spomeni

Kučan bi spomenik revolucije zamenjal s spomenikom osamosvojitve

08. 05. 2023 20.08

Slovenska osamosvojitev bi si zaslužila svoje obeležje, spomenik, ki bi nas povezoval in ne razdvajal. Nekdanji predsednik republike Milan Kučan bi spomenik revolucije na Trgu republike zamenjal s spomenikom osamosvojitve. In odzivi? Predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Lojze Peterle pobudo pozdravlja, prvak SDS Janez Janša pa dvomi v iskrenost prizadevanj bivšega predsednika.

Prešernovi Zdravljici znak evropske kulturne dediščine

31. 03. 2020 15.54

Evropska komisija je podelila znak evropske dediščine desetim znamenitostim, ki pričajo o evropskih idealih, vrednotah, zgodovini in povezovanju. Med prejemniki je tudi Prešernova Zdravljica, ki med drugim opeva svobodo in sožitje med narodi, so sporočili iz Bruslja.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov

09. 02. 2020 08.00

Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Bo Plečnikova zapuščina kmalu del Unescove dediščine?

23. 01. 2020 13.49

Vlada je dala zeleno luč nominaciji stavbnih in urbanističnih del arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani za vpis na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine.

Zgodba o dobrih sosedih: po požaru na Dovjem složno začeli z obnovo

06. 01. 2020 17.52

Prijatelja res spoznaš v nesreči. To so spoznale tri družine z Dovjega, ki so jim ognjeni zublji uničili hiši in hleva. Dobri ljudje od blizu in daleč so ves konec tedna neumorno pospravljali pogorišče.

Bo Leben ključni akter pri prenovi Plečnikovega stadiona?

18. 09. 2019 10.15

Nekdanji okoljski minister Leben bo zdaj še z druge strani izkusil (ne)delovanje aparata ministrstva za okolje in prostor. Pridružil se je namreč ekipi Joca Pečečnika, ki se že desetletje trudi obnoviti stadion za Bežigradom. "Projekt z dolgo brado je potreboval človeka, ki bi ga z znanjem potisnil naprej," pravi.

Po Operi bo prenovo dočakala tudi ljubljanska Drama

04. 07. 2019 06.00

Po ljubljanski Operi bo prenovo dočakala še ena kulturno-umetniška stavba. Vlada je namreč med razvojne programe 2019–2022 uvrstila projekt izvedbe projektiranja in vodenja aktivnosti za pripravo celovite prenove SNG Drama. Zaradi zahtevnosti projekta bo prenova potekala v dveh fazah, vrednost investicije pa je ocenjena na 43 milijonov evrov. Arhitekturna rešitev obljublja "nevtralno ozadje zgodovinski stavbi".

Sredi Ljubljane propada tramvaj, nihče pa ne ukrepa

13. 05. 2019 08.27

Ljubljana je najlepše mesto na svetu, vedno znova poudarja ljubljanski župan Janković. A že nekaj malenkosti lahko hitro pokvari vtis, da gre res za najlepše mesto. Ena takih je tramvaj v centru, ki propada vsem na očeh. Njegova klavrna podoba pa opozarja, da je tudi v Ljubljani treba še veliko postoriti.

Investitor dopolnil vlogo za integralno gradbeno dovoljenje

08. 05. 2019 13.00

Družba Bežigrajski športni park, ki je decembra pri ministrstvu za okolje in prostor podala zahtevo za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja za projekt Bežigrajski športni park, a je bila ta nepopolna, je v torek dopolnila svojo vlogo. V integralnem postopku sta združena postopka presoje vplivov na okolje in izdaje gradbenega dovoljenja.

Za dobrih 300 tisočakov lahko postanete graščak

27. 03. 2019 08.36

Nepremičninski trg cveti, posledično gredo v prodajo tudi luksuzne nepremičnine. Pri nas se tako trenutno denimo prodaja tudi sedem gradov in dvorcev, še dva želi država oddati. Stavbna površina največjega - dvorca Slivnica - znaša 5400 kvadratnih metrov, najmanjšega - gradu Namršelj - pa 300 kvadratnih metrov. Cene se gibljejo med 334.000 in 1.799.000 evri.

Plavcu ni jasno, zakaj bi si Stephan želel njegovo smrt

11. 03. 2019 15.42

Sojenje Michelu Stephanu se počasi bliža koncu. Znova so zaslišali Janeza Plavca s Kemijskega inštituta – tudi danes je dejal, da mu ni jasno, zakaj bi si Stephan želel njegovo smrt. V pričevanju je bil oster do obtoženega in njegove nadrejene Barbare Mohar, ki naj bi po njegovih besedah gledala le na lastni zaslužek in ne na razvoj oddelka.

TV-obnova vasi Slapnik: težave zaradi lastnika, ki ima v lasti osmino ene hiše

08. 03. 2019 07.00

Idilično briško vasico Slapnik si je ogledala produkcijska ekipa, ki tam namerava snemati resničnostni šov. 17 parov iz različnih evropskih držav bo pod mentorstvom obnavljalo vasico, nagrada za zmagovalni par pa bo milijon evrov. Toda, produkcijsko ekipo pred začetkom snemanja čaka še veliko dela, saj je vas že več kot 40 let zapuščena, 17 objektov pa je imelo okoli 30 lastnikov. Večina je že podala soglasje k prodaji, zatika pa se pri enem.

Na MOL stanovalcem očitajo, da so 'pripadniki strank, ki nasprotujejo prenovi'

03. 01. 2019 13.09

Civilna pobuda za ohranitev Plečnikovega stadiona v izvirni obliki je sporočila, da je investitor podal izjavo o umiku svoje vloge iz postopka. Joca Pečečnika, ki je bil glavni investitor prenove, smo želeli povprašati za pojasnila, a ni bil dosegljiv. Na Arsu so potrdili, da so 21. 12. dobili zahtevo o umiku vloge iz postopka za pridobitev okoljevarstvenega soglasja.

Prvi avto v Ljubljani zakockal v Nici

15. 11. 2018 05.40

Pred natančno 120 leti je Ljubljana doživela veliko senzacijo. 15. novembra 1898 je baron Anton Codelli pripeljal v prestolnico prvi avtomobil. S tem si je prislužil naziv pionirja avtomobilizma na Slovenskem. Številni so se glasnega avtomobila bali, na podeželju pa so ga celo obmetavali s kamenjem in ga imenovali 'vražji voz'.

Požar v Radencih povzročil med 80.000 in 100.000 evri škode

25. 09. 2018 10.33

Požar, ki je v parku v Radencih skoraj popolnoma uničil Prekmurski dom, je povzročil med 80.000 in 100.000 evri škode. Stavba je pod spomeniškim varstvom, v njej pa je nekoč domovala srednja gostinska šola. Požar je na plan privlekel denacionalizacijske tegobe in kopico vprašanj. Zakaj natančno je zagorelo, še ni znano.

Plavec ne ve, zakaj bi Stephan želel naročiti njegov umor

17. 09. 2018 18.01

Nadaljevanje sojenja Michelu Stephanu, ki naj bi načrtoval umor nekdanjega sodelavca s Kemijskega inštituta Janeza Plavca, je prineslo zaslišanje več prič in Plavca, ki je potrdil, da je imel Stephan prepoved vstopa na inštitut, ne ve pa, zakaj bi ta hotel naročiti njegov umor.

Mariborski Ljudski vrt bo jeseni začenjal dobivati novo podobo

29. 08. 2018 14.17

V Mariboru so predstavili prihodnjo podobo nogometnega stadiona Ljudski vrt. Ureditev prostorov pod severno in južno tribuno bo po napovedih stekla čez dober mesec dni, obnova zahodne tribune pa konec leta. Nogometne tekme zaradi del naj ne bi bile motene.

Srebrni red za zasluge v roke arhitektu Stanku Kristlu

30. 04. 2018 15.07

Predsednik republike Borut Pahor je podelil državna odlikovanja. Srebrni red za zasluge je prejel arhitekt Stanko Kristl, medalje za zasluge pa Aleksander Bassin, Boštjan Noč, Peter Raspor ter Miha Kos in Hiša eksperimentov.

VIDEO: Razstrta skrivnost preteklosti: izjemna arheološka najdba pod rimsko podzemno železnico

11. 03. 2018 14.34

Italijanske arheologe navdušuje izjemna najdba. Na liniji C rimske podzemne železnice so namreč naleteli na izredno ohranjeno Hišo poveljnika bližnje vojašnice, ki pa so jo odkrili pred dvema letoma. Gre za prvo tovrstno najdbo v Rimu. Na istem območju so sicer že lani odkrili pravi 'zaklad' - hišo iz 2. stoletja, ki jo je zajel požar in je do izkopavanj ostala bolj ali manj nedotaknjena.

Oživljanje mestnih kinogledališč: 'Kultura se spreminja, a kino ostaja srčika mestnega dogajanja, kraj druženja in zabave'

03. 02. 2018 06.30

Kdaj ste zadnjič obiskali (manjši) mestni kino, v katerem ni mogoče kupiti pokovke, in si v miru ogledali film? Mestna jedra malokaj tako popestri kot kino, ki ponuja priložnost druženja in preživljanja prostega časa. Država je leta 2010 pomagala nekaterim mestom, da so digitalizirala svoje kine in odprla vrata filmofilom, ki pred velikim platnom uživajo v oblazinjenih sedežih.

FOTO: Namesto spomenika Borisu Kidriču svinjska glava

03. 01. 2018 15.23

Neznanci so oskrunili spomenik Borisu Kidriču v središču Kidričevega. Na podstavek, na katerem je bil do tatvine leta 2010 postavljen doprsni kip nekdanjega politika, so postavili svinjsko glavo, policija pa zaenkrat preiskuje sum nedostojnega vedenja na javnem kraju.

Zemlja na igrišču celjskega vrtca na Hudinji ni več onesnažena

06. 12. 2017 13.30

''Monitoring je pokazal, da tla ustrezajo vsem kriterijem, ki jih predpisuje uredba o mejnih opozorilnih in kritičnih emisijskih vrednosti nevarnih snovi v tleh,'' je po zamenjavi zemljine ob vrtcu na Hudinji v Celju sporočila Helena Grčman z ljubljanske biotehnične fakultete. Celjska občina bo sicer postopoma zamenjala zemljo na večini igriščih celjskih javnih vrtcev.

FOTO: Cerkvici svetega Duha na Javorci znak evropske dediščine

05. 12. 2017 16.23

Neodvisna žirija, ki jo je ustanovila Evropska komisija, je izbrala devet spomenikov, za katere predlaga, da se jim dodeli znak evropske dediščine. Med predlaganimi je tudi cerkev svetega Duha na Javorci, ki je edinstven primer secesije, postavili pa so jo v spomin na padle vojake na soški fronti.

Na skoraj vseh igriščih celjskih javnih vrtcev bodo zamenjali zemljo

11. 10. 2017 10.56

Za zamenjavo zemljine ob celjskih vrtcih se je občina odločila na podlagi končnega poročila kontrolnega monitoringa stanja tal na igriščih. Na skoraj vseh igriščih so ugotovili presežene opozorilne ali kritične vrednosti kadmija, svinca in cinka. Na nekaterih igriščih je presežena tudi kritična vrednost arzena.

So turški arheologi zares odkrili Miklavžev grob?

05. 10. 2017 10.58

Turški arheologi naj bi odkrili grob svetega Nikolaja, ki ga bolje poznamo pod imenom Miklavž in je prvi od decembrskih dobrih mož, ki razveseljuje otroke. Nedotaknjeno grobnico so odkrili pod cerkvijo svetega Nikolaja v kraju Demre v pokrajini Antalya.

Aljažev stolp bodo naslednje leto odnesli z vrha Triglava v dolino

03. 07. 2017 15.36

Aljažev stolp je potreben popravila, zato ga bodo prihodnje leto po zaključku planinske sezone prepeljali v dolino. Pred tem nameravajo v prvi fazi sanacije urediti njegovo okolico in temelje. Ob ponovni postavitvi na vrhu Triglava, kar se bo predvidoma zgodilo še pred zimo prihodnje leto, pa nameravajo določiti načrt upravljanja in smernice za oskrbnika.

Na najlepši lokaciji sredi turističnega bisera Slovenje stoji ... podrtija

21. 04. 2017 07.00

Ob Blejskem jezeru, na idilični lokaciji pod impozantnim gradom, tik ob sprehajalni poti, kjer je ogromno turistov, ki občudujejo lepote Bleda, jezera in otoka, stoji Riklijeva vila, ki že nekaj časa sramotno propada. Blejci pravijo, da jih je sram, turisti se le čudijo in zgražajo ... Kako je mogoče, da država in občina dopuščata propadanje kulturnega spomenika na elitni lokaciji?

Slovenija, Srbija, Hrvaška, BiH in Makedonija v New Yorku prodajajo dve prestižni nepremičnini, zanimanje vse večje

19. 04. 2017 10.41

Naslednice nekdanje SFRJ v skladu z dogovorom prodajajo dve newyorški nepremičnini, za vzdrževanje katerih nobena nima zares dovolj denarja, obenem pa gre za dovolj prestižna in dragocena objekta za razdelitev. Za poslopje misije pri ZN na 5. aveniji naj bi se že našlo šest možnih kupcev.

Slovenski zapori prenatrpani: kraja, droge in ropi najpogostejši razlogi za zapor

14. 03. 2017 13.07

Slovenija ima nizek odstotek zapornikov, a so naši zapori še vedno prenatrpani, opozarja Svet Evrope. Leta 2015 je bilo zaprtih 1399 oseb, najpogostejši razlogi so droge, kraja in ropi. Ministrstvo za rešitev prostorske stiske načrtuje novogradnjo, kjer bo 388 postelj za moške zapornike in 144 za ženske.

Osem let po odkritju množičnega grobišča v Hudi Jami: do zdaj pokopali 778 žrtev, izkopi se nadaljujejo

06. 03. 2017 16.57

Dogovorjeni smo, da mrtve pokopljemo, potem pa se pogovarjamo naprej, je ob obletnici odkritja množičnega grobišča v Hudi Jami povedal predsednik komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč Jože Dežman. Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa so predstavili potek sanacije grobišča.