srčna bolezen

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem

15. 03. 2025 19.40

Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji

21. 02. 2025 09.47

Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Princesa Catherine delila fotografijo, ki jo je posnel njen najmlajši sin

04. 02. 2025 16.15

Princesa Catherine je ob svetovnem dnevu raka na družbenem omrežju delila osebno fotografijo, ki jo je posnel njen najmlajši sin, princ Louis. Na njej 43-letnica stoji na deblu podrtega drevesa sredi gozda in z razširjenimi rokami ter nasmehom zre v objektiv. Bodoča kraljica, ki je bila težko bitko z boleznijo, je z objavo obeležila svetovni dan raka.

'Ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'

08. 11. 2024 06.00

"Hitro, prinesi kisikovo bombo, naredi plinsko analizo, dvigni vzglavje, očisti nos, ugreza interkostalno, polna pljuča, vzemi kri, kliči oddelek za intenzivno terapijo otrok!" Prizor, ki bo mlado mamico Alešo Cverle spremljal vse življenje, besede, ki v njenih mislih odzvanjajo še vedno. Njen še ne enomesečni sin Emanuel je le teden dni potem, ko se je zaradi pljučne hipertenzije z neonatalnega oddelka vrnil domov, zbolel za zahrbtnim respiratornim sincicijskim virusom, ki še posebej ogroža dojenčke. Sploh če so, kot Emanuel, rojeni s srčno napako. "In ko sem vprašala, kaj se dogaja, so rekli, 'Gospa, ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'."

S peticijo želijo pospešiti dostop do zdravila za redko gensko bolezen DMD

25. 07. 2024 11.13

Matej, Tjaž in Tit so trije otroci, ki imajo zelo hudo in redko genetsko bolezen, imenovano Duchennova mišična distrofija. Za bolezen, za katero do nedavnega zdravila ni bilo, so zdaj v ZDA odobrili prvo gensko zdravljenje, ki pa v Sloveniji ni na voljo. Zdaj se v društvu Vilijem Julijan pridružujejo akciji, kjer se s peticijo trudijo postopek odobritve zdravila v Evropi pospešiti.

'Če ne bi bilo nje, tudi mene danes najbrž ne bi bilo'

21. 07. 2024 07.00

To so besede Jelene Milutinovič, ženske, ki je hvaležna, da je danes živa. Da je obdobje najhujših pretresov in težav minilo. Lahko pa bi bile tudi besede na stotine, celo tisoče drugih, ki jih je iz brezna obupa in nemoči potegnila Anita Ogulin. Na tisoče tistih, ki jim je dvignila telefon sredi noči, odpisala na elektronsko pošto, delala tisto, kar bi morala narediti država. Ko so odpovedale vse institucije, je bila tista, ki je vedno znova našla rešitev.

Whitney Houston: Pevka, ki je z glasom očarala svet

03. 03. 2024 13.32

Whitney Elizabeth Houston bi avgusta 2023 dopolnila 60 let. Ko se je njeno življenje februarja 2012 prehitro tragično končalo, je bila glede na Guinnessovo knjigo rekordov največkrat nagrajena ženska vseh časov. Glasbena ikona se je dokazala tudi na filmskem platnu, v zasebnosti pa je bila razdvojena med tem, kar je sporočala njena javna podoba, in prepovedano ljubeznijo do svoje najboljše prijateljice, željo po družinskem življenju ter zasvojenostjo z drogami.

Glasba v letu 2023

24. 12. 2023 07.00

Kot vsako leto je vnovič napočil čas, da se ozremo na iztekajoče se leto, kaj vse se je v glasbenem svetu dogajalo tako doma kot na tujem, kateri izvajalci ali zasedbe so bile glavne v letu 2023, kako je bilo z albumi v preteklem letu in kateri glasbeniki so gostovali pri nas in v naši neposredni bližini.

Dom v poplavah izgubila tudi družina šestletne Nikite z redko boleznijo

09. 08. 2023 10.34

V Društvu Viljem Julijan prosijo za pomoč družini šestletne Nikite, ki ima težko redko bolezen, v katastrofalnih poplavah pa je izgubila dom in čez noč ostala praktično brez vsega. Staršema je za hišo, ki sta jo izgubila, ostal kredit, ki ga morata kljub temu odplačati.

Ruski uradnik, ki je kritiziral vojno v Ukrajini, umrl na letu s Kube v Rusijo

22. 05. 2023 22.05

Na letalu, ki se je vračalo s Kube v Rusijo, je umrl namestnik ruskega ministra za znanost Pjotr Kučerenko. Letalo je zasilno pristalo v južni Rusiji, a uradnika zdravnikom ni uspelo rešiti. Kučerenkova družina je njegovo smrt povezala s srčno boleznijo, za katero je bolehal, a več podrobnosti niso želeli izdati.

Štiriletna Eva leti na operacijo, po kateri bo lahko znova sama hodila

05. 04. 2023 10.54

Štiriletna Eva že leti proti ZDA, kjer jo čaka operacija nog, ki ji bo znova omogočila samostojno hojo. A pot mlade Mariborčanke do Združenih držav Amerike ni bila lahka, saj je morala njena družina za operacijo zbrati kar 100.000 evrov. To jim je januarja uspelo z vašo pomočjo.

Petra Majdič: Planica 2023 je največji športni dogodek v naši zgodovini

18. 02. 2023 12.41

Petra Majdič, nekoč najboljša slovenska smučarska tekačica, po koncu kariere ni več v neposrednem stiku z dogajanjem na najvišji ravni. A pred bližnjim svetovnim prvenstvom v Planici je poudarila, kako velik pomen ima Planica 2023 za slovenski šport. Ob številnih obveznostih bo skušala najti čas tudi za ogled v živo.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

BLOG: Baldrijan, zeliščno zdravilo za spanje in pomiritev

06. 11. 2022 07.00

Vas muči nespečnost in ste kronično utrujeni, ker ne morete dostojno zaspati in spati? Ali ste vedeli, da obstaja zelišče, ki se že od drugega stoletja našega štetja uporablja za lajšanje nespečnosti, tesnobe in nemira? To naravno in zeliščno zdravilo za spanje in pomirjanje se imenuje korenina baldrijana.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke

02. 11. 2022 07.47

Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Kmalu v šolah tudi predmet Prva pomoč in zdravje?

17. 10. 2022 08.51

Štiri organizacije so ministrstvu za zdravje poslale pobudo za uvedbo predmeta Prva pomoč in zdravje v šolski program. Kot navajajo, se otroci od 12. leta dalje že učijo temeljnih postopkov oživljanja, zdaj pa se je porodilo vprašanje, zakaj teh znanj ne bi nadgradili še z drugimi pomembnimi vsebinami na področju medicine za laično prebivalstvo.

Slovenski raziskovalci na novo odkrili in popisali dva gena

20. 09. 2022 12.36

Raziskovalci Kliničnega inštituta za genomsko medicino so prvi v svetovnem merilu uspeli na novo odkriti in objaviti dva gena za človeške bolezni, in sicer gen za dilatativno kardiomiopatijo ter gen, ki je povezan z razvojnimi nepravilnostmi živčnega sistema pri otrocih. Gre sicer za zelo redke bolezni, a človeški genom še zdaleč ni raziskan, zato je vsako odkritje novega gena toliko bolj pomembno, opozarja predstojnik Kliničnega inštituta za genomsko medicino, Borut Peterlin.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'

04. 09. 2022 09.04

V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Vzrok smrti Jamesa Caana: koronarna srčna bolezen in infarkt

24. 07. 2022 12.16

Igralski svet je v začetku meseca pretresla novica, da se je v 83. letu starosti poslovil zvezdnik Botra in trilerja Misery, James Caan. Žalostno novico je sporočila njegova družina, ki vzroka smrti takrat ni razkrila. Ameriški tabloid je sedaj pridobil mrliški list, v katerem je zapisano, da je igralec umrl zaradi srčnega zastoja in koronarne srčne bolezni.

Ninna Kozorog: Čas je, da odložim nekaj teže tega sveta

19. 07. 2022 19.30

Predsednica humanitarnega društva Humanitarček, najbolj poznanega po projektu #vide, se po skoraj 11 letih poslavlja. "Čas je pravi, da odložim nekaj teže tega sveta. Čas je, da (p)ostanem Ninna. Samo Ninna. Skuštrana. Razigrana. S čopičem, nahrbtnikom in kitaro. Ninna pač. Tista, ki se mora naspati. Tista, ki mora ponovno začeti verjeti ... v dobro," je zapisala Ninna Kozorog. "Hvala, ker ste bili del moje zgodbe. To ni zbogom, to je na svidenje. Do kdaj? Nimam pojma," je dodala. Projekti društva bodo medtem še naprej tekli dalje.

'Poskrbimo, da se zgodba ljudi v Anhovem ne bo ponovila še kje v Sloveniji'

07. 01. 2022 14.39

Pred dvema letoma je skoraj 600 zdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Pobudnica je bila Nevenka Mlinar, zdravnica v Desklah, ki v svoji ambulanti vsak dan spremlja, za koliko trpljenja, tudi smrti, je krivo onesnaženje. Tako enotnega nastopa zdravstvene stroke skorajda nismo vajeni, močan poziv pa je kljub temu naletel na bolj ali manj gluha ušesa. Danes zdravniki pozivajo znova: zavzemajo se za določitev čim nižjih mejnih vrednosti izpustov v uredbi o sežigu odpadkov.

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta

23. 09. 2021 00.15

Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Sedemčlanska družina v stiski. 'Želimo si le ohraniti streho nad glavo'

21. 04. 2021 20.06

Več let se je sedemčlanska družina trudila in gradila podjetje, za katerega so živeli in ustvarjali čisto vsi člani. A pred tremi leti se je njihovo življenje začelo postavljati na glavo. Očetova bolezen je povzročila, da je podjetje s kmetijsko mehanizacijo počasi začelo propadati, saj zaradi nezmožnosti za delo niso bili več sposobni poplačevati dolgov, ki so si jih zaradi kreditov nabrali. Banke so jim blokirale vse račune, hiša, v kateri živijo, je v stečajnem postopku in bo lahko kmalu prodana na dražbi. Borijo se iz dneva v dan in iščejo načine, kako splavati iz krize, vendar je dolg ogromen. Poplačati morajo 1,5 milijona evrov.

NIJZ prejel prijavo neželenega učinka po cepljenju in prijavo smrti, ki sovpada s cepljenjem

04. 01. 2021 13.22

Nacionalni inštitut za javno zdravje je do zdaj prejel eno prijavo neželenega učinka po cepljenju proti covidu-19 ter eno prijavo smrti, ki časovno sovpada s cepljenjem. Gre za smrt v enem od domov za starejše. NIJZ je o tem obvestil ministrstvo za zdravje. Nekaj dni po cepljenju so se sicer z novim koronavirusom okužili nekateri stanovalci Doma starejših občanov Ajdovščina in DSO Novo mesto.

Šok v ligi NHL: Lundqvist bo zaradi težav s srcem izpustil sezono

18. 12. 2020 08.35

Henrik Lundqvist je v četrtek šokiral hokejski svet, ko je sporočil, da ima srčno bolezen. Nekdanji vratar New York Rangersov, bil je prvi obraz te ekipe več kot desetletje, po družbenih omrežjih ni razkril, kakšne težave s srcem ima, a je povedal, da bo zaradi njih izpustil celotno sezono severnoameriške lige NHL v vrstah ekipe Washington Capitals.

Maradona po rojstnem dnevu v bolnišnico na testiranja

03. 11. 2020 07.49

Le nekaj dni po 60. rojstnem dnevu so enega največjih nogometnih zvezdnikov na svetu, Argentinca Diega Maradono, sprejeli v bolnišnico v La Plati, poročajo argentinski mediji. "Za njim je zelo čustven in težak teden. Bil je pod hudim stresom. To ga je psihološko prizadelo," je za televizijo TyC Sports dejal njegov osebni zdravnik Leopoldo Luque.

270 tisoč odmerkov cepiva proti gripi, cepljenje se začne sredi oktobra

23. 09. 2020 13.41

Cepljenje proti gripi se bo letos začelo v drugi polovici oktobra, letošnja novost pa je, da bodo do brezplačnega cepljenja poleg kroničnih bolnikov, starejših od 65 let, nosečnic in oseb z izrazito povečano telesno težo upravičeni tudi otroci, stari od pol leta do 23 mesecev, saj pri njih obstaja večje tveganje za zaplete in posledično bolnišnično zdravljenje. Na voljo bo 270.000 odmerkov cepiva.

Zdravila, ki obetajo v boju proti koronavirusu, tudi v Sloveniji

24. 03. 2020 15.34

Medtem ko se novi koronavirus po svetu vse bolj širi, številni znanstveniki, raziskovalci in zdravstveno osebje mrzlično iščejo nova zdravila, ki bi zmanjšala smrtnost in skrajšala dolžino poteka bolezni. Svetovna zdravstvena organizacija in številni laboratoriji in bolnišnice po svetu zdaj preizkušajo najverjetnejše učinkovine. Podobna zdravila uporabljajo tudi v Sloveniji na infekcijski kliniki.

Italija: le en odstotek umrlih zaradi koronavirusa brez drugih bolezni

19. 03. 2020 08.26

V Italiji je zaradi koronavirusa umrlo že okoli 3000 ljudi, kar je 8,3 odstotka vseh potrjeno okuženih. A dejstvo je, da je 99 odstotkov umrlih trpelo za kroničnimi boleznimi, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen ali srčna obolenja. Povprečna starost umrlih je sicer 79,5 leta.