ter si na tak način neupravičeno zviševali plače, je pravnomočna prva sodna odločitev.

Univerza mora vrniti milijon evrov
10. 10. 2019 17.32Univerza v Ljubljani mora v proračun vrniti nenamensko porabljena sredstva za stalno pripravljenost. Skupaj z obrestmi in stroški naj bi šlo za okoli milijon evrov. Višje sodišče je namreč po naših informacijah zavrnilo pritožbo univerze in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča. Sodba je pravnomočna.

Nova afera zaradi porabe denarja na fakultetah
21. 09. 2019 07.00Tveganje za nezakonita izplačila, za fiktivna izplačila, koruptivna dejanja ... na mariborskih fakultetah. To razkriva dokument o pregledu transakcij, ki ga je pred več kot dvema letoma naročila Univerza v Mariboru, opravila pa družba Ernst and Young Svetovanje. Z zadevo se po naših informacijah zdaj ukvarja računsko sodišče.

Turizem v Ljubljani: porast stenic, premalo petične ponudbe, a turisti večinoma zadovoljni
07. 07. 2019 08.00Se vam je že zgodilo, da so vam težko pričakovan dopust pokvarile stenice, slabe higienske razmere ali preprosto neustrežljivost osebja? Z epidemijo stenic se sicer soočajo povsod po svetu, a kakovostnega ponudnika od nekakovostnega loči predvsem to, kako hitro se z njimi spopade in da pri njihovem odstranjevanju ne varčuje. Kateri pa so še ostali kriteriji kakovosti namestitve in kako varne so rezervacije preko posrednikov, kot je Airbnb?

Univerza mora vrniti izplačan dodatek za stalno pripravljenost
10. 04. 2019 12.56Univerza v Ljubljani mora vrniti približno 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost, je v ponovnem sojenju odločilo sodišče. Odvetnik univerze je že napovedal pritožbo.

Sodba v tožbi ministrstva proti ljubljanski univerzi bo izdana v 30 dneh
15. 03. 2019 12.02Na gospodarskem oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani se je odvil prvi in edini narok v ponovljenem sojenju v tožbi, s katero ministrstvo za izobraževanje od Univerze v Ljubljani zahteva vrnitev nekaj manj kot 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost. Sodnica Dida Volk bo sodbo izdala v 30 dneh.

Mramor po naroku: Fakulteta je sama zaslužila sredstva za dodatke
24. 01. 2019 09.30Vsi štirje zdajšnji in nekdanji vodilni na ljubljanski ekonomski fakulteti, ki so obdolženi v zadevi, povezani z izplačili dodatkov za stalno pripravljenost na nekaterih fakultetah, so se izrekli za nedolžne. Ob tem so napovedali, da bodo vse argumente in dokaze predstavili na glavni obravnavi. Kdaj se bo ta začela, zaenkrat še ni določeno.

Višje sodišče razveljavilo sodbo v zvezi z vračilom izplačanih dodatkov
24. 01. 2019 13.09Višje sodišče je po pritožbi Univerze v Ljubljani razveljavilo odločitev okrožnega sodišča, da mora univerza državi vrniti nekaj manj kot 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost, in zadevo poslalo v ponovno sojenje. Glavna obravnava na okrožnem sodišču je razpisana za 15. marec.

Šolniki ne bodo stavkali
19. 11. 2018 15.16Vladna pogajalska skupina je dosegla dogovor s sindikatom učiteljev in sindikatoma, ki zastopata medicinske sestre in zaposlene v socialnem varstvu. Stavk v teh dejavnostih, ki so bile napovedane za začetek decembra, tako ne bo, je dejal vodja vladne pogajalske skupine Peter Pogačar.

ANALIZA: Spet obvezno služenje vojaškega roka?
18. 05. 2018 06.00Slovenija je, čeprav velja za varno državo, v zadnjih letih postavljena pred številne varnostne izzive. Slovenska vojska je spet dobila nezadostno oceno. Število prosilcev za mednarodno zaščito se povečuje. Z digitalizacijo in razvojem umetne inteligence pa se je povečala tudi kibernetska ogroženost.

Erjavec: Zadovoljen sem, da je Hrvaška odgovorila
17. 04. 2018 12.41Hrvaška vlada odgovor na slovensko pismo glede arbitraže poslala Evropski komisiji. Ponovili bodo stališče, da z zavračanjem lanske odločitve sodišča o določitvi meje med Hrvaško in Slovenijo ne kršijo prava EU. Slovenija bo ob tem začela z izplačili "žrtvam" arbitraže, višina nadomestila je določena glede na število članov gospodinjstva.

Makovec Brenčičeva bi na volišča poslala že 16-letnike
26. 09. 2017 13.28Maja Makovec Brenčič, ki kandidira za predsednico države, je v volilni program umestila predloga pridobitve volilne pravice s 16. letom in ustavnega veta predsednika republike. Obenem za mlade predlaga uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka.

Zgodba o dodatkih za stalno pripravljenost še ni končana: elektronsko spročilo razkriva pritisk na ministrico
02. 07. 2017 07.00Devet fakultet ljubljanske univerze si je, kot je ugotovil Inšpektorat za javni sektor decembra leta 2015, dodatek za stalno pripravljenost izplačevalo nezakonito. Zdaj, po letu in pol, ta zgodba še vedno ni končana. Z njo se še vedno ukvarjata tako specializirano tožilstvo kot sodišče.

Gasilci zahtevajo, da direktorji vrnejo neupravičeno izplačane dodatke
30. 11. 2016 13.45Inšpekcijski nadzor v poklicnih gasilskih enotah Celje, Krško in Koper je ugotovil številne nepravilnosti glede izplačevanja dodatkov. Direktorja enote v Celju in Krškem sta si dodatek izplačala nezakonito, prvi je tako prejel skoraj 19.400 evrov, drugi pa 16.500 evrov. V sindikatu zahtevajo sankcije.

Prve ovadbe zaradi neupravičenih dodatkov. Neuradno ovadena Mramor in Tekavčičeva
04. 08. 2016 11.11Zaradi neupravičenega izplačevanja dodatka za pripravljenost so policisti ovadili štiri vodilne osebe, ki so na fakulteti odločale v času kaznivega dejanja. Tisti, ki so dodatek zgolj prejemali, niso osumljeni. Po nekaterih informacijah naj bi bili ovadeni štirje zaposleni na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer so tudi izplačali skupaj največ dodatkov.

Ker ne gre drugače, bo ministrstvo denar od univerze izterjalo po sodni poti
21. 06. 2016 16.34Saj ni res, pa je: pristojno ministrstvo je ljubljansko univerzo dodatno pozvalo, naj vrne denar, ki ga je prejela kot dodatek za stalno pripravljenost. A univerza se na pozive ne odziva, zato so se na ministrstvu odločili, da denar izterjajo po sodni poti.

Cerar: Vlada se uspešno spopada z izzivi in ostaja v trenutni sestavi
01. 02. 2016 15.10Vlada je na delovnem posvetu ovrednotila svoje delo. Cerar je dejal, da se vlada uspešno spopada z izzivi, tako da ostaja v trenutni sestavi. Ključno vodilo pri nadaljnjem delu je po njegovih besedah boljši standard ljudi.

Računsko sodišče zahteva vrnitev preveč izplačanih sejnin. Makovec Brenčičeva: Ni podlage za vračilo
25. 01. 2016 12.08Ministrica Maja Makovec Brenčič še vedno uživa Cerarjevo podporo in ne namerava odstopiti, čeprav nanjo letijo očitki, da so si na Nakvisu pod njenim vodstvom izplačevali previsoke sejnine oziroma plačilo za delo na sejah. Ministrica vztraja, da ni podlage za vračilo sredstev, a na računskem sodišču menijo drugače.

Makovec Brenčičevi poleg dvojnega plačila za delo na sejah tudi dvojno plačilo potnih stroškov
22. 01. 2016 18.00Ministrica za izobraževanje Makovec Brenčičeva je kot predsednica Sveta Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu v letu 2011 neupravičeno prejela plačilo za delo v znesku 5.107 evrov, je ugotovilo računsko sodišče. Ministrici je agencija plačala tudi potne stroške, ki ji jih je plačal že delodajalec.

Nova afera ministrice: ne le za dodatke, Makovec Brenčičeva tudi za sejnine neupravičeno prejela skoraj 19.000 evrov
21. 01. 2016 15.32Ministrica za izobraževnje Maja Makovec Brenčič bo morala po aferi z dodatki za stalno pripravljenost odgovarjati tudi na očitke, da je v eni od državnih agencij neupravičeno prejela za okoli 19.000 evrov sejnin. Mramor je medtem fakulteti vrnil denar, nakazal je točno 23.312,92 evra.