splošna olajšava

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Obdavčitev plač v Evropi raste, Slovenija med redkimi z znižanjem

29. 04. 2023 08.10

Z inflacijo, ki je dosegla najvišjo raven v več kot 30 letih, so se v mnogih državah članicah OECD lani zvišali tudi davki na plače. Davčni primež oziroma delež bremena davkov in socialnih prispevkov v celotnem strošku dela za samskega delavca se je zvišal v 23 državah članicah in znižal le v 11. Med zadnjimi je tudi Slovenija.

'Izhodišča davčne reforme smo pustili odprta, ker želimo javno razpravo'

15. 03. 2023 06.00

Z novim letom nov način obdavčitve prihodkov, z letom 2025 davek na nepremičnine. To sta napovedi, ki najbolj odmevata po današnjem vrhu koalicije. Kakšna so izhodišča za spremembo plačevanja davkov tako pri dohodnini kot pri premoženju, nam je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

Vlada bi obdavčila tudi regres, božičnico, potne stroške in socialne transferje

14. 03. 2023 06.22

Cilj izhodišč za davčne spremembe, ki jih je ministrstvo za finance danes predstavilo koaliciji, je enostaven, pregleden in razumljiv davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika, je ob robu koalicijskega vrha dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Glavne spremembe bodo pri dohodnini in obdavčitvi nepremičnin. Osrednja izhodišča glede sprememb pri dohodnini so, da se s ciljem večje enostavnosti resno razmišlja o sistemu neto obdavčitve dohodka, torej sistemu davčnih odbitkov namesto obstoječih davčnih olajšav.

Ustavno sodišče zavrnilo zahtevo za zadržanje novele o dohodnini

23. 01. 2023 18.09

Ustavno sodišče je zavrnilo zahtevo za začasno zadržanje zadnje novele zakona o dohodnini, ki jo je skupaj z zahtevo za oceno ustavnosti konec lanskega leta vložila skupina poslancev SDS in NSi. Je pa soglasno sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno.

Državni svet: po vetu še zahteva za oceno ustavnosti

18. 01. 2023 15.46

Državni svet bo vložil zahtevo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, so svetniki sklenili na seji. Podrobnosti bodo predstavili na četrtkovi novinarski konferenci. Tik pred koncem lanskega leta sta zahtevo vložili tudi poslanski skupini SDS in NSi.

Minimalna plača se zvišuje za 100 evrov neto

12. 01. 2023 06.25

Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za delo Luka Mesec, bo višina minimalne plače odslej 878 evrov neto in je višja za točno 100 evrov neto. Kot je pojasnil, je povišanje minimalnih plač pomembno zato, ker so se prav hrana, pijača in osnovni stroški najbolj podražili, zato je draginja najbolj prizadela prav tiste z minimalnimi dohodki. V ZSSS pa ponovno opozarjajo na dejstvo, da je minimalna plača zgolj en del vprašanja plač.

Višja obdavčitev najvišjih plač, olajšave za mlade

01. 01. 2023 08.07

Z novim letom v veljavo stopa novela zakona o dohodnini, ki ustavlja postopno zviševanje splošne olajšave ter odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene v času prejšnjega sklica parlamenta. Zvišuje se obdavčitev najvišjih plač in najemnin, novost je olajšava za mlade. Spremembe so tudi pri obdavčitvi samostojnih podjetnikov in kmetov.

SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini

30. 12. 2022 14.25

Poslanski skupini SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini. Poslanske skupine je k vložitvi zahteve pozvalo več gospodarskih in kmetijskih organizacij z argumentom, da novela v obdobju negotovosti in rastoče inflacije prinaša nerazumno ostro davčno politiko do delovno aktivnih.

Mesec: Minimalna plača bo višja za okoli 100 evrov neto, kar je največ v 10 letih

22. 12. 2022 18.34

Minimalna plača se bo glede na trende, ki se kažejo v gospodarstvu, v naslednjem letu zvišala za 100 evrov neto mesečno, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal minister za delo Luka Mesec. "Gre za najvišji skok minimalne plače v zadnjem desetletju," je pojasnil. Trenutno je sicer minimalna plača pri nekaj več kot 778 evrov neto.

Po vetu državnega sveta ponovno potrdili novelo zakona o dohodnini

09. 12. 2022 15.09

Državni zbor je znova podprl novelo zakona o dohodnini. Ponovno odločanje so zahtevali državni svetniki, ki nasprotujejo ukinitvi postopnega dvigovanja splošne olajšave ter še nekaterim drugim rešitvam. Tokrat so bili potrebni glasovi večine vseh poslancev.

Državni svet izglasoval odložilni veto na novelo zakona o dohodnini

05. 12. 2022 06.38

Državni svet je izglasoval odložilni veto na pred kratkim sprejeto novelo zakona o dohodnini. V trenutnih zaostrenih razmerah ne bi smeli hiteti z ukinitvijo postopnega dvigovanja splošne olajšave, ki prinaša višje neto plače za vse, je bilo slišati v razpravi. DZ bo zdaj o noveli zakona glasoval še enkrat.

Državni svet bo odločal o vetu na novelo zakona o dohodnini

02. 12. 2022 12.59

Državni svet se bo v ponedeljek sestal na izredni seji, na kateri bo odločal o izglasovanju odložilnega veta na ta teden sprejeto novelo zakona o dohodnini. Zakon predstavlja korak k nižjim plačam, ukinjanju postopnega dviga splošne olajšave pa nasprotujejo predlagatelji. Ne strinjajo se še z nekaterimi drugimi rešitvami.

DZ sprejel novelo zakona o dohodnini

28. 11. 2022 10.18

DZ je z glasovi poslancev Svobode, SD in Levice potrdil novelo zakona o dohodnini, ki bo ustavila postopno zviševanje splošne olajšave do leta 2025 in odpravila nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta. Poslanci SDS so glasovali proti, v NSi so se vzdržali.

Referenduma o vladni noveli zakona o dohodnini ne bo

25. 11. 2022 06.29

Posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta, ne bo. Tako je odločil DZ, in sicer je proti glasovalo 46 poslancev, za jih je bilo le 22. Z zavrnitvijo predloga se je sicer sprostila pot za glasovanje o potrditvi zakona, ki jo bodo poslanci opravili na izredni seji.

Odbor nasprotuje referendumu o noveli Zakona o dohodnini

24. 11. 2022 17.52

Odbor DZ za finance je zavrnil predlog poslancev SDS, naj se o sprejemu vladne novele Zakona o dohodnini povpraša volivce na posvetovalnem referendumu. Pričakovati je, da bo tako tudi stališče celotnega DZ na petkovi izredni seji.

SDS vložil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o dohodnini

17. 11. 2022 12.28

DZ je opravil razpravo o predlogu novele zakona o dohodnini, glasovanje o njenem sprejemu pa bo opravil na eni od prihodnjih sej. Pred tem mora namreč odločiti glede predloga za razpis posvetovalnega referenduma, ki ga je tik pred glasovanjem vložila poslanska skupina SDS. "Nekateri se ne morejo sprijazniti s porazom na volitvah," je komentiral premier Robert Golob.

Odbor zvišal mejo za strožjo obdavčitev normirancev, OZS svari pred delom na črno

16. 11. 2022 19.25

Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene letos spomladi. Opozicija, ki se ji številne rešitve zdijo sporne, je nekoliko omilila zaostritev davčne obravnave normirancev. Izredna seja DZ bo v četrtek. OZS pa ocenjuje, da bi predlagane spremembe obdavčitve normirancev prizadele zlasti izumirajoče obrtne poklice, povečalo se bo delo na črno, država pa bo posledično pobrala manj davkov, menijo.

Obarvano gorivo, olajšava za mlade in velike spremembe za normirance

26. 09. 2022 21.24

Vlada je na dopisni seji potrdila zakonodajni sveženj davčnih sprememb, s katerimi v delu posega v spremembe, sprejete marca letos v prejšnjem mandatu DZ, prinaša pa tudi nekatere nove rešitve. Večje spremembe davčne zakonodaje medtem na Ministrstvu za finance napovedujejo za prihodnje leto, veljati pa naj bi začele v 2024.

'Denar, ki je bil namenjen vsem zaposlenim, bo dodeljen le določenim'

26. 09. 2022 16.33

Reprezentativne delodajalske organizacije so v dopisu nagovorile ministra za finance Klemena Boštjančiča, naj iz obravnave umakne predlog sprememb Zakona o dohodnini. Menijo, da bodo parcialne spremembe neto prihodke državljanom zmanjšale, denarja, namenjenega razbremenitvi vseh, pa bodo deležne le določene kategorije predvsem v javnem sektorju.

Posebna olajšava za mlade, prevetritev sistema normirancev

22. 09. 2022 15.30

Vlada je obravnavala predloge sprememb več zakonov s področja davkov. Po izračunih ministrstva za finance se bo zaposlenemu z minimalno plačo neto letna plača prihodnje leto glede na leto 2023 zvišala za 478 evrov, v primerjavi s trenutno veljavno ureditvijo za leto 2023 pa bo višja za 318 evrov. Zaposleni s povprečno plačo bo imel leta 2023 za 130 evrov višje izplačilo glede na letošnje leto, glede na trenutno ureditev za leto 2023 pa bo izplačilo nižje za 130 evrov.

Predlagane davčne spremembe prejele okoli 50 odzivov

22. 08. 2022 19.54

Iztekla se je javna obravnava osnutkov predlogov sprememb več zakonov s področja davkov na čelu z zakonom o dohodnini. Ministrstvo za finance, ki je na predloge novel prejelo okoli 50 odzivov, bo te zdaj temeljito preučilo. O predlogih bodo razpravljali tudi na Ekonomsko-socialnem svetu, so sporočili z ministrstva.

Kaj konkretno dohodninske spremembe pomenijo za naše plače?

03. 08. 2022 20.56

Delodajalci so močno v skrbeh zaradi napovedanih davčnih sprememb. To je velik korak nazaj, pravijo v njihovem združenju, in pomeni realno manjši zaslužek delavcev, ki ga že tako ali tako spodkopava inflacija. V sindikatih pa imajo na drugi strani, kot pravijo, mešane občutke: ukrepe za najbolj ranljive pozdravljajo, a po njihovem namerava vlada ukiniti tudi nekatere dobre rešitve.

Boštjančič: To ni čas, v katerem bi razbremenjevali tiste z najvišjimi dohodki

02. 08. 2022 06.00

Vlada je v javno obravnavo poslala novelo zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev pri obdavčitvi, pa tudi dvig najvišjega dohodninskega razreda iz 45-odstotne obdavčitve na 50-odstotno. Splošna davčna olajšava se bo s 1. januarjem dvignila na 5000 evrov, potem pa se bo njeno dvigovanje, za razliko od zakona, ki je bil sprejet v času Janševe vlade in je predvideval dvig splošne olajšave do leta 2025 na 7500 evrov, ustavila. Novela prinaša posebno olajšavo za mlade, pa tudi 25-odstotno dohodnino za dohodke, ki jih lastniki dobijo z oddajanjem svojega premoženja v najem, po zdajšnjem zakonu je ta obdavčitev 15-odstotna. O podrobnostih smo se pogovarjali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem.

Kakšne davčne spremembe predlaga finančno ministrstvo?

01. 08. 2022 15.41

Novela Zakona o dohodnini, uveljavljena spomladi, pomembno vpliva na raven javnofinančnih prihodkov, zato so na finančnem ministrstvu pripravili nekaj sprememb. Uveljavljene naj bi bile s 1. januarjem 2023, med drugim pa predvidevajo zaustavitev zviševanja splošne olajšave ter vrnitev obdavčitve najvišjih plač in najemnin na prejšnje ravni.

Podražitve vse večje, plače pa stagnirajo: Kakšne rešitve obljubljajo stranke?

20. 04. 2022 11.47

Osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje, smo vprašali, kako bodo poskrbeli za višje prihodke zaposlenih v gospodarstvu, ki navsezadnje tudi niso bili prejemniki dodatkov, ki si jih je v zadnjih letih izplačal javni sektor. Bodo razbremenili obdavčitev dela? Če ja, za koliko? Kako konkretno bodo uredili plačni sistem v javnem sektorju?

Uveljavljene spremembe pri dohodnini, ki bodo zvišale neto plače

22. 03. 2022 07.47

Veljati je začela novela zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala. Prek postopnega dviga splošne olajšave se bodo zvišale neto plače, manj bo med drugim obdavčeno trgovanje z vrednostnimi papirji in oddajanje nepremičnin. Rešitve veljajo tudi za nazaj, od začetka tega leta.

DZ z zamudo sprejel dohodninsko novelo, ki prinaša višje neto plače

11. 03. 2022 16.01

S 45 glasovi za in 40 proti so poslanke in poslanci sprejeli novelo zakona o dohodnini. Vsi zaposleni bodo s tem dobili nekoliko višje neto plače, a v opoziciji opozarjajo, da bodo največ pridobili prav tisti z že tako višjimi dohodki. O njem bi moral glasovati že decembra lani, a je bil na pobudo največje koalicijske stranke prestavljen.

ZSSS o dohodninski noveli: Z meglo o višjih plačah se prekriva razbremenjevanje kapitala

10. 03. 2022 15.09

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poslance pred petkovim glasovanjem o predlagani noveli zakona o dohodnini sprašujejo, "ali bi stisnili tipko 'za', če bi za odločitve jamčili s svojim premoženjem". "Še vedno trdimo, da se z meglo o višjih plačah prekriva razbremenjevanje kapitala," je izpostavila predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

Levica umika zahtevo za sklic referenduma o dohodnini

16. 02. 2022 13.40

Levica umika zahtevo za sklic posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini, je sporočil koordinator Levice Luka Mesec. Kot je pojasnil, desnici ne želijo dati možnosti, da si z obljubami višjih plač na račun opustošenega proračuna gradi predvolilno kampanjo. V koalicijskih vrstah pa je mogoče slišati, da je Levica z umikom naredila napako in da se je ustrašila lastnega izziva. V SDS in NSi vztrajajo, da je predlagana novela kakovostna in verjamejo, da bo sprejeta na marčni seji DZ.