sprememba pogodbe

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela
20. 03. 2025 06.0030 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?
03. 02. 2025 15.01Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

S stavbo na Litijski od prevzema skoraj 70.000 evrov stroškov
24. 01. 2025 14.31Ministrstvo za pravosodje je imelo s stavbo na Litijski cesti v Ljubljani od prevzema približno 68.290 evrov stroškov. Med stroški so tudi nadomestilo za rabo stavbenega zemljišča, varovanje stavbe in podpis pogodbe za izdelavo načrtov za zaščito stavbe, so zapisali na ministrstvu za pravosodje. Odločitve o namembnosti stavbe še niso sprejeli. Medtem so notranji revizorki izrekli opomin pred odpovedjo, ta pa jih je seznanila, da bo zoper končno poročilo Urada za nadzor proračuna ki je opravil izredni pregled skladnosti notranje revizije pravosodnega ministrstva nakupa stavbe z usmeritvami za državno notranje revidiranje, vložila tožbo na sodišču.

Trumpov 'kolonializem': danski kralj odgovoril s spremembo grba
07. 01. 2025 12.56Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je že večkrat javno izrazil željo po širitvi meja Združenih držav. Ne le po Grenlandiji, prste steguje tudi po Panami in Kanadi. Ideje, da bi slednja postala 51. zvezna država ZDA, kanadski premier sicer ni komentiral, se je pa na Trumpove besede o priključitvi Grenlandije in na težnje otoka po odcepitvi s presenetljivo potezo odzval danski kralj Frederik X. Odločil se je namreč spremeniti kraljevi grb ter vanj vključiti polarnega medveda in ovna – simbola Grenlandije oz. Ferskih otokov.

Konec kršenja človekovih pravic: kdaj lahko detektivi zasledujejo 'tarčo'?
07. 12. 2024 19.42Z nedeljo v veljavo stopa nov zakon o detektivski dejavnosti, ki med drugim prinaša večjo preglednost nad delom detektivov. Jasneje namreč določa upravičenja detektivov, notranjemu ministrstvu pa daje tudi večjo vlogo pri strokovnem nadzoru. "Sledili smo tudi cilju, da se ob delovanju te dejavnosti ustrezno spoštuje človekove pravice," je poudaril generalni direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge dr. Darijo Levačić, ki pravi, da je prejšnji zakon dopuščal določene možnosti za preseganje zakonitosti. Kaj vse se torej spreminja za detektive?

Koalicija tudi po vetu vztraja: priključitev, ne vrnitev Primorske
23. 10. 2024 15.48Državni zbor je po vetu državnega sveta s 50 glasovi za in 26 proti znova podprl predlagano spremembo zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s katero se bo praznik vrnitve Primorske k matični domovini preimenoval v praznik priključitve Primorske k matični domovini. Predlog so podprli poslanci koalicije, v SDS in NSi so bili proti.

Odbor DZ: Preimenovanje praznika v 'priključitev' Primorske je ustrezno
08. 10. 2024 17.19Odbor državnega zbora za delo tudi po vetu državnega sveta meni, da je sprememba zakona o praznikih in dela prostih dnevih, ki je praznik vrnitve Primorske k matični domovini preimenovala v praznik priključitve, ustrezna. Tako je glasovalo deset članov odbora, medtem ko so bili trije proti.

Za utico za peko kostanja na Prešernovem trgu 9500 evrov
19. 09. 2024 13.03Na Mestni občini Ljubljana (Mol) so izvedli javno dražbo za najem utic za peko in prodajo kostanja. Oddali so štiri utice od šestih, najvišjo ceno sta dosegli utici, ki ju bodo postavili na Prešernovem trgu in na Cankarjevem nabrežju, in sicer 9500 evrov. Na Molu bodo zdaj pripravili pogodbe, prodajo pa bodo lahko začeli 1. oktobra.

Fides širi stavkovne zahteve, Glas ljudstva pripravlja svoj zakon
21. 08. 2024 14.11Zdravniški sindikat Fides je v torek vlado obvestil o dodatnih stavkovnih zahtevah. Med drugim si želijo aktivne vloge pri pripravi zakonodaje na zdravstvenem področju ter tega, da vlada vključi predstavnike sindikata v pripravo vseh zakonov in podzakonskih aktov na področju zdravstva. Civilna iniciativa Glas ljudstva je medtem kritična do zdravstvenega ministrstva, ki kljub napovedim še ni pripravilo predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejila javno in zasebno zdravstvo. Če zakona do začetka septembra ne bodo poslali v javno razpravo, namerava iniciativa v državni zbor s podporo vsaj enega poslanca vložiti svoj zakon.

Dokončna združitev SKB in Nova KBM: preverite, katere storitve bodo motene - in kdaj
19. 08. 2024 16.38Dokončno se bosta združili banki SKB in Nova KBM, ki sta v lasti madžarske skupine OTP. Naslednji dan bo zaživela združena OTP banka. Operativna združitev bo medtem izpeljana do 2. septembra, v zadnjih dneh avgusta zaradi informacijskega poenotenja vse bančne storitve ne bodo na voljo. Nekaj sprememb se obeta za komitente SKB.

Kompas znova razjezil dopustnike: namesto z Brnika let iz Salzburga
16. 07. 2024 19.56Nove težave pa za dopustnike, ki na poletni oddih potujejo s Kompasom. Po tem, ko je agencija pred dnevi tik pred zdajci odpovedala poleta na Lefkas in Samos, je tokrat dopustnike z ljubljanskega preusmerila na 250 kilometrov oddaljeno letališče v Salzburgu. Hkrati jih je obvestila, da nimajo pravice do brezplačne odpovedi aranžmaja. Gre res za nepredviden zaplet, kot trdijo v Kompasu, ali za namerno zavajanje agencije, kot menijo ogorčeni potniki?

Razočaranje v Strugah: 'Cenitve so okoli 50 odstotkov nižje od pričakovanih'
04. 07. 2024 12.12"Dvojno razočaranje." S temi besedami je prebivalec Strug opisal prve cenitve, ki so jih skoraj leto po poplavah prejeli nekateri prebivalci Luč in Ljubnega. Ne le, da so na prve cenitve zemljišč čakali skoraj eno leto, tudi ocene so bistveno nižje od pričakovanih oz. "zgolj do 60 odstotkov tržne vrednosti". Prejemniki odločb imajo sicer zdaj 10 dni časa, da pristojnim podajo pripombe in pritožbe, kar po besedah Paula Orešnika tudi že počnejo ter ob tem upajo na posluh države.

Po hitrem postopku sprejeli spremembe, opozicija protestno odšla
01. 07. 2024 21.52Ljubljanski mestni svetniki so na seji po hitrem postopku sprejeli predlog sprememb in dopolnitev odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Opozicijski svetniki so po razpravi o tem zapustili sejo, svetnica Jasminka Dedić pa je napovedala vložitev občinskega referenduma.

Poštarji: 'Prišel je čas za ulico', vodstvo razloga za stavko ne vidi
08. 05. 2024 10.16Sindikat poštnih delavcev je stavko napovedal za ponedeljek, 3. junija. Pooblaščenec sindikata Saša Gržinič pa je odstopil iz nadzornega sveta Pošte Slovenije. Kot je dejal, je "prišel čas za ulico". V Pošti Slovenije medtem menijo, da za napoved stavke ni utemeljenih razlogov. Kot so pojasnili, v družbi vodijo aktiven socialni dialog ter se ves čas odzivajo na pobude socialnih partnerjev. Po njihovih zagotovilih prav tako aktivno zaposlujejo ljudi ter si prizadevajo za izboljšanje pogojev dela zaposlenih.

Ker mu v MLS niso dovolili, je namesto sarajevskega denarja izbral Evropo
16. 03. 2024 07.00Peter Agba je eden najbolj vidnih posameznikov ljubljanske Olimpije v drugem delu sezone. 21-letni Nigerijec pod Joaom Henriquesom ni bil v prvem planu, Zoran Zeljković pa ga je hitro potisnil v ospredje. Zgovorni vezist je priložnost zagrabil z obema rokama, a pravi, da se s tem nikakor ne misli zadovoljiti. V obširnem intervjuju nam je zaupal, zakaj je lansko poletje zavrnil bistveno zajetnejšo ponudbo Sarajeva. Spregovoril pa je tudi o tem, kako je v vodo padla selitev v ligo MLS.

Bodo zasebni vrtci dostopni le eliti?
19. 01. 2024 09.05Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje pripravljajo spremembe zakona o vrtcih, s katerimi bi po mnenju Združenja zasebnih vrtcev Slovenije v praksi ukinili zasebne vrtce. Z ministrstva odgovarjajo, da je eno od področij tudi preučitev zakonskih rešitev ustreznosti sistema financiranja zasebnih vrtcev in da za to deluje delovna skupina.

Do novega Peugeota brez nepredvidenih mesečnih stroškov financiranja
16. 01. 2024 00.15Pri Peugeotu so pripravil poseben akcijski produkt z ugodno fiksno obrestno mero 4,90%. Gre za finančni leasing z nespremenljivo obrestno mero, ki je pri kupcih vozil vedno bolj priljubljena oblika financiranja. Mesečni obrok se v času odplačevanja kredita ne spreminja in velja za varno obliko financiranja.

Pričakovano je postalo uradno: Marc Marquez prihodnjo sezono pri Gresiniju
12. 10. 2023 09.17Ugibanj o odmevnem prestopu je konec. Šestkratni svetovni prvak v elitnem motociklističnem razredu motoGP Marc Marquez bo v sezoni 2024 dirkal za Ducatijevo ekipo Gresini Racing. To je bilo znano, a ne še uradno potrjeno skoraj teden dni, potem ko sta se na začetku oktobra Honda in Marc Marquez sporazumno odločila za predčasno prekinitev sodelovanja, ki je trajalo 11 let.

Čas se izteka
13. 09. 2023 09.03Če razmišljate o postavitvi sončne elektrarne, je zdaj skrajni čas, da ukrepate in prehitite nova pravila, ki bodo podražila vašo investicijo.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?
24. 08. 2023 17.03Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Kakšne so pravice in obveznosti delavcev v primeru naravne nesreče?
07. 08. 2023 11.37Marsikdo se sprašuje, ali je lahko zaradi odprave posledic poplav odsoten z dela. V primeru zadnjih dogodkov, ko so vremenske razmere prizadele območje celotne države, se upošteva primarni zakon, ki določa, da je delavec, ki dela ne more opravljati zaradi višje sile, upravičen do polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače. Če delavec ne more opravljati dela zaradi višje sile, delavec in delodajalec tveganje delita. Delavcu manjkajočih ur ni treba nadomestiti, pojasnjujejo na ministrstvu za delo.

Neustavno: nepremičnine vrnili, najemniki ostali
12. 07. 2023 14.14Po presoji ustavnega sodišča sta del Zakona o denacionalizaciji in del Stanovanjskega zakona, ki se nanašata na določena neprofitna najemna razmerja za nedoločen čas, v neskladju z ustavo. Državni zbor mora ugotovljeno protiustavnost odpraviti v enem letu po objavi odločbe v uradnem listu, je v odločbi zapisalo ustavno sodišče.

SDH na skrivaj povečal plače menedžerjev, vozili bodo še dražje limuzine
19. 05. 2023 11.59Ko sta vodilna v SDH, Žiga Debeljak in Janez Tomšič, odstopila od namere za krepko povišanje mesečne plače, se je ogorčenje v javnosti hitro izpelo. A ne za dolgo. SDH je namreč takrat sprejel še en dokument, ki je najprej šel mimo vseh radarjev. Mladina sedaj razkriva, da so v skladu s tem dokumentom odprli možnost zvišanja dohodkov in bonitet menedžerjem. Njihove plače bodo bolj usklajene z inflacijo, vozili pa bodo lahko tudi precej dražje avtomobile – do 90.000 evrov.

V Slovenski vojski se lahko odslej zaposlijo tudi mladi brez srednje šole
21. 04. 2023 19.41Je Slovenska vojska na pragu prenove? Odslej se namreč lahko v vojski zaposlijo tudi mladi, ki nimajo končane srednje šole. Vojska jim bo ob zaposlitvi ponudila možnost pridobitve srednješolske izobrazbe, pogoj je le, da so pred podpisom pogodbe o zaposlitvi kandidati polnoletni. Zadovoljni bomo, če bomo s to spremembo uspeli pridobiti vsaj 50 novih vojakov, ki jih sicer ne bi mogli zaposliti, pravi načelnik Generalštaba Robert Glavaš. Zaradi kadrovske stiske v vojski pa bi jih lahko na leto zaposlili tudi do 850.

Bešič Loredan do 1. maja napoveduje rešitev, s katero bi preprečili dvig premij
07. 04. 2023 06.29Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je srečal s predstavniki zasebnih zavarovalnic, ki ponujajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Napovedal je, da bodo do 1. maja pripravili rešitev, s katero bi preprečili nadaljnji dvig premij. Ob tem ni izključeno niti krajšanje časovnice ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Je osnovna šola zares brezplačna?
08. 03. 2023 12.19Osnovna šola bi morala biti brezplačna, menijo na ZPM Ljubljana Moste-Polje, zato so na pristojno ministrstvo naslovili poziv k sprejetju ustreznih zakonskih sprememb. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je spremembe, ki so predmet urejanja v zadevnih zakonih, treba vpeljevati postopoma, ob tehtnem premisleku in načrtovano, hkrati pa poudarjajo, da imamo na področju izobraževanja v Sloveniji že sedaj vzpostavljene številne sistemske ukrepe, ki pomagajo vsem učencem zagotavljati enake pogoje, ne glede na njihov socialno ekonomski položaj ali druge osebne okoliščine.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?
22. 02. 2023 08.43Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Slovenija bo sprejela 50 Sircev ali Afganistancev, registriranih kot beguncev
01. 12. 2022 18.11Slovenija bo iz Turčije sprejela 50 državljanov Sirije ali Afganistana, ki so pri Uradu visokega komisarja ZN registrirani kot begunci in se jim lahko prizna status begunca v Sloveniji, je odločila vlada. Sprejela je tudi novelo Uredbe o načinu zagotavljanja pravic osebam z začasno zaščito, ki se tiče denarne pomoči za zasebno nastanitev.

Vlada in sindikati podpisali dogovor o plačah v javnem sektorju
13. 10. 2022 06.22Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali dogovor o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023. Vladna stran finančni učinek dogovora, ki med drugim večini zaposlenih v javnem sektorju v nekaj mesecih prinaša 8,5-odstoten dvig plač, ocenjuje na 611 milijonov evrov. Zaposleni v javnem sektorju bodo dvig plač prvič občutili ob izplačilu oktobrskih plač v novembru. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob podpisu pogodbe izrazila zadovoljstvo, da so s sindikati dosegli kompromis. Dogovor je podpisalo 28 od 46 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, nekaj pa jih je še napovedalo podpis.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.