spominska knjiga

Pirc Musarjeva: V miru in tišini, se spomnimo vseh, ki so nam bili blizu

01. 11. 2024 07.01

Za današnji dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, je značilen obisk grobov pokojnih sorodnikov in prijateljev s polaganjem rož in prižiganjem sveč. Državni vrh na čelu s predsednico republike Natašo Pirc Musar je na Kongresnem trgu v Ljubljani položil venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam. Predsednica je ob tem izrazila željo, da bi uspeli zapreti to poglavje slovenske zgodovine.

'Dala sem glas očetu in bratu, ki se javljata iz onostranstva'

11. 07. 2024 06.18

V Potočarih, kjer vsakega 11. julija poteka spominska slovesnost in pokop posmrtnih ostankov žrtev genocida, je pokopanih tudi več kot 30 sorodnikov Nirhe Efendić, med njimi tudi njen oče in brat. Sama je bila kot 16-letno dekle priča genocidu, ki se je zgodil pred 29 leti v Srebrenici. In skoraj toliko let je potrebovala, da je svojo travmo ubesedila v knjigi. V njej pa je dala glas tudi svojcem, saj je kot preživela čutila, da je to njena dolžnost.

Zadnje slovo od Massima Savića bo 3. januarja

28. 12. 2022 19.07

Znano je, kdaj in kje se bodo poslovili od priljubljenega hrvaškega glasbenika Massima Savića. Od glasbenika se bodo poslovili 3. januarja ob 11. uri na zadrskem mestnem pokopališču, še pred tem pa se mu bodo s posebno prireditvijo poklonili 30. decembra v Hrvaškem narodnem gledališču. Družina in najožji sodelavci pokojnika so se v tem času že zahvalili vsem, ki so jim ob smrti glasbenika izrekli sožalje.

Kralj Karel III. ob podpisovanju spominske knjige: Ne prenesem tega!

14. 09. 2022 13.06

Težave kralja Karla III. se še kar nadaljujejo. Potem ko je pred dnevi že imel težave pri podpisovanju prisege, s katero je uradno postal kralj, se je novopečeni kralj znašel pred novimi težavami pri podpisovanju spominske knjige, v katero sta oba s soprogo v severnoirskem dvorcu Hillsborough prispevala svoja podpisa. Tudi tokrat je bilo krivo nalivno pero z napako.

Restavrator Aljaževega stolpa: Na vrhu je edino pravo mesto za original

03. 09. 2018 06.00

Gorazd Lemajič je restavrator-konzervator in eden glavnih operativcev projekta obnove Aljaževega stolpa. Med čistilno akcijo smo ga ujeli na Kredarici in izvedeli vse o tem, kako bo potekala odstranitev stolpa, kako zahtevna bodo restavratorska dela, pa tudi o tem, kako je na vrhu Triglava potekala malarska vojna in zakaj bi namestitev stolpa v muzej povzročila shizofreno stanje.

Mož, ki je pomagal graditi skrivnost Sarajeva: 'Zgodbe omenjajo samo določene ljudi, pravih junakov pa ne'

30. 07. 2016 06.30

Pred točno 23 leti ob 20.50 sta si dva moža, ki sta pod butmirskim letališčem vsak iz svoje strani kopala največjo skrivnost Sarajeva, podzemni predor, podala roke. "Predor, ki ga ni" je še kako bil. Dolg celih 785,5 metra. Zaradi njega se je Sarajevo iz mesta smrti spremenilo v mesto preživetja. Veliko je zgodb, ki še niso bile povedane.

Aljažev stolp: simbol slovenstva že vse od 1895

07. 08. 2013 13.04

Pred natančno 118 leti so na vrhu Triglava postavili znameniti Aljažev stolp. Zanj je zaslužen takratni župnik na Dovjem Jakob Aljaž, ki mu ni bilo všeč, da se slovenskih gora polaščajo Nemci. Ti so mu pogosto "nagajali" pri njegovih načrtih.

FOTO in VIDEO: Pogumna Slovenka na Madagaskar kar s kolesom!

08. 05. 2013 09.35

Medicinska sestra Katarina Šabič se bo v okviru dobrodelnega projekta, s katerim zbira denar za gradnjo porodnišnice na Madagaskarju, tja odpravila povsem sama, in sicer s kolesom. Za kar 19.000 kilometrov dolgo pot naj bi potrebovala približno eno leto.

Slovenski športni vrh se je poklonil Iztoku Pucu

24. 10. 2011 13.14

V spomin na nekdanjega slovenskega rokometnega reprezentanta Iztoka Puca, ki je umrl za posledicami raka na pljučih, so se v žalno knjigo vpisali mnogi najvišji predstavniki slovenskega športnega in političnega življenja, nekdanji soigralci, prijatelji.

Bo knjiga s sporočili SMS postala prodajna uspešnica?

19. 09. 2011 08.59

Londonska umetnica Tracey Moberly je shranila vsa sporočila SMS, ki jih je prejela od leta 1999 do danes. Zdaj se je odločila, da jih bo objavila v knjigi z naslovom Text Me Up!.

FOTO: Budističen obred za Humarja

17. 11. 2009 08.51

V Katmanduju je bil v torek popoldne budističen obred v prisotnosti lam, žaro s Humarjevimi posmrtnimi ostanki pa bodo prenesli pod goro Langtang Lirung. V Kamniku pa se ljudje množično vpisujejo v žalno knjigo.

Tomaž za vedno ostaja v Himalaji

16. 11. 2009 08.10

Družina Tomaža Humarja je odločila, da bo alpinistovo zadnje počivališče v Himalaji. Tako naj bi namreč želel tudi Humar sam. Spominska slovesnost pa naj bi potekala pod kamniškimi hribi.

Izšla knjiga Pozabljena zgodba slovenske nacionalne ilegale avtorja Pavleta Borštnika

16. 10. 1998 13.47

V zbirki Spomini in izpovedi založbe Mladinska knjiga je. Založnik delo opredeljuje kot knjigo, ki prinaša ''zbrano zgodbo odredov jugoslovanske vojske na Slovenskem med II. svetovno vojno v boju z okupatorjem in partizani do tragičnega konca na Grčaricah'', besedilo pa kot ''pregled političnih sporov političnih strank zunaj Osvobodilne fronte in njihovih vojaških enot''. Gre za ''tragično poglavje slovenske državljanske in protiokupatorske vojne, ki ga slabo poznamo in ki ga končno moramo uvrstiti v slovensko zgodovino, kamor spada''. Omenjena zbirka pa, tako založnik, prinaša ''spominska besedila in življenjska pričevanja ljudi, ki s pretresljivo izkušnjo in verodostojno osebno odgovornostjo dopolnjujejo podobo preteklega časa; to so osebni dnevniki in avtobiografski zapisi, ki bodo nekoč gradivo zgodovine''. O knjigi so na novinarski konferenci v Ljubljani spregovorili njen urednik Aleksander Zorn, avtor spremne besede Boris Mlakar ter pisec Pavle Borštnik.