sredozemska

V dolini Neretve zgnilo več tisoč ton mandarin

20. 11. 2024 14.26

V dolini Neretve je letos zaradi sredozemske sadne mušice zgnilo več tisoč ton mandarin. Samo v Metkoviću ob meji z Bosno in Hercegovino so v kompostarni tamkajšnjega komunalnega podjetja sprejeli več kot 3700 ton tega sadja, poročajo hrvaški mediji.

Na območju Barcelone izredne razmere zaradi suše: omejili porabo vode

02. 02. 2024 16.55

Oblasti severovzhodne španske regije Katalonija so za Barcelono in njeno okolico razglasile izredne razmere zaradi suše. Predsednik katalonske vlade Pere Aragones je izpostavil, da gre za najhujšo sušo v zadnjem stoletju, ki je najdaljša, odkar beležijo padavine. Ukrepi za zmanjšanje porabe vode bodo prizadeli okoli šest milijonov ljudi.

Kje v Evropi novim prebivalcem plačajo, da se preselijo k njim?

05. 11. 2023 16.50

Bi radi začeli novo poglavje svojega življenja? Oddaljene vasice v Španiji, Italiji ali Švici morda čakajo prav na vas. Pa še plačali vam bodo, če se boste preselili tja. Preverite, kje so se problema z upadanjem prebivalstva lotili na inovativen način s posebnimi spodbudami.

Trupla žrtev poplav naplavilo na 100 kilometrov oddaljene plaže

15. 09. 2023 13.40

Število smrtnih žrtev v libijskem obalnem mestu Derna, ki so ga prizadele katastrofalne poplave, je po ocenah humanitarnih organizacij naraslo na 11.300. Še vedno pogrešajo več kot 10.000 ljudi. Trupla žrtev, ki jih je odneslo morje, je medtem naplavilo na plaže, ki so od Derne oddaljene 100 kilometrov in več.

Na Hrvaškem opazili sredozemsko medvedjico

03. 08. 2023 15.16

Naravni park na hrvaškem otoku Lastovo je na Facebooku objavil posnetek, ki po besedah zaposlenih v parku najverjetneje prikazuje sredozemsko medvedjico. Žival sicer velja za enega najbolj ogroženih morskih sesalcev.

V objektiv ujeli kar dve ogroženi sredozemski medvedjici

05. 04. 2023 10.59

Iz Albanije prihajajo novi posnetki ogrožene sredozemske medvedjice. V objektiv v nacionalnem parku Karaburun-Sazan so ujeli kar dve medvedjici.

'Tišina uma je ključ do dolgega življenja'

31. 10. 2022 12.12

Številne destinacije na svetu slovijo po dolgem življenju svojih prebivalcev. Kaj pa je skrivnost okrožja Lerik v južnem Azerbajdžanu? Gorski zrak. Ekipa CNN Travel je obiskala vasico, v kateri naj bi živeli stoletniki, ki so še vedno fizično in umsko povsem sposobni in jih leta še niso dohitela.

Reševanje migrantov na morju: visoko noseča ženska, hudo opečen moški

24. 07. 2022 21.03

V Italijo je v le nekaj urah prispelo več kot 1100 migrantov. Na stotine drugih, ki so jih rešile humanitarne ladje, še čaka na sprejem. Sprejemni center na Lampedusi pa je prenatrpan, v njem je že zdaj nekajkrat več ljudi, kot je njegova kapaciteta. Osrednja sredozemska migracijska pot sicer velja za najnevarnejšo na svetu. Po ocenah Mednarodne organizacije za migracije je samo od začetka letošnjega leta umrlo in izginilo 990 ljudi.

V Albaniji 'med kosilom' posneli razigrano skoraj izumrlo sredozemsko medvedjico

27. 01. 2022 07.27

Albanski ribiči in naravovarstveniki so naleteli na veliko presenečenje. Na vratih Jadrana, kot imenujejo Otrantski preliv, so posneli skoraj izumrlo sredozemsko medvedjico, ki so jih ribiči nekoč brutalno ubijali, zdaj pa je izredno zaščitena vrsta.

Na Malto po novem tudi necepljeni potniki, bodo pa morali v karanteno

14. 07. 2021 07.29

Malta je v torek le nekaj ur pred uveljavitvijo preklicala prepoved vstopa v državo za necepljene potnike. Po novem bodo necepljeni potniki lahko vstopili v državo, a bodo morali v karanteno. Dolžine karantene niso določili, a je do sedaj za tiste, ki so prišli na Malto z bolj rizičnih območij, veljala obvezna 14-dnevna samoizolacija.

Malta turistom ponuja do 200 evrov, San Marino cepivo, Grčija pa stavi na precepljenost

16. 05. 2021 09.14

Številne evropske države se pripravljajo na poletno turistično sezono. Grčija, ki je v lanskem letu zabeležila kar 76,5 odstotka manj turistov kot leta 2019, stavi na precepljenost prebivalstva na otokih, ki jih promovira kot "območja brez covida". Malta medtem obiskovalcem ponuja do 200 evrov, San Marino pa ponuja cepljenje s Sputnikom V.

Države, ki želijo 'cepilni potni list' za potovanja in celo restavracije

07. 02. 2021 08.28

Vse bolj kaže, da bodo cepilni potni listi kmalu postali realnost. O njih očitno ne razmišljajo le v Evropi, ampak tudi v ZDA. Njihovi zagovorniki menijo, da bi tako lahko najlažje varno sprostili mednarodna potovanja po pandemiji covida-19.

Države Evropske unije pričele z množičnim cepljenjem proti covidu-19

27. 12. 2020 08.46

V večini držav Evropske unije in tudi v Sloveniji se pričenja množično cepljenje za boj proti covidu-19, kar po besedah predsednice Evropske komisije predstavlja "ganljiv trenutek enotnosti". Na Češkem se je kot prvi cepil premier Andrej Babiš, prvo članico zdravstvenega osebja so že cepili tudi v Rimu, v Avstriji pa pet prostovoljcev na Dunaju. Nekatere države se s pričetkom enotnega cepljenja niso strinjale, zato so prve osebe cepile že v soboto.

V Tržaškem zalivu opazovali drugo največjo žival na svetu

05. 11. 2020 07.09

Po obvestilu slovenskih ribičev, da so v Tržaškem zalivu opazili redkega brazdastega kita, so se v iskanje podali raziskovalci društva Morigenos, ki so kita izsledili in ju dlje časa opazovali. Brazdasti kit je druga največja žival na svetu in edini stalno prisotni vosati kit v Sredozemlju, raziskovalci pa ga v severnem Jadranu opazijo v povprečju na vsakih nekaj let.

Nova raziskava: nenavadni navadni delfin v severnem Jadranu

17. 08. 2020 12.08

Navadni delfin je bil nekoč v celotnem Sredozemlju nekaj povsem običajnega, danes pa je zaradi nekdanjega namernega pobijanja najbolj ogrožena vrsta v Sredozemlju. V slovenskem društvu Morigenos so v mednarodni znanstveni reviji Aquatic Conservation: Marine and Freshwater Ecosystems objavili pregledno in izčrpno raziskavo o tej vrsti, ki jo zdaj opažajo v Tržaškem zalivu in severnem Jadranu, čeprav je na tem območju praktično ni bilo več.

ANIMACIJA: Zaradi 'sredozemske kuhinje' bo teden siv in moker, v alpskih dolinah bo snežilo

11. 11. 2019 07.00

Tudi v tem tednu se bodo vrstili oblačni in mokri dnevi. Največ padavin pričakujemo v torek in sredo, ko bo snežilo do višjeležečih alpskih dolin. Na območju Kranjske Gore in Rateč lahko zapade od 10 do 25 centimetrov snega. Pogostih padavin bomo deležni vse do konca tedna. V visokogorju Julijskih Alp nad nadmorsko višino okoli 2000 metrov se bo snežna odeja odebelila še za več kot meter. Nevarnost snežnih plazov se bo ob tem močno povečala, zato obisk visokogorja v prihodnjih dneh odsvetujemo.

BLOG: Kostanj je dober za zdravje

29. 09. 2019 07.00

Oktober je pred vrati in prav jesen je čas, ki ga vedno z veseljem dočakam, saj spet vse zadiši po kostanju. Verjetno se velika večina strinja z menoj, da nič ni bolj prijetnega kot nabiranje kostanja v dobri družbi, in vonj, ki ga pričara ta z veseljem nabrani pečen kostanj.

Ristićeva z novim srebrom potrdila izjemno pripravljenost

30. 06. 2019 16.42

Potem ko je na nedavnem evropskem prvenstvu s srebrno kolajno v kategoriji do 61 kilogramov presenetila vse, je slovenska karateistka Tjaša Ristić dokazala, da očitno ni muha enodnevnica, saj je na drugih evropskih igrah mladih v Minsku osvojila novo srebro.

Znanstveniki opozarjajo na možne izbruhe tropskih bolezni po Evropi

15. 04. 2019 07.00

Znanstveniki so na Evropskem kongresu klinične mikrobiologije in nalezljivih bolezni opozorili na nevarnost vročice in drugih tropskih bolezni, ki jih prenašajo insekti, tudi v severnejših zemljepisnih širinah. Za to obstaja več razlogov, med drugim podnebne spremembe, globalizacija in silovit socialnoekonomski razvoj.

Kričeče fasade – slovenska posebnost?

21. 09. 2018 06.00

Strupeno zelena, kričeče rdeča, živo vijoličasta, citronsko rumena. Takšne so po vsej Sloveniji barve fasad. Največ jih še vedno na severovzhodu države, kamor so – kot ugotavljajo poznavalci – vdrle iz sosednje Avstrije. A kot se je prepričala ekipa 24UR Inšpektor, tudi drugod po Sloveniji kričeče fasade niso nobena redkost.

Peaty postavil nov svetovni rekord v Glasgowu na 100 metrov prsno, Odrova šesta

04. 08. 2018 18.30

Britanski plavalec Adam Peaty je na evropskem prvenstvu v Glasgowu dosegel nov svetovni rekord na 100 m prsno. Razdaljo je preplaval v 57,00 sekunde in za 13 stotink izboljšal lasten rekord, dosežen na olimpijskih igrah pred dvema letoma v Rio de Janeiru. Srebro je osvojil drugi Britanec James Wilby s 58,54, bron pa Rus Anton Čupkov z izidom 58,96.

Evropa se dobesedno kuha, vremenski ekstremi pa postajajo naš vsakdan

24. 07. 2018 11.28

'Kar se dogaja v Evropi, je pričakovano - podnebje se segreva, poletja so vedno bolj vroča,' opozarja klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, ki dodaja, da se podnebnih sprememb ne da več ustaviti. Prav tako je prepričana, da bo v Sloveniji avgusta še kako vroče. Tudi drugi klimatologi opozarjajo, da se dogaja to, pred čimer so dlje časa svarili.

Turška tovorna ladja že v trogirski ladjedelnici, vzrok za nesrečo naj bi bila dotrajanost

18. 06. 2018 12.03

Turško tovorno ladjo, ki je v nedeljo zaradi vdora vode začela toniti v bližini hrvaškega otoka Jabuka, so kljub novim razpokam, skozi katere je vdirala voda, uspeli privleči v trogirsko ladjedelnico. Tam bodo zdaj ugotavljali, kaj je bil vzrok nesreče. Če bodo ugotovili odgovornost lastnika ladje ali odgovornih oseb, bodo sledile kazenske ovadbe.

Sredozemsko morje postaja plastična past: ogroženo zdravje ljudi in živali

08. 06. 2018 11.46

Zadnji podatki o onesnaženosti Sredozemskega morja so alarmantni, kaže poročilo, ki ga je Svetovni sklad za naravo objavil na svetovni dan oceanov. Koncentracija mikroplastike je namreč skoraj štirikrat višja kot v drugih odprtih morjih po svetu.

Rešiti moramo planet. K temu smo se zavezali. Zdaj je čas za akcijo

04. 11. 2016 10.38

Upanje, da je svet pripravljen na odločen boj s podnebnimi spremembami, je po letih, ko smo več govorili kot naredili, spet oživelo. V veljavo je stopil pariški podnebni dogovor. A če ne spremenimo svojih navad in če ne začnemo takoj, nam nič kaj dobro ne kaže, da bomo uspeli ustaviti drastične in katastrofalne spremembe na našem planetu.

Z nelegalnimi migracijami se je lani obrnilo med pet in šest milijard evrov

15. 10. 2016 17.02

Vodja Europolovega centra za boj proti tihotapljenju migrantov Črepinko je povedal, da jim je uspelo ugotoviti, da se kriminalci hitro prepletajo in prilagajajo. Selijo se iz trgovine z drogami, ljudmi, orožjem, premoženjske kriminalitete v tihotapljenje migrantov. Samo zato, ker je veliko povpraševanja in ker so nezakoniti zaslužki tako visoki.

Raziskava je pokazala: mediteranska dieta je učinkovitejša od zdravil

30. 08. 2016 17.34

Raziskava italijanskih strokovnjakov je pokazala, da je mediteranska dieta učinkovitejša od zdravil za zniževanje holesterola, saj se z njo verjetnost za prezgodnjo smrt srčnih bolnikov zmanjša za kar 37 odstotkov, medtem ko jo zdravila zmanjšajo za le 18 odstotkov. Bolje bi bilo, pravijo, če bi zdravniki svojim pacientom namesto zdravil predpisovali diete.

Nadal z deveto zmago v Barceloni izenačil rekord

24. 04. 2016 20.17

Po dveh letih premora je španski teniški zvezdnik Rafael Nadal spet dobil njemu najbolj priljubljeni turnir. Na domačem pesku v Barceloni je namreč v finalu prvih dveh nosilcev s 6:4 in 7:5 premagal zmagovalca v zadnjih dveh letih Japonca Keija Nišikorija.

Leto po brodolomu ladje z 850 migranti in po zaprtju balkanske poti: v treh dneh Italijo doseglo 6000 migrantov

19. 04. 2016 07.02

Mineva leto dni, odkar je potonila prenapolnjena ladja z migranti, ki je bila na poti iz Libije na italijanski otok Lampedusa. A migracijska pot čez Sredozemlje iz Libije v Italijo je po dogovoru EU-Turčija med migranti spet vse bolj priljubljena.

Cilj Ratejeve je medalja na svetovnem prvenstvu

13. 05. 2015 15.12

Slovenska rekorderka Martina Ratej si želi na svetovnem prvenstvu avgusta letos v Pekingu osvojiti medaljo, kar bi bilo njeno prvo odličje na velikih tekmovanjih.