splošen

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Borze krvavijo. Kaj pa zdaj? Kdaj bo trg okreval?

15. 03. 2025 08.20

Borze, ki so vlagatelje lep čas razvajale z zelenimi krivuljami, že več kot mesec dni krvavijo. Vlagatelji ob trgovinskih napetostih, ki jih je z različnimi carinami sprožil ameriški predsednik Donald Trump, ostajajo previdni, delnice pa posledično izgubljajo vrednost. Kako vlagati, da nas bodo takšni padci čim manj iztirili? Ko govorimo o kapitalskih trgih in o investiranju v delnice, je pomembno, da se zavedamo, da kapitalski trgi nihajo, rastejo in tudi padajo, vendar pa je na dolgi rok splošen trend eksponentno naraščajoč, pojasnjuje svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc.

'Ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To pa ne pomeni, da smo lahko brezbrižni'

27. 02. 2025 10.22

Zaradi ameriško-ruskih pogajanj o končanju rusko-ukrajinske vojne marsikje po Evropi vlada velika zaskrbljenost. Ena od Putinovih zahtev naj bi bila umik ameriških vojakov iz vseh držav članic Nata, ki so se zavezništvu pridružile po letu 1990. Če bi ZDA zapustile Evropo, kaj bi to pomenilo za njeno varnost in za varnost Slovenije? Smo se sposobni zaščititi sami? Kje bo Trump še popustil Putinu in kaj vse bo ta še zahteval? O tem smo se pogovarjali z Andrejem Benedejčičem, slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato.

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?

15. 02. 2025 07.12

V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Bo leto 2025 prelomno? Seveda bo!

05. 01. 2025 07.00

Vsaj tako prelomno bo kot leto poprej in leto poprej. Bo to morda tudi leto, ko bomo postali še neumnejši? Še bolj vase obrnjeni, vedno bolj odporni na trpljenje drugih? Naj bo zabeleženo, da je vprašanje, ki je zelo retorično in nekoliko provokativno, samo toliko, da morda zbudi zanimanje bralca, postavljeno v prvi osebi množine.

Zakaj je ministrica podpisala soglasje za rušitev domačije?

11. 12. 2024 06.00

Zakaj je ministrica za kulturo Asta Vrečko podpisala soglasje za rušitev Tomšičeve domačije, v kateri je živela mama narodnega heroja Rudolfa Maistra, kljub temu da je zavod za zaščito kulturne dediščine, ki spada pod to isto ministrstvo, pripravil poročilo, kjer je ugotovil, da se hišo lahko obnovi?

Tehnologija namesto tablet: kako Indija Putinu pomaga do 'prepovedanih artiklov'

28. 10. 2024 09.39

Shreya Life Sciences, majhno farmacevtsko podjetje v indijskem Mumbaju, se je zaradi dobav napredne tehnologije v Rusijo kljub zahodnim sankcijam znašlo v središču mednarodne pozornosti. A pravzaprav gre le za en primer v nizu številnih.

Sprejet zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju

24. 10. 2024 06.36

DZ je s 45 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Ob tem pa niso sprejeli predlogov dopolnil SDS, med drugim glede plač županov in zaposlenih v lokalni samoupravi ter plač funkcionarjev v državnih organih. Sprejeti predlog zakona po mnenju koalicijskih poslancev izboljšuje sedanji sistem, ki je poln anomalij.

Najstniki: 'Razočarani smo, če ne pridete za nami in hkrati jezni, če pridete'

13. 10. 2024 10.03

Pogosto razmišljamo in govorimo o tem, kaj bi bilo najbolje za naše otroke in za nove generacije, a zdi se, da po mnenju premalokrat vprašamo njih. Pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato besedo dali prav mladim, ki pravijo, da je duševno zdravje žal še vedno tabu tema. Zakaj večkrat rečejo, da so okej, čeprav niso? Zakaj se lažje zaupajo sovrstnikom kot staršem? Kako pogosto se srečujejo z nasilneži? Kako so si pomagali, da so okrepili svoje duševno zdravje?

Razposlali bodo brošuro: prihaja nov sistem obračuna omrežnine

05. 09. 2024 14.57

S 1. oktobrom naj bi se po več preložitvah le začel uporabljati nov sistem obračuna omrežnine za električno energijo. Pristojni so na posvetu na to temo zagotovili, da so na korak pripravljeni, za čim boljšo obveščenost uporabnikov pa bodo prihodnji teden gospodinjstva prejela tudi posebno brošuro.

Strokovnjakinja: 14-letnike bi pošiljali v zapor? To se mi zdi skrajno noro

20. 08. 2024 15.29

NSi je v parlamentarno proceduro vložila novelo kazenskega zakonika, s katerim predlaga, da bi bili mladostniki za hujša kazniva dejanja kaznovani z zaporno kaznijo. A strokovnjakinja na področju kriminologije Mojca M. Plesničar poudarja: argumentov proti tovrstnemu zaostrovanju kazni je veliko. "Zaporna kazen je v naši sodobni kulturi najstrožja možna kazen in mi bi zdaj 14-letnike pošiljali v zapor. To se mi zdi skrajno noro," pravi.

Najdražja vila na Hrvaškem: Kupili so jo za pet, prodajajo jo za 12 milijonov

30. 07. 2024 06.00

Če vas sosedje še vedno sprašujejo, kam boste letos šli na morje, imate krasno priložnost, da vsem zaprete usta. A le, če imate na računu najmanj 12 milijonov evrov. Za to ceno se namreč prodaja najbolj luksuzna obmorska vila na Hrvaškem. V Lovranu blizu Opatije stoji že več kot 100 let, zdaj pa išče novega lastnika. Kot pravijo agenti, gre za luksuz, ki je v teh krajih izjemno redek.

Kaj je največja prednost Dancev in česa se naši prvi tekmeci najbolj bojijo

16. 06. 2024 11.53

V danskem taboru pred današnjim obračunom s Slovenijo ne skrivajo, da bi bilo vse drugo kot zmaga zanje veliko razočaranje. Podrobnejši vpogled v pričakovanja nogometašev in tamkajšnje javnosti nam je ponudil eden od danskih novinarjev, s katerim smo dan pred tekmo kramljali med obema novinarskima konferencama.

'Danes bi bil s tisto opremo videti kot jamski človek na Everestu'

02. 06. 2024 12.56

Pred 71 leti sta se Novozelandec Edmund P. Hillary in nepalski šerpa Sardar Tenzing Norgay kot prva v zgodovini povzpela na najvišjo goro na svetu, Mount Everest. S tem sta pokazala, da je tisto, kar se je dotlej zdelo nemogoče, mogoče. V letih, ki so sledila, se je na tisoče alpinistov odpravilo v osvajanje velikana. Leta 1979 sta v okviru takratne jugoslovanske odprave na goro priplezala tudi prva Slovenca: Nejc Zaplotnik in Andrej Štremfelj. Doslej je sicer ta alpinistični podvig uspešno opravilo 19 Slovencev in Slovenk.

Sredstvo političnega obračunavanja ali pomembno orodje opozicije?

14. 05. 2024 06.00

Zakaj NSi predlaga referendum o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, je to res neumen korak, kot meni predsednica parlamenta? Bo državni zbor preiskoval poslovanje podjetij Gen-I, Star Solar in financiranje Gibanja Svoboda ali ne? V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočila Urška Klakočar Zupančič in Matej Tonin. "Parlamentarne preiskave so postale sredstvo političnega obračunavanja, ker niso omejene," je prepričana Klakočar Zupančičeva. "Parlamentarna preiskava ni sodni postopek, to je ugotavljanje politične odgovornosti," Tonin odgovarja, da gre za pomembno orodje opozicije, da omejuje oblast pri poskusih zlorabe ali koruptivnih dejanjih.

Tudi Izrael privolil v nadaljevanje pogajanj o Gazi

07. 05. 2024 06.56

Obe strani, tudi Izrael, sta privolili v nadaljevanje pogajanj o premirju Gazi, poročajo tuje tiskovne agencije, ki se sklicujejo na visoke predstavnike. Pred tem so egiptovski viri sporočili, da že potekajo pogovori egiptovskih, katarskih in ameriških pogajalcev z delegacijo palestinskega gibanja Hamas.

'Najtežje je ustvariti novo normalo brez osebe, ki smo jo izgubili'

21. 04. 2024 15.05

Žiga Kastelic je izgubil mamo, brata in očeta. V obdobju 10 let je bil na več kot 10 pogrebih, zdelo se mu je, da je vseskozi obkrožen s smrtjo. Če kdo, potem on ve stvar ali dve o žalovanju. V njegovi novi knjigi 'Premlad, da bi umrl star' prihaja na površje tematika, ki je bila predolgo skrita, pravi. Napisal jo je za vse – v prvi vrsti za tiste, ki so nekoga izgubili, tiste, ki žalujejo, in tiste, ki bi želeli v težkih časih najti vsaj malo utehe.

Počivalškovi ventilatorji po oceni zdravnikov neustrezni: romali so v skladišča

13. 03. 2024 19.12

V času epidemije so bili za zdravljenje hujših bolnikov ključni ventilatorji. Vendar pa pri njihovi nabavi ni šlo brez afer. Tedanji minister Zdravko Počivalšek je dejal: "V izrednih razmerah nismo kupovali mercedesov, ampak golfe." S temi golfi pa so še vedno težave. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke naj bi tako eni od bolnišnic zaradi neustreznega delovanja ventilatorja znamke Bellavista priporočila, naj ventilatorje te znamke, dokler ne raziščejo zapleta, umakne iz uporabe. Zavod za blagovne rezerve je sicer bolnišnicam dobavil 46 teh ventilatorjev, številni pa so do danes ostali praktično nedotaknjeni. Ker so bili po ocenah zdravnikov neustrezni, so romali v skladišča.

Žena Navalnega se bo udeležila zasedanja zunanjih ministrov EU

18. 02. 2024 07.48

Mati Alekseja Navalnega je manj kot 24 ur po njegovi smrti prispela v zapor, kjer je prestajal kazen, vendar ji do trupla sina ni uspelo priti. Mrtvašnica, kamor naj bi truplo prepeljali, je bila ob prihodu najožje ekipe Navalnega zaprta. Ljudmili, materi Navalnega, naj bi bilo rečeno, da bodo morali opraviti še eno obdukcijo, saj da prva ni bila prepričljiva. Žena Navalnega se bo medtem udeležila zasedanja zunanjih ministrov EU.

Preberete vsaj eno knjigo na leto?

11. 02. 2024 11.32

Po rezultatih treh mednarodnih raziskav pismenosti med mladimi, katerih rezultate smo dobili v zadnjem letu in pol, smo v Sloveniji ugotovili precejšnje poslabšanje. 15-letniki pri naravoslovni pismenosti, četrtošolci pri bralni pismenosti in osmošolci pri državljanski pismenosti. Kar vsak četrti odrasli pa ne bere prav dobro in zato slabše razume besedila, s katerimi se srečuje v življenju ali pri delu, polovica odraslih v enem letu ne prebere niti ene knjige.

Pregled šolskih torb tudi brez soglasja staršev

30. 01. 2024 19.58

Noži, celo pištola, pa petarde, elektronske cigarete, droge. Vse to so že našli v šolskih torbah slovenskih osnovnošolcev. Zaradi varnosti zato torbe pregledujejo tudi brez soglasja staršev. Ker pa so glede tega tudi pomisleki, predvsem, kakšno zakonsko podlago imajo tovrstni pregledi, je šolsko ministrstvo ravnateljem poslalo podrobna navodila.

Še imamo srednji razred?

27. 01. 2024 13.30

V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Banksyjeva dela navdušila tudi znane Slovence

18. 01. 2024 20.15

Že dvajset let je eden izmed najbolj prepoznavnih in kontroverznih umetnikov našega časa, kljub temu, da nihče ne pozna njegove identitete. Dela slovitega Banksyja so od danes prvič razstavljena v Ljubljani. Organizatorji so zbrali in na ogled postavili več kot sto njegovih izvirnih umetnin, med njimi tudi nekatera najbolj znana dela, kot so Monkey Queen, Bomb Hugger in Toxic Marry.

Bralna pismenost slovenskih šolarjev pod mednarodnim povprečjem

05. 12. 2023 12.34

Najnovejši podatki mednarodne raziskave PISA, v kateri sodelujejo 15-letniki iz 83 držav, pri slovenskih šolarjih kažejo na splošen upad tako pri matematični kot tudi pri bralni in naravoslovni pismenosti. Povprečna dosežka iz matematike in naravoslovja se sicer še vedno uvrščata nad povprečje držav članic OECD, dosežek pri bralni pismenosti pa je, podobno kot v letih 2009 in 2012, pod povprečjem.

Vladni uradi lahko prepovejo nošenje verskih simbolov svojim zaposlenim

29. 11. 2023 15.53

Sodišče EU je odločilo, da lahko vladni uradi v Uniji svojim zaposlenim prepovejo nošenje verskih simbolov, kot so islamske naglavne rute, tudi če ti nimajo stikov z javnostjo. Takšno prepoved lahko pristojni uvedejo, da bi vzpostavili "popolnoma nevtralno upravno okolje", je pojasnilo sodišče s sedežem v Luksemburgu.

V Alpini zmanjšanje števila zaposlenih in čakanje na delo

29. 11. 2023 13.35

Žirovska Alpina, ki je septembra lani prešla v roke češke družbe K&H, se je letos tako kot številne druge blagovne znamke soočila s padcem prodaje in povečanjem zalog blaga. V podjetju so bili, kot so sporočili, primorani zmanjšati število zaposlenih za 20. V načrtu je tudi ukrep čakanja na delo.

Varuh: Nedopustno je, da telefoni v ambulantah zvonijo v prazno

27. 11. 2023 07.30

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel seznanil z analizo, ki kaže velike razlike v načinu, kako lahko pacienti dostopajo do splošnih ambulant oz. na kakšen način lahko komunicirajo z njimi. Ministrico je pozval, naj se zdravstveni domovi odprejo pacientom, da ti lahko pridejo do zdravnikov.

Okvara, ki je zaprla začni prostor nad Slovenijo, se zgodi enkrat na 20.000 let

01. 11. 2023 11.26

22. maja letos je Kontrola zračnega prometa Slovenije iz varnostnih razlogov za uro in pol zaprla zračni prostor nad Slovenijo. Prvič po osamosvojitvi. Razlog je bila tehnična napaka, ki naj bi se po zagotovilih proizvajalca zgodila enkrat na 20.000 let. Kako pa sicer skrbijo za varnost letal in potnikov – kaj se zgodi, če zmanjka elektrike ali če prostore zajame požar? In kakšnega scenarija si niti v najhujši nočni mori niso predstavljali, pa so se morali z njim soočiti? Obiskali smo jih.

Varčevalni rezi v proračun: kje, koliko in kako jih bomo občutili?

27. 09. 2023 19.27

Po že dveh sejah vlade v enem tednu bo sledila še ena, spet proračunska, na kateri naj bi bila potrjena proračuna za leti 2024 in 2025. Vsak od ministrov mora zaradi poplav najti štiri odstotke prihrankov. Predloge so v ponedeljek že tehtali, stvar pa ni preprosta, je slišati iz vladnih vrst, saj se učinki varčevanja od ministrstva do ministrstva razlikujejo. Na ministrstvu za delo bi denimo ob štiriodstotnem varčevanju verjetno morali poseči v socialne transferje.

Vse čudovite plati trinajstega albuma Simply Red

27. 05. 2023 11.00

Tudi veterani presenečajo.