splošno sodišče eu

Omejitev provizij nepremičninskih posrednikov ni v nasprotju s pravom EU

27. 02. 2025 10.50

Pravo EU ne nasprotuje omejitvi višine provizije nepremičninske agencije na štiri odstotke od prodajne cene ali najemnine, je sklenilo Sodišče EU, potem ko se je nanj obrnilo slovensko ustavno sodišče. Ob tem sicer sodišče s sedežem v Luksemburgu izpostavlja, da takšen ukrep ne sme biti diskriminatoren in da mora biti sorazmeren.

Profesor prava in bančni nadzornik ni razumel tveganj kredita v frankih

14. 02. 2025 19.30

OTP banka mora doktorju Borutu Bratini, profesorju gospodarskega prava, vrniti 54 tisoč evrov - je odločilo mariborsko sodišče. Bratina, ki pred leti pri tedaj še novi KBM najel posojilo v švicarskih frankih, je namreč v tožbi uspel dokazati, da zaradi preskromnih pojasnil ni razumel tveganj, ki jih prinaša kredit v tuji valuti. " Bil sem naiven," je izpričal doktor znanosti, specializiran prav za področje bančništva in financ.

Zavajajoče oznake na živilih: zakonodaja EU ne dohaja tržnih praks

25. 11. 2024 18.45

Potrošnik se lahko v labirintu oznak živil zlahka zgubi. Označevanje živil naj bi bilo v pomoč pri sprejemanju informiranih odločitev pri nakupu živil, toda evropski potrošniki so izpostavljeni vse večjemu številu trditev, logotipov, sloganov, oznak in ocen, ki so včasih ne le nejasni, temveč tudi zavajajoči, opozarja evropsko računsko sodišče.

'Nekatera pravila Fife o prestopih nogometašev kršijo zakonodajo EU'

04. 10. 2024 12.30

Najvišje evropsko sodišče je odločilo, da nekateri predpisi Mednarodne nogometne zveze (Fifa) o prestopih nogometašev kršijo pravo EU in verjetno ovirajo prosto gibanje igralcev. To bi lahko imelo daljnosežne posledice za trg prestopov.

Sodišče EU razveljavilo 1,5-milijardno kazen Googlu

18. 09. 2024 11.28

Splošno Sodišče EU v Luksemburgu je odpravilo kazen v višini 1,49 milijarde evrov, ki jo je Evropska komisija zaradi zlorabe prevladujočega položaja pri spletnem oglaševanju leta 2019 naložila ameriškemu tehnološkemu velikanu Google. Presodilo je namreč, da komisija za to ni predložila zadostnih dokazov.

'Obtičal sem na 'terminalu' med Vzhodom in Zahodom'

12. 09. 2024 14.44

Srbsko prizivno sodišče je preklicalo odredbo o izročitvi beloruskega režiserja in sodelavca opozicije Andreja Gnjota v Belorusijo, kjer ga v primeru izročitve čaka mučenje in precej verjetno celo smrt, saj se je drznil upreti režimu Aleksandra Lukašenka. A sage s tem še zdaleč ni konec. Sodišče namreč Gnjota ni izpustilo iz krempljev oblasti, ampak je zadevo le vrnilo nižjemu sodišču. Agonija 42-letnika se v Srbiji tako nadaljuje.

Googlu 2,4 milijarde evrov globe, Irska mora od Appla izterjati 13 milijard

10. 09. 2024 13.03

Sodišče EU je potrdilo sodbo splošnega sodišča, ki je leta 2017 pritrdilo odločitvi Evropske komisije, da družbi Google zaradi zlorabe prevladujočega položaja naloži 2,4 milijarde evrov globe. Potrdilo je tudi sklep, da davčne ugodnosti, ki jih je bil Apple deležen na Irskem, pomenijo nezakonito pomoč, ki jo mora ta država izterjati. Po oceni komisije gre za kar 13 milijard evrov.

Bruselj javnosti ni omogočil dovolj informacij o nabavi cepiv proti covidu

17. 07. 2024 11.10

Sodišče Evropske unije je razsodilo, da Evropska komisija pod vodstvom Ursule von der Leyen javnosti ni zagotovila dovolj širokega dostopa do vsebin pogodb o nakupih cepiv proti covidu-19. V javnem interesu so med drugim informacije o odškodninski odgovornosti proizvajalcev cepiv, pa tudi določeni osebni podatki članov skupine, ki se je pogajala o nabavi.

Krka zaradi protimonopolne zakonodaje ponovno pred Sodiščem EU

01. 07. 2024 09.29

Novomeški farmacevt Krka se bo pred Splošnim sodiščem EU ponovno moral zagovarjati zaradi domnevnega kršenja protimonopolne zakonodaje. Sodišče EU je pretekli teden namreč ugodilo pritožbi Evropske komisije in zadevo perindopril vrnilo v ponovno obravnavo, so sporočili iz družbe.

Zver vložil tožbo v zvezi z obiskom Jourove v Sloveniji

09. 05. 2024 15.46

Evropski poslanec Milan Zver (EPP/SDS) je na Splošno sodišče EU vložil tožbo proti Evropski komisiji v zvezi z lanskim obiskom podpredsednice Evropske komisije Vere Jourove v Sloveniji. Kot je pojasnil na današnji novinarski konferenci v Ljubljani, želi s tem presedanom dokazati, da je ob obisku Jourove prišlo do zlorabe pooblastil.

Čeferin: Nogomet ni naprodaj, nič ne bo tega spremenilo!

21. 12. 2023 16.43

Evropska nogometna zveza Uefa se je na sodbo sodišča EU v tožbi, ki so jo proti njej sprožili snovalci superlige, odzvala, da ta ni potrditev upravičenosti projekta superlige. Skupaj z Združenjem evropskih klubov in drugimi deležniki je krovna zveza sporočila, da projekt superlige ostaja nezaželen. "Če vam je mar za nogomet, vas je to zagotovo prizadelo, pravkar sem prejel več kot 200 sporočil. Sicer pa lahko ustanovijo, kar želijo, upam, da bodo imeli krasno tekmovanje z dvema sodelujočima kluboma," je dejal predsednik Uefe Aleksander Čeferin.

Sodišče EU ugodilo superligi: Fifa in Uefa sta izrabili svoj položaj

21. 12. 2023 10.55

Sodišče EU je v sodbi ugodilo pritožbi snovalcev t. i. superlige, da pravila krovnih zvez Uefe in Fife, ki od organizatorjev novih tekmovanj zahtevajo njuno predhodno odobritev, niso skladna s pravom unije. Podjetje, ki zastopa interese superlige, je razglasilo zmago v sodnem sporu, a Uefa izpostavlja, da sodba ne predstavlja potrditve superlige.

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov

05. 12. 2023 16.02

Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

Vračilo neustavnih covidnih glob: 'Država bo na nek način popravila krivice'

19. 09. 2023 06.53

DZ je obravnaval predlog zakona o povračilu glob zaradi covidnih odlokov. Ker je o zakonu že potekala splošna razprava, ni bilo predstavitve stališč poslanskih skupin. So pa poglede soočili v okviru razprave o dopolnilu SDS. Medtem ko so v koaliciji poudarjali, da gre za popravo krivic, v SDS menijo, da se bodo z zakonom povzročile nove.

Sodišče v Luksemburgu zavrnilo pritožbo ruskega oligarha in njegove žene

06. 09. 2023 15.16

Evropsko sodišče v Luksemburgu je zavrnilo pritožbo ruskega oligarha Dmitrija Pumpjanskega in njegove žene na sankcije, ki jih je EU uvedla po ruski agresiji nad Ukrajino. Sodišče je zavrnilo trditve para, da so sankcije proti njima samovoljne in nesorazmerne.

Zaradi kršitve pravil GDPR Meti naložili rekordne 1,2 milijarde evrov kazni

22. 05. 2023 12.00

Evropska unija je tehnološkega giganta Meta zaradi neupoštevanja pravil EU o zasebnosti kaznovala z 1,2 milijarde evrov kazni. Gre za najvišjo kazen za kršenje pravil GDPR doslej. Meta se bo na odločitev pritožila.

Zakaj in kako do zaposlitve v institucijah Evropske unije?

04. 05. 2023 00.15

Evropska unija je eden največjih delodajalcev v Evropi, ki zagotavlja različne karierni možnosti za ljudi različnih profilov.

Generalni pravobranilec podprl stališče Uefe, nova zmaga Čeferina

15. 12. 2022 10.37

Generalni pravobranilec pri sodišču EU, ki obravnava tožbo snovalcev Superlige proti krovnima nogometnima zvezama Uefi in Fifi, je potrdil stališči zvez, da lahko ukrepata proti ustanoviteljem novih tekmovanj. Gre sicer za neobvezujoče mnenje, ki pa mu sodišče EU pogosto sledi. Nova pomembna zmaga šefa Uefe Aleksandra Čeferina.

Tudi Fiatu Chryslerju ne bo treba plačati dodatnega davka

08. 11. 2022 14.06

Po Starbucksu in Amazonu tudi Fiatu Chryslerju ne bo treba Luksemburgu zaradi preveč ugodne davčne obravnave vrniti okoli 30 milijonov evrov. Sodišče EU je namreč razveljavilo sodbo Splošnega sodišča iz septembra 2019.

Sodišče EU: Delodajalec zaposlenim lahko prepove nošnjo verskih pokrival

13. 10. 2022 15.11

Sodišče EU je odločilo, da delodajalec zaposlenim lahko prepove nošnjo verskih pokrival pod pogojem, da omejitve v izražanju verskih, filozofskih ali duhovnih prepričanj uveljavlja enako za vse.

Najvišja izrečena kazen doslej gre Googlu za 4,1 milijarde evrov

14. 09. 2022 13.42

Splošno sodišče Evropske unije je potrdilo sodbo proti Googlovemu matičnemu podjetju Alphabet, vendar je znižalo kazen s 4,34 milijarde evrov na 4,125 milijarde evrov. Sodišče je potrdilo ugotovitve Evropske komisije, da je Google uvedel nezakonite omejitve proizvajalcem mobilnih naprav Android.

Italija meni, da Slovenija 'ogroža odličnost' njenega balzamičnega kisa

10. 08. 2022 17.06

Italijanska vlada od Evropske komisije zahteva, da proti Sloveniji sproži postopek ugotavljanja kršitev evropske zakonodaje pri geografsko zaščiteni označbi balzamični kis. V Italiji namreč nasprotujejo osnutku slovenskega pravilnika o kakovosti kisa in razredčene ocetne kisline, ki se nanaša tudi na balzamični kis. Italija namreč meni, da slovenska poteza ogroža tradicijo odličnosti njenega balzamičnega kisa iz Modene in tržišče, vredno približno milijardo evrov.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?

09. 08. 2022 09.27

Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Nakup rabljenega vozila: Veste, na kaj morate biti pozorni?

25. 07. 2022 06.08

Nakup rabljenega vozila je dandanes iz različnih razlogov privlačen za marsikaterega potrošnika. Eni iz principa ne kupijo novega vozila, druge privlači nizka cena, spet tretji želijo točno določen model, četrtim je to drugo, tretje vozilo. Nakup rabljenega vozila pa je zahtevnejši od nakupa novega, saj ima rabljeno vozilo že svojo zgodovino, katere pa kupci praviloma ne poznajo. Zato so na Tržnem inšpektoratu pripravili nekaj napotkov, kako opraviti nakup rabljenega vozila, da ne bo kasneje slabe volje zaradi napačne odločitve.

Sodišče EU dopušča tožbo družbe Nord Stream 2 zoper evropsko direktivo

12. 07. 2022 10.29

Sodišče EU je ugotovilo delno dopustnost tožbe družbe Nord Stream 2 zoper direktivo, s katero so bila nekatera pravila notranjega trga z zemeljskim plinom razširjena na plinovode iz tretjih držav. Tožbo proti Evropski komisiji je švicarska hčerinska družba ruskega Gazproma vložila leta 2019.

Avstrijska ureditev glede otroških dodatkov ni skladna s pravom EU

16. 06. 2022 11.22

Indeksacija družinskih prejemkov in davčnih olajšav, po kateri državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo, od leta 2019 prejemajo nižji otroški dodatek, je v neskladju s pravom unije, je v tožbi Evropske komisije proti severni slovenski sosedi presodilo Sodišče EU. Sodba je pomembna tudi za slovenske delavce migrante.

Bobnarjeva: Prevzemam mandat po pravnem barbarstvu, najbolj brutalnem v Policiji

02. 06. 2022 11.03

"Prevzemam mandat notranje ministrice po dveletnem pravnem barbarstvu, ki je bilo na Ministrstvu za notranje zadeve in v Policiji, po vsej verjetnosti, najbolj brutalno od vseh državnih institucij. Nikoli več se ne sme zgoditi, da politika vpreže Policijo. Nikoli več se ne sme zgoditi, da z njeno pomočjo dvigne roko nad ljudi," je v prvem intervjuju povedala nova ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, ki opozarja, da je bila Policiji v minulih dveh letih storjena nepopisna škoda. V posebnem pogovoru za 24ur.com je napovedala, da bo letošnja slovesnost ob Dnevu Policije, simbolično, na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer se želi tudi opravičiti državljanom.

Sodišče EU začasno zadržalo odvzem imunitete Puigdemontu

25. 05. 2022 10.38

Sodišče EU je začasno zadržalo odločitev Evropskega parlamenta, ki je marca 2021 odvzel poslansko imuniteto trem evropskim poslancem – nekdanjemu katalonskemu voditelju Carlesu Puigdemontu, Toniju Comínu in Clari Ponsatí. Trojici v Španiji grozi zaporna kazen zaradi organiziranja referenduma o neodvisnosti Katalonije.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti

17. 05. 2022 07.00

Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'

13. 05. 2022 06.14

Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.