sprejem proračun

'Namesto 20 evrov davka naj država na teren raje pošlje inšpektorje'
01. 01. 2025 20.08"Ideja, da bi država z novo obdavčitvijo kaznovala lastnike, ki svoje pse registrirajo in zanje odgovorno skrbijo, ni dobra," opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali. Namesto 20 evrov davka predlagajo, naj država raje na teren pošlje inšpektorje, da odkrijejo tiste, ki svoje živali zanemarjajo, in jih ustrezno kaznujejo. V zavetiščih pa poudarjajo, da je njihov osnovni namen živalim najti nov, dober dom. Zniževanje standardov za oddajo živali, kar naj bi prav tako prinesla novela zakona o zaščiti živali, je zato zanje nedopustno.

Širili bi krog upravičencev do pomoči ob naravnih nesrečah
18. 08. 2024 08.53Ministrstvo za naravne vire in prostor je v javno obravnavo poslalo predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki med drugim omogoča bolj prožne oblike financiranja in širi krog upravičencev do sredstev za odpravo posledic naravnih nesreč. Komentarje na predlagani zakon je mogoče oddati do 2. septembra.

Buenos Aires v plamenih: 'Branili bomo državo'
13. 06. 2024 06.42Policija je v argentinski prestolnici Buenos Aires s solzivcem in vodnim topom pregnala protestnike pred kongresom, ki so protestirali proti reformam, ki zmanjšujejo proračun. Demonstranti so metali molotovke in kamenje ter zažgali avtomobil. Številni ljudje naj bi bili ranjeni, prizorišče naj bi izgledalo kot "bojišče".

Generalna skupščina s pozivom k sprejemu Palestine v ZN
10. 05. 2024 06.10Generalna skupščina Združenih narodov je na izrednem zasedanju z 143 glasovi proti devetim in 25 vzdržanimi potrdila resolucijo, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka. Resolucijo je pričakovano podprla tudi Slovenija.

Katere naloge morajo opravljati upravne enote v času stavke?
03. 05. 2024 08.38V času stavke je težavno priti do zadev, ki jih včasih nujno potrebujemo. Še posebej v zdravstvu in na upravnih enotah. Zato smo pri Ministrstvu za javno upravo preverili, katere so sploh nujne naloge, ki jih upravne enote morajo opraviti, tudi v času stavke.

Kaj prinaša zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva?
15. 12. 2023 15.28DZ je v četrtek sprejel zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki bo po navedbah ministrstva za zdravje pripomogel k večji dostopnosti, organiziranosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema. Zakon prinaša podlage za uvajanje obveznega zdravstvenega prispevka in številne druge ukrepe.

Spremembe proračuna: v ospredju ukrepi za pomoč po poplavah
18. 11. 2023 16.21Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2024, s katerim se odhodki zaradi avgustovskih poplav zvišujejo za 720 milijonov evrov na 16,2 milijarde evrov. Poslanske skupine so predlagale več prerazporeditev sredstev na programe, ki so po njihovem mnenju zapostavljeni, od katerih je odbor podprl eno. Opozicija je imela na predlog vrsto pripomb, finančni minister pa je pojasnil, da so v ospredju ukrepi za obnovo in pomoč po poplavah.

Državni zbor potrdil interventni zakon
31. 08. 2023 10.02DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Vzajemna lobira, bo dopolnilno zavarovanje v sedmo ukinjeno?
29. 06. 2023 06.00Vzajemna o predlogu zakona, ki bo ukinil dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ji odnesel 93 odstotkov prihodkov, lobira pri poslancih, zaposlenih v DZ in na ministrstvu za finance. Profesionalni lobist Mihael Cigler opozarja, da imajo zavarovalnice svoje lobiste znotraj političnih strank in tako neposreden dostop do oblasti. Bo po 20 letih poskusov ukinjanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tokrat uspelo?

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Krpanje kadrovske luknje na šolah: noveli zakona se obeta zelena luč
21. 06. 2023 13.46Državni zbor je opravil drugo obravnavo predloga novele zakona o organizaciji ter financiranju vzgoje in izobraževanja po skrajšanem postopku. Po noveli bodo šole lahko zaposlovale tudi strokovnjake brez pedagoško-andragoškega znanja. Podporo predlogu so napovedale koalicijske poslanske skupine, opozicijske mu ne bodo nasprotovale.

Bešič Loredan napovedal podaljšanje zamrznitve dopolnilnega zavarovanja
16. 06. 2023 06.50Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je napovedal, da bo vlada hkrati z zamikom preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja podaljšala veljavnost uredbe, ki omejuje višino premij tega zavarovanja na 35,67 evra.

Vlada bo zamrznila cene dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
13. 04. 2023 12.25Vlada je obravnavala spremembe dopolnilnega zavarovanja. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je ob koncu seje pojasnil, da je vlada sprejela pravni temelj, s katerim bo v petek omejila cene dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ta pri zavarovalnicah ne bo smela presegati 35,67 evra.

Kangler prevzel vodenje mariborskega odbora SDS
12. 04. 2023 09.56Nekdanji župan Franc Kangler je, kot napovedano, po združitvi svoje stranke NLS z SDS prevzel vodenje mariborskega mestnega odbora SDS. Novo vodstvo so izvolili člani mestnega odbora SDS, Kangler pa je bil edini kandidat za predsednika in je prejel soglasno podporo.

Protesti proti pokojninski reformi v Franciji: aretacije, solzivec in vodni top
17. 03. 2023 14.29Po vsej Franciji je bilo zaradi protestov proti pokojninski reformi aretiranih že najmanj 310 ljudi. Francoska vlada je namreč v četrtek reformo sprejela mimo parlamenta, starost upokojitve pa se je tako dvignila za dve leti. Po sprejemu reforme so francoski poslanci že vložili dva predloga nezaupnice vladi premierke Elisabeth Borne. Pokojninsko reformo je sprejela tudi španska vlada. Reforma med drugim predvideva povečanje prihodkov pokojninskega sklada s počasnim, toda vztrajnim višanjem prispevkov. Za razliko od Francije pa reforma, ki jo mora še potrditi španski parlament, ni naletela na množični odpor, čeprav jo kritizirajo podjetniki in opozicija.

Vlada v nadaljnji zakonodajni postopek poslala novelo zakona o tujcih
09. 03. 2023 19.44Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o tujcih in ga po nujnem zakonodajnem postopku poslala v nadaljnjo obravnavo v DZ. Z novelo želi notranje ministrstvo odpraviti administrativne ovire pri izdaji dovoljenj za začasno prebivanje tujcem in omogočiti njihovo vročanje po pošti. Zanje znova uvaja tudi brezplačne tečaje slovenščine.

Bo Rusija izgubila še zadnjo 'sovjetsko republiko'?
21. 01. 2023 15.47Ko je Rusija začela vojno v Ukrajini, je bil eden od njenih sicer manj znanih verjetnih ciljev vzpostaviti teritorialni koridor s separatistično moldavsko regijo Pridnestrje, sčasoma pa tudi s celotno Moldavijo. Namesto tega je nepriznana republika postala ena najranljivejših točk na zemljevidu 'ruskega sveta'. Moskva pa zdaj celo tvega, da bo postojanko ob reki Dnjester v celoti izgubila.

Vizjak pod drobnogledom kriminalistov
12. 12. 2022 12.25Nacionalni preiskovalni urad preiskuje posle ministrstva za okolje in prostor s podjetjem Senka Pličaniča, prijatelja nekdanjega ministra Andreja Vizjaka. Po poročanju medijev naj bi Vizjak v času vodenja okoljskega resorja Pličaniču omogočil več donosnih pogodb z ministrstvom v vrednosti več kot 600.000 evrov.

Fiskalni svet opozarja, da je bila rezerva ob draginji že porabljena
05. 12. 2022 12.20Za blaženje posledic draginje je bilo letos iz proračuna izplačanih 330 milijonov evrov, decembra jih bo še 100 milijonov. Za leto 2023 vlada napoveduje za več kot milijardo evrov novih ukrepov. Če je ta ocena realna, bo celotna rezerva za ta namen izkoriščena in prostora za morebitne dodatne ukrepe ne bo več, opozarja fiskalni svet.

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?
05. 10. 2022 06.00Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

Pripravljajo nov protokol testiranja, aplikacija #OstaniZdrav že spremenjena
04. 10. 2022 19.10Proračun PCR-testiranje na novi koronavirus trenutno krije le ranljivim posameznikom, ki potrebujejo hospitalizacijo, je razvidno iz dopisa, ki so ga z Ministrstva za zdravje pred časom poslali javnim zdravstvenim zavodom. Na ministrstvu so napovedali pripravo novega protokola za testiranje, predlog je delovna skupina NIJZ že pripravila. Posodobili pa so že aplikacijo #OstaniZdrav, ki je dobila novo podobo. Uporabniki že poročajo o novih napakah.

Rebalans z najvišjo porabo doslej: epidemija in draginjski ukrepi
28. 09. 2022 06.31DZ je sprejel rebalans državnega proračuna, s katerim se odhodki zvišujejo za 640 milijonov evrov na doslej najvišjih 14,6 milijarde evrov. Višje od lani jeseni so načrtovani tudi prihodki, znašali naj bi 12,5 milijarde evrov oz. 1,1 milijarde evrov več. Državna blagajna bo leto končala s nekaj več kot dvema milijardama evrov primanjkljaja. Proračuna za naslednji dve leti sta usmerjena v zdravstvo, zelene politike in trajnostni razvoj, zato bodo v ospredju projekti, podprti z evropskimi viri iz mehanizma za okrevanje in odpornost, je na novinarski konferenci pojasnil finančni minister.

'Rebalans potreben, ker je prejšnja vlada delila bonbonjere'
24. 09. 2022 12.48Odbor DZ za finance obravnava predlog rebalansa državnega proračuna, s katerim se poraba povečuje za približno 600 milijonov evrov. Prejšnja vlada je po potrditvi proračuna sprejela še vrsto dodatnih obveznosti, je pojasnil finančni minister Klemen Boštjančič. "Vlada je pred volitvami delila vrsto volilnih bonbonjer," je dodal.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ
12. 09. 2022 06.54Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

Ministrstvo z novelo v ureditev napredovanj in premeščanj v Policiji
03. 08. 2022 12.59Ministrstvo za notranje zadeve je v medresorsko usklajevanje posredovalo predlog novele zakona o organiziranosti in delu v Policiji. S predlogom, s katerim bi ministrstvo uredilo tudi plačna napredovanja in premeščanja, se med drugim ureja priznavanje poklicnih kvalifikacij za policiste. Ministrstvo predlaga sprejem zakona po skrajšanem postopku.

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi
28. 07. 2022 14.02SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Negativno mnenje računskega sodišča projektu drugi tir
08. 06. 2022 09.16Računsko sodišče v reviziji projekta drugi tir železniške proge Divača-Koper, katerega ocenjena vrednost znaša skoraj 1,6 milijarde evrov, ugotavlja, da vlada in ministrstvo za infrastrukturo pri vzpostavljanju podlag za gradnjo in gospodarjenje z drugim tirom nista bila učinkovita. Prav tako kot investitor pri pripravi in izvedbi projekta drugi tir ni bila učinkovita Direkcija za infrastrukturo. Računsko sodišče je od vlade zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora izkazati izvedbo popravljalnega ukrepa, vladi in DRSI pa so podale tudi priporočila.

Državni svet z državnim proračunom na ustavno sodišče
11. 05. 2022 18.23Državni svetniki so sklenili ustavnemu sodišču v presojo posredovati letošnji državni proračun in zakon o njegovem izvrševanju. Pod drobnogled naj vzame tisti del obeh dokumentov, ki se nanaša na finančne načrte neodvisnih ustavnih organov, to so državni svet, ustavno sodišče, računsko sodišče in varuh človekovih pravic.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?
05. 05. 2022 15.36Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

Slovenija bo junija poslala prošnjo za prvi obrok iz mehanizma za okrevanje
06. 04. 2022 07.15Slovenija bo prošnjo za izplačilo prvega obroka nepovratnih sredstev iz mehanizma za okrevanje po koronski krizi Evropski komisiji poslala predvidoma do konca junija, so povedali v uradu za okrevanje in odpornost. Predvidena višina obroka je nekaj nad 57 milijonov evrov. Prvi zahtevek za posojilo iz mehanizma pa je predviden prihodnje leto.