spominski park

V steni spali na leseni gugalnici, v Himalajo potovali z avtomobilom

31. 01. 2025 06.00

Veverice niso le ljubki glodavci, ki plezajo po drevesih, pač pa tudi legendarni Mojstrančani, ki so tako dobro plezali po gorah, da so se z zlatimi črkami zapisali v zgodovino alpinizma. Janko Ažman, Klavdij Mlekuž, Janez Brojan in Zvone Kofler so se konec 60. let združili v skupino alpinistov in gorskih reševalcev Mojstranške veverice, čez nekaj let so medse sprejeli še Janeza Dovžana in Miha Smoleja z Dovjega.

'Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod'

06. 10. 2024 19.45

Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod, je na slovesnosti v spomin na teharske žrtve v Spominskem parku na Teharjah dejal nekdanji predsednik DZ France Cukjati. Kot je poudaril, je na Teharjah po vojni prišlo do sistematično organiziranega in izvedenega masovnega zločina, ki še ni doživel javnega priznanja.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Hrvati prepovedali vstop srbskemu ministru v Jasenovac, Srbi poslali protestno noto

16. 04. 2024 11.09

Srbsko zunanje ministrstvo je hrvaškemu ministrstvu za zunanje in evropske zadeve poslalo protestno noto, so za hrvaško tiskovno agencijo Hina neuradno potrdili na hrvaškem veleposlaništvu v Beogradu. Noto so poslali, potem ko hrvaška policija srbskemu ministru za diasporo Đorđu Milićeviću ni dovolila obiska Jasenovca.

Pomlad v Kijevu

10. 04. 2024 17.32

Dva obraza nekega mesta, bi lahko dejali. S koncem marca so se temperature nad 20 stopinj Celzija povzpele tudi v Kijevu, prestolnici Ukrajine, katere vzhodni del je že več kot dve leti v primežu krvave vojne vihre. Večina fotografij iz glavnega mesta prinaša prizore pomladnih dni, ki so povsem enaki kot v drugih evropskih prestolnicah. Veseli, nasmejani, zaljubljeni in plešoči ljudje, ki uživajo v toplih sončnih žarkih. V portfelj pa nato zarežejo nekatere, ki nazorno pokažejo, da vendarle ne gre za običajno državo.

Ryan Reynolds za darilo od solastnika Wrexhama dobil še mestni park

26. 10. 2023 20.58

Lastnik nogometnega kluba Wrexham Ryan Reynolds je za rojstni dan v dar dobil del mesta – z načrti, da ga spremenijo v park njemu v čast. Nenavadno darilo mu je podaril solastnik nogometnega kluba v Walesu in njegov hollywoodski prijatelj Rob McElhenney. Reynolds je 23. oktobra dopolnil 47 let.

Po strelskih napadih v Srbiji v kritičnem stanju trije ranjeni

11. 05. 2023 15.26

Po dveh strelskih napadih v Srbiji v minulem tednu so v kritičnem stanju trije ranjeni od devetih, ki so še vedno v bolnišnici. V smrtni nevarnosti je še vedno deklica, ki jo je v streljanju 3. maja v beograjski osnovni šoli ranil v glavo 13-letni učenec šole.

77 let kasneje na kraju trpljenja: 'Vse upanje pustite zunaj'

08. 05. 2022 07.13

Ko po približno petih urah vožnje prispemo v avstrijski Mauthausen, je nebo sivo, dežuje. Primerna kulisa za sivo obzidje, nad katerim se dvigajo nekdanji stražni stolpi. Smo namreč na območju nekdanjega koncentracijskega taborišča. Z nami je Dušan Stefančič. Prvič je sem prišel pred več kot 77 leti in bil je med tistimi, ki so tudi odšli. Pa ne (zgolj) zaradi sreče. Predvsem zato, ker je verjel, da se njegovo življenje tukaj ne bo končalo, poudari.

Garda SV v imenu Janše položila venec k spomeniku padlim domobrancem

02. 11. 2021 12.55

Kot je sporočila Vlada RS, je ob dnevu spomina na mrtve garda Slovenske vojske v imenu predsednika vlade Janeza Janše položila venec k spomeniku padlim domobrancem na ljubljanskih Žalah. Kot so potezo komentirali v Listi Marjana Šarca, gre za potvarjanje in relativizacijo zgodovine, ki je brez primere v zahodnem svetu in da gre za zlorabo Slovenske vojske. Jernej Pikalo pa je to označil kot 'namerno drezanje v povojni konsenz svetovne ureditve, ki temelji na zmagi zavezniških sil nad nacifašizmom.'

'Ko pomisliš na nedolžne žrtve, surovost napadalcev, te zmrazi'

12. 09. 2021 08.00

Posledice grozljivega terorističnega napada v ZDA, ki je pred dvajsetimi leti 11. septembra 2001 pretresel ves svet, še danes močno odmevajo. Pogovarjali smo se z nekaterimi znanimi osebnostmi, ki imajo živ spomin na ta tragičen dan – zaradi svojega poklica, korenin ali pa kariere v Ameriki.

Pokopališče na Golovcu bo spominski park, ureditev poti pod celjskim Starim gradom

18. 04. 2021 14.43

Pod Starim gradom Celje bo tamkajšnja občina kmalu uredila nove tematske poti. Gre za tri medsebojno povezane odseke, ki jih tvorijo peščena ter težja in lažja planinska pot. Obnovili so tudi že naravno plezalno steno. Nekdanje slovensko pokopališče na Golovcu pa bodo preuredili v spominski park. Izgradnja poti bo stala okoli pol stotisočaka, za preureditev pokopališča pa so v proračunu rezervirali 20.000 evrov.

Inavguracija, kot je še ni bilo: poostrena varnost in omejena udeležba

20. 01. 2021 08.17

Preverjanje vozil, blokade cest. Zaprtje National Malla, znanega kot 'dvorišče Amerike', kjer je zaprisegel novi predsednik Joe Biden. Le 200 prisotnih ob zaprisegi. Ograjena Bela hiša. Avtorizacija Pentagona, da v Washington pošljejo 25.000 vojakov. To je samo nekaj doslej še ne videnih varnostnih ukrepov ob inavguraciji, ki so bili sprejeti po tem, ko so izgredniki – Trumpovi podporniki – 6. januarja vdrli v Kapitol.

'Kakor da žrtve, ki so padle na 'nepravi strani', ne smejo imeti mesta za dostojen pokop'

26. 07. 2020 07.56

Mineva 75 let od konca druge svetovne vojne in tistih usodnih tednov, ko je v kraških jamah, rudniških in protitankovskih jarkih končalo več deset tisoč ljudi. Povojni poboji in grobišča, ki se jih je desetletja prikrivalo, ostajajo tema, ki razdvaja slovensko politiko in javnost. "Res je zavrženo dejanje, če usodo teh žrtev izrabljaš v politične namene in za nabiranje političnih točk," pravi prof. dr. Mitja Ferenc, zgodovinar in izredni profesor za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter dolgoletni član vladne komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč.

Pregled ukrepov: kako se občine spopadajo s koronavirusom?

18. 03. 2020 06.00

Koronavirus je zaustavil življenje v Sloveniji. Šole in vrtci so zaprti, prav tako večina prodajaln in tudi marsikatero podjetje. Večina napotke, naj ostanejo doma in se ne družijo, upošteva. Kako so se občine prilagodile na novo realnost? Kakšne ukrepe so sprejele, kakšne omejitve in kako pomagajo svojim občanom?

Kako se regije borijo proti širjenju novega koronavirusa?

17. 03. 2020 06.00

Javno življenje v Sloveniji se je ustavilo. Ulice mest samevajo, lokali so zaprti, nakupovalni centri po večini tudi. Ljudje pa se ponekod še vedno družijo na prostem, vse več ljudi pa upošteva navodila in ostaja doma. Tudi zaradi ukrepov, ki jih sprejemajo posamezne občine in regije.

Neznanci že tretjič oskrunili Dečka miru

27. 10. 2019 18.21

Skulpturo Deček miru so neznanci že tretjič, odkar je bila avgusta 2014 postavljena "z namenom spraviti slovenski narod", oskrunili, sporočajo s fundacije Beli golob, ki je dejanje že prijavila policiji.

V čezmejni Cesti gradov moči združuje 26 avstrijskih in devet slovenskih gradov

16. 06. 2019 07.00

Večji obisk in prepoznavnost – to sta osnovna cilja tri leta trajajočega in milijon evrov vrednega projekta 470 kilometrov dolge Ceste gradov, v sklopu katerega si je roke podalo skupno že 35 avstrijskih in slovenskih dvorcev in gradov. Prvi rezultati so že tukaj – slovenski partnerji beležijo več turistov, na murskosoboškem območju za kar 98 odstotkov. In kaj v projektu Slovenci sploh ponujamo?

Poslopje nekdanje politične šole v Kumrovcu prodano Kitajcem

13. 06. 2019 12.25

Kitajska nepremičninska družba Zhongya je nova lastnica nekdanje jugoslovanske politične šole v Kumrovcu. Hrvaška vlada je namreč na današnji seji odločila, da bodo poslopje, v katerem je obratoval tudi hotel, prodali kitajskemu vlagatelju, ki se je edini prijavil na javni razpis in ponudil nekaj več kot 14 milijonov kun, kar je približno 1,9 milijona evrov.

Kitajci kupili politično šolo v Kumrovcu za dva milijona evrov

08. 05. 2019 13.35

Kompleks nekdanje Politične šole v Kumrovcu, rojstnemu kraju jugoslovanskega voditelja Josipa Broza - Tita, je prodan kitajskemu investitorju, podjetju Zhongya, za slaba dva milijona evrov.

Cukjati na Teharjah: Slovenija še vedno ujeta v sovraštvo in izključevanje

07. 10. 2018 15.26

Slovenija je še vedno ujeta v sovraštvo, izključevalnost in razklanost, je na slovesnosti za žrtve medvojnega in povojnega nasilja v Spominskem parku Teharje dejal osrednji govornik, nekdanji predsednik državnega zbora France Cukjati. Na Svetem Urhu pa so se spomnili mučenja in pobojev pripadnikov NOB, Turnšek je ob tem opozoril na nevarnost razraščanja skrajno desnih gibanj.

'Spomin na vselej nasmejanega Haydna bo vedno živ'

07. 09. 2018 19.57

Bil je prvak naših src in eden najprijaznejših fantov, ki so se kadarkoli podali v lov za naslov svetovnega prvaka. S takšnimi besedami so se ta konec tedna v Misanu spomnili Američana Nickyja Haydna, ki je lani v prometni nesreči le nekaj metrov od dirkališča izgubil življenje.

VIDEO in FOTO: Pogrebi nekoč: Z bodalom pokojnika v srce, da se ne bi slučajno zbudil

30. 10. 2017 06.30

Kot pravi eden od pregovorov, je smrt edina stvar, ki ji ne moremo ubežati. Za vse predstavlja zelo žalosten trenutek in z izgubo se spopada vsak po svoje. Mednje spadajo tudi zanimivi običaji. Obiskali smo dunajski pogrebni muzej ter pobrskali, kako je kaj s tem v Sloveniji.

FOTO: Tri leta po sestrelitvi letala nad Ukrajino odprli spominski park, ki ga krasi 298 dreves in oko, ki zre v nebo

17. 07. 2017 21.01

Tri leta nazaj je bilo nad Ukrajino sestreljeno letalo družbe Malaysia Airlines, ki je letelo iz Amsterdama v Kuala Lumpur. Umrlo je vseh 298 potnikov in članov posadke. V spomin na žrtve so blizu Amsterdama odkrili spominski park, ki ga krasi 298 dreves.

Natanko 72 let nazaj so sovjetski vojaki osvobodili preživele v Auschwitzu

27. 01. 2017 07.55

Obeležujemo mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta. V plinskih celicah ali poskusih znanstvenikov v koncentracijskem taborišču Auschwitz Birkenau je med drugo svetovno vojno umrlo med 1,1 in 1,5 milijona ljudi. V holokavstu je umrlo skupaj okoli šest milijonov Judov. V taboriščih je bilo zaprtih tudi 63.000 slovenskih internirancev. 12.000 se jih nikoli ni vrnilo.

Evropska skrajna desnica napoveduje spremembe: Včeraj nova Amerika, jutri nova Evropa

21. 01. 2017 16.41

Voditelji evropske skrajne desnice napovedujejo korenite politične spremembe. Za zgled si jemljejo nepričakovan vzpon Donalda Trumpa v ZDA. Letos Evropo sicer čaka več volitev vključnih članicah EU. In prav skrajna desnica si ob vse bolj mlačni identiteti politične sredine, obeta dobre rezultate.

Ogorčenje zaradi izjav člana nemške AfD glede holokavsta in nacizma

18. 01. 2017 16.10

Vidni član do tujcev sovražno nastrojene nemške stranke AfD Björn Höcke je sprožil val ogorčenja, ker je kritiziral spominski park za žrtve holokavsta v Berlinu in se zavzel za to, da se v Nemčiji ne bi več osredotočali na nacistično preteklost.

FOTO: Pahor: Slovenija je začela reševati enega najbolj dramatičnih zgodovinskih izzivov

03. 10. 2016 06.43

Predsednik Pahor, ki se je udeležil pietetne slovesnosti pred pričetkom prenosa posmrtnih ostankov iz Hude Jame v Spominski park Dobrava, je povedal, da je bilo to treba storiti zaradi preteklosti in boljše prihodnosti. Ocenil je, da je Slovenija začela reševati enega najbolj dramatičnih zgodovinskih izzivov.

Na obletnico napadov vse oči uprte v slabotno Hillary Clinton

11. 09. 2016 07.12

Slovesnosti ob obletnici 11. septembra sta se v New Yorku udeležila tudi Hillary Clinton in Donald Trump, ki sta za en dan prekinila kampanjo. Kljub temu so bile vse oči uprte v Clintonovo, saj je zaradi slabega počutja predčasno zapustila dogodek.

VIDEO: Preverili smo, kako deluje 'čudežna' fontana piva v Žalcu

05. 09. 2016 15.22

Hmeljska kobula, izražena v dveh polkrogih oziroma fontanah, že krasi mestni park v Žalcu. Edinstvena fontana, na kateri si lahko sami postrežemo s pivom, deluje, za obiskovalce bo odprta do konca oktobra.

Cerkev se strinja s pokopom žrtev iz Hude Jame v Mariboru

05. 09. 2016 15.29

Odločitev, da bo pokop povojnih žrtev iz Hude Jame na pokopališču v Dobravi pri Mariboru, je po pogovoru s predsednikom Pahorjem sprejel tudi ljubljanski nadškof Zore. Nadškof prav tako pričakuje, da bodo državne oblasti na željo svojcev izvedle identifikacijo žrtev ter omogočile njihov pokop v družinske grobove.