sprejem vojna za Slovenijo

Golob: Duh solidarnosti iz časa osamosvajanja še vedno prisoten

21. 12. 2023 21.46

Premier Robert Golob je na Brdu pri Kranju pripravil prednovoletni sprejem za svojce padlih v vojni za Slovenijo, za obrambno-varnostne strukture RS in predstavnike veteranskih organizacij. V nagovoru je izpostavil, da je duh solidarnosti izpred več kot 30 let še vedno prisoten, vsem pa je zaželel tudi, da bi v novo leto vstopili še bolj povezani.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Šabič: Države bodo v zameno za podporo pričakovale izpolnitev obljub

07. 06. 2023 10.54

Slovenija je bila s 153 glasovi podpore v Generalni skupščini izvoljena v Varnostni svet Združenih narodov. Profesor mednarodnih odnosov Zlatko Šabič ocenjuje, da je država s tem postala globalna igralka ravno v času najhujših svetovnih preizkušenj. Hkrati je opozoril, da bodo države v zameno za izraženo podporo pričakovale, da Slovenija izvrši to, kar jim je obljubila.

Na zdravljenje v Slovenijo prispela prva ranjenca iz Ukrajine

27. 12. 2022 20.14

Dva ukrajinska ranjenca sta s spremljevalcem prispela v Slovenijo, kjer bosta prejela celovito zdravstveno pomoč in oskrbo. Slovenija se tako v duhu solidarnosti pri oskrbi ranjencev in obolelih z vojnega območja pridružuje 18 državam Evropske unije. S tem Ukrajini poleg podpore na politični, humanitarni, materialni in vojaški ravni izkazujemo pomoč tudi na zdravstvenem področju.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?

13. 10. 2022 12.01

Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

Madžarska predsednica na prvem uradnem obisku v Sloveniji

15. 07. 2022 15.32

Na povabilo predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja je Slovenijo obiskala predsednica Madžarske Katalin Novak. Gre za prvi uradni obisk novoizvoljene madžarske predsednice v Sloveniji. Predsednik Pahor in predsednica Novak sta se prvič sestala ob robu vrha pobude Tri morja v Rigi.

'Sprejem beguncev iz BiH je bil v Sloveniji zelo grd'

17. 05. 2022 21.15

Naslovnice danes polnijo krvavi spopadi v Ukrajini in fotografije bežečega civilnega prebivalstva, pred 30 leti pa je vojna vihra divjala nam še bližje. Vojna v Bosni in Hercegovini je trajala med letoma 1992 in 1995. Zahtevala je več kot 100.000 smrtnih žrtev. 2,2 milijona ljudi oziroma več kot polovica takratnega prebivalstva BiH je zbežalo iz države ali bilo notranje razseljenih. Nekateri begunci so prispeli tudi v Slovenijo, predstavniki sedme sile pa se spominjajo, kako je takrat komaj novonastala slovenska država skrbela zanje. Ali, kako ni ...

Ukrajinski biatlonci na Pokljuki hvaležni Slovencem za vso pomoč

17. 05. 2022 12.48

Na Pokljuki še vedno vadi okrog 50 ukrajinskih biatloncev različnih starostnih kategorij, ki so na Rudnem polju našli zatočišče pred vojno vihro. Ubežali so brezglavi moriji v domovini, Športnemu društvu Pokljuka in Sloveniji pa se kar ne morejo dovolj zahvaliti za sprejem. S seboj so prinesli pretresljive zgodbe.

Čustven sprejem ukrajinskih otrok. Pripravljeni prostori so jih navdušili

03. 05. 2022 08.19

20 otrok, starih od enega do sedem let, ter tri zdravnice, več medicinskih sester in vzgojiteljic ter njihovih otrok je prispelo v vas Slavina pri Postojni. Ukrajinska zdravnica, pediatrinja Natalya Golovyna, ki z otroki dela že 15 let, se je v svojem imenu in v imenu otrok zahvalila Sloveniji in vsem, ki so pomagali, da so varno prispeli v v Slovenijo. 

'Odpadniške' države, ki niso obsodile Putinovega podpisa

23. 02. 2022 15.19

V obsodbah poteze ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je s podpisom odloka separatistični regiji Doneck (DNR) in Lugansk (LNR) v Ukrajini priznal kot neodvisni, se je združil praktično večina mednarodne javnosti. Vseeno pa se je nekaj državnikov odločilo, da njegovo odločitev javno podpre. Omenjeni ljudski republiki sta se vzajemno uradno priznali že leta 2014, ko sta na svojo roko razglasili neodvisnost, enako se je takrat odločila tudi Južna Osetija, de facto neodvisna kavkaška republika, ki jo sicer večina članic OZN šteje za del Gruzije. Zdaj se je za podporo Donecku in Lugansku odločila tudi prav tako nepriznana republika Abhazija, poleg nje pa še mednarodno priznane države Belorusija, Nikaragva, Sirija, Venezuela in Kuba, tvit odobravanja je prišel tudi iz Jemna.

Obrambna ministra predvsem o sodelovanju med državama

02. 02. 2022 06.28

Ministra za obrambo Slovenije in Velike Britanije Matej Tonin in Ben Wallace sta danes na srečanju v Ljubljani precej pozornosti namenila razmeram v Ukrajini in na Zahodnem Balkanu. "Boljši je slabši mir kot pa dobra vojna," je glede razmer na rusko-ukrajinski meji dejal Tonin, Wallace pa je Moskvo znova pozval k dialogu.

Pospravili so kostume, sešili so jim zastavo: Zavedanje, da je vojna, je bilo takojšnje

19. 09. 2021 11.02

V seriji člankov, s katero obujamo spomine na doživljanje osamosvojitve pred tremi desetletji, tokrat delimo spomine folklornikov Folklorne skupine Sava iz Kranja, ki so takrat ravno odleteli na pomembno gostovanje, vmes pa je država, ki naj bi jo zastopali, razpadla. Znašli so se pred dilemo, kako se varno vrniti domov.

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

Bo vlada pingpong med MORS in MGRT presekala z ukinitvijo medresorske skupine?

23. 04. 2020 06.00

Če je pred mesecem dni vlada ustanovila Medresorsko delovno skupino za pregled ponudb zaščitne opreme s predstavniki šestih ministrstev, naj bi jo zdaj ukinila. Posle naj bi spet sklepal Zavod za blagovne rezerve po utečenih pravilih javnega naročanja, s pogajanji. Je razlog v tritedenskem pingpongu med ključnima ministrstvoma o tem, kdo je kriv za zgrešene posle, domnevne nepravilnosti, preplačano opremo? Opremo in dobavitelje bomo še potrebovali, saj kot razkrivamo, Slovenija v enem mesecu porabi 20,5 milijona zaščitnih mask, 16 milijonov rokavic, pol milijona zaščitnih očal, skoraj milijon zaščitnih plaščev.

'Dati svoje življenje za domovino je nekaj največjega, kar lahko človek stori'

23. 12. 2019 13.04

Politični vrh je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za svojce padlih in ranjenih v vojni za Slovenijo. "Za osamosvojitev Slovenije je zaslužen celoten narod, ne le posamezniki," je ob tem dejal premier Šarec in dodal, da je v ključnih trenutkih slovenski narod vedno znal stopiti skupaj. "In tudi danes bi, tako kot stopi skupaj, ko je treba komu pomagati, ko so kakšne naravne nesreče."

FOTO: 'Slovenija bo nepopustljivo vztrajala z nogami trdno na naših mejah'

22. 12. 2017 08.42

V čast dnevu samostojnosti in enotnosti se je odvila osrednja državna proslava, na kateri je govoril premier Miro Cerar. Dejal je, da bo Slovenija nepopustljivo vztrajala z nogami trdno na naših mejah. Pred proslavo je premier sprejel še svojce padlih v osamosvojitveni vojni.

FOTO: Koncert skupine Siddharta: namesto 'strel v maju' dež junija, ki pa ni vplival na vzdušje

10. 06. 2016 09.26

Člani skupine Siddharta so turnejo ob svoji 20-letnici začeli v Ljubljani. Kljub temu, da je dež ves večer močil obiskovalce (streho nad avditorijem so morali zaradi poškodb v zimski ujmi, ki je zadnjo aprilsko sredo zajela Slovenijo, odstraniti), pa to ni niti najmanj vplivalo na vzdušje. To je bilo namreč vse štiri ure fantastično.

Balkanske migrantske poti ni več, obstaja velika verjetnost za porast ilegalnih prehodov meje

09. 03. 2016 07.05

Po ukinitvi balkanske poti, Šefic opozarja, da ne gre izključevati ilegalnih migracij, zato na naši meji ostaja poostren nadzor. Avstrija z meje s Slovenijo umika 200 policistov, Madžari povečujejo prisotnost vojske, v Srbiji je obtičalo okoli 2000, na meji pred Makedonijo pa okoli 13.000 prebežnikov. Do konca meseca bi se lahko v Grčiji nabralo že več kot 100.000 prebežnikov.

FOTO in VIDEO: Med uničevanjem 'Džungle' izbruhnili spopadi med migranti in policijo

29. 02. 2016 07.25

Migranti, ki so obtičali na grško-makedonski meji, so prebili ograjo, zato so policisti proti njim uporabili solzivec in šok granate. Po incidentu je zdravniško pomoč poiskalo najmanj 30 ljudi. Francoske oblasti pa so z buldožerji začele uničevati del migrantskega tabora v Calaisu, imenovanega Džungla. Izbruhnili so spopadi.

Avstrijski kancler: Avstriji nihče ne more očitati, da ni solidarna

18. 02. 2016 08.20

Avstrijski kancler je zavrnil kritike EU zaradi odločitve o zaostrovanju nadzora na meji. Glede opozorila Bruslja, da so avstrijske kvote za begunce v nasprotju z evropskim in mednarodnim pravnim redom, je dejal: "Na pravna vprašanja bodo morali odgovoriti pravniki, politično pa pravim, da ostajamo pri tem."

Notranja ministrica: Slovenija bo sledila avstrijskim kvotam, ne bo postala žep za migrante

17. 02. 2016 07.36

Avstrija bo od petka naprej na svoji južni meji s Slovenijo sprejemala le še do 80 prošenj za azil dnevno. Preko meje bo dnevno spuščala do 3200 oseb, ki bi rade za azil zaprosile v kateri od sosednjih držav. Slovenija bo sledila njenim kvotam, pravi slovenska notranja ministrica. Ukinja se organizirane prevoze migrantov, zaradi česar je pričakovati več poskusov prehajanja zelene meje.

ZEMLJEVID: Avstrija v ostrejše mejne kontrole na 13 prehodih, obdobje množičnega prehajanja je minilo

16. 02. 2016 07.22

Avstrija bo začela izvajati dodatne kontrole na avstrijski južni meji s Slovenijo, saj pričakuje, da se bo migrantski tok znova okrepil z izboljšanjem vremena aprila oz. maja. Poostrene kontrole so napovedali na skupno 13 mejnih prehodih z Italijo, Slovenijo in Madžarsko.

FOTO: Šefic: Ob registraciji migrantov nismo ugotovili primerov, za katere bi veljale varnostne omejitve

23. 11. 2015 08.15

V drugem migrantskem valu je v Slovenijo vstopilo okoli 257.500 migrantov. Med njimi je še vedno največ Sircev, sledijo Afganistanci in Iračani. Kot je povedal Šefic, ob njihovi registraciji niso ugotovili primerov, za katere bi veljale varnostne omejitve, zato so vse osebe lahko nadaljevale pot. 85 oseb pa je pri nas zaprosilo za mednarodno zaščito.

Do večera v Slovenijo prispelo ’le’ 1700 beguncev, a je po koncu stavke voznikov grških trajektov na poti 25.000 novih

07. 11. 2015 07.25

Miro Cerar je povedal, da bomo sicer čakali na skupno evropsko rešitev, "a če je ne bo, bomo morali ustrezno ukrepati sami". Kar pomeni, da bo "v skrajnih situacijah treba meje na koncu braniti z žico ali policijo ali celo vojsko," je dejal in dodal, da to "ni več le neka hipotetična misel".

Prvi tovornjaki z bodečo žico naj bi bili že v Sloveniji

04. 11. 2015 06.45

V Sloveniji naj bi že bili koluti bodeče žice, ki naj bi jo vlada kupila na Madžarskem. Namenjena pa je varovanju naše meje s Hrvaško. Žico naj bi naša vlada naročala tudi na Poljskem. Ograja bo stala več 10 milijonov evrov, strošek je vlada upoštevala v proračunu za prihodnje leto.

Jordanski kralj muslimane pozval v boj proti IS: Sicer nas čaka prihodnost množičnih pobojev, obglavljanj ...

28. 09. 2015 06.53

Medtem ko se pri nas pristojne službe prihajajo na nove prihode beguncev, okrepili pa smo tudi sodelovanje z Madžarsko, je jordanski kralj Abdulah II. grožnjo džihadistične skupine IS primerjal z grožnjo tretje svetovne vojne.

VIDEO: Na poti proti Nemčiji val beguncev, ki želijo prehiteti strogo madžarsko zakonodajo

12. 09. 2015 07.32

Begunski val proti Evropi se le še krepi. Orban meni, da bi finančna sredstva, ki bi jih namenili Turčiji, Libanonu in Jordaniji ustavila naval beguncev v Evropo. Ker Madžarska zaostruje odnos do beguncev, bi se ti lahko preusmerili na druge poti, tudi skozi Slovenijo.

Slovenija je pripravljena sprejeti tudi več beguncev. Civilna zaščita: nastanili bi lahko 3000 ljudi, a večinoma v šotorih

11. 09. 2015 13.05

Solidarnost mora biti prostovoljna, pravi notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, ki sicer meni, da bi lahko Slovenija sprejela še več beguncev. Medtem Civilna zaščita opozarja, da so namestitvene kapacitete lahko kvečjemu začasne, saj gre za šotore.

FOTO: 'Mostovi, ne zidovi' in 'Ustavite vojne, ne beguncev' so pozivali na protirasističnem shodu v Ljubljani

09. 09. 2015 06.52

Na mirnem shodu za solidarnost z begunci v Ljubljani se je zbralo okoli tisoč ljudi. S transparenti pozivajo mednarodno skupnost, naj ustavi vojne, ne beguncev. V evropskem parlamentu pa je Jean-Claude Juncker poudaril, da so bili tudi prebivalci v Evropi begunci - Judje pred nacizmom, Španci pred državljansko vojno, Madžari zaradi revolucije ...

FOTO: 'Krepiti moramo tisto, kar nas povezuje. Kar nas ločuje, moramo spoštovati'

24. 06. 2015 17.38

Pred dnevom državnosti so pripravili številne slovesnosti, govornik na osrednji proslavi je bil predsednik države Borut Pahor. Praznik sicer predstavlja spomin na 25. junij 1991, ko je slovenska skupščina razglasila Temeljno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.