sredozemsko morje

Objavili fotografijo poškodovane letalonosilke: na trupu vidne raztrganine

15. 02. 2025 14.44

Ameriška mornarica je po trku ene najmočnejših vojaških ladij Harry S. Truman z večjo trgovsko ladjo v Sredozemskem morju z javnostjo delila fotografijo poškodb, ki so v nesreči nastale na trupu ladje. Kot ocenjuje nekdanji mornar vojaškega pomorskega poveljstva in izredni profesor zgodovine na univerzi Campbell je iz že iz poškodb razvidno, da sta se ladji trudili izogniti trčenju. Letalonosilka se trenutno še vedno nahaja v Sredozemlju, ni še jasno, ali bo v prihodnjih dneh vplula v pristanišče, kjer bo inšpekcijska skupina ocenila potrebna popravila za ladjo.

Netanjahu: Iran je storil veliko napako, ki jo bo drago plačal

01. 10. 2024 06.07

Razmere na Bližnjem vzhodu so se po začetku izraelskih omejenih kopenskih operacij v vaseh na jugu Libanona še dodatno zaostrile. Iran je zvečer nad Izraelom sprožil raketni napad, po besedah izraelskih obrambnih sil naj bi izstrelil 180 raket, večino pa so s pomočjo ZDA uspeli prestreči. Napad je (za zdaj) končan, poročil o hujših posledicah pa še ni, pravi izraelska vojska. Iran je sporočil, da je bil napad odgovor na umor vodje Hezbolaha Hasana Nasrale in voditelja Hamasa Ismaila Hanije. Izrael so ob tem posvarili pred morebitnim povračilnim napadom, a ta že odgovarja: "Napad bo imel posledice."

Bodo biseri po novem 'rasli' tudi ob obali Italije?

10. 09. 2024 18.49

Čeprav biserov v hladnejših evropskih morjih niso gojili še nikoli, se bo to morda zdaj spremenilo. Segrevanje morja je namreč v naš okoliš privabilo tudi tuje vrste, ki to omogočajo. V Zalivu pesnikov, ki leži ob severozahodni obali Italije, so že lani opazili prve primerke biserne ostrige, letos pa ugotavljajo, da se je ta "tropski vsiljivec" močno razširil. Če bo šlo vse po sreči, bi lahko torej prve bisere začeli "žeti" že prihodnje leto.

Lauren Sanchez s svojim zaročencem Jeffom Bezosom najraje gleda TV

01. 09. 2024 10.43

Lauren Sanchez je za ameriško revijo delila podrobnosti razmerja s svojim zaročencem Jeffom Bezosom. Par veliko časa preživi po svetu, pred kratkim sta spoznala celo papeža Frančiška. Kljub vsem slavnim prijateljem, oddihom na sanjskih destinacijah pa zvezdnika še vedno najraje skupni čas preživljata med gledanjem serij.

V Istri našli še enega tropskega 'vsiljivca'

31. 08. 2024 08.54

Zaposleni na Fakulteti za naravoslovje v Pulju so v zalivu Portić na Premanturi Punti opazili novo vrsto morskega polža. No, novo vrsto za to območje. Mehkužec, ki se je skrival na globini šest metrov, je namreč tipična morska vrsta v tropskih morjih.

Sredozemsko morje se je segrelo na rekordno temperaturo

16. 08. 2024 14.09

Sredozemsko morje se je v četrtek segrelo na rekordno temperaturo, je sporočil španski Center za raziskovanje morja. Dnevna medianska vrednost je dosegla 28,9 stopinje Celzija in tako že drugo leto zapored presegla rekord. 24. julija lani je bila dnevna medianska temperatura 28,71 stopinje Celzija, torej dve desetinki stopinje nižja kot letos.

Čez 50 stopinj Celzija? Nič več počitnic v Grčiji in na Hrvaškem?

24. 06. 2024 07.44

Sredozemlje je ena najbolj priljubljenih destinacij za nepozabne poletne počitnice. A strokovnjaki pravijo, da bo do konca tega stoletja priljubljenost Sredozemlja kot destinacije za poletne počitnice drastično upadla – zaradi neznosne vročine.

Dva brodoloma v enem dnevu, pogrešanih več kot 60 ljudi

18. 06. 2024 10.19

V Sredozemskem morju po brodolomu pogrešajo več kot 60 ljudi. Brodolom se je zgodil približno 200 kilometrov od Kalabrije, osem dni pred tem pa je čoln izplul iz Turčije, vendar je na poti zagorel in se prevrnil. Reševalcem je uspelo rešiti nekaj ljudi, vsi, vključno s pogrešanimi, pa prihajajo iz Irana, Sirije in Iraka. Skoraj istočasno se je nesreča pripetila še v bližini otoka Lampedusa, kjer so rešili 51 ljudi, na spodnjem krovu pa našli 10 trupel.

Kam za 1. maj in poletje ? V prekrasno ŠPANIJO!

18. 03. 2024 00.15

Naj si bo raziskovanje čudovitih mest in prekrasne pokrajine ali uživanje na plaži - Španija je popolna destinacija za nepozabne počitnice v vseh letnih časih in prva izbira letošnje pomladi in poletja!

Zaradi razmer v Rdečem morju zamude beležijo tudi v Luki Koper

04. 01. 2024 20.05

Burno dogajanje v Rdečem morju, ki so ga sprožili jemenski uporniki, se že pozna v celotni pomorski logistični verigi, v podporo Palestini namreč že več tednov napadajo tovorne ladje na eni od najbolj prometnih pomorskih poti, proti Sueškemu prekopu. Promet skozi ožino je tako skoraj prepolovljen, številni svetovni ladjarji namreč svoje ladje na poti z daljnega vzhoda proti Evropi preusmerjajo okrog Afrike. Gre za varnejšo, a precej daljšo in predvsem dražjo pot. Zamude medtem že beležijo tudi v koprskem pristanišču.

Golob: Slovenija lahko vodi prizadevanja za zaščito Sredozemskega morja

07. 12. 2023 14.27

Slovenija je kot ena od vodilnih držav v prizadevanjih za zaščito morja in obal pripravljena na predsedovanje barcelonski konvenciji v obdobju 2024–2025, je na uvodu v ministrsko zasedanje pogodbenic Barcelonske konvencije COP 23 v Portorožu dejal premier Robert Golob. Odločitev pogodbenic za omejitev izpustov žveplovih oksidov je označil za zgodovinsko.

Arso napoveduje prvo izdatno sneženje to zimo, pred tem bo še deževalo

30. 11. 2023 07.21

Ponekod po Sloveniji je sneg rahlo pobelil pokrajino. V prihodnjih dneh bo predvsem v višjih legah pihal močan jugozahodni veter, ki nam bo iznad morja prinašal zelo topel in z vlago nasičen zrak. Izrazita temperaturna ločnica med toplo sredozemsko in občutno hladnejšo polarno zračno maso bo vse do sobote valovila ravno v bližini naših krajev, zato bo marsikje padla večja količina dežja, zato so možna razlivanja Kolpe in Vipave ter drugih manjših rek na jugu države. Arso pa v soboto napoveduje sneg po nižinah in prvo izdatnejše sneženje v novi zimski sezoni.

Odgovor na to, kako zaščititi Sredozemsko morje, bodo iskali v Sloveniji

29. 11. 2023 07.52

Prihodnji teden bo Slovenija v Portorožu gostila zasedanje sredozemskih držav in drugič v zgodovini prevzela dveletno predsedovanje Konvenciji o varovanju morja in obal Sredozemlja, bolj znani pod imenom Barcelonska konvencija. Ta je edini mednarodni pravni okvir za varovanje Sredozemskega morja in njegove obale ter prva konvencija o varovanju regionalnega morja na svetu. Otvoritve dogodka se bo udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. "Imamo morje, ki pomeni vrata v cel svet, in marsikatera država nam to zavida," je poudarila Alenka Bratušek v funkciji ministrice za naravne vire in prostor. Kot rezultat bo nastala Portoroška konvencija.

V helikopterski nesreči umrlo pet pripadnikov ameriške vojske

13. 11. 2023 06.03

V helikopterski nesreči v vzhodnem Sredozemlju je umrlo pet pripadnikov ameriške vojske. Nesreča se je zgodila med rutinskim usposabljanjem, preiskava pa še poteka.

Oktober je, temperatura na dnu morja pa 23 stopinj Celzija

06. 10. 2023 12.00

Temperature na dnu slovenskega morja so ta teden presegle 23 stopinj Celzija. Tako visokih vrednosti v začetku oktobra od začetka meritev leta 2009 še niso izmerili, pravijo na Morski biološki postaji Piran. Pojav, imenovan pridneni morski vročinski val, so zaznali že septembra. Opozarjajo, da lahko to vpliva na živa bitja in biotsko raznovrstnost.

Največja letalonosilka Gerald R. Ford se je zasidrala v Trstu

17. 09. 2023 15.40

Mimo slovenske obale je v zgodnjih jutranjih urah zaplula največja, najmočnejša in najdražja vojaška ladja vseh časov. Ameriška letalonosilka Gerald R. Ford, ki jo poganjata dva jedrska reaktorja, se je zdaj, kot načrtovano, zasidrala v Trstu, kjer bo ostala vse do 21. septembra. Na njen krov so v preteklih dneh spustili tudi našo novinarsko ekipo. V času obiska velikanke pa prefektura pričakuje tudi proteste mirovnih in okoljevarstvenih organizacij, skupin in posameznikov.

Satelitski posnetki razkrivajo opustošenje, v Derni primanjkuje vreč za trupla

14. 09. 2023 09.11

Silovite poplave v Libiji so terjale mnogo žrtev, številka pa vsak dan narašča. Po zadnjih ocenah naj bi umrlo kar 20.000 ljudi. Veliko trupel ostaja pod ruševinami, veliko jih je odneslo morje, reševalne ekipe pa prosijo za več vreč za trupla. Večino smrtnih žrtev poplav v Libiji pa bi bilo mogoče preprečiti, opozarjajo Združeni narodi. Unicef medtem po katastrofi opozarja na ranljivost libijskih otrok.

Bili smo na največji letalonosilki na svetu, kjer se življenje nikoli ne ustavi

12. 09. 2023 10.41

V nedeljo v Trst prihaja največja letalonosilka na svetu. Ameriška letalonosilka Gerald R. Ford, ki jo poganjata dva jedrska reaktorja, bo v Tržaškem zalivu do 21. septembra, ob tem pa pričakujejo tudi proteste mirovnikov in okoljevarstvenikov. Ko je plula med Dubrovnikom in Visom, je bil na njej Jure Tepina.

Sardinija – najlepši otok Mediterana to jesen in zimo po izjemni ceni!

04. 09. 2023 00.15

Še ne veste, kje bi preživeli jesenski ter zimski oddih? Privoščite si počitnice na Sardiniji, v mondeni oazi turkizno modrega morja in veličastnih plaž sredi Sredozemskega morja!

'Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili'

02. 09. 2023 07.00

Avgustovske poplave so močno prizadele Slovenijo, hkrati so poplavljale tri največje slovenske reke, ob tem izrednem dogodku pa so bili oškodovani mnogi, odnašalo je hiše, ceste, mostove, sanacija bo pa še dolgotrajna. "Lahko bi rekli, da sta se avgusta dvakrat združila poletje in jesen," je dejal hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.

Kaj je razlog, da je prišlo do tako uničujočih padavin?

05. 08. 2023 17.36

V noči na soboto so bili nalivi manj siloviti, a je ob poplavnih katastrofah vsaka kaplja odveč. Kljub temu da so padavine oslabele, je v zadnjih dveh dneh padlo dvakrat toliko dežja, kot ga je lansko leto padlo v celem poletju skupaj, poroča hišni prognostik Rok Nosan. Ujme, ki so pustošile po Sloveniji, pa so bile posledica nadpovprečno toplega sredozemskega morja in hladnega zraka iz severa.

Severni Atlantik najtoplejši v zgodovini meritev in se še segreva

29. 07. 2023 10.35

Po predhodnih podatkih, ki jih je v petek objavila ameriška uprava za oceane in ozračje NOAA, je morska površina v severnem Atlantiku ta teden dosegla najvišjo temperaturo v zgodovini meritev. Običajno sicer severni Atlantik najvišje temperature doseže septembra. V luči tega uprava opozarja, da bo rekord verjetno kmalu znova presežen.

Ob obali Italije odkrili 2000 let staro rimsko ladjo, naloženo z amforami

28. 07. 2023 19.01

Ob obali Italije so našli razbitine starodavne rimske ladje izpred več kot 2000 let. Najdena je bila pri pristanišču Civitavecchia, približno 80 kilometrov severovzhodno od Rima, ocenili pa so, da naj bi izvirala iz prvega ali drugega stoletja pred našim štetjem in naj bi bila naložena z več kot sto amforami.

Med četrtkovimi neurji v Sloveniji zabeležili kar 95 tisoč strel

15. 07. 2023 10.42

Po podatkih Elektroinštituta Milan Vidmar je bilo med četrtkovimi neurji znotraj meja Slovenije zabeleženih kar 95 tisoč strel, skupno v tem mesecu pa že več kot 131 tisoč. Glavni razlog za tako pogoste nevihte gre iskati v geografski legi naše države.

Ladijski dnevniki naj bi dokazovali, da se ladja z migranti ni premaknila vsaj sedem ur

19. 06. 2023 07.44

Po nesreči ribiške ladje z migranti, ki je na poti iz Libije v Italijo ob obali Grčije potonila, v zraku še vedno visijo številna vprašanja, zakaj obalna straža ladji ni priskočila na pomoč. Analiza gibanja ladij na tistem območju naj bi dokazovala, da se prenatrpana ladja ni premaknila vsaj sedem ur, preden se je nato prevrnila, na pomoč naj bi ji priskočila tudi jahta, ki ji je preko vrvi dostavila vodo.

'Najhujša tragedija doslej': Več kot 500 pogrešanih

17. 06. 2023 10.37

Potop polne ladje migrantov pred grško obalo bi lahko bila "najhujša tragedija doslej" v Sredozemskem morju, je dejala komisarka EU za notranje zadeve Ylve Johansson. Več deset ljudi je umrlo, več sto pa jih pogrešajo, ko se je čoln, ki je potoval iz obalnega mesta Tobruk v Libiji v Italijo, v začetku tega tedna prevrnil pred grško obalo. Resnični davek nesreče še ni znan. Iskanje preživelih se sicer končuje.

Brodolom 'plavajoče krste': na fotografiji iz Grčije prepoznali sorodnika

16. 06. 2023 08.45

Kassem Abu Zeed je po brodolomu v Jonskem morju sedel na prvo letalo iz Nemčije v Grčijo. Na ladji sta bila žena in svak, upa, da bo med preživelimi našel vsaj slednjega, saj žensk med njimi ni. Družina 29-letnega Alija je delila fotografijo, na kateri je z bratom in prijatelji, ki so se skupaj vkrcali. Ali je preživel, prepoznali so ga na fotografijah iz Grčije, kaj je z ostalimi, ni znano. Mohamed Abdi Marwan je imel na ladji pet sorodnikov, vsak je za pot na 'plavajoči krsti' plačal 6000 dolarjev.

'Šlo mi je na jok: rajska plaža, obala pa neverjetno polna smeti'

08. 06. 2023 07.00

Ribe, ki jih tu prej ni bilo. Rajske plaže polne odpadkov. Zaskrbljujoča količina plastike in mikroplastike. Takšno je stanje Jadranskega morja. Ob dnevu oceanov smo se o teh perečih težavah in možnih rešitvah pogovarjali z obalnim okoljevarstvenikom Miho Vivodo in vplivnico na področju trajnosti Niko Veger.

Italija razglasila izredne razmere, Salvini poziva Slovenijo k sprejemanju migrantov

11. 04. 2023 16.17

Vlada v Rimu je zaradi povečanih migracijskih tokov, s katerimi se sooča Italija v zadnjih dneh, uvedla izredne razmere. Namestnik italijanskega premierja ter minister za promet in infrastrukturo Matteo Salvini pa je medtem dejal, da bi morala Slovenija znova začeti sprejemati migrante, ki so nezakonito prečkali italijansko-slovensko mejo. V nasprotnem primeru bo Italija po njegovih besedah prisiljena uvesti nadzor na meji.

Italija porast števila migrantov pripisuje dejavnostim Wagnerja v Afriki

13. 03. 2023 21.38

Italijanska desničarska vlada pod vodstvom Giorgie Meloni je trenutni porast števila nezakonitih migrantov v Evropi pripisala dejavnostim skupine plačancev Wagner v številnih afriških državah. Šlo naj bi za strategijo Moskve, da se tako maščuje državam, ki podpirajo Ukrajino.