sprejem zakona

Golob odločno zavrača namigovanja. Pirnat ga poziva k odstopu

14. 04. 2025 07.55

Na podlagi sporočil in dokumentacije glede brezplačnega dopusta za domnevno kadrovanje, ki smo jih v rubriki 24ur Fokus pokazali Robertu Šumiju, predsedniku Komisije za preprečevanju korupcije, so zoper predsednika vlade Roberta Goloba konec minulega tedna uvedli preiskavo, tako imenovani predhodni preizkus. Golob namigovanja odločno zanika. Od resorne ministrice bo zahteval, da v primeru ugotovljenih nepravilnosti pri poslovanju v Splošni bolnišnici Celje ustrezno ukrepa. V celjski bolnišnici zatrjujejo, da niso plačali nobenih storitev za predsednika sveta zavoda Tomaža Subotiča.

Državni svet z vetom na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti

09. 04. 2025 18.18

Državni svet je izglasoval veto na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. Meni, da novela ne uvaja ukrepov, ki bi vodili do skrajševanja čakalnih vrst. Državni zbor bo moral o noveli odločati znova.

Marjetico obiskali kriminalisti, podjetje toži dobavitelja sušilnice blata

07. 04. 2025 13.37

Na komunalnem podjetju Marjetica Koper so potrdili, da so jih pred dvema tednoma obiskali kriminalisti. Razlog naj bi bila sporna sušilnica komunalnega blata, na Marjetici pa pravijo, da so vložili tožbo zoper dobavitelja sušilnice.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'

02. 04. 2025 10.25

Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Kako regulirati delovanje agencij, ki se ukvarjajo z rekrutacijo v tujini?

01. 04. 2025 21.09

Parlamentarni odbor za delo je zavrnil predlagani sklep, s katerim bi ministrstvu za delo naložili pripravo ustrezne zakonodaje na področju agencijskega dela. Sklep so predlagali v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo. Na ministrstvu so pojasnili, da se s spremembo zakonodaje že ukvarjajo.

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?

27. 03. 2025 06.25

Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

V srbski skupščini znova kaos: dimne bombe in jajca, aktiviran gasilni aparat

04. 03. 2025 12.04

Po prvotnem kaosu, ki je izbruhnil v srbski skupščini, zaradi katerega so morali v bolnišnico prepeljati tri poslanke, se je seja nadaljevala. A mir ni trajal dolgo. Okoli 14. ure so se namreč v dvorani znova začeli izgredi, znova je poletela dimna bomba, v smeri ministrov pa je poletelo več jajc. Eden od poslancev je aktiviral gasilni aparat. Jajca so sicer v poslopje državnega zbora metali tudi protestniki na ulici. Ko so izpraznili dvorano, se je začela kriminalistična preiskava.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Spremembe v šolstvu: BDP bo določal financiranje vzgoje in izobraževanja

13. 02. 2025 15.36

Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša financiranje razvoja in investicij v izobraževanje, vezano na BDP. Hkrati novela uvaja tudi soglasje ministra k imenovanju ravnatelja in možnost, da minister ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji razreši. Omejuje pa nekatere pristojnosti svetov zavodov.

S spremembo zakonodaje konec baterijske reje kokoši in čipiranje mačk

12. 02. 2025 14.13

Osnutek novele zakona o zaščiti živali predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, pri čemer država napoveduje pomoč rejcem pri prehodu na alternativne načine reje. Predvidene spremembe med drugim prinašajo tudi obvezno čipiranje lastniških mačk in spremenjen način financiranja zavetišč, kjer se denimo uvaja rejništvo živali.

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo

12. 02. 2025 11.51

Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest

11. 02. 2025 12.19

Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?

03. 02. 2025 15.01

Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

Trump bi nezakonite priseljence poslal v Guantanamo

30. 01. 2025 08.26

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo nadaljeval podpisovanje svojih izvršnih ukazov. Med njimi je namera za preselitev nezakonitih priseljencev v Guantanamo na Kubi, zaostritev ukrepov proti antisemitizmu, prepoved "indoktrinacije" v osnovnih šolah in priprava na veliko proslavo 250. obletnice ZDA.

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov

29. 01. 2025 19.25

Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Dodatku k pokojnini za izjemne dosežke se obeta referendum

29. 01. 2025 15.06

Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališča poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Levica o referendumu: Za zakon, ki zadeva posameznike, bi porabili milijone

29. 01. 2025 12.35

Državni zbor je na seji po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališče poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Kaj bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?

17. 01. 2025 06.00

Bodo zdravniki, zaposleni v javnih zavodih, ker ne bodo smeli delati pri zasebnikih, zapuščali javno zdravstvo? Se bodo čakalne vrste podaljšale in ali se lahko posledično poslabša tudi zdravstveno stanje številnih bolnikov? Zdravniška zbornica in sindikat Fides sta kritična, da predlagana novela zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo rešila problemov zdravstva ter da bolnika ne bo postavila v središče. Kaj torej bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?

Zavetišča: deponija za živali, ko se jih naveličamo?

16. 01. 2025 06.00

Prispevka na pse za njihove lastnike, kot kaže, ne bo. Na ministrstvu za kmetijstvo so se mu po burni reakciji javnosti odrekli, še preden so ga sploh zapisali v predlog novele zakona o zaščiti živali. Ali to pomeni, da ne bomo plačevali nič? Zakaj je stanje v zavetiščih alarmantno? V Sloveniji za zapuščene živali skrbi 16 zavetišč. Prostora imajo za 700 mačk in 400 psov, leta 2023 je bilo sprejetih 9.897 mačk in 1.572 psov.

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'

07. 01. 2025 10.36

Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

'Namesto 20 evrov davka naj država na teren raje pošlje inšpektorje'

01. 01. 2025 20.08

"Ideja, da bi država z novo obdavčitvijo kaznovala lastnike, ki svoje pse registrirajo in zanje odgovorno skrbijo, ni dobra," opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali. Namesto 20 evrov davka predlagajo, naj država raje na teren pošlje inšpektorje, da odkrijejo tiste, ki svoje živali zanemarjajo, in jih ustrezno kaznujejo. V zavetiščih pa poudarjajo, da je njihov osnovni namen živalim najti nov, dober dom. Zniževanje standardov za oddajo živali, kar naj bi prav tako prinesla novela zakona o zaščiti živali, je zato zanje nedopustno.

Pester božič v Šentjerneju: grozili policistom in vanje metali predmete

27. 12. 2024 09.56

Na božični večer je bilo v Šentjerneju zelo pestro. Policisti so pozno zvečer prejeli več klicev zaradi moteče glasne vožnje z motorji in pokanja, poleg tega so prejeli tudi klic o potrebni zdravniški pomoči. Ko so policisti prihiteli na kraj, so jim kršitelji grozili in po njih celo udrihali. Domačin je v policiste metal tudi predmete in s plinsko pištolo streljal v zrak. Dve osebi so policisti pridržali, več pa si jih je prislužilo kazen.

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

17. 12. 2024 15.26

Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Macron za novega premierja imenoval sredinskega Bayrouja

13. 12. 2024 12.48

Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes za novega premierja imenoval predsednika sredinskega Demokratičnega gibanja Francoisa Bayrouja in mu podelil nalogo sestavo nove vlade, je sporočila Elizejska palača. Na položaju bo nasledil Michela Barnierja, čigar vladi je parlament minuli teden izglasoval nezaupnico.

Macron namerava novega premierja imenovati v 48 urah

10. 12. 2024 17.31

Francoski predsednik Emmanuel Macron je vodjem strank na srečanju v Elizejski palači povedal, da namerava novega premierja imenovati v 48 urah. Srečanje z voditelji vseh strank, a brez skrajne levice in desnice, je pripravil prvič v okviru prizadevanj, da bi oblikoval široko zasnovano vlado po padcu desnosredinske vlade Michela Barnierja.

Francija tone v politično krizo, Macron ne bo odstopil

05. 12. 2024 11.44

Po tem, ko so poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta izglasovali nezaupnico vladi premierja Michela Barnierja, se je ta v Elizejski palači srečal s predsednikom Emmanuelom Macronom in podal svoj odstop. Na položaju je bil komaj tri mesece, nezaupnico pa si je prislužil, ker je izsilil sprejem zakona o proračunu. Vodja skrajno desne stranke Nacionalni zbor Marine Le Pen je omenjeni zakon označila za "strup za Francoze". Macron je napovedal, da bo novega predsednika vlade imenoval v prihodnjih dneh. Ob tem je zatrdil, da bo svoj predsedniški mandat izpolnil do konca.

Francoski poslanci izglasovali nezaupnico vladi Michela Barnierja

04. 12. 2024 07.27

Poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta so izglasovali nezaupnico vladi premierja Michela Barnierja, ki jo je vložilo zavezništvo levih strank Nova ljudska fronta, potem ko je Barnier v ponedeljek izsilil sprejem zakona o proračunu. Barnierjeva vlada je tako padla kot prva po letu 1962, ki jo je odneslo glasovanje o nezaupnici.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

DZ z odlokom preklical referendum o Jeku 2

24. 10. 2024 06.25

DZ je z 69 glasovi za in enim proti potrdil odlok, s katerim je preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). Volivci bi na referendumu morali odločati 24. novembra, a so predlagatelji na podlagi medijskih objav in očitkov umaknili podporo referendumskemu glasovanju. Državni sekretar za jedrski program Danijel Levičar razume odločitev poslancev, da prekličejo posvetovalni referendum o Jeku 2, saj je javna razprava o referendumu po njegovem presegla vse meje.

DZ v preklic referenduma o novi nuklearki, izredna seja v četrtek

23. 10. 2024 06.13

V DZ je predvidenih več postopkovnih korakov, s katerimi bo zakonodajalec preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (JEK 2). Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je brez glasu proti potrdil predlog odloka, s katerim bi DZ preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). DZ ga bo obravnaval na četrtkovi izredni seji.